wF merken hierbij op dat binnen de E.E.G. een intensief ruilhandelsverkeer tot ontwikkeling komt. Hierbij worden de verschillende kwaliteiten op die plaatsen afgezet waar de hoogste opbrengsten mogelijk zijn. Een bekend verschijnsel is dat uit ons land achtervlees naar Frankrijk en Italië wordt ge ëxporteerd, terwijl voorvlees uit Frankrijk wordt in gevoerd. Goldbey in Zeeland Rundvleesproduktie in de belangstelling a) 6 A LHOEWEL drs. W. L. A. Lockefeer te Hulst, zoals uit een ingezonden stukje in de P.Z.C. blijkt, niet de Zeeuwse primeur heeft van de im port van een Arabische volbloedhengst, zijn enthousiasme waarmee hij over zijn importervaringen (een verhaal apart!) en de belangstelling hiervoor in de paardenwereld vertelt is bijzonder groot. Even om de zaak recht te zetten: de heer Lockefeer heeft nooit verteld dat zijn hengst de eerste Arabische volbloed in Zeeland zou zijn. Wel de eerste goedgekeurde Arabische hengst in Zeeland die ter dekking gesteld. rwE heer Lockefeer komt er graag voor uit. Pony's en paarden zijn voor hem V en zijn gezin een hobby. Dat hij daarbij ook de economische en dug com merciële kant in de gaten houdt ligt voor de hand. Begonnen als zuivere lief hebberij, uit gezondheidsoverwegingen en uit opvoedkundig oogpunt voor de kinderen werd alweer 'n tijd geleden met een Shetlandpony gestart. Overgang naar de iets grotere Engelse Dartmoor-pony beter geschikt voor het beoogde doel, sport, was maar een kleine stap. Van het een kwam het ander en ook aan de fokkerij werd aandacht besteed. Uitgangspunt prima fokmateriaal! Nu is de heer Lockefeer voorzitter van het Ned. Dartmoor-pony Stamboek. De vol gende stap was de interesse voor het grootste type pony de Haflinger. En van de Haflinger, die van oorsprong origineel Arabisch bloed voert, is de aankoop van de Arabische volbloedhengst Goldbey niet zo verwonderlijk meer. En daarmede de mogelijkheid voor de heer Lockefeer zelf tot het herinvoeren van origineel Arabisch bloed in zijn Haflingers; een veredeling die het inschrijven van de nakomelingen in het Haflo-Arab Stamboek mogelijk maakt. DE aankoop van Goldbey in Engeland heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Eerst tijdens een vakantie in Engeland zich oriënteren bij tiental len stoeterijen wat beschikbaar was. Toen uiteindelijk de keus op Goldbey gevallen was, de lange weg die gegaan moest worden om dit fokprodukt los te krijgen uit de handen van de eigenaresse Mrs. N. Bush. Zelf ophalen uit Engeland en transporteren, uitvoeren, invoeren in Rotterdam met alle ellende vandien was er het gevolg van. Daarna ziekte van Goldbey door een simpele opgelopen infectie en de zorg en het werk dat deze onvoorziene omstandig heden weer met zich mee brachten. Toen was het leed geleden en kon alsnog de keuring, in dit geval een aparte, plaats vinden. En deze verliep zonder moei lijkheden zodat Goldbey als (Zeeuwse) Arabische volbloedhengst voor alle njE heer Lockefeer heeft nog meer pijlen op zijn boog. In zijn stallen heeft hij ook de 5-jarige Iran schimmelmerrie Ghamar waarvan, met als vader Sir Jambi, een volbloed Tripo-arabiér, in maart een volbloedhengstveulen in Hulst is geboren. Deze heeft de naam „Ibn Jaghamar van Hulst" op zijn verdere levensweg meegekregen. De merrie is destijds drachtig in Engeland verkocht. Goldbey staat tijdens het dekseizoen gestationeerd bij Serrarens te Ossenisse, waar geleider Emery van Vooren een oogje in het zeil houdt en de nodige zorg aan hem besteedt. Lockefeer is met deze import nog verder de paardenwereld ingedraaid, verder dan hij vroeger vermoed zal hebben. Hij ziet de kruisings- produkten van zijn hengst met selectief uitgezochte en gelimiteerde merries ideaal voor het Zeeuwse sportpaard in opkomst! BI. paarderassen voör dekking" beschikbaar is. Het hekgeld bedraagt TI75,— ën liefhebbers hebben, aldus de heer Lockefeer, de mogelijkheid om tegen een betaalbare prijs een prachtig veulen te fokken. POLDBEY, Lockefeer's Arabische volbloedhengst, is 'n goudvos (chestnut) U met nagenoeg witte manen, een lichte staart, wit achterbeen, links en rechts voor een witte voet, een elegant doorlopende smalle bfes, géboren op 23 april 1966, gefokt *n Engeland in het Graafschap Cambridgeshire door Mrs. N. Bush; in Engeland ingeschreven in 't Reg. Arab. Horse Stud book volume XI No. 613/66, en onder No. A 279 in het Nederlands Arabisch Paardenstam boek. De afstamming van Goldbey gaat bewijsbaar terug tot afkomst uit de woes tijn. Eén van zijn direkte voorouders is de door ontdekkingsreizigster Lady Anne Blunt in 1881 in de woestijn gekochte en in Engeland geïmporteerde Rodania. 'Ook komt in de bloedlijn zowel van vaders als van moeders zijde de eveneens door Blunt geïmporteerde hengst Messaoud voör. Van de afstamming van Goldbey, met veel kampioenenbloed in de bloedlijn, vermelden wij zonder volledig te kunnen zijn, voor de „insiders" de volgende bijzonderheden. Vader (Blue Domino (v) Rissalix (v) x Niseyra (m) Ludo (Rithyana (m) Raktha (v) x Rishyana (m) Moeder (Grey Owl (v) Raseem (v) x Naxina (m) Abeya (Rufeiya (m) Aluf (v) x Ranya II (m) In beide stammen komt als voorouder de beroemde Arabisch importhengst Skowronek voor. KORTE SCHETS VAN DE HUIDIGE SITUATIE Ir. W. L. HARMSEN. [^E rundveemesterij is in het verband van de Zeeuwse akkerbouwbedrijven altijd een niet te verwaarlozen nevenbedrijf geweest. Als redenen gel den het tot waarde brengen van verschillende bij- produkten, de benutting van minder geschikt bouw land en van de beschikbare arbeid, vooral in de winterjferiode. In de afgelopen jaren lag het prijspeil bij aankoop van het jonge en magere uitgangsmateriaal in door snee niet gunstig t.o.v. het prijsniveau op de vlees markt. Een belangrijke oorzaak hiervan is de sterk uitgebreide en goed renderende kalvermesterij (voor export) welke de prijzen van de nuchtere kalveren opdrijft. Daarnaast zien we landelijk vooral sedert 1967 een uitbreiding van de veestapel, in het bijzon der ook van het aantal melkkoeien, mede als gevolg van een minder renderende rundveemesterij. Er wer den minder dieren voor de mesterij bestemd. De zelfvoorzieningsgraad voor rundvlees biedt in ons land nog de nodige ruimte. De jaarlijkse produk- tie bedraagt ca. 85 van de consumptie. Dit ver schijnsel doet zich gemiddeld in nog wat sterkere mate voor in andere E.E.G.-landen. Gezamenlijk hebben we een jaarlijks tekort va riërend tussen 400.000 en 600.000 ton rundvlees. In 1967 was de netto-invoer in ons land ruim 53.000 ton en we moeten er mee rekenen dat onder de thans geldende omstandigheden 150.000 tot 200.000 slacht- runderen (of 'het vlees hiervan) dienen te worden in gevoerd om aan de vraag te voldoen. Hieroij is ook van invloed dat de varkensvleesproduktie zich, niet tegenstaande goede prijzen bij toegenomen export, niet zodanig heeft uitgebreid als aanvankelijk werd aangenomen. De kapitaalbehoefte voor investering in deze veredelingssector zal hieraan niet vreemd zijn. Bovendien voelt zich niet elke ondernemer geroepen tot de vereiste vakmanschap. Uitbreiding is over wegend het gevolg van grotere bedrijfseenheden bij een afnemend aantal ondernemers. Dit voorjaar liggen de prijzen voor slachtvee onge veer 0,45 per kg geslacht gewicht hoger dan een jaar geleden als gevolg van het rundvleestekort in de E. E. G. Door import kan hierin alleen tegen hoge prijzen wegens marktbeschermende maatregelen wor den voorzien. MET de huidige melkveestapel van tegen de 2 millioen koeien gaat een produktie van ruim 1.950.000 kalveren gepaard. Het aantal slachtingen van rundvee bedraagt nuchtere kalveren uitvoer inbegrepen 100.000 gras- en vette kalveren 800.000 jongere en oudere koeien 430.000 pinken en vaarzen 220.000 stieren en ossen 150.000 totaal per jaar uitvoer van fok- en gebruiksdieren gedestrueerde runderen 10.000 gedestrueerde kalveren 200.000 totale destrukties totale afvoer 1.700.100 40.000 210.000 1.950.000 Ongeveer 800.000 stuks mestvee leveren de totale Nederlandse rundvleesproduktie. Van de binnenland se dieren werd in 1961 189.000 ton vlees verkregen tegen 213.000 ton in 1968. De produktie liet in 1963 als gevolg van abnormaal grote uitstoot door de te lage prijzen in 1962 een top zien van 253.000 ton. MET jaarlijks verbruik van rundvlees is ongeveer 260.000 ton, of ruim 20 kg per hoofd. Het ge middelde geslacht gewicht van het mestvee varieerde in die jaren tussen 260 en 170 kg. Verhoging van de vleesproduktie zal allereerst gezocht moeten worden in verhoging van het geslacht gewicht. Uit de categorie nuchtere kalveren, waarvan het aantal slachtingen (afvoer naar de destruktor buiten beschouwing gelaten) tot beneden 100.000 dieren is gedaald, kan praktisch geen uitgangsmateriaal meer worden verkregen. De kalvermesterij, waartegen de rundveemesterij (nog niet kan concurreren, beweegt zich in stijgen de lijn. De mestduur van hoogstens 4 maanden is kort, d.w.z. de omzetting snel, terwijl landelijk gezien meer dan genoeg stalruimte op deze „industriebedrij- ven" aanwezig is. Vergeleken met de stierenmesterij, welke overigens nog de beste kansen heeft, kunnen in dezelfde produktieperiode 3 4 vette kalveren wor den afgeleverd. WAT het aantal jaarlijks geslachte koeien betreft is de uitstoot van demelkveestapel overwe gend als een, overigens economisch aantrekkelijk, bij- produkt van de melk te beschouwen. Het zit er niet in dat het aanbod van 400.000 tot 450.000 slacht koeien per jaar veel zal toenemen. Eventuele preimies voor afslachting van melkkoeien in de E. E. G., zoals het Plan Mansholt oppert, laten we hier buiten be schouwing. Grote wijzigingen in het aanbod van pinken en vaarzen voor de mesterij is evenmin te verwachten of het zou moeten zijn dat de kalvermesterij bij ge brek aan stierkalveren nog meer vaarskalveren gaat opzetten. Dit zal dan echter een vermindering van de geproduceerde vleeshoeveelheid betekenen. Uitbreiding van het aantal ossen en stieren voor de rundvleesproduktie kan alleen worden bereikt door uitgangsmateriaal aan de kalvermesterij te onttrek ken. Zoals de siuatie nu ligt bestaat het aanbod hier voor zeer overwegend uit voorjaarskalveren. Hiervan worden er nog meer geboren dan de bestaande over het gehele jaar overigens ruime hokcapaciteit voor de kalvermesterij kan opnemen. Na deze situatieschets zullen we ons in een volgend artikel bezig houden met bepaalde ontwikkelingen die tot een economisch verantwoorde uitbreiding van de rundvleesproduktie (zouden! kunnen leiden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6