'MAFU-STRIP 13 4. CURSUS IN STEEN- EN CEMENTWERK DEZE cursus omvat, met inbegrip van het exa men, 72 lesuren. Vooropleiding: alle bezitters van het diploma van de handvaardigheidscursus (la) houtbewerking of de algemene handvaardigheidscursus voor begin ners en het diploma L.T.S. Korte inhoud Het uitzetten van diverse soorten vlakken in het maaiveld. Klaarmaken en uitvoeren van be tonnen en gemetselde vloeren, trot toirtegels leggen en het bestraten met straatstenen. Het metselen van een doorstroom- of vangput met aansluitende riole ring in gresbuizen. Metselen van hoeken, kruisingen en ontmoetingen in verschillende metselverbanden. Een fundering' metselen met op gaand metselwerk en openingen. Het storten van enkele betonnen onderdelen. Het bezetten en bepleisteren van wanden en vloeren. Theoretische kennis over de be langrijkste metselverbanden, diver se typen fundering, hulpstukken voor riolering, beton, betonijzer en facetten die met beton te maken hebben. Alle gebruikelijke hulpmiddelen en gereedschappen die gebruikt kun nen warden bij steen- en beton werk. Deze cursus geeft u de gelegenheid om "de meest dure karweitjes zelf op te lossen en reparaties uit te voeren. Deze cursus geeft u tevens een schat aan gege vens die u in staat stelt om knoeierijen over deze materie duidelijk te zien en te oordelen over fou tieve constructies die maar al te vaak voorkomen. Het geleerde op deze cursus moet dit voor u voorkomen. 5. LASCURSUS VOOR LAND- EN TUINBOUWERS (booglassen) nEZE cursus omvat, met inbegrip van het exa- U men, 72 lesuren, waarvan 60 uur praktisch. Vooropleiding: alle bezitters van het diploma van de cursus in metaalbewerking of van een land-, tuin- en bosbouwschool. Met instemming van de Inspecteur van het Land bouwonderwijs kan hiervan worden afgeweken. De minimumleeftijd is dan 21 jaar en 3 jaar praktisch werkzaam in de land-, tuin- of bosbouw. Korte inhoud Enkele lasvormen met de diverse belagingen. Lassen van kruisverbindingen. Hoekverbindingen met een buiten- las en met doorlassing. Strippen lassen met V- en I-naad. T-verbindingen en verbindingen van pijpen op flenzen. Toekomstige lassers in de land- en tuinbouw werkzaam. Dunne platen op dikke platen las sen. Rechte verbindingen met T-las en staande hoeklassen. Het solderen van messing en sta len buis op plaat. T-verbindingen en naad verbindin gen solderen. Van al deze praktische werkstuk ken krijgt u vooraf theoretische uitleg waarbij lasuitrusting, elec- troden, electriciteit, veiligheid, enz. een steeds terugkerende lesstof is. Onder booglassen verstaat men smeltlassen, d. m.v. electrische energie wordt een boog ontstoken tussen beide delen waarbij het lasmetaal (electro de) bekleed is met slakvormende en/of gasvormen- de stoffen. Andere smeltbadbeschermers zijn een poederdek, het lassen geschiedt dan meestal automatisch en een „mantel" (gasmantel), het lassen geschiedt dan half- of vol-automatisch. Lassen is overwegend handwerk en alleen een las is in staat om twee stalen delen onderling con structief op fle beste en stevigste wijze te verbin den. Alleen een las kan even sterk zijn als het gebruikte staal. U ziet dan ook bij de meeste staalverbindingen „lassen" toegepast, de lasverbinding is in deze tijd niet meer weg te denken uit onze samenleving, ook niet bij de door ons gebruikte machines, werk tuigen en gereedschappen want de lasverbinding is mits goed uitgeveeri de gemakkelijkste en snel ste metaalverbinding. Verondersteld dat, van nu af alle bestaande las sen onbruikbaar zouden zijn, betekent dit voor boer en tuinder dat zijn werktuigenpark drastisch zal slinken. Dit zal ook betekenen dat alom in de wereld catastrofale dingen staan te gebeuren (boten, vlieg tuigen, bruggen, etc.). MU u, naar ik aanneem, dit artikel met interes- se heeft gelezen, heeft u een globaal over-» zicht gekregen van wat het handvaardigheidson- derwijs, in de vorm van cursussen, u te bieden heeft. Ik ben me er wel terdege van bewust dat mis schien een bepaald facet van de handvaardigheid, waar uw interesse naar uitgaat, niet genoemd is in dit artikel. Ik ben gaarne bereid schriftelijk, telefo nisch of persoonlijk contact met u op te nemen om hierover met u van gedachten te wisselen. Wij hopen, dat wij u met dit overzicht iets wijzer hebben gemaakt t.a.v. dit cursusonderwijs. Heeft u nu dan wel in de afgelopen jaren met één van deze problemen te maken (gehad) dan zien wij u gaarne op een van deze cursussen. (Het adres van de heer M. J. KLAASSEN, handvaardigheidsleraar ZLM is Bruelisstraat 9 te Kapelle. Red.). SLACHTHUISWEZEN EN VARKENSMARKT IN HET PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES BEDRIJFSLEVEN WENST RUIMERE VERTEGENWOORDIGING Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft tijdens de openbare bestuursvergadering uitvoerig gedis cussieerd over de samenstelling van de Commissie voor het Slachthuiswezen. LANDELIJKE DEMONSTRATIE TOEDIENEN KUNSTMEST Een landelijke demonstratie voor het toedienen van kunstmeststoffen zal worden gehouden op 26 augustus 1969 (uitwijkdatum 27 augustus) op een terrein in het ruilverkavelingsgebied Sleenerstroom, ten zuiden van Sleen (Drenthe). Bij deze demonstratie zal men kennis kunnen nemen van de ontwikkelingen op het gebied van de toediening van kunstmest. Het is daarbij niet alleen maar zaak om de bemesting zo goed moge lijk af te stemmen op de behoefte van de gewas sen, maar ook om een vorm te kiezen die arbeids- organisatorisch aantrekkelijk is. Alle thans beken de vormen van toediening zullen worden gede monstreerd. Aanleiding hiertoe was een ontvangen brief van het Ministerie voor Landbouw en Vissierij, om hier in een vertegenwoordiger te benoemen. De genoem de commissie zal bestaan uit 15 vertegenwoordigers. Hiervan zijn er 10 plaatsen voor ambtelijke ver tegenwoordigers van diverse Ministeries. De over blijvende plaatsen (5 stuks) kunnen door het be drijfsleven worden bezet. Indien een van deze 5 vertegenwoordigers ook nog directeur is van een slachthuis en in feite ook ambtenaar wordt deze vertegenwoordiging a-h.w. een lachertje ge noemd! Op uitdrukkelijk verzoek van de vergade ring zegde de voorzitter Mr. F. G. van Dijk toe eerst overleg te plegen over uitbreiding van de Commis sie. Hangende deze kwestie wenste de vergadering nog geen vertegenwoordiger aan te wijzen. VARKENSMARKT Wederom kwamen de prognoses over de ver wachte aantal slachtingen ter sprake. De heer Hom burg stelde dat het slachtgewicht gemiddeld stijgt. Door verhoging van de varkensprijzen houden de producenten de varkens iets langer vast. Het af wijkend aantal prognoses zou hieraan toe te schrij ven zijn. Het aantal dekkingen is over 4 maanden maar met 1% gestegen. De dekkingscijfers van jonge zeugen zijn 20 lager. Het opzetten van een fokbedrijf voor varkens is kapitaalsintensief. De mesterij heeft vooral door medewerking van vee voederleveranciers meer mogelijkheden. Als gevolg hiervan wordt °P korte termijn geen snelle uitbrei ding van de varkensstapel verwacht. Gedurende de eerste drie maanden van 1969 waren de prognose en het aanbod van varkens als volgt: januari februari maart Prognose 710.000 630.000 680.000 SLACHTVEEMARKT De Marktprijs (G.M.) is gemeenschappelijk bin nen de E.E.G. gestegen tot 102.35 Als gevolg hiervan is de heffing op slachtvee in de E.E.G. teruggebracht van 75 naar 50 De heffing be draagt thans 28.61/100 kg. De gemiddelde markt prijs van de E.E.G.-landen liep in .de week van 1924 mei uiteen van 231,47 in W. Did. tot f 286,45 in België. Kr. Aanbod 730.000 610.000 646.000 En de vlieg viel. Met mug en wesp. En mot. Dood. Door Mafu-strip. De Groene Insektendoder in z'n stevige plastic kooi. Mafu-strip - voor zomer zonder wriemelend.gonzend, stekend gespuis. Koop zo'n ding. een BAYER produkt

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13