Mechanisatienieuws 13.000 STUKS ZELFLOSSENDE WAGEN MESTVERSPREIDER NIEUWE JOHN DEERE VELDHAKSELMACHINE TOE 30 A.V.R. AARDAPPELROOIERS Fella opraapwagens Nieuws op het gebied van spuitmachines Beproeving vacuummestzuigers (in groepsverband) 6 Onlangs is bij de firma Schuitemaker te Hijssen de 13.000e zelflossende wagen-meststrooier van de band gelopen. Genoemde firma fabriceert deze wa gens nu reeds 12 jaar in nagenoeg ongewijzigde uit voering en de afzet neemt de laatste jaren nog be langrijk toe. Schuitemaker heeft zich geheel gespe cialiseerd op het transport in de landbouw. Naast de bekende stalmeststrooiers, mengmeststrooiers en een serie zelflossende wagens, wordt thans ook een serie hydraulische kippers op de markt gebracht van 3% tot 7 ton draagvermogen in geheel stalen uitvoering. De verkoop voor Nederland van de Schuitemaker produkten is in handen van Brink- mann Niemeijer N.V. te Zutphen. Naast de land- bouwwagens beschikt Schuitemaker over een eigen koudwalserij (de breedste van Nederland) waarmee zij o.a. alle profielen voor de eigen wagenproduktie fabriceert maar daarnaast ook profielen toelevert aan o.a. de bouwwereld, containerbouwers, autofa- brieken en diverse andere metaalverwerkende in dustrieën. In aansluiting op de vorig jaar geïntroduceerde John Deere veldhakselmachine type 34 E, gebouwd in één van de Europese John Deere fabrieken, wordt thans een kleiner type 30 in produktie genomen. De machine is speciaal bestemd voor de grotere land bouwbedrijven die zélf gaan verhakselen en de klei nere loonbedrijven, aldus meldt ons N.V. Louis Na gel Co te Arnhem. De machine wordt geleverd met een opraper en met een eenrijïg maisvoorzetstuk voor het verhak selen van mais. De messenkooi is in standaard uit gevoerd met 6 messen, volkomen identiek aan het type 34 E, ook wat betreft de afmetingen en het toe rental van 1275 omw./min. Het benodigd vermogen varieert van 35 tot 70 Pk. De prijs van het typ,e 30 bedraagt met opraper 8.209,excl. B.T.W. H. Englebert N.V. Voorschoten deelt ons mede voor geheel Nederland de verkoop te hebben aan vaard van het A.V.R. Aardappelrooierprogramma. De aardappelrooiers worden gemaakt in België door Gebr. Vansteenkiste. Het programma omvat een éénrijïge zakkenrooier, alsmede één- en tweerijïge wagen- en bunker rooiers. Naar verluidt heeft men in België en Noord- Frankrijk er met veel succes mee gewerkt! Van Driel van Dorsten N.V. te Hoofddorp, tel. 025037041 heeft de in Duitsland vervaardigde Fella opraapwagens in haar verkoopprogramma op genomen. Deze kunnen voor het oprapen en trans porteren van verscheidene gewassen worden ge bruikt, o.a. voor vers of voorgedroogd gras, hooi, bietenblad, erwten, stro, groengemaaide granen en ongehakselde mais. Voor de lichte gewassen (hooi en stro) kan de inhoud van de wagen door snel monteerbare hekken worden vergroot. De zijhek ken zijn in het midden scharnierend, zodat in en kele minuten van groenvoer- naar hooiopbouw kan worden overgeschakeld. De wagens worden bevestigd in de trekbek van de trekker en aangedreven door de aftakas. Het opraapapparaat is „slepend" (behalve bij het klein ste type) en voorzien van geleidewielen. De invoerinrichting bestaat uit twee bo;'en el kaar liggende krukassen met schuifstangen, waarop de invoertanden zijn gemonteerd. Dit unieke sys teem geeft een continu-werking zonder dat er mo mentbelasting ontstaat. Door deze continu-werking wordt het gewas niet beschadigd en kunnen de teerste produkten, zoals bijvoorbeeld erwten, zon der moeilijkheden worden geladen. De bodemket ting, voorzien van een snellos-inrichting, is vanaf de trekker te bedienen. Als extra is een inrichting voor het van achter de wagen bedienen van de losinrichting leverbaar. Tijdens het lossen kunnen opraapapparaat en in voersystemen worden uitgeschakeld. Als extra kunnen in het invoerkanaal maximaal zes messen worden aangebracht op een reeds aan wezig frame. De messen zijn snel te monteren en kunnen ook snel buiten werking worden gesteld door het frame met messen naar achteren weg te draaien. De Fella opraapwagens worden in vier model len in de handel gebracht. De prijs van het goed koopste type bedraagt ƒ4840,exclusief B.T.W. Louis Nagel te Arnhem (tel. 08543 59 41) heeft sinds kort de alleenvertegenwoordiging op zich genomen van Berthoud, de grootste Europese speciaalfabriek van spuitmachines voor landbouw en fruitteelt. Naast spuitma chines is deze fabriek zeer gespecialiseerd in granulaatstrooiers. Het leveringsprogramma voor de landbouw omvat een kleine eenvoudige spuitmachine met 300 1 tank en 7 m werkbreedte tegen een zeer konkurrerende prijs van f 990,exclu sief B.T.W. Verder grotere machines, zowel 3- punts als getrokken, met alle gewenste werk- breedten, voorzien van zuigerpompen en polyester tanks die gewapend zijn met glas vezel. De grotere tanks (b.v. 600 1) hebben naast een hydraulische ook een mechanische roerinrichting. Voor de fruitteelt brengt Berthoud 2 typen voor 3-punts hefinrichting met ongekend grote kapacitieit eveneens tegen konkurrerende prijzen. Ook getrokken machines zijn leverbaar, alle met gewapend polyester tanks en hogedruk zuigerpompen. De belangstelling voor werktuigen, waarmee dunne mest kan worden verwerkt, is de laatste ja ren sterk toegenomen door de snelle ontwikkelin gen die plaatsvonden bij de huisvesting van vee. Bij deze- huisvesting is o.a. tot doel gesteld, dat de vaste en vloeibare uitwerpselen op een eenvoudige en arbeidsbesparende manier kunnen worden ver werkt vanuit de stal tot op het land. Een machine, die in deze keten kan worden ingepast, is de va- cuummestzuiger. Door de grote belangstelling van de zijde van de fabrikanten (een groot aantal merken en typen) en door de vraag van de gebruikers, heeft het I.L. R. in 1968 een beproeving in groepsverband van deze machine georganiseerd. De resultaten van deze beproeving zijn weergegeven in publikatie 127 van het LL.R. te Wageningen (ƒ3,50 op giro 880018). In de hoofdstukken 1 en 2 wordt een uiteenzet ting gegeven over de hoeveelheid en samenstel ling van de geproduceerde mest per dier, de opslag en de verwerkbaarheid van de mest. In hoofdstuk 3 wordt een overzicht gegeven van de diverse machines die bij de verwerking van dunne mest kunnen worden toegepast. Een algemene beschrijving en de werking van de vacuummestzuiger zijn in hoofdstuk 4 weergege ven. Hierin worden de tank, de roerinrichting in de tank, de verdeler, de aanzuigslangen, de pomp de beveiliging van de pomp, de aanspanning en de banden behandeld. Hoofdstuk 5 is gewijd aan het gebruik van de vacuummestzuiger. Hier wordt nader ingegaan op het roeren, het opzuigen en het verspreiden van de mest, de capaciteit^het benodigd vermogen en het onderhoud. Hoofdstuk 6 behandelt de wijze van beproeven zoals o.a. de afdraai- en praktijkproeven, de tech nische metingen en de praktijkenquête. Aan deze beproeving in groepsverband hebben acht fabrikanten deelgenomen met één type ma chine en alle pompen die in hun leveringsprogram ma zijn opgenomen. Verder heeft één firma alleen pompen ingezonden. De resultaten van de beproeving zijn weerge geven in negen I.L.R.-bulletins, die onverkort in deze publikatie zijn opgenomen: Bulletin no. 401, Gejo; Bulletin no. 402, Kaweco; Bulletin no. 403. Schuitemaker; Bulletin 404, Veenhuis; Bulletin no. 405, Welgro; Bulletin no. 406, Helma; Bulletin no. 407, Steib en Bulletin no. 408, Uma alle vacuum mestzuigers en Bulletin no. 409, Ravasini pompen voor vacuummestzuigers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6