UIT DE PRAKTIJK Kalksalpeter op bieten werkt snel en goed l Onder hoogspanning Het werk gaat door! Machinaal dunnen is in IIET opéénzetten van de suikerbieten was wel de hoofdmoot van de werkzaamheden op SCHOUWEN-DUIVELAND in de eerse helft van mei. Dit jaar is aanmerkelijk meer gebruik ge maakt van de dunmachine, waar wij blij mee kun nen, zijn, daar deze machine o.i. in zijn mogelijk heden voorheen veelal te kort gedaan is. Na 't dunnen wordt normaliter N gegeven. De vraag kan gesteld worden, welke meststof Het antwoord is: kalksalpeter. Waarom kalksalpeter boven kalkammonsalpeter De stikstof in kalk salpeter is geheel in nitraatvorm aanwezig. In kalkammonsalpeter is dit half nitraat en half ammoniak. De nitraat-N wordt vlugger opgeno men als de ammoniak-N. Dit is vooral van belang bieten omdat we moeten zorgen zo snel als mogelijk is voldoende blad en wortel te hebben. De periode van afrijping, waarin de suiker wordt gevormd, is dan lang. Mede hierdoor kan een gunstig gehalte bereikt worden. Waarom kalksal peter boven chilisalpeter? In deze beide meststof fen is de N in nitraatvorm aanwezig, met een on geveer gelijk gehalte. Met chili worden ook an dere voedingsstoffen gegeven als natrium en spo renelementen. Wanneer we de vereiste kaligift hebben gegeven is de natrium overbodig. De mooiere kleur van 't blad na chilibemesting moet worden toegeschreven aan de luxe consumptie van de natrium. Bij de oogst wordt hiervan niets te ruggevonden. De sporenelementen hebben we op de zavel niet nodig, daar deze in voldoende mate aanwezig zijn. Het koude weer na half mei zal de groei van de kleinere gewassen niet gunstig beïnvloeden. An dere gewassen, zoals granen en gras, groeien wel. Voor verschillende percelen wintertarwe is het koude weer gunstig t.a.v. de stevigheid. Dit jaar ial er in de granen, behalve zomergerst, meer met CCC gespoten worden dan vorig jaar, meer gezien als verzekeringspremie. Jammer is het dat 't mo menteel, nu het 't juiste moment is, geen gunstig Spuitweer is (dit geldt dan voor de wintertarwe). De opkomst van de aardappelen lijkt gunstig. De praktijk gaat vaak tot vlak voor het sluiten van het gewas door met het bewerken van de aardappelruggen. Vooral tijdens een droogte- fög 'pl; V- s V. periode moet men hiermede oppassen. Iedere be werking van de ruggen geeft vochtverlies. Boven dien zitten de wortels van het gewas al vrij spoe dig vlak aan de buitenkant van de bedden, waar door zij bij een bewerking kunnen word^ be schadigd. Bij het aanaarden moet er op worden ge let dat de planten niet te veel onder de grond wor den gereden. Denk om Mangaangebrek in granen. In suiker bieten is een bestrijding in de regel niet rendabel, maar in granen wel. Het ziektebeeld is een slap voddig gewas met lichte kleur (50100 kg Man- gaansulfaat strooien of spuiten met 15 kg Man- gaansulfaat in 800 1. water). Daar de aardappelafvalhopen een belangrijke infectiebron zijn voor het optreden van de aard appelziekte, is het nodig deze op te ruimen. In de maanden mei en juni is het N-effect op grasland het grootst m.a.w. direct na het afweiden of maaien een flinke N-bemesting geven. AP WALCHEREN wordt onder hoogspanning gewerkt om de suiker- en voederbieten weer zo snel mogelijk op één te krijgen. De groei van de bietenplantjes is goed. Door de precisiezaai is het niet zo dat ze elkaar staan te verdringen, maar het geeft pas weer een geruststellend gevoel wanneer alles weer opééngezet is. De weersom standigheden zijn niet bepaald gunstig voor een vlot verloop. Bovendien is het percentage twee lingen of beter gezegd meerlingen zodanig hoog dat het werktempo bij het opéénzetten hierdoor danig wordt gestagneerd. Het ziet er dan ook naar uit dat er een achterstand komt in de werkzaam heden. Door het ongunstige weer kan ook het spuitschema wel eens wat in de knel komen zodat de chemische onkruidbestrijding niet naar wens verloopt. Dit kan o.a. het geval zijn in de uien. Mogelijk is uw overzichtschrijver wat te pessimis tisch gestemd, maar de huidige weersomstandig heden geven daar wel aanleiding toe. Bij de voederwinning zitten we met hetzelfde euvel. De grasgroei is bevredigend, maar het in kuilen kan niet onder gunstige omstandigheden plaatsvinden. Vooral bij voordrogen is zonnig en drogend weer gewenst. Voor de bestrijding van de akkerdistel is nu weer de meest gunstige tijd aangebroken. Voor zover dit nog niet heeft plaatsgehad in kombinatie met een CCC-bespuiting dient een bespuiting in granen met M.C.P.A. nu wel op korte termijn uit gevoerd te worden. Het bloeien van de distels kan daardoor worden voorkomen terwijl een groot ge deelte van de bestaande planten tegronde gaan. Op veel percelen aardappelen'moet nog tussen de ruggen worden gefreesd. Wanneer de aard appelen reeds boven staan is het wortelstelsel al flink ontwikkeld in de bestaande rug. Beschadi ging van het wortelstelsel dient zoveel mogelijk te worden voorkomen, daar dit de groei aanzien lijk remt. Nu het frezen door de ongunstige weers omstandigheden wat verlaat is zal overwogen moe ten worden of alsnog een dergelijke bewerking noodzakelijk is. In ieder geval zal er, welke be werking er ook nog moet worden uitgevoerd, naar gestreefd moeten worden het wortelstelsel zo weinig mogelijk te beschadigen. AP vele bedrijven op ZUID-BE VEL AND is men reeds een heel eind gevorderd met het op éénzetten van de suikerbieten. Het leek er op dat met Pinksteren het meeste werk hieraan wel ge beurd zou zijn, de regen heeft het werk wel even wat vertraagd. In het algemeen is de veldopkomst van de bieten goed geweest. Er wordt nogal ge mopperd over het (te) grote aantal dubbele, het zij voortgekomen als tweeling uit één zaadje, maar ook wel uit dubbel vullingen bij het zaaien. Het liefst ziet men toch dat de bieten geheel al leen staan, het wegwieden of wegplukken van een dubbele vraagt extra arbeid (bukken) en te veel tijd. De chemische onkruidbestrijding heeft in het algemeen goed gewerkt. Ook van de Betanal toe gepast nadat de bieten goed boven stonden zijn goede resultaten te zien. Reeds heel wat wintertarwe is in de afgelopen weken met CCC gespoten. De stand is goed, toch tonen verschillende percelen zich minder zwaar, dan ze enkele weken terug deden verwachten. Een deel van de wintertarwe is al met MCPA tegen het onkruid gespoten. Nadat aanvankelijk de werking van de Tribunil al wat tegenviel, men wilde snel resultaat zien, blijkt uiteindelijk dit mid del toch niet geheel aan de wel hooggestelde ver wachtingen te hebben voldaan. Lang niet overal is de werking op de grotere grassen en kamille afdoende geweest. Vorige week is een begin gemaakt met het uit zaaien van de witte bonen voor de conserven- industrie. Mogelijk dat met het mooie weer van vorige week de opkomst vrij vlot kan zijn. De opkomst van de voegst gepote aardappelen is vrij vlot gegaan. Duidelijk komen thans wel de verschillen in pootdata naar voren. In het alge meen heeft men vrij snel de aardappelruggen op hoogte gebracht. Dit jaar is er weer een flinke toename te constateren van de chemische onkruid bestrijding in dit gewas. Mede door regelmatig nogal wat regen lijken de resultaten zeer goed te zijn. Ook in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN is de tijd van bieten opeen zetten weer in volle gang. Voor vele werkers in de landbouw is in deze periode van 46 weken 't dagelijks bieten dunnen in handwerk de voornaamste bezigheid. De kapaciteit ligt tegen woordig meestal hoog, soms 40 are per man per dag. Dit, dank zij precisiezaad en chemische onkruid bestrijdingsmiddelen. Bij warme dagen is het ech ter, ondanks dat veelvuldig bukken niet meer nodig is, toch nog een zwaar werk. Wanneer de opkomst van de bieten zoals dit jaar, over het algemeen goed en regelmatig is, dan vra gen wij ons af. of het wel veel zin heeft, gezien de geringe opbrengstdepressie die machinaal dunnen dan geeft, om dit nog in handwerk te doen. Jammer is het, dat er dit jaar veel tweelingen voorkomen. Vooral bij sommige rassen is dit erg. Wil men deze tweelingen toch nog op één zetten, dan zal er na het mechanisch dunnen, toch nog een keer met de hak moeten worden doorgelopen. Machinaal dunnen is verder weinig arbeidsbespa rend als er veel wortelonkruiden voorkomen. Er mag gesteld worden dat de situatie de laatste 5 jaren veel is verslechterd. Goede dunresulaten zijn dus te verwachten bij een veldopkomst van plm. 20 BBD (=8 plant- plaatsen per strekkende meter), die regelmatig ver deeld staan en waarin weinig tweelingen voor komen. Dergelijke percelen komen er veel voor. Het valt op dat de bietendunner, meer dan in voor gaande jaren het geval was, van stal wordt gehaald. Veelal wordt teruggedund tot 12 BBD, waarna in handwerk gecorrigeerd wordt tot plm. 10 BBD. Voor het eerste jaar zijn er hier een paar zgn. tast- dunners in werking getreden. Doorheen lijkt het werk beter, de kosten per ha liggen echter hoger. Niet alleen de bieten, maar ook de stand van de meeste andere gewassen is over het algemeen goed te noemen. In tarwe wordt veel gespoten met CCC en 2,4 D. Er zullen nog een paar drukke spuit- en hak- weken komen. We hopen maar dat de zon ons niet in de steek zal laten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5