Nieuw: Groene ïnsektendoder in Stevige Plastic Kooi 1 Meer grond voor de blijvers Mafu-strip. De vliegendoder, spin- nenkiller, muggenwurger, wespenterger, mottenmollcr. De Groene ïnsektendoder. Verdelgt, vernietigt al dat kruipend, sluipend, krioelend, kriebelend, wrie melend, gonzend en stekend gespuis dat Ïül uw zomers verzuurt. Genadeloos. S Mafu-strip. Van BAYER. Groen. 5 In Stevige Plastic Kooi. Ook 2 staand te gebruiken. Koop zo'n S 4 Voor een zorgeloze zomer. «MAFU-STRIP- een BAYER produkt 8 (Vervolg van pagina 1) Zo niet dan is het beter een ander beroep te kiezen of te emigreren. Het beste is natuurlijk dat men de beroepskeuze zo lang mogelijk uitstelt, om dat er dan een beter inzicht in de mogelijkheden en de ambities van de jongeman kan ontstaan. Al gemeen voortgezet onderwijs is direkt na de lagere school beter dan beroepsonderwijs. Ook diegenen die nu al op het bedrijf meewer ken, maar nog geen bedrijfshoofd zijn, zouden zich de vraag moeten stellen of voor hen toch niet een ander beroep een betere toekomst kan verzekeren. Het is natuurlijk altijd een moeilijke beslissing. Als er voldoende tot de konklusie komen dat zij liever op een andere wijze hun brood verdienen dan kon het best eens wezen dat het in de landbouw ook nog wel zal lukken. Maar als dat niet zo is dan zal het niet meevallen. Ik heb de indruk dat velen denken: ik zal eerst nog wel eens kijken hoeveel er zullen verdwijnen en ik hoef niet bij de eersten te zijn. Zolang dat zo is ziet het er natuurlijk nog niet best uit. BANEN VOOR BOEREN VOOR de jongere bedrijfshoofden is het al bij zonder moeilijk om in een andere werkkring te stappen. Hier gaat het niet in de eerste plaats om het leren van een vak, maar dat er niet direkt een passende betrekking aanwezig is. Dan weet men wat men krijgt en kan men loslaten wat men heeft. Ik heb wel eens de indruk dat er in de maatschappij veel baantjes beschikbaar zijn waarvoor men heel graag een boer of tuinder zou willen hebben, maar jammer is dat de belanghebbenden geen kon takt hebben. Zolang de boer niet weet wat er zoal be schikbaar is piekert hij er niet over en hij loopt zeker niet naar het arbeidsbureau. Het lijkt mij dat de ekonomisch-sociale voorlichting van de organir saties, die toch vaak in moeilijke gevallen moeten adviseren, een taak hebben om kontakten met de arbeidsbureaus te verzorgen. Bij dit onderdeel en voor deze mensen heeft de konjunktuur bepaald veel invloed. Ook de spreiding van de arbeidsplaat sen is hier heel belangrijk. NIET MEER LEVENSLANG EN nu de afvloeiing van de ouderen. Het is een bekend verschijnsel dat boeren die geen op volger hebben langer doorgaan dan wanneer een zoon gereed staat het bedrijf over te nemen. Wan neer wij dus de jeugd adviseren om zich toch vooral goed te bedenken is de kans groot dat het dan niets DIPLOMA-UITREIKING „DE VLIEDBERG CHR. SCHOOL AGRARISCH BEROEPSONDERWIJS MIDDELBURG De recreatiezaal van de school was op 14 mei j.l. geheel gevuld met ouders en genodigden, toen de waarn. voorzitter de heer J. de Visser de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze opende. De directeur, de heer W. Fase, reikte de diploma's uit. Hij sprak iedere leerling afzonderlijk toe en feliciteerde hen en hun ouders. De voorzitter gaf de beste leerlingen, Bram Kluyf- hout en Krijn Corré, boekenbonnen van de school en de gezamenlijke standsorganisaties. Piet Poppe kreeg een boekenbon van de landbouwjongeren. De directeur besprak verschillende schoolzaken. Hij vertelde, dat de school is uitgebreid met een Af deling Mechanisatie, zodat voortaan het lasonderwijs in het leerplan is opgenomen. De belangstelling voor Fruitteelt neemt af, maar de Afdeling Bloementeelt groeit. Hij wees verder op de mogelijkheden tot deelname aan de verschillende leerlingenstelsels. Na de pauze gaf een leraar, de heer De Kuijper, een demonstratie van het op een moderne manier aanleren van een vreemde taal. Leerlingen uit klas I en 2 verzorgden verder onder zijn leiding een pro gramma met muziek, zang en gedichten. Het diploma ontvingen: Alleen Afd. Landbouw Akkerbouw en Veeteelt): D. Bosselaar te Aagtekerke, F. Dekker te Sint-Lau- rens, K. Dieleman te Serooskerke, J. Dingemanse te Grijpskerke, T. den Herder te Lewedorp, P. Houter man en A Louws te Meliskerke, J. Lampert te Ga- pinge, D. de Looff te Arnemuiden, W. Wattel te Oost kapelle, P. Poppe te Koudekerke. Alleen Afd. Tuinbouw Groente-, Fruit- of Bloe menteelt): C. Cornelisse te Vlissingen, J. Wattel te Oostkapelle, R. Wondergem te Souburg. Afd. Land- en Tuinbouw: A. Kluyfhout en J. Bras ser te Koudekerke, K. Corré te Oostkapelle en J. Wisse te Meliskerke. Bevorderd van klas 3 naar 4: S. Arendse te Sou burg, J. Bakker te Middelburg, L. Brasser en J. Se ri er, beiden te Koudekerke, A. de Buck te Gapinge, J. Dieleman en P. Remijnse te Kamperland, J. en Joh. de Feyter te Lewediorp, W. Gideonse te Veere, A. Hoogesteger, A. den Engelsman, M. Rottier en A. Schout, allen te Vlissingen, J. Janse te Arnemuiden, L. Louws, S. Maljaars en M. de Visser, allen te Aag tekerke, W. Maljaars te Domburg, L. Reijnierse en J. de Wolf, beiden te Biggekerke, J. Schoe te Oost kapelle, P. Verhulst te Westkapelle, J. de Visser te Meliskerke. helpt omdat de zittende boer langer blijft. Dat zou zo enigszins mogelijk voorkomen moeten worden. Het is daarom bijzonder jammer dat de huidige sa neringsregeling zo weinig aantrekkelijk is. Hierin moet beslist verbetering komen. Maar ook het feit dat men zodra men A.O.W. trekt van iedere aan vullende bijdrage wordt uitgesloten is, dacht ik, een handicap. Tot nu toe is het heel gebruikelijk dat ook aan 80-jarigen bij onteigening een bedrijfsschade ver goeding van 8 a 9 maal de pacht wordt uitgekeerd. Het is gebaseerd op het feit dat men levenslang door mag gaan met boeren. Dat was vroeger ook zo bij de notarissen maar dat is afgekocht met een pensioenregeling. Het lijkt mij dat dat hier ook mo gelijk moet zijn. Op het Ministerie van Landbouw heeft men de absurditeit van het levenslang door- boeren en een levenslang kontinuatierecht in de pachtregeling ook al wel onderkend. Men heeft ad vies gevraagd over een wijziging van de Pachtwet, die de automatische verlenging boven 65 jaar zou doen verdwijnen. Het Landbouwschap kon de kon- sekwenties niet helemaal overzien en heeft het vooralsnog de Minister afgeraden. Maar het prin cipe van zo'n wijziging is eigenlijk wel logisch. De voorwaarden zullen zo spoedig mogelijk nader moe ten worden uitgewerkt. Zou het niet logischer zijn hier de schade ook ia de vorm van een pensioenuitkering te regelen? An ders zouden mensen die boven de gemiddelde leef tijd zijn niets meer kunnen krijgen en dat is niet redelijk, als de man nog behoorlijk vitaal is. Men zou hier eerder aan het pensioenprincipe moeten denken dan aan uitkeringen ineens en dan lijkt een goede oplossing mogelijk. NAAR VERDUBBELDE BEDRIJFSGROOTTE MEN hoort wel eens de redenering, dat het on- verantwoord is om aan mensen die binnen niet al te lange tijd toch zullen ophouden een lang durig aanvullende pensioenvoorziening te geven. Dit geld zou n.l. niet goed zijn besteed. Het zou geen bijdrage leveren aan de oplossing van de struktuurproblemen. Ik meen dit te moeten bestrij den. Het beschikbaar komen van grond zal de be- drijfsvergroting bevorderen en daardoor ook een efficiente produktie en een betere konkurrentiepo- sitie. Er zal dan minder nodig zijn voor de onder steuning van de markt. Wanneer wij de bedrijfsbeëindiging weten te ver snellen, de omschakeling van de jongere bedrijfs hoofden kunnen verdubbelen en de toevloed van de jeugd ook nog weten te halveren dan bestaat er een kans dat de bedrijfsgrootte over 10 jaar is ver dubbeld. Dat is dan nog niet zo geweldig. Er zijn dan nog niet zulke grote bedrijven als mensen als dr. Mansholt en Vredeling graag ziet. Maar het zal toch al een geweldige inspanning kosten en mis schien is het voor 1980 dan juist voldoende. De Mafu-strip! p^PPP^ 1 I i 'W 1 |p|ï&|g| |g - 1 j i '1 1 i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 8