^Poor de <**Drouw van liet 'platteland Gordijnen met mtderne eigenschappen Grijp niet steeds naar de spuitbus 29 GORDIJNEN slijten niet zoals dit met tapijt en u meubelstof het geval is. Ze kunnen echter wel verschieten, vaal worden, intens vervuilen en de weefsels waarvan de stof is gemaakt vergaan tenslotte door inwerking van het licht. Deze minder prettige verschijnselen doen zich vooral voor bij natuurlijke weefsels zoals wol, katoen en linnen. Katoen kan zelfs „verbranden", zoals de vakman dit noemt. Daarom is het altijd raadzaam om velours-gordijnen, die van katoen zijn gemaakt te voeren. De voering gaat dit „verbran den" in sterke mate tegen. Het vervuilen van gor dijnen kan alleen worden voorkomen door ze min stens eenmaal per jaar te laten wassen of te laten reinigen. De ervaring leert dat de huisvrouw keu ken- en slaapkamergordijnen dikwijls zelf wast, maar dat de woonkamer gordijnen in veel geval len door een chemisch reinigingsbedrijf worden behandeld. Dit is wel begrijpelijk, want het gaat meestal om grote lappen en het drogen vraagt ruimte en veel geduld. Bovendien is het strijken van grote gordijnen geen eenvoudige zaak. Gor dijnen, gemaakt van natuurlijke vezels hebben een zekere neiging tot krimpen en dit kan tot ge volg hebben, dat de zomen moeten worden uitge legd. Dit is niet altijd het gevolg van een wasbe- handeling want ook gordijnen, die in een gloed nieuwe nog vochtige woning worden opgehangen kunnen belangrijk krimpen. Bepaalde stoffen wor den krimpvrij gemaakt en als zodanig verkocht. Dit wil echter niet zeggen dat deze weefsels in absolute zin krimpvrij zijn. Internationaal is een geringe krimp toegestaan. Volmaakte kleurechtheid bestaat evenmin. Een acht is 't hoogste cijfer dat voor kleurechtheid kan worden gegeven, maar de meeste weefsels halen nauwelijks een vijf. AL deze problemen, die zich kunnen voordoen bij het gebruik van gordijnen, gemaakt van natuurlijke vezels ontbreken als u gordijnen neemt die vervaardigd zijn van synthetische vezels. Een van de bekendste vezels die voor gordijnstoffen worden gebruikt is de dralonvezel. Draion gordij nen hebben een zeer hoge mate van kleurecht heid. Een zes wordt nog net toelaatbaar geacht en dit wil zeggen, dat de kleurechtheid van deze gor dijnen goed is. De draion vezel is ook bijzonder lichtecht en dit betekent dat deze moderne vezel nauwelijks enige verandering ondergaat door langdurige inwerking van licht. Wol blijft onder inwerking van het licht heel lang zijn sterkte be houden, maar tamelijk plotseling neemt deze af. Onder redactie van Mevrouw L N. Huijsman- Griep By de dralon-vezel gaat dit proces geleidelijk en als wol zijn treksterkte heeft verloren, is de dra lon-vezel wat dit betreft nog maar 5 achteruit gegaan. Deze eigenschap is ideaal voor gordijnstof want juist de raamstoffering heeft bijzonder veel te lijden van de inwerking van het licht. Ook dra- lon-gordijnen kunnen natuurlijk vuil worden en moeten van tijd tot tijd worden gewassen. Dit geeft echter geen problemen, want deze gordijnen nemen heel weinig vocht op en zijn daardoor zo weer droog. Het vuil dringt er niet in zoals bij wol of katoen, maar blijft op de buitenkant van de vezel zitten. Daarom even koud weken onder toevoe ging van een zelfwerkend wasmiddel, daarna heen en weer halen in een koud of lauw sopje en tenslotte koud naspoelen in ruim water. Een bad kuip is hiervoor ideaal, maar een grote teil kan eveneens dienst doen. Vooral niet wringen of in elkaar drukken. Vervolgens de gordijnen laten uitlekken en daarna onmiddellijk weer ophan gen. Ze kunnen ook aan de lijn worden gedroogd, doch dan moeten ze ook volkomen droog zijn voor u ze ophangt. Zyn de gordijnen gemaakt met krimpvry garen en band en voorzien van haken van kunststof dan kunt u ze zonder meer in het water stoppen. Gemakkelijker kan het niet. Dra- lon-gordijnen veranderen niet van vorm door het wassen of inwerking van het vocht en ze zijn vol komen krimpvrij. II kiest een bepaalde gordijnstof natuurlijk niet alleen om de practische eigenschappen. Een gordijn moet ook mooi van structuur, kleur en dessin zyn. Het moet bovendien soepel hangen. Ook wat dit betreft voldoet het dralon-gordijn aan zeer hoge eisen. Men kan kiezen uit poolweefsels (velours), vlakke weefsels en transparante weefsels. Er zijn er met geweven, maar ook met gedrukte patronen en het is niet te zien, dat deze gordijnstoffen zijn gemaakt van synthetische vezels. De kleuren zijn bijzonder mooi en het kost weinig moeite met be hulp van deze stoffen een fraaie combinatie te maken. Denkt u er wel aan, dat donkere kleuren en grote opvallende dessins uw kamer kleiner doen lijken. Lichte gordijnen en kleine dessins doen dit niet. Gordijnen met horizontale strepen doen uw kamer lager lijken, staande strepen maken de raamwand voor het gevoel hoger. Rood en oranje zijn prachtige tinten, maar minder geschikt voor een raamwand van een kleine kamer. Deze kleu ren hebben een verkleinende werking en dit is heel goed te merken als u de gordijnen sluit. Laat u deze als regel open dan zult u er weinig van merken. Wilt u een kleurencombinatie maken van tapijt, meubelbekleding en gordijnen, leg dan de stalen eerst naast elkaar voordat u een beslissing neemt. Het is beslist niet zo dat er altijd met constras- terende kleuren moet worden gewerkt. Een toon- in toon-combinatie waarbij overwegend met dicht bij elkaar liggende tinten wordt gewerkt kan ook bijzonder mooi staan. Genoemde gordijnstoffen bieden verschillende mogelijkheden. Gok voor het klassieke interieur kunt u terecht. Gordijnen dienen niet alleen om het inkijken tegen te gaan, ze vormen in gesloten toestand ook een mooie achtergrond voor de meubelen. ^jADAT ik het boek „Dode Lente" van de Ameri kaanse schrijfster Rachel Carson heb gelezen, grijp ik niet zo gauw naar de spuitbus om vliegen en muggen te lijf te gaan. Eerlijk gezegd ben ik van dit boek geschrokken, want ik heb in het verleden gretig gebruik gemaakt van chemische middelen om insecten en onkruid in de tuin te bestrijden. Het heette dat DDT heel onschuldig is, dus zodra er in secten bestreden moesten worden, die gevoelig voor DDT waren greep ik maar al te graag naar de strooi- bus. Volgens onderzoekingen is dat spul helemaal niet zo ongevaarlijk als men wil doen voorkomen, want het gif, dat deze samenstelling bevat breekt niet af in het lichaam, doch zet zich vast. Nu de tijd is aangebroken, dat wij binnenshuis lastig worden gevallen door vliegen, muggen enz. worden deze soms wel erg kwistig met chemische middelen bestreden. Men kan zelfs zijn huis zo laten bewerken dat er de hele zomer geen insect, meer te bekennen valt. Zij vinden onherroepelijk de dood als zij het wagen binnen te komen. De Vaponastrip is uitgevonden en opgehangen in woon- of slaapvertrek ken, vrijwaart deze ons voor insecten. „Voor de mens onschadelijk" heet het, maar ik geloof toch dat wij deze geruststelling met een flinke korrel zout kun nen accepteren. QAGELIJKS nemen wij voedingsmiddelen tot ons, die ongetwijfeld sporen van vergiften bevatten. Het is in onze westerse samenleving thans nog niet - te vermijden. Uit economische overwegingen gebruikt men in toenemende mate giftige stoffen in landbouw en fruitteelt. De luchtverontreiniging door chemische afvalstoffen, die de industrie achterlaat komt onze gezondheid evenmin niet ten goede. Laten wij er als huisvrouwen op letten ons huis zoveel mogelijk vrij te houden van gif. Niet onmiddellijk naar de spuitbus grijpen als er een mug zoemt of een vlieg ongrijpbaar rondvliegt, hoe irriterend dat ook moge zijn. Bescherm het wieg je of het ledikantje van uw baby en kleuter liever met een lap fijne tulle dan de kinderen te laten ver blijven in vertrekken waar met eèn insecten dodend middel is gespoten of door een strip op te hangen. Goed sluitende horren houden insecten buiten en laten frisse lucht toe. "I'OT nu toe hadden wij het alleen over vliegende insecten, doch mieren kunnen eveneens een plaag betekenen. Wist u, dat het planten van goud» bloemen rondom het huis een goed en onschadelijk middel is om de mieren te verjagen. Ik heb hiervan ondervinding. Jaar in jaar uit hadden wij 's zomers te kampen met mieren in huis. Niets was veilig. In« secten dodende middelen hielpen voor een ogenblik, doch na enige dagen kwamen de plaaggeesten terug. Op een keer kreeg ik de raad goudsbloemen tegen de muren te planten. Vanaf die tijd waren wij1 van de mierenplaag verlost. Muggen hebben een hekel aan het blad van note- bomen. Wie in het bezit van een noteboom is, moet eens wat noteblad in huis halen. Nogmaals: houdt uw huis zoveel mogelijk gifvrij door spuitbus en strips zoveel mogelijk achterwege te laten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 29