'MAFU-STRIP Steun aan fruittelers in België DINGEN VAN DE WEEK 8 In België is door de fruittelers aangedrongen op een rooipremie en tevens op maatregelen om de financiering van fruitbedrijven te vergemakkelij ken. De rooipremie is er niet gekomen. Wel zijn er geldelijke tegemoetkomingen ter handhaving, verbetering en uitbreiding van de bestaande be drijven tot 10 ha. Begin februari heeft de Belgische minister van Landbouw de volgende maatregelen aangekondigd: 1. De tussenkomst van het Landbouwinvesterings fonds zal in de toekomst worden toegestaan aan de gespecialiseerde bedrijven met tenminste 5 ha en die de 10 ha laagstam aanplantingen niet overschrijden. 2. Voor de toegestane kredieten van het Land bouwinvesteringsfonds kan een uitstel van te rugbetaling bekomen worden van 2 jaar indien de belanghebbenden hiervoor een aanvraag in dienen voor 31 mei 1969. De tussenkomst voor rentetoelage en waarborg zullen maximum met twee jaar verlengd worden. Dit uitstel is alleen toepasselijk op de toegestane kredieten voor de fruitteeltaanplantingen, frigo's, aankoop van materiaal, enz. en is beperkt tot de bedrijven van maximum 10 ha laagstamaanplantingen. 3. Aan de fruittelers die een aanvraag indienen voor 30 juni 1969 zal een bijzonder krediet, met waarborg en rentetoelage van 3 toegestaan worden volgens de volgende criteria: 25.000 francs (ca. 1700,per ha laagstam- aanplanting maximum 250.000 francs per aanvrager terugbetaalbaar voor 30 juni 1972. lUE hebben aan één der Belgische Rijkstuin- bouwconsulenten gevraagd naar de achter gronden en de betekenis van deze maatregelen. Daarbij kregen we het volgende te horen: In België kent men niet het Borgstellingsfonds voor de Landbouw zoals in ons land, doch daar heeft men o.a. het Landbouwinvesteringsfonds. Via dit fonds wTT men nu de strUctuur-van flfe Bel gische fruitteelt verbeteren, waarbij de nadruk valt op het middelgrote „familiebedrijf". Het onder 1 genoemde betekent, dat een fruit teler ~die zijn bedrijf van b.v. 3 ha wil uitbreiden tot minstens 5 ha of iemand die van 7 tot 10 ha wil uitbreiden en daarvoor bij de boerenleenbank geld kan lenen, gedurende 9 jaar een rentesubsi die krijgt van 3 voor geleend geld. In de prak tijk leent men meestal niet meer dan 7000,a 8000,per ha die ingeplant wordt, want de bank stelt eisen aan de eigen geldmiddelen. Niettemin is het over een periode van 9 jaar een flinke sub sidie. De rente ligt in België bovendien lager, zo dat men in feite leent voor 3 a 3% Ook voor de verbetering van de opstand gelden deze voorwaarden. Iemand met een bedrijf tussen de 5 a 10 ha, die 23 ha rooit en opnieuw inplant met geleend geld, krijgt dezelfde rentesubsidie. In bepaalde gevallen verleent het Investerings fonds bovendien borgstelling, o.a. bij bedrijfsover- .name en bij stichting van een nieuw bedrijf door een jonge fruitteler. Deze borgstelling kan gaan tot 75 van de totale investering. Al met al is een verkapte inplantsübsidie, ge richt op verbetering van de bedrijfsstructuur. Het onder 3 genoemde is bedoeld als een over bruggingskrediet, waarbij vooral in ogenschouw is genomen dat er de laatste 5 jaar veel is geplant in België en dat deze bedrijven nog niet in volle produktie zijn. Het krediet van 1700,per ha dient om de telers in de komende jaren te helpen tot men de volle opbrengst heeft bereikt. HET PLANTEN VAN SPRUITKOOL OP LANDBOUWBEDRIJVEN BayerAgrochemie n.y. te Arnhem schrijft ons: „In uw blad van 23 mei j.l., no. 2982, pagina 9 komt de publikatie voor „Het planten van spruit- kool op landbouwbedrijven" door de heer W. Janse. Onder het hoofd „verzorging" wordt voo,r de kool- vliegbéstrijding alleen Birlan© genoemd en ter be strijding van rupsen en koolvliegmade in de spruit jes bromofos en diazinon. Voor de koolvliegbestrij ding attenderen wij u op onze Phytosol-formuleringen die zowel in proeven als in de praktijk hun voortreffelijke werking heb ben bewezen. Tegen koolvlieg in de spruiten, kool rupsen en koolmotje geeft Dipterex-Spuitpoeder uitstekend resultaat. Onze publikatie „de bestrij ding van insecten en slakken bij de teelt van spruitkool" geeft hierover nadere bijzonderheden". (Gaarne voldoen wij aan het verzoek van Agro- chiemie n.v. de gegevens uj.t bedoeld artikel met het vermelden van deze middelen aan te vullen. GROOT AANBOD AARDBEIEN Er was een groot aanbod van aardbeien uit de Zeeuwse kassen in de afgelopen periode. De oogst in de koude kassen bereikte haar hoogtepunt en dat betekende dat er in Kapelle-Biezelinge dage lijks aanvoeren waren van 30.000 tot 50.000 doos jes aardbeien. Ook elders in het land waren de aanvoeren groot. In de eerste plaats in Zaltbom- mel, vanouds het belangrijkste teeltcentrum van kasaardbeien, maar ook de veiling in Grubben- vorst (Venlo) had dagen met 200.000 doosjes aard beien, waardoor het maar weinig achter bleef bij Zaltbommel. In Breda en Bergen op Zoom waren de dagaanvoeren meestal ook belangrijk groter dan in Kapelle. Enkele jaren terug telde deze vei ling nog weinig mee voor kasaardbeien. Allerwege is er kennelijk sprake van een teelt uitbreiding en dat is niet zonder gevolgen geble ven voor de prijs die in de afgelopen periode werd besteed. Eind vorige week lag de prijs van de goe de kwaliteit tussen 50 en 55 cent per doosje van 200 gram en de klasse II kwaliteit werd verkocht voor 4050 cent. Er was nog al wat klasse II kwa liteit vanwege het feit dat het prijsverschil met klasse I klein was en de telers de extra kosten van sorteren niet wensten te maken. Deze prijzen zijn te laag om van een goede teelt te kunnen spreken. De kilo-opbrengst is redelijk tot goed maar de prijs zou toch enkele dubbeltjes per doosje hoger moeten liggen om rendabel te zijn. Beter gaat het met de prijs van kasframbozen die vorige week in Kapelle weer werden verkocht voor 2,tot ƒ4,50 per doos. Het aanbod hiervan was echter zeer gering en de produktie lijkt niet hoog te zijn. Deze week maandag is een begin gemaakt met de verkoop van groene kruisbessen. De betekenis van dit produkt voor de Zeeuwse tuinbouw is niet groot meer. Het areaal lijkt opnieuw wat kleiner te zijn dan het vorig jaar. De stand van het gewas is redelijk. De appelprijzen hadden in de afgelopen periode grote moeite om zich te handhaven ten opzichte van de voorgaande week. Mooie partijen Golden Deli cious klasse I deden in de meest gevraagde maten tussen 60 en 65 cent per kg. De middelmaat werd verkocht voor 55 tot 60 cent per kg en de kleine maat deed rond 40 cent. Klasse II was al naar ge lang van de kwaliteit 510 cent per kg goedkoper. de Zeeuwse fruitveilingen gaat het nieuwe seizoen beginnen. Deze week kwamen de eerste partijtjes aardbeien van de vollegrond aan de veilingen en werd er een begin gemaakt met het veilen van groene kruisbessen. Enkele tiental len jaren geleden betekende dit voor Zuid-Beve land direct een gróte drukte. Dat was in de tijd dat er nog zeer veel kruisbessen werden geteeld en vele honderden mensen zich bezig hielden met de aardbeienteelt. Dat is nu anders geworden. De kruisbessenteelt telt niet meer mee. Het vorig jaar, toen er sprake was van een redelijke produktie, ging het op Zuid-Beveland in totaal om niet meer dan 100 ton. Dit jaar zal het kwantum weer wat kleiner zijn geworden, omdat er nog enkele per celen zijn gerooid en aanplant praktisch niet meer plaats vindt. Het wordt ook voortdurend moeilijker om mensen te vinden die nogjaereid zijn om groene kruisbessen te plukken. De handen gaan er niet op vooruit wanneer men er mee in de doornen moet wroeten. De meeste vrouwen voelen er daarom wei nig voor en de schooljeugd, die vroeger op grote schaal werd ingeschakeld, krijgt men helemaal niet meer aan de kruisbessenpluk. Ook in de aardbeiensektor hebben zich verande ringen voorgedaan. Het aantal telers is de laat ste jaren verminderd. Voor een bepaalde groep is de teelt echter nog van betekenis. Hopelijk zal er voor hen sprake zijn van een goed seizoen want dat hebben zij nodig. De laatste jaren is er over het algemeen aan de aardbeien weinig verdient, zeker niet aan de industrieaardbeien. Iets beter was het gesteld met de aardbeien die werden geteeld op zwart plastic en dan bovendien op vroege grond. Want dat is één van de voorwaarden voor een goed teeltresultaat. Het begin van het nieuwe seizoen in de fruitteelt betekent dat er voor een toch betrekkelijk flinke groep van tuinders weer geld gaat binnenkomen. Dat is hard nodig na het matige seizoen 1968 en in een tijd waarin de kosten zo hoog zijn. De nota's vooral van de leveranciers van bestrijdingsmidde len, stapelden zich op. Er zal veel binnen moeten komen om deze te kunnen voldoen. Bovendien moet er nog het nodige worden overgehouden voor het «igen levensonderhoud! Het is te hopen dat dit zal gelukken in 1969 en dat de toch voor Zeeland altijd nog zo belangrijke groep van kleine en middelgrote tuinders een sti mulans zal krijgen om voort te blijven gaan met een aangepaste bedrijfsvoering. En dat ze betaald zullen worden voor hun harde en vele werken, dat eigenlijk dikwijls meer zwoegen genoemd zou moe ten worden! Van grote betekenis voor het finan cieel resultaat is de wijze waarop men teler is. LIET kwaliteitsverschil kan bijzonder groot zijn en dat is noq altijd van grote invloed op de prijsvorming. In deze tijd komt het aan op de laat ste cent en daarom moet er alles aan gelegen zijn om het goed te doen. Dat geldt reeds voor het eer ste produkt dat nu aan de veilingen komt, de aard beien. We zullen ons toe moeten leggen op een produktie voor verse consutnptie en dan ook een produkt leveren dat de toets van alle critiek kan weerstaan. De consument heeft heus wel interesse voor aardbeien, maar dan moet ze ook waar voor haar geld krijgen. Er zijn genoeg pr.odukten van prima kwaliteit te koop en daarmede moeten onze fruitprodukten con curreren. Dat zal steeds opnieuw voor ogen ge houden moeten worden. Alles wat gedaan kan worden om de kwaliteit te bevorderen dient daarom te gebeuren. Dat bete kent dat we moeten zorqen dat de aardbeien steeds op tijd worden geplukt. Dat wil zeggen: niet te vroeg, maar vooral ook niet te laat. Een aardbei die over rijp is, zal na het vervoer altijd voor de consument een teleurstelling zijn. Verder moet er gezorgd worden voor een goed gesorteerd produkt. Consumptieaardbeien worden meestal geleverd in doosjes en het is dan een kleine moeite om bij het plukken de kleine en af wijkende vruchten apart te houden. Plukt men di rect in kratjes dan zal er een aparte krat bij moe ten komen. Dat is altijd beter dan alles door elkaar op de veiling brengen. Een andere zorg die de teler aan zijn produkt moet besteden is die van de bescherming tegen de zon. Een aardbei die lang is blootgesteld ge weest aan felle zon loopt bijzonder snel in kwali teit achteruit. Het kan zo gemakkelijk voorkomen worden door het produkt uit de zon te zetten. Dat we 's avonds niet gaan plukken voor de volgende dag is vanzelfsprekend maar toch wordt er nog wel eens gezondigd tegen dit principe. Het kan wel zijn dat men er dan ook bij de aanvoer op de veiling nog goed door rolt maar degene die straks de aardbeien op tafel krijgt zal merken dat het geen vers produkt is en zijn zin in aardbeien zal snel bekoeld zijn als. hij zich miskocht voelt Van veilingzijde dient er ook terdege gelet te wor den op dit daags te voren plukken. Het is heus niet zo moeilijk wanneer men maar eens een toch tje 's middags en 's avonds door het aardbeien- land maakt! We zijn op deze kwaliteitsbevordering van aard beien wat uitvoerig ingegaan omdat we het een bijzonder belangrijke zaak vinden. Door het goed te doen kan men wat extra's binnen halen en de consument een produkt aanbieden waarop hij terug komt. Dat moeten we hebben want er zullen er weer genoeg komen in de eerstvolgende weken, niet zo direct in Zeeland maar wel in andere teelt centra en met name in Brabant en Limburg. Laat het zo zijn dat de handel graag hierheen komt om dat zij dan zekerheid heeft een goed en vers pro dukt te kunnen kopen. En de Mafu-strip sloeg toe. Onverbiddelijk. Mug dood. En vlieg. En wesp. Mafu-strip verlost u van al dat wriemelend, gon zend, stekend gespuis. Een zomer lang. Mafu-strip, Groene Jnsektendoder in plastic kooi. f 7.80 een BAYER produkt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 8