het seizoen ■mtëfêk r ".'If uitstekende bestrijding van zowel loof-als-knol aantasting hoge knolopbrengst dosering: 2-2,5 kg per ha. 1Wm 15 TANKMELKEN TOEKOMST De heer Mol ziet het systeem van tankmelken als toekomst. Sinds kort is de leiding aangelegd en is de apparatuur aangeschaft. Men is op deze manier van het draagwerk af en men kan vlugger werken. Alles wordt in roestvrij staal uitgevoerd zonder kunststoffen. Op het ogenblik wordt heel het jaar door direkt gekoeld met een roterende koeler, doch als straks in de bussen wordt gemol ken zal door middel van koelringer worden ge koeld. De echtgenote van de héér Mol helpt alleen bij het melken. Zodoende is het gezin om zes uur 's avonds klaar. Er wordt nooit 's avonds nog gewerkt, de familie Mol tilt dan ook helemaal niet zwaar aan het zgn. gebonden zijn; het is waar dat je als melkveehou der tweemaal per dag thuis moet zijn, maar daar staan ook weer diverse „gemakkelijke" dagen tegenover, zodat ik me eerder vrij dan gebonden voel HET BEDRIJF G. MOL: AKKERBOUW ANNEX LEGHENNEN De oppervlakte die na de splising overbleef voor het bedrijf van de heer G. Mol bedroeg ook 16 ha, waarvan 2,5 ha dijkgrasland dat zoals we hier voor zagen is afgestoten en aan broer C. Mol is verhuurd. Het bouwplan van de heer G. Mol ziet er als volgt uit: tarwe suikerbieten erwten aardappelen bij gehuurd 4,50 ha 4,50 ha 2,25 ha 2,25 ha 4,40 ha aardappelen. Sinds kort is een melk- leiding aangelegd. Men is op deze manier van veel droogwerk af en men kan vugger wer ken Over de bedrijfsresultaten kunnen we kort zgn. Het bedrijf heeft nog niet een volledige legperiode achter de rug, maar tot op heden zijn de produk- tiegegevens van dien aard dat deze tegen de lan delijke gegevens gunstig afsteken, zodat gesproken mag worden van een goed bedrijfsresultaat. Op gezinsbedrijven levert deze eenheid leghen nen een waardevolle bijdrage aan het arbeidsin komen. Zo vinden we in een overwegend akkerbouw gebied twee bedrijven met elk een beperkte op pervlakte doch een aangepast produktieplan waar door het voor beide gezinsbedrijven mogelijk is een goed inkomen te behalen zonder dat het gezin „slaaf" wordt op eigen bedrijf. Hieruit blijkt direkt de liefhebberij van de heer G. Mol: intensieve akkerbouw. Dat daarmee op deze beperkte oppervlakte geen voldoende hoog arbeidsinkomen is te behalen, begreep ook de heer G. Mol voldoende. Vandaar de eerste stap tot ver hoging van het arbeidsinkomen in de vorm van het bijhuren van een oppervlakte voor aardappe len, dit in kombinatie met loonwerker. Óp dit bedrijf gebeurt het poten van aardappe len, het zaaien van bieten en het sproeien en oog sten door de loonwerker. Als de tweede mogelijkheid tot verhoging van het arbeidsinkomen werd na rijp beraad gekozen voor het houden van leghennen. Op deze wiize zou een groot deel van het jaar produktief werk kunnen worden geleverd zonder oppervlaktever groting. Er is gekozen voor het systeem van leg batterijen met in totaal 6000 stuks. HET NEVENBEDR1JFLEGHENNEN De dieren worden als ééndagskuikens aange kocht, doch op een opfokbedrijf verzorgd tot een leeftijd van 18 weken. Dan komen ze op de leg batterij, waarbij de leg in de 21ste a 22ste week begint. De hennen worden 14 maanden aange houden, waarna de ruimte twee a drie weken leeg staat voor ontsmetting, etc., voordat de nieuwe leghennen worden opgezet. Het voeder wordt in bulk aangevoerd en opge slagen, waarna het automatisch wordt vervoe- derd. Ook de drinkwatervoorziening en uitmes- ting gebeurt automatisch. Het hok is geheel ver duisterd, zodat er een konstante hoeveelheid (kunst)licht is van 04.00 tot 20.15 uur. Vooral het stabiel zijn van licht, temperatuur, enz. is bij dit systeem en deze aantallen van groot belang! De konstante temperatuur wordt door automatisch gekoppelde ventilatoren uitstekend bereikt. Afge lopen winter heeft het nog 10° C gevroren, ter wijl de temperatuur binnen op 15° C kon wor den gehandhaafd. Het gemiddeld voedergebruik ligt op 115 gram per kip per dag, wat neer komt op 690 kg voer per dag of bijna 4900 kg voer per week bij het hui dig aantal hennen van 6000 stuks. Het waterver bruik is ongeveer 7000 liter per week. De produk- tie aan mest is ongeveer 1200 kg per dag, wat ver mengd met water een wekelijkse hoeveelheid van 10 ton mengmest levert Wanneer men een kijkje in het hok neemt en men ziet deze hoeveelheid dieren, dan kan beslist gesproken worden van industriële veredelingsland- bouw! De opslag van de mest vormt wel het grootste probleem. Met de vacuümtank annex mestver- spreider wordt de mest vanaf juli tot december op het land gespreid, in de zomerperiode zo mo gelijk op wei en boomgaard, terwijl als noodmaat regel een overbemesting over de aardappelruggen moet worden toegepast. Over de gehele periode wordt per dag niet meer dan 4 uur besteed aan arbeid Deze arbeid bestaat voor de helft uit het rapen van de eieren met be hulp van het eierwagentje. De rest bestaat uit: 2 maal per week de drinkgoten reinigen, 2 x per week de eierbodems stofvrij maken (voorkómen van gaas-stofringen op de eieren) en 2 x per week vloer stofvrij maken. Alles bijeen dus lichte en vaak plezierige arbeid De echtgenote van de heer Mol neemt de helft van de werkzaamheden aan de leghennen voor haar rekening. Ook op dit bedrijf is men geen slaaf van eigen bedrijf; deze produktietak is immers aangetrok ken om beschikbare arbeid produktief te maken. PHII. IPS-DUPH A R N EDER L A N Dn.v. AFD FY TO FAR MAC It Postbus ll33 Amsterdam

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 15