r Het ene niet doenen het andere nalaten? VRIJDAG 13 JUNI 1969 57e Jaargang No. 2985 j Officieel' orgaan van de Maatschappij tot bevordering tan Land- en Tuiniionw en Veeteelt in Zeeland ALGEMENE VERGADERING In dit nummer o.m.: „Tuinbouwklanken" en Dingen van de week Pagina 4 Bijzonderheden over het Demonstratiebedrijf Zeeuws-Vlaanderen Pagina 5 Samenwerking in de Franse landbouw Pagina 6 Melkproduktie conti- gentering lijkt onaf wendbaar Pagina 7 Heeft een teler wel be lang bij de aardappel- termijnmarkt? Pagina 8 Mogelijkheden en moei lijkheden van de bloem bollenteelt Pagina 10 en 11 Markt, Plattelandsjeugd en bijzonderheden over de nieuwe voorwaarden aardappeltermijnmarkt Pagina 17 en 18 Het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw, Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland en Noord-Brabant (ZLM) heeft de eer U hierbij uit te nodigen tot hel bijwonen van de op VRIJDAG 20 JUNI 1969, om 14.00 uur in Schouwburg „Luxor", Lieve Vrouwestraat te Bergen op Zoom. AGENDA 1. Openingsrede door de algemeen voorzitter. 2. Notulen van de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij van 2 december 1968 en van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw van 21 november 1968. 3. Mededelingen en Ingekomen stukken. 4. Rekening en Verantwoording van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij over het jaar 1968. 5. Verslag van de financiële commissie over het nazien van de rekening en verant woording van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij over het jaar 1968. 6. Benoeming van leden van het Hoofdbestuur: Ingevolge artikel 18 van de statuten worden door de Tuinbouwcommissie ter be noeming voorgedragen de heren: R. den Engelse, Oudemolen J. H. Stoutjesdijk, Oosterland R. G. Vermeulen, Helenaveen A. H. v. d. Zande, Kloosterzande Door de veehouderijcommissie worden ter benoeming voorgedragen de heren: E. van Hootegem, Kruiningen P. Lous, Oostkapelle J. M. C. Ooms, Oud-Vossemeer Js. Vos, Koudekerke 7. Rondvraag. PAUZE. 8. Inleidingen door de heren A. M. Geluk, voorzitter Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor Land- en Tuinbouw G.A. „CEBECO"; A. van Leeuwen, lid van het bestuur van de Coöperatieve Melkcentrale G.A., en M. Prins, voorzitter Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland over het onderwerp „ONTWIKKELINGEN IN DE AFZET". 9. Gedachtenwisseling. 10. Sluiting. Namens het Hoofdbestuur der ZLM, J. PRINS, voorzitter E. Wage, secretaris -J K.N.L.C. CR is begrijpelijk nogal wat deining ont- staan over het bewust, ook in ons land, uit de landbouwproduktie nemen van grond. Weliswaar was daarvan sprake in het struktuurmemorandum „Landbouw 1980" van de E.E.G.-Commissie (plan- Mansholt), maar in dat plan voor de hele E.E.G. wer den specaal de slechtere, de z.g. marginale gron den genoemd. En dan denken wij niet in de eerste plaats aan Nederland. Nu werd opeens bekend dat in de ruilverkaveling Slochteren (bijna 9.000 ha) 500 ha grond door mid del van aankoop door de SBL uit de produktie zou worden genomen. Naast hetgeen daar aan grond nodig zou zijn voor het landschapsplan, wegen, e.d. Dit dan in, nogal plotselinge, afwijking van de reeds opgemaakte plannen. Enkele weken geleden sneed de direkteur van de Cultuurtechnische Dienst in een inleiding tijdens de jaarvergadering van de Coöp. Raiffeisenbank het bier aan de orde zijnde vraagstuk ook aan. Een vraagstuk, dat misschien het beste als volgt om schreven kan worden: Moeten er in Nederland gebieden op een vrij dure wijze gemoderniseerd worden, terwijl de markt van belangrijke landbouwprodukten er niet roos kleurig uitziet en er van andere kanten steeds meer behoefte blijkt aan grond? Naar aanleiding van „Slochteren" hebben de Tweede-Kamerleden Tuynman en Schlingemann aan minister Lardinois vragen gesteld. De minister erkende de plannen in Slochteren wel, maar hield zich verder nogal op de vlakte. We gaan graag in op het probleem dat hier levensgroot op ons af komt. Vooraf moeten we ech ter stellen, dat de handelwijze ten aanzien van „Slochteren" wel verwerpelijk genoemd moet wor den. Niet omdat het probleem op zichzelf ons niet zou aanspreken, maar vooral omdat de wijziging in het plan te laat komt. Er is al een hele tijd van voor bereiding verstreken en er zijn terecht verwachtin gen bij de belanghebbenden gewekt, RUILVERKAVELING VANDAAG AL herhaalde malen is vastgesteld, dat de ruil- verkaveling is geworden van een simpele kavelruil tot een heel komplex van allerlei samen hangende verbeteringen in landbouw en landschap van een bepaald gebied. Een algehele rekonstruktie van een agrarisch gebied zoals het vaak deftig is uitgedrukt. De aanleg en verbetering van wegen en Waterlopen behoorde er al toe, later is de verplaat sing van boerderijen „het land in" er bij gekomen. Nog weer later deed het landschapsplan zijn in trede, werden rekreatievoorzieningen „meegeno men", enz. Ook ging men zo mogelijk de oppervlak te van bestaande bedrijven vergroten. Zo mogelijk, want meestal blijkt er voor dit doel maar weinig grond over te zijn uit de reserve die de SBL bij elkaar kon kopen. Nu gaat echter juist die bedrijfsvergroting zich steeds meer vastzetten in de gedachten van de be trokkenen. Er is terecht heel wat te zeggen van Mansholts ideeën van moderne landbouwbe drijven. Maar een feit is, dat in de boerenwereld de noodzaak van grotere bedrijven toch wel haast algemeen wordt aangevoeld. Tot hoever, daarop hoeven wij niet in te gaan. Trouwens wie durft en vermag dat te zeggen? Evenzeer is het een feit, dat een bedrijfsvergro ting het meest doelmatig in een ruilverkaveling tot stand kan worden gebracht. Wij menen, dat de op pervlaktevergroting van bestaande bedrijven daar om in de ruilverkaveling van vandaag meer aan dacht zal moeten kunnen krijgeru Wat natuurlijk veronderstelt, dat het aanbieden van grond aan zie verder pagina 3}

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 1