TUINBOUWKLANKEN Welk resultaat zal onze onkruidbestr[jding afwerpen? Jammer - geen fruitcorso in 1969! PINGEN VAN DE WEEK 4 Hoe goed men iets ook kan menen, 't loopt soms toch anders dan het bedoeld was. Dit ondervond onze WALCHERSE veiling! Ter informatie voor outsiders even in 't kort het volgende: Ons bestuur besloot onder aandrang van enkele telers om de veilingdagen te wijzigen. De woensdag werd vervangen door dinsdag en donderdag, dus 2x2 dagen na elkaar. Eén der redenen was, dat men 's maandags niet tijdig alle produkten kan aanvoeren. Dus leek het logisch de dinsdag er aan te koppelen. Dit motief gevoegd bij intern gemak voor veilingpersoneel leek zéér aannemenlijk en logisch. Maar ziet, men had buiten de waard gerekend, in casu de handel. Deze en vooral de groothandel voelde niets voor de dinsdag. Men moest dan reeds inkopen voor donderdag. Ook wil men niet méér uren doorbrengen in de veilingbanken dan nor maal nodig is. En zo kocht één der groot-inkopers 1000 kisten groenten op een andere veiling Gelukkig is men snel teruggekomen op dit be sluit en wordt er nu weer geveild op maandag, woensdag en vrijdag. Wel heeft het bestuur de donderdag er bijgevoegd, zodat we vier dagen veiling hebben. Persoonlijk zien we in de donder dagveiling geen soulaas. We geloven niet dat de handel, gezien het vorenstaande, erg veel prijs zal stellen op deze vierde dag. In elk geval was dit een nuttige proef. We vonden 't prettig van diverse kanten zijde lings te vernemen dat ons artikel over voorzich tige investering in de recreatiesector door onze agrarische bevolking, zoveel instemming vond. Zonder pessimisme voor de recreatie willen we stellen dat de opnamegrens bereikt wordt of is buiten ihet hoofdseizoen. En dit duurt amper twee maanden. Een gewaarschuwd mens geldt voor twee! Nu we dit schrijven wordt de temperatuur wat milder. Meer zon, maar schraal. Ook is de regen opgehouden. We zijn ongerust dat door de vele regen onze vele en dure onkruidbestrijdingsmid delen te vroeg uitgewerkt zijn. Zo zagen we bij buurman een na uien, ondanks normale bespuiting, dik in 't onkruid komen. Ook bij erwten consta teerden we abnormale onkruid vegetatie. We zijn benieuwd hoe dit elders is. Een van de praktijk mannen attendeerde er ook al op! Door het koude weer stagneerde de glas-aardbei- aanvoer, waardoor oplopende prijzen. De goede werden nog tegen de 75/80 verkocht. Ook de bloemkool komt slécht door. We verwachten dan ook straks massale aanvoeren hiervan. De kassencollega's mogen tot nu toe niet mop peren, want de vraag naar komkommers, toma ten en ook bonen is groot. Nu ook hier de aanvoer stagneerde, echter in veel mindere mate dan op de koude grond, is het verheugend dat de prijzen redelijk bleven. De onkosten stijgen ook bijna dagelijks! Op de veiling zijn de eerste koudegrondsaard- appelen aangevoerd op 5 juni en in Goes lazen we eerste aanvoer van kruisbessen. Op SCHOUWEN-DUIVELAND komt zo lang zamerhand de toeristen-stroom weer op gang. Naast de mensen die hier een tweede woning of sta-car- avan hebben, zien we nu ook weer de gasten komen die de campings en zomerhuisjes bezetten, terwijl ook in de boomgaarden de caravans weer worden geplaatst. Voor vele fruittelers in de Westhoek vormt dit dus ook nu weer een inkomsten-bron, die onder de huidige omstandigheden wel zeer welkom is. Alleen de weersomstandigheden waren tot nu toe niet bijzonder gunstig, vooral de temperatuur was te laag. Elders in Europa lezen we echter van sneeuw en vorst! Dat zou bij ons niet alleen voor de toeristen vervelend zijn, maar voor de fruitteelt catastrofaal. Diezelfde weersomstandigheden zijn volgens ons ook de oorzaak van een niet overmatige zetting bij de Golden Delicious. In vele bedrijven hoeft geen chemische dunning te worden toegepast bij dit ras. Wat de andere rassen betreft, ziet het er momenteel naar uit dat een goede oogst kan worden verwacht. Ook de bladstand is met name van de Cox Oranje tot nu toe bijzonder goed, de zogenaamde „kikker ogen" gevolgd door bladval kunnen we nu nog niet waarnemen. Met enige teleurstelling is bij ons het bericht ont vangen, dat het fruitcorso-Goes dit jaar niet door gaat. We hadden graag dit jaar voor de tiende keer deelgenomen aan dit corso, en de voorbereidingen waren al zo ver gevorderd, dat onze ontwerpster bezig was een ontwenp-praalwagen 1969 te maken. Onze wagen zal dus rustig blijven staan in de veilingloods te Haamstede, zo als door ons bestuur is besloten in afwachting van de eventuele plannen in 1970. Datzelfde geldt ook voor de financiën, deze zullen voorlopig nog geen andere bestemming krij gen. Tenslotte blijven ons de herinneringen aan vele mooie momenten. Voor onszelf was dat in sommige jaren 5 minuten voordat de rondrit door de straten van Goes begon, omdat dan de te behalen prijs niet belangrijk waS. Maar wel-het feit dat we meededen aan deze manifestatie, ondanks de omstandigheden dat we een klein gebied vertegenwoordigden, on danks verbindingsmoeilijkheden, vooral voordat de Zeeiand-brug er was. Maar afgezien van ons eigen inzicht, heeft onze medewerking aan dit corso zowel voor de organisatoren als medewerkers, veel waar dering gexregen. zowel in Goes maar ook in eigen omgeving. Dit getuige de honderden mensen die 's zondags de praalwagen kwamen bekijken. Ergens zagen we in dit corso toch ook nog een stuk pro paganda voor het fruitverbruik evengoed als dat gezien werd door de auto-verkopers in hun branche die mee-reden in dit corso! Er mag dan weinig overeenkomst bestaan tussen fruit en gekleurd blik, in dit corso liep het toch wel parallel tenminste wat reclame betreft! GRILLIG PRIJS VERLOOP KRUISBESSEN Vorige week is in Zeeland een begin gemaakt met de pluk van groene kruisbessen. Eens was dat een teelt die meetelde in dit gebied, nu zijn ze nog slechts op enkele bedrijven te vinden. Op nieuw bleek hoezeer het een produkt is waarvoor een uiterst kleine markt bestaat. Op de eerste veilingdag, vorige week maandag, werd ƒ2,33 per kg betaald. De veilingen van Goes en Kapelle hadden toen samen een aanbod van plm. 500 kg. Dinsdag was het aanbod iets groter en werd 2,53 tot 2,78 per kg betaald. Woensdag liep de prijs terug van 1,95 tot 1,per kg en donder dag was er sprake van een stijging van 0,83 tot 1,23. Vrijdag werd tot 1,93 per kg betaald. Een erg grillig prijsverloop dus en een bewijs van de kleine markt die er is voor dit produkt. Zeer geleidelijk aanvoeren lijkt de aangewezen weg. In tegenstelling met voorgaande jaren, wer den er nu weer dagelijks in Goes en Kapelle af zonderlijk kruis bessen veilingen gehouden. Wat de aardbeien betreft moest het nog hoofd zakelijk komen uit de kassen want op de volle- grond verliep door het koude weer het rijpings proces bijzonder traag. Af en toe werden er en kele kratjes Regina van de vollegrond aangevoerd waarvoor dan prijzen' werden besteed van ƒ0,50 tot ƒ0,70 per doosje van 250 gram. Aangenomen mag worden dat in de komende week het aanbod van Regina van de vollegrond van behoorlijke betekenis zal zijn. De prijs van de kasaardbeien klasse I bleef constant op 50 tot 60 cent per doosje en voor klasse n daar enkele centen per doosje beneden. Het aanbod werd vorige week reeds minder en zal nu ver afgenomen zijn. Over het algemeen is er bij de kasaardbeien sprake geweest van lagere kilo-opbrengsten dan het vorig jaar en dat is niet goed gemaakt door hogere prijzen met het gevolg dat de geldelijke opbrengst voor de telers gemiddeld wat onder die van 1968 zal blij ven. Met de kasframbozen wou het ook niet, want begin vorige week liep de prijs van dit produkt in Kapelle terug tot 36 cent per doosje van 200 gram. In het eind van de week volgde weliswaar een herstel tot 90 cent per doosje maar alles bij elkaar waren de prijzen toch te laag om van een lonende teelt te kunnen spreken. Ook hiervoor blijkt de markt omstreeks deze tijd van het jaar te klein te zijn. ,De appelprijzen konden zich vorige week hand haven. Klasse I van goede kwaliteit werd in de meest gevraagde maten verkocht voor 65 tot 70 cent per kg. Het aanbod zal nu weldra van weinig betekenis meer zijn op de Zeeuwse veilingen. Zeeland is snel aan het veranderen; industrie en toerisme nemen een grote vlucht, naast de land bouw, tuinbouw en fruitteelt. Dit zijn allemaal goede dingen, vooral voor het toerisme en de indus trie wordt op bepaalde manieren hierop voldoende de aandacht gevestigd. We zouden het toch ook een goed „ding" willen noemen dat op de fruitteelt als gerenommeerde bedrijfstak, al was het maar één maal per jaar, de aandacht werd gevestigd tegen over consument, overheid en bedrijfsleven. En dam niet dat het zo slecht gaat, maar in een manifestatie- vorm zo als bij het corso het geval was! (Zie verder volgende pag.J WORIGE week kwamen in Zeeland de eerste v partijtjes vroege aardappelen aan de veilin gen. De handel toonde er veel belangstelling voor en betaalde voor de grote en middelmaat rond ƒ1,25 per kg en voor de kriel rond ƒ1,per kg. Aangenomen mag worden dat in de loop van deze week het aanbod geleidelijk aan groter ge worden zal zijn en in de komende week mag er^ gerekend worden op aanvoeren van betekenis van* dit produkt. Vooral zal dat het geval zijn bij de veiling „Walcheren" te Middelburg. Walcheren is een belangrijk teeltcentrum van vroege aardappe len. Het grote voordeel van dit gebied is dat het werkelijk vroeg aan de markt kan komen en hier door kan er dikwijls geprofiteerd worden van-de gunstige prijzen in het begin van het seizoen. Ook Tholen is een belangrijk produktiegebied van vroe-1 ge aardappelen maar hier begint de oogst wat la ter dan op Walcheren. Het ziet er naar uit dat de afzet van vroege aardappelen dit jaar onder gunstiger omstandighe den zaJ beginnen dan het vorig jaar. Toen waren er nog zeer veel aardappelen van de oude oogst beschikbaar. Deze werden verkocht voor erg lage prijzen en dat was van invloed op de prijs van de aardappelen van de nieuwe oogst die over wegend erg laag was. Omdat de prijzen in 1968 zo zijn tegengevallen, is het areaal van dit jaar wat kleiner dan het vorig jaar. Het gewas staat er goed voor maar het ge volg van het kleinere areaal zal toch zijn dat er wat minder kilo's komen dan in 1968. Over het buitenland is bekend dat er nergens sprake is van een wijziging van betekenis in het areaal zódat het aanbod van die kant zeker niet groter zal zijn dan in 1968. Op de Nederlandse veilingen werden het vorig jaar 36,3 miljoen kg vroege aardappelen aange voerd. Dit jaar rekent men op een produktie van 32 miljoen kg. Aangenomen wordt dat minimum prijsregeling voor vroege aardappelen de komende week in werking zal treden en dat dan een mini mumprijs zal gelden van 16 cent per kg die de eerstkomende weken telkens met 1 cent per kg per week-wordt verlaagd. Omdat er het vorig jaar nog al wat doordraai is geweest en hierdoor het minimumprijzenfonds van het Centraal Bureau van de veilingen aangesproken moest worden is de kans aanwezig dat er dit jaar weer een heffing over de aangevoerd aardappelen betaald zal moe ten worden. De laatste jaren was dat niet meer het geval. - CEN zaak die de fruittelers op het ogenblik sterk bezig houdt is die van de omvang van de komende oogst. Het ziet er naar uit dat er spra ke zal zijn van een goede appeloogst, maar deze zal toch kleiner zijn dan op grond van de zeer rijke bloei verwacht mocht worden en de perenoogst in Zeeland kan mogelijk wel wat groter worden dan we aanvankelijk hadden verwacht. Dit alles moe ten we echter nog zeggen onder de nodige voor behouden want de rui is in volle gang of moet nog beginnen en we weten niet wat de invloed van de winterse temperaturen van vorige week op die rui zal zijn. Bij de appels staan rassen als Golden Delicious en James Grieve er op het ogenblik best voor. Verschillende telers overwegen om chemische vruchtdunning toe te passen. Velen zijn daar nog huiverig van en dunnen liever met de hand. Dat vinden ze meer zekerheid bieden. Indien men er tijd en gelegenheid voor heeft is er wat voor te zeggen om het zo te doen maar heeft men geen tijd om te dunnen dan kan che mische vruchtdunning uitkomst bieden want één ding is zeker, namelijk dat bij een grote oogst men grote vruchten zal moeten leveren om de hoogste prijs te krijgen. Dat James Grieve lang kan ruien is algemeen bekend. Het vorig jaar dachten we omstreeks deze tijd ook dat er een grote oogst zou komen, maar het werd op de meeste bedrijven een kleine oogst. Cox's Orange Pippin is erg wisselvallig maar valt op veel bedrijven toch niet mee, zeker omdat de rui bij dit ras nog moet beginnen. Goudreinette stelt op verschillende bedrijven teleur. Er zal van dit ras een grotere produktie komen dan het vorig jaar maar van een volle oogst is geen sprake. Wat de peren betreft zijn er ook zeer verschil len van plaats tot plaats en van bedrijf tot bedrijf. Gemiddeld valt het niet tegen al zijn er rassen die slecht zijn en daartoe behoort dan b.v. de Bonne Louise. Er zullen veel minder peren komen dan het vorig jaar maar daar was iedereen op berekend en er werd ook wel op gehoopt want de enorme hoeveel heid werk voor zo weinig geld als in 1968 trekt niemand aan. De pruimenoogst belooft redelijk te worden maar van een grote oogst zal geen sprake zijn. Czar moet op veel bedrijven gedund worden maar bij de overige rassen is dat niet nodig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4