Open-dag proefstation voor de groenteteelt in de volle grond in Nederland te Alkmaar Appels werden goedkoper DINGEN VAN DE WEEK 4 TJ. BUISHAND, Rtc. voor Groenteteelt in de Vollegrond. QP woensdag 11 en donderdag 12 juni a.s. wordt op het Proefstation voor de Groenteteelt in de volle grond te Alkmaar een open-dag gehouden. Het ligt in de bedoeling de bezoekers in groepjes rond te leiden, zodat bij verschillende projecten een mon delinge toelichting kan worden gegeven. Naast het normale onderzoek zullen diverse de- monstratieproeven te zien zijn, die speciaal voor de open-dag zijn opgezet. Het hoofdthema is dit jaar oogstspreïding en termijnteelt. In dit kader zijn proe ven te zien met andijvie kropsla, tuinboon, prei en kroot. Een ander belangrijk project is het inhullen van zaden en precisiezaad. Óp het proefstation te Alk maar worden 5 verschillende inhulprocédé's met el kaar vergeleken. Hiervoor zijn 3 gewassen ingehuld, namelijk andijvie, sla en peen. Verder worden proe ven genomen met spinazie en kroot, aan het kweken en bestrijden van slakken, terwijl Het ligt in de bedoeling met drie nieuwe handzaai- machines voor precisiezaai te demonstreren. Op het gebied van chemische onkruidbestrijding zullen verschillende proeven goed te beoordelen zijn. Er wordt ruim aandacht geschonken aan precisiezaai. Dit betreft onder meer de gewassen spinazie, bloem kool, peen, kroot, tuinboon en slaboon. In het laboratorium is het testen van bonerassen op de gevoeligheid voor chemische onkruidbestrij dingsmiddelen te zien. Er bestaat vaak verwarring over de hoeveelheid zaad die op zaaibed of in kistjes moeten worden ge zaaid. In de kas zal daarom een proef te zien zijn met oplopende zaadhoeveelheden bij de gewassen andijvie, kropsla, bloemkool, rodekool en prei. 0P het gebied van ziekten en plagen zal onder meer het spoelen van aaltjes uit grondmonsters te zien zijn. Verder zal aandacht worden geschonken ook proeven worden genomen met nieuwe middelen tegen bone-, peen- en koolvlieg. Binnenshuis wordt wederom een stand ingericht met verwerkte produkten zodat het ook voor dames aantrekkelijk is, de open-dag te bezoeken. Het Proefstation voor de Groenteteelt in de volle grond te Alkmaar is gelegen aan de Hoeverweg 6, dit is de weg van Alkmaar naar Egmond. De afstand tussen het N.S. station en Proefstation bedraagt ongeveer 2 km. Wie per trein komt, kan ge bruik maken van de NACO buslijn Z naar Egmond aan Zee. Een ieder is op 11 en 12 juni van harte welkom. De openingstijden zijn: woensdag 11 juni van 8 tot 17 uur, donderdag 12 juni van 8 tot 12 uur. Indien men van plan is om met een groep te komen, verzoeken wij U dit vooraf te melden. Het telefoon nummer is 0220011944. Er was vorige week op de Zeeuwse fruitveilingen sprake van een teleurstellende prijsontwikkeling voor appelen. In de laatste maanden is dat nog niet eerder in zo sterke mate het geval geweest als in de week van Hemelvaartsdag. De temperaturen ste gen toen tot bijzonder hoge waarden en dat ge beurde juist op de dagen dat de Zuidbevelandse fruitveilingen een ruim aanbod hadden van Golden Delicious. De handel deed het kalm aan met haar aankopen omdat ze niet gerust was op de kwaliteit bij dergelijke hoge temperaturen. Het gevolg was dat de prijzen terug liepen tot een peil dat lager was dan de laatste maanden ooit het geval was. Goede kwaliteiten Golden Delicious kwamen in de meest gevraagde maten slechts weinig boven 60 cent per kg en veel werd verkocht tegen prijzen van 55 tot 60 cent per kg. De klasse II kwaliteit noteerde overwegend rond 50 cent per kg. Er werd ook nog wat Jonathan aangeboden op de Zeeuwse veilingen en die werd eveneens goedkoper. Zelfs het stoofperen-ras Saint Remy ontkwam niet aan de flauwe stemming op de fruitmarkt. Kwali teiten die een. week geleden rond 55 cent per kg noteerden daalden tot rond 45 cent per kg. De aanvoeren van appels op de Zeeuwse veilin gen zullen nu snel minder worden. Wanneer de temperaturen wat dalen is te verwachten dat er nog een prijsherstel zal komen, want er is wel vraag naar goed fruit. De handel vertelt tenminste steeds, dat goed gewerkt kan worden met overzeese appe len die dan rond 2,per kg noteren. Het voordeel van deze appelen voor de handel is dat ze sterk zijn en weinig verval opleveren, iets wat met meer gezegd kan worden van verschillende partijen Gol den Delicious uit de koelhuizen. De bewaring is tot nu toe best verlopen, maar wanneer het eenmaal juni wordt, dienen de appels van de oude oogst toch geruimd te zijn. Ondertussen verloopt de bloei van de appels onder zeer gunstige weersomstandigheden en de bloei is ook zeer overvloedig. Wat het fruit van de nieuwe oogst betreft namen de aardbeien uit de kassen in Zeeland een belang rijke plaats in. De oogst in de zgn. koude kassen is begonnen. De prijs lag in het begin van de vorige week rond 1,10 tot f 1,20 per doosje maar in het eind van de week volgde een prijsdaling tot rond 0,75 per doosje. De rust op de internationale valutamarkt is weer gekeerd. Het is voorlopig allemaal bij het oude ge bleven en nu dus weer maar afwachten wanneer de volgende aanval komt op de Europese geld waarden. Laten w^ als tuinders hopen dat het mee zal vallen en dat we bewaard blijven voor ongun stige maatregelen uit dezen hoofde. We hebben imrrfers al genoeg zorgen rond het prijspeil van onze produkten. We mogen hopen en vertrouwen dat onze rege ring niet blind zal zijn voor het nadeel dat de agra rische sektor zou lijden door een opwaardering van de gulden, iets waarvan sommige kringen een voor stander zijn maar waartegen ook sterk wordt ge waarschuwd. Voor wat Zeeland betreft zijn de pro dukten van de oude fruitoogst nu praktisch ge ruimd. Er zullen in de komen-1^ weken nog wel klei nere hoeveelheden C !den Delicious te koop zijn, maar .et gaat toch niet meer om grote partijen. Over het algemeen is het bewaarseizoen van de appels niet ongunstig ve. lopen. Geleidelijk aan is de prijs iets opgetrokken, zodanig dat de bewaar- kosten en verliezen gedekt konden worden door een hogere prijs. Gezien tegenover de betrekkelijk geringe appeloogst had de prijs van de meeste rassen hoger moeten liggen, maar op sterke uit schieters zoals vroeger wel eens voor kwamen, be hoeven we nu eenmaal niet meer te rekenen. Hier voor is de concurrentie op de internationale appel markt te groot. Ondertussen behoort de bloei van de fruitbomen tot het verleden en kunnen de fruittelers gaan kij ken hoe de vruchtzetting verloopt. De eerste in druk is dat de peren er over het algemeen goed voor staan en dat de vruchtzetting beter is dan op grond" van het beurtjaren-verschijnsel bij deze fruitsoort verwacht mocht worden. Het is op dit moment nog te vroeg om er veel verstandige woorden over te kunnen zeggen. Er zullen zonder twijfel minder peren zijn dan het vo rig jaar, maar toch meer dan we eerst hadden ver wacht. Degenen die hebben gespoten om de vrucht zetting te bevorderen zien hiervan op het ogenblik dikwijls gunstige resultaten. We weten echter ook dat deze vruchtjes nog lang kunnen ruien dus het is beslist nog te vroeg om hoera te roepen. De appels hebben over het algemeen goed weer gehad om te bloeien. De bloei was bijzonder rijk en bij een gunstige vruchtzetting zal er zonder twij fel veel aandacht aan het dunnen van de vruchten besteed moeten worden. De verschillende kleinfruitgewassen ontwikke len zich op het ogenblik zeer gunstig. Vanaf he den zal een voortdurende bestrijding van het vrucht- rot de aandacht van de kleinfruitteler vragen. Niet genoeg kan hierop de aandacht worden geves tigd. Van het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen is afkomstig een mededeling over het ge bruik van bestrijdingsmiddelen bij volle gronds- aardbeien. Via de veilingen hebben de Zeeuwse aardbeientelers deze toegezonden gekregen. Het is van groot belang hieraan steeds de hand te houden. In de groentesektor vroeg in de afgelopen we ken de oogst van winterbloemkool de aandacht. Vooral na het warme weer van begin vorige week namen de aanvoeren snel toe. Er was echter veel slechte kwaliteit. Dikwijls was de kool te klein en ook te veel verkleurd. Grote kool die goed wit was, bracht steeds een hoge prijs op maar de kleine kool en de afwijkende kwaliteit was slechts te plaatsen tegen zeer lage prijzen en draaide soms door op de minimumprijs van 10 cent per stuk en dan krijgt men als teler geen vergoeding. De algemene indruk is dat de teelt van winter bloemkool dit jaar tegen is gevallen. Er waren te weinig goede percelen waarvan een kwaffteitspro- dukt geoogst kon worden. Ook de prijs is dikwijls hoger geweest dan dit jaar in de drukste aanvoer- weken, toen het juist zo bijzonder warm was en dan heeft de consument weinig belangstelling voor bloemkool. We lazen dat de E.E.G.-commissie aan de Raad van Ministers een verslag heeft gestuurd over de toepassing van bepaalde maatregelen ter ordening voor de markt voor groenten en fruit. De E.E.G.-commissie heeft uitgesproken dat de lidstaten geen steun meer dienen te verlenen voor het planten van fruitboomgaarden en tevenö is zij van mening dat uit het Europese Oriëntatie- en Ga rantiefonds voor de Landbouw premies verstrekt dienen te worden voor het rooien van boomgaar den. Verder heeft de E.E.G.-commissie gezegd dat bij een overvoerde markt van groenten en fruit er maat regelen genomen dienen te worden om te voor komen dat mindere kwaliteiten dan klasse H voor de verse consumptie op de markt komen. Alles wat minder is dan klasse II dient bij een overvoer de markt volgens de commissie ter beschikking van de verwerkende industrie gesteld te worden. Om te voorkomen dat bij een interventie de betere kwaliteiten uit de markt worden genomen en de mindere op de markt komen, wil de commissie de interventieregeling doen uitgaan van klasse H kwa liteit, een systeem dat Nederland het vorig jaar reeds gedeeltelijk heeft toegepast.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4