'MAFU-STRIP Waarom volle-kegel doppen en geen spleetdoppen voor chemische onkruid- bestrijding i» DR H. G. van der Weij I.B.S. Wageningen op onkiruiddag in maart!969 PR wordt de laatste tijd gepropageerd om de hier gebruikelijke werveldoppen op trekkerspuiten fee vervangen door goede spleetdoppen. Die zouden namelijk in het veld een veel gelijkmatiger verde ling geven. Dit wordt „bewezen" door niet zulke doppen op een model spuitboom water te verspui ten boven een vloer van iets hellende gootjes en te bepalen hoeveel er in ieder gootje terecht komt. En Spleetdoppen: Venleling overdwars mooi gelijkmatig, maar overlangs zeer ongelijkmatig door voor- inderdaad, zo wordt er, boven een zekere minimum spuithoogte, een bijzonder gelijkmatige verdeling achteruit slingeren van spuitboom. Volle-kegel-doppen: Verdeling zowel overdwars als overlangs redelijk gelijkmatig. Gewone werveldoppen (holle kegels): Verdeling overdwars zeer ongelijkmatig» maar overlangs redelijk gelijkmatig. gemeten. De hoeveelheid water, die per minuut per gootje wordt opgevangen, wijkt nergens meer dan 15 af van het gemiddelde. Maar mogen wij uit het fraaie resultaat van deze laboratoriumproeven nu ook besluiten, dat er met deze in hun soort inderdaad uitstekende spleetdop pen ook in het veld een gelijkmatige verdeling kan worden bereikt? Beslist 'niet! WELISWAAR zullen deze spleetdoppen ook dan een bijzonder gelijkmatige verdeling geven dwars op de rijrichting, maar in de rijrichting schie ten ze schromelijk tekort! Dat komt door het onver mijdelijke slingeren van de spuitbomen. Het slinge- iren in horizontale richting, dus vooruit en achteruit, betekent een grote variatie in de werkelijke voort bewegingssnelheid, vooral aan de uiteinden van de bomen. Dit is bij gebruik van spleetdoppen funest, want die verspuiten platte waaiers welke vrijwel loodrecht staan op de rijrichting (volgens voor schrift in een hoek van 5° met de spuitboom). Sa men vormen deze waaiers als het ware ®en gordijn van druppels, die in een smalle band op de grond terechtkomen. Deze smalle band van druppels volgt uiteraard de bewegingen van de slingerende spuit boom, Hierdoor zal de dosering in de rijrichting bijna even sterk variëren als de werkelijke voortbe wegingssnelheid van de spuitende spleetdoppen. Daardoor zal de hoogste dosering, die plaatselijk wordt teweeggebracht, vele malen hoger zijn dan de laagste. Hiermee vergeleken is 'n bijzonder gelijk matige verdeling alleen overdwars helemaal niet belangrijk. WANNEER echter de met een spuitboom verspo ten druppels niet in een smalle band neerko men, maar verspreid over een brede zone, hetgeen bij werveldoppen gebeurt omdat die wijde kegels verspuiten, dan vindt er een zekere compensatie plaats van het effect van het voor- en achteruit slin geren van de boom. Daardoor zal de dosering in de rijrichting veel minder variëren dan de werkelijke voortbewegingssnelheid van de spuitdoppen. Nu moet er natuurlijk gestreefd worden naar een bedekking die over het gehele veld een mini mum aan variatie vertoont. Daartoe moet de verde ling zowel in de rijrichting als loodrecht daarop, dus overlangs èn overdwars, zo gelijkmatig mogelijk zijn. Hoe kunnen wij dit bereiken? Op deze vraag is maar één antwoord: mett goede volle-kegel-doppen! Volle-kegel-doppen zijn werveldoppen die gevulde kegels verspuiten. GEWONE werveldoppen verspuiten holle kegels. Hierbij stroomt de vloeistof de wervelkamer binnen uitsluitend door tangentiale, d.i. langs de omtrek gerichte kanaaltjes. Zo ontstaat de werve ling, die maakt dat de vloeistof uit de spuitopening wordt geslingerd als een film in de vorm van een kegelmantel, welke snel dunner wordt en spoedig in druppels uiteenspat. De aldus ontstane holle spuitkegel geeft op een goten vloertje een verdeling te zien volgens een tweetoppige kromme, die de doorsnede zou kunnen voorstellen van een model vulkaan met een wijde en vrij diepe krater. Dit maakt dat gewone werveldoppen op een spuitboom een zeer ongelijkmatige verdeling plegen te geven, waarbij banen met grote spuitdichtheid afwisselen met ijl bedekte banen. Men kan dit euvel slechts enigszins verhelpen door een grote spuithoogte. VOLLE-kegel-doppen krijgen hun vloeistof toevoer in de wervelkamer behalve door tangentiale kanaaltjes, die ook hier voor de werveling zorgen, bovendien door een kanaaltje in de as, dat dus op de spuitopening is gericht. De axiale toevoer maakt dat de anders holle spuitkegel wordt opgevuld. Het is mogelijk, de doorsneden van de tangentiale ka- (Zie verder pag. 20) En de vlieg viel. Met mug en wesp. En mot. Dood. Door Mafu-strip. De Groene Insektendoder in z'n stevige plastic kool. Mafu-strip - voor 'n zomer zonder wriemelend.gonzend, stekend gespuis. Koop zo'n ding. •en BAYER produtó

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 19