Het COPA en de pr[jzen I970/I97I Dagelijks Bestuur ZLM vergaderde Deze week (Vervolg van pagina 1.) De Vraag naar tomaten blijft groot en de prijs ligt hoger dan vorig jaar. De prijs van de kom kommers is gedaald, doch mede gezien de grote aanvoeren nog redelijk. Wat de sla betreft neemt het aanbod van glassla af, doch dat van natuursla neemt thans snel toe. De afzet van winterprodukten is praktisch af gelopen. Nu het seizoen ten einde is kan geconsta teerd worden dat het verloop voor de telers zeer bevredigend is geweest, want de prijzen waren vaak hoog. De aanvoer van fruit neemt sterk af. Er is feite lijk alleen nog aanbod van Golden Delicious en Jonathan. De appels worden hoofdzakelijk voor het binnenland gekocht. Er is een klein beetje ex port naar West-Duitsland. Frankrijk heeft geen belangstelling voor kwaliteit II, hoogstens beperk te interesse voor klasse I. De glasaardbeien zijn vorige week plotseling sterk in prijs gedaald. Deze daling was vooral te wijten aan grote aanvoeren uit Italië en België op de verschillende markten. Nu dit grote aanbod voorbij is, trekt de prijs weer iets aan. Met betrekking tot de moeilijkheden in een aan tal sectoren werd vastgesteld dat blijkt dat sociale voorlichting zoals over beroepsovergang e.d. steeds meer noodzakelijk is. Te weinig wordt evenwel nog gebruik gemaakt van de voorlichting en ad visering die door de standsorganisatie in deze kan worden geboden. Voorts werd aandacht geschonken aan de inter pretatie en toepassing van groepsregéling zelfstan digen. Het blijkt dat bij diverse gemeenten de toe passing van deze regeling uiteen loopt. Het Dagelijks Bestuur deed een beroep op mede werking naar een soepele toepassing. In de vakatures van de K.N.L.C.-commissies afd. Tuinbouw werd overeenkomstig de gedane voorstellen van de commissie Tuinbouw ZLM voor zien. VEEHOUDERIJ DE heer J. M. van Heijst, voorzitter van de Vee- houderijlcommissie, schetste in zijn overzicht enkele ontwikkelingen in de veehouderijsector. Het slachtvee blijft duur, de uitvoer van slachtkalve- ren met name naar Italië is mede aanleiding'voor zeer hoge prijzen van de nuchtere kalveren. De afzet van slachtvarkens blijft een gunstig beeld vertonen; ondanks de hoge biggenprijzen, blijkt het aantal dekking terug te lopen. De in voer van biggen en ook slachtvarkens uit Duits land kan voor onze varkenssector en onze naam in het buitenland bezwaren gaan opleveren, daar de kwaliteit vaak niet best blijkt te zijn. De kaasprijzen handhaven zich goed, het groot ste probleem blijft de boterberg. In verband hier mee ware een heffing op de invoer van oliën en vetten ernstig te overwegen. De vergadering stelde vast, dat in tegenstelling tot de produktie van varkensvlees, de rundvlees- produktie in ons land onvoldoende op gang is kun nen komen, dit in tegenstelling tot een aantal ge bieden in de partnerlanden. BELASTINGZAKEN OVER de toepassing van de B.T.W. blijkt nog steeds verwarring te bestaan. De ene koop man noteert zijn prijzen inclusief omzetbelasting de ander exclusief. Hetzelfde geldt o.a. voor da marktberichten. Meer uniformiteit in deze is wenselijk. Het D. B» nam in dezen met instemming kennis van een voor stel van het Boekhoudbureau van de ZLM om ta komen tot een zo goed mogelijk gefundeerde po sitie van de boer, die volgens art. 27 van de wet op de omzetbelasting niet als ondernemer wordt aangemerkt. Dit zou o.a. mogelijk zijn door han- delsvoorwaarden te deponeren bij de rechtbank, koopbriefjes op te maken, waarop vermeld staat dat de overeenkomst geschiedt op de voorwaarden zoals die gedeponeerd zijn ter rechtbank en daar in op te nemen, dat de prijs verhoogd wordt met ei en percentage, gelijk aan de omzetbelasting die over het betreffende produkt verschuldigd is. Daar mee zou de juridische situatie duidelijk gesteld zijn en komt de boer in een juiste positie te verke ren. WERKGEVERS- EN SOCIALE ZAKEN HOOR de heer A. J. van Nieuwenhuyzen werd een overzicht gegeven van het beraad rond het opnemen van de zelfstandige ondernemers in de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering. Actueel is voorts het overleg over de gevolgen van de loon- en prijsspiraal en de daarvoor te treffen looncompensatie-maatregelen. In de S.E.R. werd hierover geen akkoord bereikt, zulks als gevolg van de zeer uiteenlopende standpunten van werk gevers- en werknemerszijde. AFSCHEID AAN het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de heer P. W. C. van Westen (kring Tholen) en de heer J. C. Zandee (Platte landsjongeren), die beiden niet meer in het Dage lijks Bestuur terugkeren. De voorzitter bracht hun dank voor hun positieve inbreng op de vergade ringen van D. B. en H. B. en voor de prettige samenwerking. voltallige vergadering van het COPA heeft concrete eisen met betrekking tot de prijzen van agrarische produkten voor het landbouwjaar 1970/'71 geformuleerd. Men acht het zeer belangrijk dat deze gemeenschappelijke prijzen waarin de verordeningen - van de Raad voorzien vóór 1 augustus worden vastgesteld zodat de producenten hun produktieplannen kunnen maken. Deze prijzen moeten overeenkomstig artikel 39 van het E.E.G.- verdrag bij' voorrang gericht zijn op de verbetering van het inkomen in de landbouw. Men moet in het bijzonder met de volgende criteria rekening houden: het is noodzakelijk het algemene prijsniveau in de landbouw aan te passen aan die algemene ontwikke ling der produktiekosten, die thans reeds de toe neming van de produktiviteit nadelig beïnvloedt, waarbij vooral de huidige ongelijke inkomensverde ling in het oog gehouden moet worden en de noocb- zaak dat de investeringen op bevredigende wijze uit eigen middelen kunnen worden gefinancierd. HeT COPA is er tegenstander van dat de prijzen voor 1970/'71 worden vastgesteld op grond van de grondslagen zoals die zijn-vastgesteld in het memo randum van de Europese Commissie. De prijsvoor stellen van de Commissie moeten vóór de behandeling in de raad besproken worden met de boerenbonden. Een prijspolitiek dient niet alleen uit te gaan van de vraag in de E.E.G.; deze moet ook rekening houden met de uitvoer, de wenselijkheid van toenemende levensmiddelenhulp en met de invoer van concurre rende produkten of vervangingsprodukten. Men moet de gemeenschappelijke handelspolitiek baseren op het dioel van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek en niet omgekeerd. g^ET COPA stelt vervolgens vast dat het verschil tussen het inkomen in de landbouw en in ande re vergelijkbare sectoren van het bedrijfsleven on danks de toeneming van de produktiviteit is toege nomen. Sinds de eerste gemeenschappelijke prijzen in 1964 zijn ingevoerd, die in sommige landen een verlaging van de prijs "betekenden, is het prijsniveau voor het overgrote deel van de agrarische produkten vrijwel niet verhoogd. Onder meer door de onderlinge concurrentie liggen de prijzen van veel produkten overigens in de buurt van de interventieprijs of daar onder. jS^LS in het algemeen belang stabilisatie der prijzen noodzakelijk wordt geacht moet dit volgens het COPA worden bereikt door middel van een ven bruikerssubsidie en niet door middel van een produk- tiesubsidie. De statistieken tonen aan dat de gemid delde kostprijzen met gemiddeld 45 procent per jaar stijgen, terwijl de stijging van de landbouwlonen boven dit gemiddelde uitkomt. Vandaar dat elke be vriezing en verlaging van de prijzen tot verslechtering van de landbouwinkomens zal leiden. Het COPA is dan ook van oordeel dat de huidige situatie een ver-» hoging van het algemeen niveau van de landbouw-» prijzen rechtvaardigt, zulks gedifferentieerd per pro dukt teneinde een betere prijsverhouding en een be-« tere oriëntatie van de diverse produkties te verkrij* gen. Tenslotte wordt benadrukt dat meer dan de richt-, oriëntatie- en basisprijzen, het de werkelijk op de markten behaalde prijzen zijn die bepalend zijn voor de door de landbouwproducenten te ontvangen prijzen en dus hun inkomens. Vandaar dat verzocht wordt onmiddellijk alle maatregelen te treffen opdat de producenten de prijzen die voor het seizoen 1970/ '71 zullen worden vastgesteld, ook werkelijk kunnen realiseren. VEREENVOUDIGING AANGIFTE INKOMSTENBELASTING J~)E Staatssecretaris van Financiën heeft enkele weken geleden een rede gehouden voor de Gelderse Industriële Club over „De verkorte aan gifte als middel ter vereenvoudiging van de In komstenbelastingIn deze rede ontwikkelt de Staatssecretaris enkele gedachten over de verhou ding tussen rechtvaardigheid en doelmatigheid die beide bij de toepassing van het recht, ook van het belastingrecht een rol moeten spelen. In het recht probeert men gelijke gevallen gelijk te behande len en verschillende gevallen verschillend. Als dit helemaal zou lukken, zou er volkomen rechtvaar digheid bestaan. Het streven daarnaar is echter te vergelijken met het proberen de laatste aardappel van het land te halen. Het is niet doelmatig dit te doen. De Staatssecretaris stelt (o.i. terecht) dat er altijd en overal rechtstekorten zullen zijn dat dus niet iedereen in alle opzichten aan zijn trekken zal kunnen komen. Hij meent overigens dat de ver houding tussen de overheid en de burgers het als een groter onrecht wordt gevoeld als de burger wordt benadeeld dan dat hij wordt bevoordeeld. T\E Staatssecretaris heeft zijn algemene be- ■*-' schouwing laten volgen door enkele ideeën over de mogelijkheid een aantal aftrekposten voor de Inkomstenbelasting vast te stellen op forfaitaire wijze, dat wil zeggen op vaste bedragen of een vast percentage van de bruto-inkomsten. Als dit systeem zou worden ingevoerd, zouden .de belas tingplichtigen heel wat minder werk aan hun aan giften hebben en de belastingdienst zou heel wat minder moeten controleren. Dit systeem zou bruikbaar zijn voor looninkom- sten, inkomsten uit onroerende goederen en wel licht enige andere bronnen van inkomen. Voor de berekening van de winst uit onderne ming zou deze methode niet kunnen gelden. De berekening van de winst verschilt daarvoor, naar de mening van de Staatssecretaris, teveel van die van de opbrengst van andere bronnen van in komen. Dit laatste is wel juist. Toch betekent dit o.i. niet dat er op dit gebied ook niet het een en ander vereenvoudigd zou kunnen worden. ALS men eens zou nagaan waarom nu eigen- lijk, na, laten wij zeggen 1945 allerei rege lingen in de wettelijke bepalingen over de bere kening van de winst zijn opgenomen en welk effect deze hebben gehad, zou de conclusie waarschijn lijk zijn dat er heel wat kan worden geschrapt. Allerlei speciale bepalingen die bedoeld zijn om de ondernemers tegemoet te komen, zouden wel eens opgevangen kunnen worden door één verla ging van het tarief van de Inkomstenbelasting. Over afschrijvingen zouen tussen belastingdienst en ondernemers via hun organisaties afspraken ge maakt kunnen worden waarbij forfaitaire regelin gen tot stand zouden komen, die heel wat gereken overbodig zouden maken en geschillen zouden voorkomen. Het is onverteerbaar dat gevochten moet worden b.v. over toepassing van de methode van afschrijving over de boekwaarde, omdat er theoretisch wel iets over deze methode gezegd kan wordenEvenveel vóór als tegen overigens1 Zo zal er nog wel meer te vinden zijn waardoor ook de berekening van de winst uit bedrijf een voudiger kan worden. Dit is nodig. Het zou het paard achter de wagen spannen zijn als de tijd die vrijkomt door vereenvoudiging van de aan gifte met betrekking tot lonen renten en derge lijke, door de belastingdienst gebruikt zou wor den om de winstberekening ingewikkelder te ma ken. PAAUWE. ALGEMENE VERGADERING BOEKHOUDBUREAU ZLM Oproep tot bijwoning van de algemene vergadering van het Boekhoudbureau en Accountantsdienst der ZLM Coöp. Ver. U. A. te Goes, te houden op vrijdag 20 juni 1969 te 10.30 uur in hotel „Centraal" te Goes. Agenda 1. Opening en notulen. 2. Financieel verslag, jaarrekening 1968. 3. Verslag directie. 4. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren M. de Bruyne te Zuidzande, J. J. de Regt te Zaamslag. Deze zijn direct herkiesbaar. 5. Verkiezing lid commissie van Toezicht in cto plaats van de heer I C. Hage te Oud-Vossemeer (statutair niet herkiesbaar). Door het bestuur wordt voorgesteld: de heer W J. de Putter te Axel. 6. Voorkomende zaken. 7. Sluiting. Goes, juni 1969. J. B. BECU, voorzitter. JAC. P. LINDENBERG, secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 3