Het gebruik van groeilegulatoren bij kernfruit Moeilijkheden in de fruitteelt De vee en vleesmarkt Hieronder volgt een korte samenvatting van een voordracht door ir. Geenen op een studiedag aan de universiteit te Leuven, overgenomen uit de Belgi sche uitgave: „Ons Fruitteeltblad". De produktie- cijfers zijn van 1968; de bespuitingen werden uitge voerd in 1967. PEER CCC: 2500 ppm, 3 wéken na volle bloei (7 a 10 bladeren), geeft een groeiremming op peer van 30 tot 40 Bij Précoce de Trévoux, Conférence, Doy- enné du Cornice en Beurré Hardy verkregen we een vermeerdering van het aantal bloemklusters met 20 tot 30 Na de snoei bleven alleen bij Précoce de Trévoux en Beurré Hardy meer bloemklusters over. Dit re sulteerde niet in een produktievermeerdering per boom. Bij Précoce de Trévoux bleven te veel peren hangen zodat er juist voor de oogst nog veel afvie len. Gevolg hiervan was een oogstvermindering en een slechte sortering. Bij Beurré Hardy bleven de peren te dicht hangen. De totale produktie werd slechts weinig verminderd doch de peren waren kleiner van stuk. De variëteiten Durondeau, Conférence en Doyen- ^LS gevolg van lage fruitprijzen zijn vele fruit telers in moeilijkheden gekomen en het voort duren van deze situatie brengt ook het bestaan van vele rationele en goed geleide bedrijven in gevaar. Tot op heden is het aantal gevallen van bedrijfsbeëin diging van fruitteeltbedrijven via de bestaande sane ringsregeling nog betrekkelijk gering. De reden hier voor is, dat de huidige beëindigingsregeling onvol doende mogelijkheden voor die fruitteelt biedt om op verantwoorde wijze te beëindigen. In een aantal ge vallen wordt aanvulling van het inkomen buiten het bedrijf gezocht, waardoor men het risico loopt, niet meer voor de beëindigingsregeling in aanmerking te komen, omdat de fruitteelt dan geen hoofdberoep meer is. AANVRAGEN RIJKSGROEPSREGELING ZELFSTANDIGEN Ook is het aantal aanvragen voor de Rijksgroeps regeling Zelfstandigen tot nu toe niet zo groot als wel zou worden verwacht. Nog altijd is het voor velen moeilijk de schroom te overwinnen van het wettelijk recht op bijstand gebruik te maken. Door te lang wachten raakt men echter steeds verder achterop. Velen wenden de afschrijvingen aan voor levens onderhoud en stellen noodzakelijke investeringen uit, In de openbare bestuursvergadering van het pro- duktschap voor Vee en Vlees, te Utrecht gehouden, heeft de voorzitter zijn ontstemming uitgesproken over tussentijdse verlaging van geïmporteerd be vroren vlees. De import van bevroren rundvlees wordt ieder kwartaal in Brussel bekeken. Tot dus ver bedroeg de reduktie 40 voor bevroren vlees, wat voor verwerkingsdoeleinden diende. Door een kleine overschrijding is het niet juist om de reduktie direct terug te brengen op 25 Een dergelijk abrupt genomen maatregel is een teken van zwak beleid. Voor de prijsontwikkeling in het bedrijfsle- né du Cornice dunden zich goed na bespuiting met CCC. We verkregen een vermindering van de pro duktie per boom; de sortering was zoals bij de ge tuige. Op Bon Chrétin Williams verkregen we na bespuiting met CCC een sterke produktievermeer dering per boom, dit ten nadele van de sortering. B. 9 (Alar): 1000 ppm, 3 weken na volle bloei, heeft alleen een groeiremming gegeven op 2 vroege variëteiten, n.l. Précoce de Trévoux en Bon Chré- tien Williams. GA. 3: vorig seizoen heeft Gibberellazuur geen gunstige invloed uitgeoefend op de produktie daar het afspenen normaal verlopen is. Wij hebben mis vormingen vastgesteld op Précoce de Trévoux en in lichte mate op Conférence. APPEL CCC: 5000 ppm, 3 weken na volle bloei, heeft geen duidelijk groeiremmend effect. Op Cox en Golden stelden we een vermeerdering van het aantal bloemklusters vast. Op Cox gaf CCC een verbete ring van de produktie. Bij Golden had CCC een zeer nadelige invloed op de diktegroei van de vruchten. doch dat betekent dat men het bedrijf als het ware geleidelijk aan opeet Als het bedrijf daardoor in een positie geraakt dat het als niet meer levensvatbaar wordt beschouwd door deskundigen van het Rijkstuinbouwconsulent- schap, kan echter ook via de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen geen hulp meer worden geboden. V(X)RWAARDEN RIJKSGROEPSREGELING ZELFSTANDIGEN Het ziet er naar uit, dat in de naaste toekomst toch een toenemend aantal van deze fruittelers voor de oplossing van de moeilijkheden een beroep zal doen op de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen. Bij het verlenen van bijstand ingevolge deze groepsregeling moet aan verschillende voorwaarden worden voldaan. De voornaamste daarvan zijn: 1. men moet in zijn bestaan' worden bedreigd; 2. het moet gaan om levensvatbare bedrijven met goede ondernemers; 3. de moeilijkheden moeten van tijdelijke aard zijn; 4. op andere wijze banken en Borgstellingsfonds moet geen hulp worden verkregen. Indien deze punten van toepassing zijn zal als regel een gunstig advies kunnen worden uitgebracht voor het verlenen van bijstand. Deze bijstand kan bestaan uit: a. periodieke uitkeringen voor het levensonderhoud; b. bedrijfskrediet, in de vorm van een rentedragende lening, een renteloze lening of een bedrag om niet; c. een combinatie van a en b. ven is het ongunstig. Een dergelijke tussentijds in grijpen is pijnlijk en schadelijk voor de handel. Het wordt als onjuist aangevoeld, nu er evenwicht komt, al remmend te werken. Men had dan beter de hef fingen in de kwalitatieve sfeer kunnen nemen. Bij de Minister van Landbouw zal met klem aangedron gen worden deze regeling ongedaan te maken. VARKENSMARKT. In zjjn beschouwing over de situatie op de var- kensmarkt maakte de voorzitter er melding van dat er de laatste week een klein herstel is opgetreden. De varkensmarkt blijft vrij stabiel en handhaaft zich op een redelijk niveau. Een belangrijke verla ging is de komende tijd niet te verwachten. Het aan tal slachtingen blijft achter bij de verwachtingen die er waren. Nog steeds blijkt het moeilijk te zijn een juiste prognose te stellen. Het vorig jaar waren er meer slachtingen dan de prognose aangaf. In de week van 28 april2 mei werden 22.000 varkens uitgevoerd, waarvan 14.500 geslachte varkens. De B. 9 (Alar): 2000 ppm, S weken na volle hloef, geeft 'n groeiremming van 10 a 20 Op Cox «a Boskoop gaf B. 9 'n goede oogst terwijl de getuigebo» men een zeer slechte oogst gaven. Voor Golden ea Jonathan die dit jaar een overvloedige oogst gaven, waren de groeiregulatoren nadelig voor de pro duktie. Indien de getuigebomen een goede oogst geven, om niet te zeggen een maximale oogst zoals vorig jaar, is het onmogelijk met de groeiregulatoren hieraan iets te verbeteren. Elke groeiremming is dan uit den boze omdat een volumevermindering van de boom automatisch een produktieverminde- ring per boom tot gevolg heeft. De produktie Per ha kan vermeerderen indien de plantafstand aange past wordt. Vorig seizoen bleven op de behandelde bomen teveel vruchten hangen in verhouding met zijn scheutlengte, zodat de sortering zeer slecht uit viel. Dit is te verhelpen door vruchtdunning. Voor appel zijn er reeds vruchtdunners in de handel die goed resultaat geven als zij natuurlijk op het juiste ogenblik worden toegepast. Voor peer zijn nog geen vruchtdunners in gebruik. Met de groeiregulatoren kunnen we elk jaar een overvloedige bloembotaanleg verwezenlijken. Volgt een gunstig seizoen, dan moeten we de overtollige vruchten dunnen. Indien het volgende seizoen on gunstig is, houden we nog voldoende vruchten over voor een normale opbrengst. V. i. NASCHRIFT Tot zover het artikel in „Ons Fruitteelt blad". Wij maken er nog op attent dat in ons land gebruik van CCC op fruitbomen is verboden. Het merkwaardige is dat dit in diverse andere landen wel is toegestaan en dat er voor zover ons bekend geen invoerverbod is voor fruit van bomen die met CCC zijn bespoten. Het is toe te juichen dat er wordt gewaakt voor de volksgezondheid. Maar graag meer samenwer king in E.E.G.-verband. De Nederlandse bestrij dingsmiddelenwet brengt nu vaak de fruitteler in een nadelige positie, b.v. via dure Simarin, enz. A.v.O. MOEILIJKHEDEN BIJ BEPALEN VAN BIJSTAND Ondanks deze toch duidelijke bewoording dreigen er hier en daar moeilijkheden bij het bepalen van de bijstahd, indien er nog financiële reserves ter be schikking staan. Het is logisch, dat indien het bestaan van de betrokkenen daardoor niet in gevaar komt, aeze re serves moeten worden benut alvorens een bijstands verlening in overweging kan worden genomen. Dit ligt evenwel anders in gevallen, waarbij dat gevaar wel ontstaat. Dan zal de aanvrager, gelet op de door het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatscnap- pelijk Werk gevolgde interpretatie van de groeps regeling, in het algemeen niet eerst zijn middelen en/of kredietruimte behoeven te benutten, indien deze bestemd zij<n voor op korte termijn te realiseren noodzakelijke investeringen in het bedrijf. Ook zal de aanvrager niet een eventuele kredietmogelijkheid behoeven te benutten, indien de daaruit voortvloeien de rente- en aflossingsverplichting aanleiding zal ge ven tot de onmogelijkheid om volledig in de nood zakelijke bestaanskosten te voorzien. In beide situa ties is bijstandsverlening geboden, mits voldaan wordt aan o.a. de eerder vermelde voorwaarden. HOE TE HANDELEN? Voor aanvrage voor hulp via de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen dient een betrokkene zich te wenden tot de afdeling Sociale Zaken van de woongemeente. Alvorens fruittelers echter een aanvraag indienen kan het zeer gewenst zijn diat zij eerst overleg plegen met een van de voorlichters van onze organisatie, i.e. de heer A. van Oosten of de heer J. Markusse. Samen met deze functionaris kan dan bekeken worden of het zin heeft om een dergelijke aanvrage in te die nen en zo ja, hoe de aanvrage dan het beste kan wor den opgesteld. v. d. T. voorraden spek liepen in de periode van 28 maart tot 26 april op van 443 naar 783 ton. DEKKINGEN. De bezorgdheid die men in de vorige vergadering uitsprak over het teruglopen van het aantal dekkin gen, is weer iets verminderd. In maart 1969 werden ruim 6000 zeugen meer gedekt dan in de overeen komende periode in 1968. Opvallend is het dat in 1969 het aantal jonge gedekte zeugen achter blijft. SLACHTVEEMARKT. De gemiddelde marktprijs (G.M.) is gestegen bo ven de gemiddelde oriëntatieprijs (G.O.). De heffin gen ziijn hierdoor verlaagd van 100 naar 75 In de E.E.G.-landen is de G.M. thans: Nederland 253,75; België 277,18; Luxemburg 232,54; W. Duitsland 232,35; Frankrijk 249,82 en Italië 252,69. Alleen Luxemtxirg en West-Duitsland zitten nog onder de G.O. De andere vier zitten er boven. k\.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5