waarom zou u 2 uur overeen hectare doen als het in 1 uur kan Acebeco v Vraag Inlichtingen over Weiger persen bij^fci GOES TERWELSTRAAT 1 TEL. 01100 - 9116 Dat ene uur kan het verschil zijn tussen regen en zonneschijn en in juist dat ene uur openbaart zich de enorme capaciteit van de Weiger hogedrukpers type AP71. Denkt u deze capaciteit niet te kunnenbenutten? Geen probleem, want er zijn immers een groot aantal Weiger persen leverbaar. Voor iedereen de juiste capaciteitl En u weet toch, dat de naam Weiger borg staat voor kwaliteitI WELGER OPRAAPPERSEN De vergadering nam van deze voorstellen in prin cipe met instemming kennis. Het bestuur wees er echter op dat het, gezien de ervaringen met de E.E.G., nog lange tijd kan duren vóór alle gerealiseerd zullen zijn. Zo lang kan de fruitteler in ons land niet wach ten. Hij wordt door de concurrentievervalsing in an dere E.E.G.-landen direct in zijn bestaan bedreigd. Er zijn bij herhaling goed gefundeerde voorstellen gedaan voor steunmaatregelen met als doel om vooral de jonge levenskrachtige bedrijven van ondergang te redden. Er gebeurt echter niets VEEHOUDERIJ Goede slachtprijzen en aantrekkelijke prijzen voor gebruiksvee en gunstige vooruitzichten voor de ko mende tijd, was de mening van de heer J. M. van Heijst, voorzitter van de Veehouderijcommissie in zijn overzicht op de situatie in de veehouderijsector. De conclusie, dat de vleesprijzen wel hoog moeten blijven, wil er nog een behoorlijk weidegeld op wor den overgehouden, lag dan ook voor de hand. In dit verband vond hij het belangrijk, dat de landbouw ministers van de E.E.G.-landen in het vooruitzicht hebben gesteld, dat bij het vaststellen van de nieuwe oriëntatievleesprijzen 1969/1970 gunstige maatregelen zullen worden getroffen. Aangezien men echter deze beslissingen pas tegen 1 juli tegemoet mag zien, zullen de beste dieren reeds voor een groot deel opgeruimd zijn. Het slachtvee afkomstig van de stal is praktisch geruimd en als gevolg van de slechte grasgroei dit voorjaar, zullen de weidedieren nog even op zich laten wachten. Een zekere schaarste moet dan oök worden tegemoetgezien, hetgeen goede prijzen mag doen verwachten. E>e vette kalverenmarkt loopt nog steeds op en de afzet op de buitenlandse markt is goed. Op de Ita liaanse markt blijkt er concurrentie te zijn, omdat daar kalveren boven de 130 kg binnenkomen, die in feite onder de rundvleesheffing moeten vallen. De varkensmarkt herstelt zich na een kleine daling weer goed en het ziet er op dit moment niet naar uit, dat een prijspaling zal optreden. De prijs ligt rond 3,20 per kg geslacht gewicht. De meeste moei lijkheden, aldus de heer Van Heijst, treft men op de zuivelmarkt. Door het wegvallen van het Zuivelfonds «n het in werking treden van de B. T. W. zal de con- «umptieprijs voor melk voleens het Produktschap gem, Kortgene; M. de Regt, Wissenkerke; P. de Regt, Kortgene; M. de Bruijne, Colijnsplaat; Abr. Dees, Zaamslag en H. van Toledo, Haamstede. De insignes en oorkonden zullen voor zover mogelijk op de alge mene ledenvergadering worden uitgereikt. AFSCHEID Aan het eind van de vergadering nam de voorzitter in hartelijke bewoordingen en onder dankzegging voor de vele medewerking en adviezen, afscheid van een aantal Hoofdbestuursleden en adviseurs, die als gevolg van de wijzigingen in de statuten der nieuwe maatschappij niet meer terugkeren. Het afscheid had betrekking op de heer J. de Visser, Domburg, die als vertegenwoordiger der Coöperatieve Aankoopvereni gingen in het Hoofdbestuur zitting had; op de heer P. C. J. Steendijk als vertegenwoordiger van de Bond van Gediplomeerden der Rijksmiddelbare Landbouw school; de heer A. L. C. Brooijmans, Oud-Vossemeer als vertegenwoordiger van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlands Trekpaard" en de heer M. den Dek ker, Hoedekenskerke als vertegenwoordiger van de Vereniging ter bevordering van de Pluimveeteelt in Zeeland. De heren Ir. M. A. v. d. Beek, Rijkslandbouwcon- sulent, Ir. W. L. Harmsen, Rijksveeteeltconsulent, Ir. L. Th. J. de Wit, Rijkslandbouwconsulent en D. W. Lindenbergh, erelid der ZLM, keren eveneens niet meer in het Hoofdbestuur terug en werden door de voorzitter dank gebracht voor de waardevolle bijdra gen en de steeds verleende medewerking, aan het bestuur der ZLM verleend. Tenslotte nam de voorzitter afscheid van de heer P. W. C. van Westen te Oud-Vossemeer als kring voorzitter en lid dagelijks bestuur namens Tholen/ St. Philipsland en de heer W. K. van NieuwenhuiJ- zen, Oostkapelle, die ingevolge het rooster van af treden niet meer herkiesbaar was en opgevolgd is door de heer P. van Liere, Oostkapelle. HOOFDBESTUUR ZLM VERGADERDE (Vervolg van pag. 3) De vergadering onderstreepte nog eens de door de ZLM reeds eerder naar voren gebrachte teleurstelling over de nieuwe akkerbouwprijzen voor oogst 1969. De kosten stijgen sneller dan de produktiviteit, ter wijl onze opbrengstprijzen niet worden verhoogd, be halve de geringe verhoging bij de gerst. Voor 1970 is het beslist noodzakelijk dat de prijzen voor akker- bouwprodukten over de gehele linie worden verhoogd. Wat de overschotten betreft is het van belang onze teelten te stimuleren, waarvan geen overschot is, bijv. maatregelen voor vlas, graszaad, lucerne, e.d. Als het zo doorgaat als nu, loopt het fout, aldus de vergade ring. Er zullen dan toenemende financiële ongelukken gebeuren in de akkerbouw, terwijl tevens een ver snelde omschakeling naar veehouderij, kippen en varkens te verwachten is, waardoor deze sectoren meegesleept kunnen worden in de moeilijkheden. TUINBOUW - DISCUSSIENOTA E.E.G. FRUITTEELT Veel aandacht werd besteed aan tuinbouwzaken, waarbij vooral de positie van de fruitteelt uitgebreid werd besproken. De heer P. J. J. Dekker kon in zijn overzicht melding maken van een gunstige gang van zaken bij de glastuinbouw. Ondanks een zeer grote aanvoer van de hoofdprodukten komkommers en tomaten verloopt de afzet vlot en ligt het prijspeil tot nu toe aanmerkelijk hoger dan vorig jaar. Dit, dank zij een sterke vraag, vooral ook voor export. Wat het harde fruit betreft is het pereseizoen af gelopen, terwijl de aanvoer van appels afneemt De prijs handhaaft zich goed. Door het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen wordt een proef genomen met voorverkoop van kom kommers tegen vaste prijzen. De voorlopige ervarin gen zijn gunstig, zodat gesproken kan worden van goede perspectieven voor deze nieuwe afzetmethode. Verder deed de heer Dekker belangrijke mededelin gen over een pas verschenen rapport van de Europese commissie. Het is een discussie-nota, die te zijner tijd door de Raad van ministers zal worden behandeld. De nota bevat voorstellen die voor een belangrijk deel tegemoet komen aan de wensen van het bedrijfs leven in Nederland. Enkele belangrijke voorstellen: a. Een verbod voor inplantpremies voor appels, peren en perziken. b. Gemeenschapsverordeningen die het opruimen van onrendabele boomgaarden ten doel hebben, met verbod van inplant gedurende bepaalde periode. c. Verbod voor verhandeling van fruit, minder dan kwaliteit II, voor verse consumptie. d. Verbetering van het interventiestelsel. De natio nale regeringen moeten niet meer zelf de aan koopprijs bepalen, doch dit overlaten aan de Raad van Ministers, terwijl het optreden van een crisis moet worden vastgesteld door de Europese com missie. In alle E. E. G.-lidstaten dient de interven tie te worden aangepast. Interventie moet plaats vinden op basis van kwaliteit II. Onverkoopbaar fruit moet niet vernietigd worden, doch verwerkt en daarna als verwerkt produkt bestemming krij gen in de sociale sector. voor zuivel j 64;ao moeten oedfagen tegen een hui dige prijs van ƒ61,De regering heeft echter be sloten, dat er voorlopig geen prijsverhoging mag plaatsvinden. De zuivelindustrie wordt hierdoor het slachtoffer van de prijsstop, die andere bedrijfstak ken hebben veroorzaakt. Het produktschap zou de prijs direct met 3,willen verhogen en per 8 no vember nogmaals met 1,daar ook de melkslij- tersmarge dient te worden herzien. Het boteroverschot baart nog steeds de meeste zorg en het ligt voor de hand, dat hier ingegrepen zal moeten worden. De minister wil wel streven naar ver laging van de boterprijs, doch schijnt niet bereid te zijn om het verlies op te vangen door verhoging van de prijs van melkpoeder. Ook dit zou echter op den duur geen uitkomst geven, want hoewel deze poeder bewaard kan blijven, zal ze toch ook eens af gezet moeten worden. De mogelijkheid om de con- sumptiemelk een vetgehalte te geven van Sy2 in- plaats van 3V4 zal op de lange duur meer uitkomst geven, niettegenstaande dan de consumptieprijs nog maals naar boven zal moeten, aldus de heer Van Heijst. REKENING EN VERANTWOORDING 1968 Het Hoofdbestuur hechtte zijn goedkeuring aan de rekening en verantwoording over het boekjaar 1968, dat met een batig saldo van ruim 63.000,kon wor den afgesloten. LEDEN VAN VERDIENSTE In verband met hun 50-jarig lidmaatschap der ZLM werden de volgende personen door het Hoofdbestuur tot lid van verdienste der ZLM benoemd: A. Willem- sen, Retranchement; J. de HulluRisseeuw, Retran- chement; J. Caljé, Biggekerke; A. Besuijen, St. Lau rens; J. Koole, St. Laurens; J. Minderhoud, West- kapelle; L. Minderhoud, Westkapelle; I. van Malde-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6