INTERNATIONAL Zelfstandige ondernemers passen zich aan F. w. BUIJZE R.L.V.D. - Axel Groot PK-vermogen - Gemakkelijke bediening Zuinigheid in brandstofverbruik Geringe onderhoudskosten - Prima service 14 Wij zijn eerst op bezoek bij de heer C. Mol, die na de splitsing met een oppervlakte van 16 ha vooruit moest. Dat het daarmee onmogelijk zou zijn op tradi tionele wijze verder te boeren, realiseerde de heer Mol zich maar al te goed, zodat hij zich speciali seerde in zijn liefhebberij, de melkveehouderij. Uit de boekhoudingen bleek ook duidelijk dat een goed opgezette melkveehouderij een aanmer kelijk hoger arbeidsinkomen zou geven dan akker bouw, ondanks de zeer goede kleingrond. Na een tijdlang 10 melkkoeien te hebben gehouden, waar bij gewerkt werd in de richting van goede melk- gevers de verkenningsperiode bleken de be drijfsresultaten goed te zijn. Als grote handicap voor de heer C. Mol moet genoemd worden de zeer slechte bedrijfsgebouwen waarin het moeilijk werken was en waarin alle comfort voor een doel matige melkveehouderij ontbrak. MODERNE OPZET Om tot een rendabele eenheid te komen werd de oppervlakte grasland opgevoerd tot 10 ha, ter wijl het aantal melkkoeien werd uitgebreid tot 27 stuks. Hiervoor werd een montage-stal gebouwd met rubbermatten en een uitmestinstallatie van het getrokken bak-type. Wanneer we hem vragen waarom hij voor de montage-stal en deze uitmestinstallatie heeft ge kozen, dan blijken hier een aantal redenen voor te zijn. In de eerste plaats een solide bouw, mooi en weinig onderhoud. Er is gekozen voor rubber- matten en een bak-uitmestinstallatie, omdat geen drijf mest op rooster vloer en konden worden toege past, i.v.m. het hoge kaligehalte van het grasland en omdat bouwland zich voor mengmest moeilijk leent. Er was dus weinig keuze wat dat betreft. Toch is de heer C. Mol over zijn gebouw dik te vreden. De totale oppervlakte grasland is 10 ha, terwijl er bovendien een 2,5 ha dijkgras kon worden bij - gehuurd van zijn broer, die het grasland geheel heeft afgestoten. Daardoor kwam een oppervlakte weiland en dijk op afstand beschikbaar voor hooi- winning en droogstaande koeien. Er is geen opfok op dit bedrijf. De heer Mol koopt de koeien liefst „kant en klaar" aan. Hij kan goed overweg met een veehandelaar die hem altijd aan zeer goed materiaal kan helpen. Van zelfsprekend heeft niet iedereen deze gelegenheid. De meeste koeien zijn dan ook afkomstig van akker bouwbedrijven die met de melkveehouderij stoppen of een koe te veel hebben. Bij de echte melkveehouders kun je meestal niet terecht voor goede koeien, omdat zij selekteren op opbrengst, vetgehalte, melkbaarheid, e.d. zegt de heer Mol. Er wordt naar gestreefd om de koei en voor 75 tussen augustus en december te laten afkalven. De produktie is na de uitbreiding gedaald van 5600 kg tot 5100 kg, doch is nu weer aan het oplopen. BOUWPLAN EN VOEDERWINNING Uit het eigen bedrijf wordt het volgende ruw- voer gewonnen: 25 ton goed weidehooi, 80 ton voederbieten, 2 ha suikerbietenkoppen en -blad. terwijl er nog van 6 ha wordt aangekocht evenals |N een tijd waarin veel gesproken en geschreven wordt om door middel van samenwerking te komen tot betere bedrijfsresultaten, hebben wij ons akkerbouwbedrijf van ongeveer 35 ha gesplitst tot twee zelfstandige bedrijven met elk een eigen specialisatie, zeggen gebr. Mol aan de Molenweg te Zaamslag. HET BEDRIJF C. MOL: EEN MELKVEEBEDRIJF natte pulp om de kuilen af te dekken; verder wat droge pulp en jaarlijks 60 ton voeraardappelen. Wat voederbieten in het rantsoen wil de heer Mol niet missen. Het is een smakelijk, gezond voer. Hoewel dit ten koste van de suikerbieten gaat acht hij een oppervlakte van 22,5 are per koe verantwoord. Ook voederbieten brengen op deze grond veel op: opbrengsten van 8000 a 9000 kg Z.W. per ha zijn geen uitzonderingen. Omdat slechts ruim de helft van het weiland aan het bedrijf is gelegen, is de veebezetting hier 4 stuks per ha. Meestal is het nog mogelijk om hiervan een kleine oppervlakte in meijuni te maaien. Het bouwplan van de overige 6 ha bestaat uit 2 ha zomertarwe, 2 ha aardappelen en 2 ha voe der- en suikerbieten. De grond is 45 afslibbaar. Alle stalmest wordt op het bouwland gebracht. In de oude situatie werd in de wei gemolken met een melkwagen die in de winter naast de stal stond. Tot nu toe werd er gemolken met 2 apparaten op stal, terwijl men thans bezig is met een melklei- ding aan te leggen waarbij in de toekomst met drie apparaten zal worden gemolken. Mc CORMICK Het rapen van de 4000 eieren neemt per dag 2 uur in beslag. Waarvan kunt u heel zeker zijn bij het kopen van een INTERNATIONAL McCORMICK tractor? Van een onover. troffen kwaliteit 11 Natuurlijk zijn bovenstaande punten uiterst belangrijk, maar dit alles is historisch verbonden met de kwaliteit van een INTERNATIONAL McCORMICK. En deze kwaliteit dankt haar ontstaan aan het feit dat: INTERNATIONAL McCORMICK tractoren ontworpen wor den door alleen de meest ervaren ingenieurs en technici; een INTERNATIONAL McCORMICK tractor eerst in pro- ductie genomen wordt na jarenlange zware beproevingen; bij een INTERNATIONAL McCORMICK tijdens de productie elk onderdeel door controleurs wordt gecontroleerd en controleurs nóg eens de controleurs controleren. Als u voor 't zelfde geld al deze kwaliteitszekerheden kunt krijgen, is het toch verstandig om een INTERNATIONAL McCORMICK tractor als eerste op uw lijst te zetten? Ga er eens over praten met de vakman,uw INTERNATIONAL McCORMICK-dealerl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 14