TUINBOUWKLANKEN Bespuitingen vragen onze volle aandacht Recreatie - voorzichtig investeren DINGEN VAN PE WEEK 20 Ook op SCHOUWEN-DUrVELANW is nu de bloei van de vruchtbomen eindelijk gebeurd. We schrijven eindelijk, omdat tegen de verwachting in, de bloei, al is deze dan laat geweest, toch door het relatief koude weer lang heeft geduurd. De algeme ne verwachting was dat deze late bloei vlug zou ver lopen, wat dan meestal een goede zetting betekent. Op dit moment (27 mei) kunnen we, wat de peren en pruimen betreft zeggen, dat de zetting over het algemeen goed is geweest. Wel zien we op de peren vorstbeschadiging, en vooral op de Precoce de Tre- voux kleine bobbeltjes, die hopelijk nog vergroeien. Wat of het resultaat van de Giberella-bespuiting zal zyn, moeten we nu nog wel even afwachten. Wat de appels betreft hopen we nu maar dat on danks het koude en ook soms natte weer, de zetting toch goed wordt. By de Cox's Orange en James Grieve zien we al kleine vruchtjes, maar bij de Gol den Delicious moeten we nog even afwachten. Alge meen is de bloei van dit ras wel goed geweest, dus kunnen we een stootje verdragen. Wat de insecten betreft, ook deze zyn door het koude weer niet zo actief als gewoonlijk om de bloeitijd. De bespuitin gen tegen schurft en meeldauw vragen onze volle aandacht, alhoewel er, dachten we, minder schurft is dan vorig jaar. Ook de omstandigheden voor een ernstige meeldauw-aantasting zijn tot nu toe uitge bleven. Met het uitknippen van aangetaste gemeng de en eindknoppen kunnen we al veel bereiken. Al met al gaan we weer een spannende tijd tegemoet niet alleen van hoe staat het met de verwachting van onze eigen oogst op het bedrijf, maar ook welke cij fers er landelijk en zelfs Europees uit de bus komen, zijn voor ons van veel belang. We ontmoeten dan al direct de grote tegenstrijdigheid door te hopen op een grote oogst voor ons zelf, en tegelijk bang te zyn voor een grote oogst in Europees verband, want dit resultaat hebben we aan den lijve ondervonden de laatste jaren. Ook nu is er reeds hagelschade ge weest o.a. op Hemelvaartsdag, zodat diegene die nog niet verzekerd is dit wel ernstig moet over wegen, en tenslotte zij die voorgaande jaren reeds verzekerden willen we er nog aan herinneren dat ze vóór 1 juni een voorlopige opgave moeten in zenden. UITBREIDING ROOIPREMIE VOOR VEROUDERDE BOOMGAARDEN Het Bestuur van het Ontwikkelings- en Sa neringsfonds voor de Landbouw heeft een uitbreiding gegeven aan de regeling voor de verstrekking van de rooipremie voor appel en pereboomgaarden. De boomgaarden moe ten vóór 1955 zijn geplant. Tot dusverre lag de grens bij 1950. De premie bedraagt ƒ15,per hoog- of halfstam en f 7,50 per struik met een maxi mum van 1.500,per ha. De te rooien opstand moet een aaneenge sloten geheel vormen van tenminste 25 stuks hoog- of laagstammen, met dien verstande, dat een struik voor een halve hoog- of laag stam wordt gerekend. Na het rooien moeten de percelen goed mechanisch bewerkbaar worden opgeleverd. Aanvraagformulieren zijn bij de districts bureauhouders verkrijgbaar. In Walcheren is de eerste grote toeristenstroom weer op gang gekomen. Met wel niet bepaald zon nig weer maar toch vrij normale temperaturen met Pinkster was het op onze hoofdwegen een enorme drukte, die voor de zeer vele recreanten meestal eindigde aan onze onvolprezen Noordzee kusten. De Pinksterdagen zijn voor velen die van de recreatie moeten leven, meestal een eerste zeer welkome inkomstenbron. Eén onzer collega's zegt nog al eens, als men vraagt hoe het gaat in het bedrijf: ,.'t Is hijgen naar 't voorjaar!" En dit geldt ook voor de recreatiesector, waar vele, voor al pas beginnenden, na de lange winter figuur lijk hijgen naar 't voorjaar. Misschien zien we het wat pessimistisch in, maar de gelegenheden voor recreatie nemen een zodanige vlucht, dat men zich wel eens afvraagt: Hoe lang kunnnen deze uitbreidingen nog verder doorgaan? Want het verschijnsel dat we in onze groente- en fruitsector en in iets mindere mate in de landbouw kennen van een overvoerde markt met alle nare gevolgen hiervan, ligt o.i. niet ver meer af. En of men nu hoog of laag springt, als er een teveel is zakt onherroepelijk de markt. En ook in de recreatiesector zijn de onkosten momen teel hoog. En de eisen die de gasten stellen wor den beslist niet minder! Enfin, de Pinksterdrukte was groot, dus gema tigd optimistisch mogen we wel zijn. Toch geloven we dat onze agrariërs, die hun graantje meepik ken van de toeristenruif, voorzichtig moeten zijn met extra hoge investeringen. Tenslotte is 't toch de bedoeling om voor een portie vrijheid, die men een poosje opofferen moet, een geldelijk gewin terug te krijgen. We wijden hier wat over uit, want we geloven wel dat van alle agrarische delen van onze pro vincie en Noord-Brabant Walcheren de meeste toeristen herbergt, althans bij de agrarische be volking. Zelfs in midden-Walcheren, zoals Grijps- kerke, St. Laurens enz., vindt men bordjes met „te huur"! Door het warme en vochtige weer der laatste weken is er een overdadige groei op de bedrij ven geweest. Voor vele produkten was de uit komst tegengesteld aan de groei. De toch al niet zo beste brocolistand kreeg door de paar hittegolfdagen van drie weken terug wel en bijzonder harde klap. Het percentage schift liep onrustbarend omhoog en de gevolgen waren zeer onprettig. De tomaten en aardbeiprijzen liepen tegen Pink steren gelukkig flink op. Want vergissen we ons niet dan mochten de aardbeien best een stootje in opwaartse richting hebben. De komkommerprijzen vinden we maar matig. We zijn weer eind mei en de langste dag komt weer al in 't verschiet! Als men dan zo eens terug blikt dan schrikt men soms dat de tijd zó snel gaat! WAAROM VOLLE KEGELDOPPEN EN GEEN SPLEETDOPPEN VOOR CHEMISCHE ONKRUIDBESTRIJDING Vervolg van pag. 19) naaltjes, van het axiale kanaaltje en van de spuit- opening zodanig op de grootte en de vorm van de wervelkamer af te stemmen dat er een gevulde spuitkegel ontstaat met een vry grote tophoek, die bij elke gewenste spuitdruk op een gotenvloertje een bijna even goede ééntoppige verdeling geeft als de spuitwaaier van de beste spleetdop. Jaren geleden is het I.B.S. er in geslaagd, van de gewone werveldoppen van Birchmeier voor rug spuiten goede volle-kegel-doppen te maken door de „tolletjes" van een passende axiale doorboring te voorzien. Daarmee zijn alle AZO-propaanspuiten uitgerust. Nu hebben wij ook de eenvoudige en prak tische DUBEX-doppen voor trekkerspuiten volgens hetzelfde principe tot goede volle-kegel-doppen kunnen omvormen. Op een trekkerspuit staan deze doppen in hun verdeling-overdwars maar weinig achter by goede spleetdoppen. Doordat ze echter, dank zij hun wijde spuitkegels, het effect van het voor- en achteruit slingeren van de spuitboom althans voor een deel compenseren, geven ze overlangs veel minder varia tie in de bedekking. Een bijkomstig voordeel van volle-kegel-doppen is, dat ze grover verspuiten en dus minder driftge- voelig zijn dan gewone werveldoppen en spleetdop pen van dezelfde capaciteit. Spleetdoppen hebben daarbij nog het bezwaar dat ze vrij gemakkelijk ver stoppen en betrekkelijk snel uitslijten. V^AT is er nu weer aan de hand" vroegen we ons vorige week zaterdag af toen we op de voorpagina van „De Volkskrant" een karicatuur- tekening van WIBO zagen van een man met een appel in zijn hand, een in elkaar gedraaid mes op de tafel en een dergelijk mes in de hand. Er onder stond de vraag: „Waar heb je die appelen van- - daan, Marie?" en er boven „Metaalfabriek gevaar lijk voor de fruitteelt" (Zeeland). Met deze karicatuurtekening werd duidelijk ge maakt dat er iets aan de hand was met appelen uit Zeeland. Wat het was lazen we in een klein be richtje elders in deze krant en in een omvangrij ker bericht in het Financieel Dagblad onder de kop „Sloe-industrie bedreigt fruitteelt". Dat was het verhaal van dr. J. T. ten Houten ver bonden aan het Instituut voor Plantenziektekundig Onderzoek in Wageningen dat hij hield op de jaar vergadering van de Nederlandse vereniging voor water,- bodem- en luchtverontreiniging gehouden in Utrecht. Dr. Ten Houten zei daar volgens deze versla gen o.m. dat het helaas in ons land nog al eens voorkomt, dat de gunstige plaatsen voor industriële concentraties ten opzichte van tuinbouwcentra, na tuurterreinen of woongebieden ongunstig liggen, gezien onze overheersende windrichtingen. Dat is volgens hem onder meer het geval met het indus triegebied aan het Sloe in Zeeland dat ongunstig ligt ten opzichte van het belangrijke fruitgebied op Zuid-Beveland. Er is nu al in onderzoek wat de ge volgen zullen zijn van de toekomstige vestiging van een aluminiumfabriek in dit industriegebied. Volgens dr. Ten Houten is de aanwezigheid van aluminium- en staalfabrieken vaak schadelijk voor de naaste omgeving door fluorafval. Zo heeft een Frans onderzoek uitgewezen, dat koeien die in de buurt van een aluminiumfabriek in Frankrijk graas den, na verloop van tijd kaakbeenziektes kregen. Maar ook de wat hij noemde fotochemische lucht verontreiniging zal niet verwaarloosd moeten wor den. Zo stierven duizenden dennebomen op een afstand van 90 km van Los Angeles als gevolg van fotochemische luchtverontreiniging afkomstig uit deze stad. 0R. Ten Houten pleitte voor het aanleggen van ruime groengordels tussen industrie en woonkernen. Deze gordels zouden enkele kilome ters breed moeten zijn en door. hun grote bladop pervlak fungeren als een zeef voor vaste luchtver ontreinigingen. Verschillende andere deskundigen gaven op deze bijeenkomst hun mening over wat er gedaan moet worden om lucht en milieu verontreiniging te voorkomen. We behoeven daar niet nader op in te gaan. Het ging ons in eerste instantie om wat dr. Ten Houten zei over de fruitteelt en over de reactie hierop van een tekenaar van een van de grootste Nederlandse ochtendbladen. We behoeven hier niet uiteen te zetten dat de zaak van de luchtverontreiniging in Zeeland alle aandacht heeft. Onze eigen organisatie is daarbij betrokken en er wordt aandacht aan besteed op hoog niveau, op een wijze waarin we zeker vertrou wen mogen hebben. We hopen en vertrouwen ook dat dit zal blijven bestaan en dat alle betrokken organisaties bij hun beslissingen over de industrialisatie in Zeeland re kening zullen houden met alle belangen. Indien er bepaalde belangen ernstig geschaad zouden kun nen worden door deze industrialisatie, dan zal dat eerlijk gezegd moeten worden en zullen er maat regelen genomen moeten worden om deze schade op te vangen. \A/E zijn als tuinders wel zo realistisch dat we zeer goed beseffen dat we ons niet kunnen verzetten tegen een industrialisatie van het Wester- scheldebekken. De mogelijkheden van dit gebied in Europees verband gezien zijn hiervoor te groot. We mogen echter ook verwachten dat degenen die daarover beslissingen moeten nemen de menselijke kant van de gevestigde waarden en belangen in dit gebied niet uit het oog zullen verliezen. Bij de komende industrialisatie in Zeeland zal het, naar mag worden aangenomen, voornamelijk gaan om de chemie, een sterk expanderende be drijfstak, maar niet helemaal brandschoon. We zien daarom nog veel en belangrijk werk weggelegd voor de Raad voor de Luchtverontreiniging die zich met dat probleem bezig houdt. De Zeeuwse tuin bouw hoopt dat ze er vertrouwen in kan blijven houden. Over de studenten en de inspraak en over de tijdelijkheid van accijnsverhogingen, waarover onze kranten ook veel schreven, zullen we het deze week maar niet hebben. Er zijn veel zaken die op het ogenblik in het centrum van de belangstelling staan. In de krant lazen we deze week ook dat de bouw kosten in de eerste vier maanden van 1969 met niet minder dan 12% zijn gestegen. Dat wil nog al wat zeggen. Duidelijk blijkt er uit hoe zeer de prijsstijgingen doorwerken. Laten we hopen dat we er ook in 1969 als tuinders wat van zullen merken want om die steeds stijgende kosten te kunnen op vangen zullen ook onze produkten duurder moeten worden. I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 20