spoten worden met 2 kg/liter DDT 25 per ha. De bespuiting moet binnen een week herhaald worden. Is het gewenst tegelijkertijd erwtetripsen of bladluizen te bestrijden, dan 1 liter parathion 25 toevoegen. Bij deze menging echter geen vloeibare middelen gebruiken. Ook voor de bestrijding van de peulboorder dient gelet te worden op de ontwikkeling van het gewas. De bestrijding is hier gericht tegen de pas uitgekomen rupsjes. Als de oudste peulen in de rand van het perceel beginnen te zwellen, moet de eerste bespuiting met 1.6 kg parathion 25 of 2.5 kg diazinon 20 worden uitgevoerd. De bespuiting dient een week later herhaald te worden. Konservenerwten kunnen tot 7 dagen voor de oogst met 2 liter mevinfos (Phosdrin) per ha worden gespoten. Ter bestrijding van kwade harten kan men ge lijktijdig met de bestrijding van de peulboorder 15 kg mangaansulfaat per ha toevoegen. Bij deze menging parathion spuitpoeder gebruiken en di- rekt na het mengen (met niet te weinig water) verspuiten. STAMBONEN In de rassen die vatbaar zijn voor vetvlekken ziekte (zie rassenlijst) dient men met de bestrij ding hiervan te beginnen als het gewas twee echte bladeren heeft. Afhankelijk van de weersomstan digheden zal meestal met 6 kg koperoxychoride per ha met 1 a 2 keer spuiten kunnen worden vol staan. Bij de teelt van zaaizaad echter enkele keren meer, vooral bij regenachtig weer. Bij warm zonnig weer de bespuiting tegen de avond uitvoeren. In groen te plukken bonen mag niet binnen 14 dagen voor de oogst gespoten worden. Het ras Berna is gevoelig voor vlekkenziekte, hiertegen wordt gespoten met zineb. VLAS Dit gewas kan in deze maand ernstig bescha digd worden door trips. Als dit insekt wordt waar genomen moet er direkt een bespuiting plaats vin den met heptachloor, dieldrin of parathion. AARDAPPELEN De eerste bespuiting tegen de aardappelziekte in de vatbare rassen zoals Bintje, moet uitgevoerd worden zodra de planten in de rij elkaar ralren. Bij kritieke weersomstandigheden mag men tus sen 2 bespuitingen niet meer dan 7 dagen laten verlopen. Zonder bezwaar kan het gehele seizoen gespoten worden met maneb/fentin of Daconil 2787. Bedenk dat de afvalhopen, waarop aard- appelopslag voorkomt, de besmettingsbronnen voor het nieuwe gewas zijn. Deze hopen dienen NU te worden afgemaaid en afgedekt met zwart plastic. Vorig jaar kwam in de aardappelen eind juni begin juli plaatselijk verkleuring en rolling van de bladeren voor. Er waren aanwijzingen dat in die gevallen waar tegen de luis gespoten was het verschijnsel minder ernstig optrad. Of een bespui ting dit jaar zin heeft valt met geen mogelijkheid te zeggen, aangezien niet valt aan te geven tegen welke luis en wannéér er gespoten dient te wor den. BIETEN In de bieten kunnen de maden van de biete- vlieg het bladmoes tussen de opperhuid wegvreten. Bij een lichte aantasting is een bestrijding meestal niet rendabel maar zodra de helft van de planten de mineergangen vertoont, dient een bespuiting te worden uitgevoerd. De zwarte boneluis, die vooral aan de onder kant van de bladeren voorkomt, kan ernstige zuig- schade veroorzaken en ook de vergelingsziekte enigszins verspreiden. De voornaamste overbren ger van de vergelingsziekte is echter de groene perzikbladluis. Deze groene luizen zijn door hun onopvallende kleur moeilijk waar te nemen. Bij kontrole van de percelen is dan ook de grootst mogelijke nauwkeurigheid geboden. Zodra be strijding nodig wordt geacht, zal dit via de radio bekend worden gemaakt. Bij droog weer geeft het gebruik van veel water en 's avonds spuiten de beste resultaten. De systemische middelen ver dienen voor de bestrijding van de bladluizen de voorkeur. UIEN Na opkomst kan in uien nog een onkruid bestrij ding worden uitgevoerd. Dit kan gebeuren met: 46 liter chloor IP, als alle een uniforme leng te van 5 cm hebben. Op lichte grond niet meer dan 4 liter nemen. Niet gebruiken in de om geving van vlas of bloeiend graan en graszaad. Herhaling van de bespuiting is in zaai-uien mogelijk tot eind juni. 3—4 kg Alicep of 7 kg Ramrod bij een gewas- lengte van 712 cm. Geen Alicep gebruiken op grond met minder dan 25 afslibbare delen of waar reeds voor opkomst Alicep werd toe gepast. Herhaling van deze bespuiting is niet mogelijk. Zowel Alicep als Ramrod en in iets mindere mate chloor IPC werken onvoldoende op reeds bovenstaand onkruid. Tegen reeds aanwezig jong onkruid kan nog ge bruikt worden bij 46 cm gewaslengte 1520 kg kalium- cyanaat. Spuiten op een droog gewas en klein onkruid met veel water bij een hoge lucht vochtigheid. bij 810 cm gewaslengte 7.5 kg Genalon 5/20 chloor IPC prometryn). Alleen spuiten op een goed afgehard gewas. Dit middel bevat ook chloor IPC, dus rekening houden met de gevoeligheid van verschillende andere gewas sen. bij 810 cm gewaslengte 4080 liter zwavel zuur (s.g. 1,84). Alleen spuiten op een goed af gehard gewas en dan in 1000 liter watei». Het gebruik van zwavelzuur stelt bijzondere eisen aan de apparatuur en de uitvoering. Zodra met de bespuiting van de valse meeldauw moet worden begonnen, zal dit via de radio be kend gemaakt worden. De bespuiting moet dan tot eind juli om de 710 dagen worden herhaald. Met het oog op het optreden van de bladvlekken- ziekte worden alleen de mengsels van maneb/ zineb of Dithane M 45 aangeraden. Ook de preimot kan veel schade in de uien ver oorzaken. Bij een late aantasting worden ook de bollen beschadigd. Zodra venstervreterij wordt waargenomen, dient een bestrijding met 1.5 liter/ kg parathion 25 te worden uitgevoerd. Aange zien de laatste bespuiting tenminste drie weken voor de oogst mag worden uitgevoerd, kan aan tasting van de bollen bij zaai-uien alleen voor komen worden door een intensieve bestrijding in de zomer. Mangaangebrek komt ook in uien veelvuldig voor. Een bespuiting met 15 kg mangaansulfaat per ha geeft hierbij snel verbetering. Niet spuiten bij warm zonnig weer. De bespuiting moet dik wijls nog een keer herhaald worden. GR A SL AND VERZORGING EN VOEDERWINNING In de maand juni zal de veehouder weer een groot gedeelte van het ruwvoer voor de winter periode moeten winnen; hetzij door inkuilen en/of hooien. Wacht met het maaien voor hooi niet te lang. Het beste tijdstip is voor het begin van de bloei. Als direkt na het maaien vaak en regelma tig wordt geschud, kan de veldperiode aanmerke lijk verkort worden. Wordt het hooi daarna nog geventileerd, dan is het mogelijk om reeds 3 a 4 dagen na het maaien in te schuren. Dit betekent een aanzienlijke beperking van het risiko. Ook voor kuilgras, en dan speciaal voor voor- droogkuil, moet vroeg gemaaid worden. De afdekkig van een voordroogkuil moet direkt na het vastrijden plaats vinden met plastic van minstens 0.1 mm dikte. Bij een volledige goede afdekking" kan slechts met weinig grond worden volstaan. Regelmatige kontrole op eventuele beschadigingen dient dan te worden uitgevoerd. Komen gaten in het plastic voor, dan moeten deze direkt hermetisch dichtge plakt worden. roosters voor het ventileren van het hooi in de tas. Op Schouwen-Duiveland zet men veelal een tolhout in de ruiters om het afwaaien van de koppen te voorkomen. Ook in andere gebieden zou dat gunstige resultaten kunnen geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 25