Adviezen Veeartsenijkundige Dienst Zeeland Waakzaamheid geboden voor onze melkveehouderij! 10 ROTKREUPEL DODE BICCSN VARKENSPEST De inspekteur van de Veeartsenijkundige Dienst distri kt Zeeland geeft onderstaand enkele adviezen betreffende regelmatig op de boerderijen terugke rende eproblemen. Adviezen die bedoeld zijn als waarschuwing wanneer het overtredingen van wet telijke voorschriften betreft. En tevens om informa tie te verstrekken hce in een bepaalde situatie ge handeld moet worden. J. M. C. OOMS, Oud-Vossemeer ^\LS we de problemen, waarmee de melkveehou ders geconfronteerd worden, op de voet vol gen zijn ze groot en talrijk! Daarom moeten we er ons gezamenlijk goed op bezinnen, om de meest aan vaardbare oplossingen ervoor trachten te vinden. GAAT HET ROER OM IN HET E.E.G. ZUIVELBELEID? Kan men stellen, dat de laatste jaren, tegen heug en meug, de prijzen van het botervet omhoog moes ten, thans vervalt de Europese Commissie in het an dere uiterste, door voor te stellen de interventieprijs voor boter met maar liefst 36 te verlagen (van 6,28 naar f 4,03 per kg) en de interventieprijs van de magere melkpoeder met 73 te verhogen (van 1,49 naar 2,58). Was voorheen de verhouding boter en magere melkopbrengst 70 30, door het nieuwe voorstel wordt dit 45 55; de vetvrije droge stof in de melk wordt zodoende hoger gewaardeerd dan het melk vet De oude toestand was bepaald niet juist. Maar als de voorstellen van de Europese Commissie zouden doorgaan wordt dit een geweldige omwenteling in de zuivelindustrie. De grootste klant van de magere melkpoeder, n.l. de veevoederindustrie, zal dan de toeslag, die zij tot ROTKREUPEL: Zoals de meeste schapenhoeders wel gemerkt zullen hebben wordt er door ambtenaren van onze Dienst nauwlettend ge» controleerd naar het voorkomen van rotkreupe! bij schapen. Dat deze ziekte een belangrijke schade voor de eigenaar betekent is algemeen bekend. Tevens kan onze export in gevaar worden gebracht, omdat vele importerende landen eisen dat ver» schillende landbouwprodukten alleen worden toegelaten, mits ze komen uit streken welke vrij zijn van ziekten genoemd in de Veewet, waartoe ook rotkreupel behoort. Bij niet tijdige aanmelding bij> de Burgemeester van uw woonplaats van zieke of van deze ziekte verdachte dieren, zal vanaf heden door ons verbaliserend worden opgetreden. Ander* zijds zullen wij, bij wel tijdige aangifte, u bij* staan bij de behandeling, in overleg met de plaatselijke dierenarts, om de genezing zo vlot' mogelijk te doen verlopen. DODE BIGGEN. Gebleken is dat vele veehouders en voornamelijk varkenshouders, niet voldoende bekend zijn met het feit dat het begraven van dieren strafbaar is gesteld, ook van jonge en doodgeboren dieren. Alle kadavers, groot of klein, moeten ter des tructie worden aangegeven op het gemeente huis van uw woonplaats. Wanneer een en ander tot moeilijkheden aan leiding geeft kunt u schriftelijk via de Burge meester van uw woonplaats mij hiervan in ken nis stellen. op heden op de poeder kreeg, voor veevoederdoelein den, met eenzelfde bedrag verhoogd willen zien als de interventieprijs omhoog zou gaan. Deze zou dan in plaats van ƒ1,09 per kg ƒ1,38 per kg moeten worden STAAT ZEELAND DAARVOOR KLAAR? Tot mijn spijt moet ik hier „nee" op antwoorden! Met uitzondering van Walcheren wordt een zeer klein percentage van de ingeleverde melk op eiwit gecon troleerd. Er is praktisch nog niet op geselecteerd. Hierin zijn we dus tekort geschoten. Dit terwijl in Friesland en de Hollanden de op produktie gecontro leerde dieren voor 100 op eiwit worden onder zocht. Dus moeten we nu bij aankoop uit deze pro vincies dubbel oopassen. opdat we niet met hun uit stoot onze bedrijven gaan aanvullen. HOE STAAN WIJ ERVOOR Alvorens hier dieper op in te gaan lijkt het mij wenselijk eerst enige cijfers te vermelden. De totale wereldproduktie bedraagt 286 miljard kg melk, ge produceerd door 105 milioen koeien. 25 van de melkplas wordt in de E. E. G. geproduceerd door 25 van deze koeien. De laatste 4 jaar is het aantal melkkoeien met 0,8 gestegen, terwijl de melkplas met 8% vermeerderd is. Daarbij stijgt de gemid delde produktie per koe met de regelmaat van de klok, met 40 h 50 kg melk per jaar en stiigt de „wereld-melk-plas" met circa 2 Een schreïnende zaak daarbij is. dat zeer veel ontwikkelingslanden niet op de wereldmarkt terecht kunnen vanwege hun financiële positie, terwijl juist zij grote behoefte heb ben aan melkeïwit. Laat ik me verder beperken tot landen in E. E. G. verband De produktie per koe in Frankrijk is in 4 jaar tijd gestegen met gemiddeld 450 kg melk. Wij zijn, zij het nog met een behoorlijke voorsprong op onze Franse collegae, praktisch stabiel gebleven. Nederland heeft 8V2 van de in die E. E. G. gehouden melkkoeien, en neemt wat de kg melk betreft 10,3 voor haar rekening Tenslotte, op 45 van de be drijven in de E. E. G. worden 5 of minder koeien ge houden! VISIE OP DE TOEKOMST Het gezinsbedrijf zal zich kunnen blijven hand haven. Maar men zal, voor zover dit nog niet is ge beurd, een oplossing moeten zoeken voor de sociale moeilijkheden, die het éénmansbedrijf nu eenmaal kent. Ik denk hier aan burenhulp, bedrijfsverzoreings- dienst en het coöperatief aanschaffen van werktuigen, die op eigen bedrijf niet rendabel te exploiteren zijn. Men zal zich ook moeten beraden op de mogelijk heid van speciale Oüfokbedrijven van jongvee. Daar door zouden de melkveebedrijven alle ruimte kunnen benutten voor melkkoeien. In dit verband denk ik aan de diepkoeltanks op de boerderij en tevens ver eenvoudiging van het werkpatroon. Tevens dienen we er vooral op te letten, dat we koeien aanhouden met een goede produktie-aanleg, die gepaard moet gaan met een goede melkbaarheid en een sterk gestel. Daarbij tevens ervoor te zorgen, dat we zo goed mogelijk ruwvoeder winnen voor deze dieren ik denk speciaal aan ventilatiehooi en goede kuilen Als dit van zo goed mogelijke kwaliteit is, kan men ieoer- ken in de giften krachtvoer en komen ieze ook beter tot hun recht. Als dit alles zoveel mogelijk gerealiseerd zou wor den kan de Zeeuwse en West-Brabantse melkvee houder zich best handhaven onder de E E. G.-para- VARKENSPEST: Deze gevreesde ziekte komt nog steeds voor, hoewel landelijk gezien, thans be duidend minder dan vroeger. Enkele gebieden vormen nog steeds een probleem. Hiertoe be* hoort in Zeeuws-Vlaanderen de streek langs de grens. Bij het uitbreken van varkenspest wordt de gehele veestapel door de Staat over* genomen om verspreiding van smetstof zoveel mogelijk te voorkomen. België is hier sinds kort ook mee begonnen. Deze ziekte is echter vaak sluimerend aanwezig omdat drachtige zeugen soms besmet zijn (zonder dat dit zicht baar is) en de hieruit geboren biggen wel ziek zijn of worden. Een tijdige onderkenning is dan ook vaak uitermate moeilijk. Derhalve wordt geadviseerd om met het aan kopen van biggen en zeugen de uiterste zorg vuldigheid te betrachten en zo mogelijk slechts van bekende en gezonde bedrijven aan te kopen. Bezoeken van varkensstallen in België en eventuele aankopen daar dient met het nodige voorbehoud te geschieden, om geen smetstof naar de eigen stal mee te brengen. Voor deze ziekte geldt nog veel meer het ge stelde als onder rotkreupel dat onze export positie enorm kan worden geschaad. Bij twijfel aarzele men dan ook niet de dierenarts te raad plegen en op zijn advies, wanneer het nodig zal zijn, de Burgemeester te waarschuwen. I De Districts Inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst, Achter de Houttuinen 10, Middelburg. i pluie van het „Plan-Mansholt". Mits er van uitgaande dat onder dezelfde financiële condities kan worden gewerkt En hier zit de knoop. De correctieven in de melk prijs moeten zo spoedig mogelijk vervallen, zodat we één melkprijs krijgen in de E. E. G. Frankrijk stimuleert momenteel via de structuur politiek de opvoering der melkproduktie ten zeerste. Zo worden er in Frankrijk aan allerlei investerings subsidies voor de landbouw circa 1 miljard per jaar uitgegeven. De financiële gevolgen van de uitbreiding der melkproduktie en dus toenemende overschotten daarentegen, worden afgewenteld op de E. E. G. ge meenschap Zou men Frankrijk zelf de gevolgen van de uit breiding van de melkproduktie geheel op laten van gen, dan zou daar bepaald een andere politiek ge volgd worden! Hier tegenover lijkt onze minister momenteel de huidige melkprijs in Nederland zelfs nog te hoog te vinden, gezien allerlei manipulaties die hij aan het uitdokteren schijnt te zijn ten aanzien van de inleveringsvoorwaarden voor boter en magere melkpoeder. Deze manipulaties kunnen in feite geen ander effect hebben dan een lagere boerenmelkprijs. En dat kan de Nederlandse melkveehouderij beslist niet dragenEen voorstel van de Europese Commissie om een afslachtpremie te geven van ruim 1000, per koe lijkt beter aanvaardbaar, maar dan voorlopig alleen voor melkveehouders met ten hoogste 10 koeien. Of de geadviseerde afslachtpremies voor 500.000 koeien voldoende is moet ten zeerste worden betwijfeld. Tevens zal dit de melkplas maar weinig beperken, want het is niet uitgesloten, dat zij, die van de bovengenoemde premies gebruik zouden maken, hun produktieve dieren om zouden ruilen met „kneus jes" Want met uitzondering van Nederland wordt er in de E. E. G. geen „burgelijke stand" bijgehouden van de melkveestapel BOTERBERG - MARGARINE Doordat in de berekening van de melkprijs hoge prioriteit is gegeven aan de boter is de kloof tussen margarine en boterprijs steeds groter geworden. Door de zuivelindustrie is tot nu toe een fatsoenlijke prijs uitbetaald aan hun grondstofleveranciers. De margarineindustrie doet dit niet en heeft dit nooit gedaan. Daardoor hebben wij, met onze stijgen de welvaart, steeds geprofiteerd van de onderbetaling aan de onontwikkelde landen, die het belangrijkste aandeel leveren van de grondstoffen voor de mar garineindustrie. In E. E. G.-verband is er druk over gesproken om op de invoer van plantaardige vetten een heffing te leggen en deze te gebruiken voor het tekort op de zuivel rekening. Is deze oplossing wel aanvaardbaar? Een heffing op de grondstoffen voor de margarine van 20 of 25 cent per pakje ten bate van de finan ciering van de ontwikkelingsgebieden zou beter op zijn plaats zijn. Verder vraag ik me af„Waarom wordt er geen regeling gemaakt om aan de producenten en de.mede werkers in de zuivelindustrie roomboter te leveren tegen een prijs gelijk aan die van de margarine" Deze brengt dan nog meer op dan de laatste tonnen boter vet, die negatieve waarde hebben. Als dit in E. E. G.- verband doorgevoerd zou worden, zouden de boter- overschotten niet meer aangroeien Maar wat zullen de grote concerns hiervan zeggen Enkele punten en zeer in 't kort aangeroerd, maar nuttig om nog eens onder de aandacht te brengen Dit met de over tuiging dat we voorlopig moeten leren leven met de onvolmaaktheden van de E. E. G., die nog verre van één gemeenschap is t

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10