TUINBOUWKLANKEN Einde hardfruitseizoen in zicht Alleen goed produkt brengt de prijs op Intensiveren of vergroten.' DINGEN VAN DE HEEK j~JE strijd tegen de verschillende ziekten en pla gen is in volle gang. Ze kost enorm veel geld. Het gevaar is niet denkbeeldig dat hierop be zuinigd wordt. Dat is echter een heel groot gevaar, want als er één ding vast staat dan is het wel, dat enkel met goede kwaliteit de strijd om het bestaan binnen de tuinbouw gevoerd kan worden. Momenteel komt de Brocoli-aanvoer in Walche ren op hoger peil. Wat opvalt bij een bezoek aan de veiling is dat de kwantiteit harder toeneemt dan de kwaliteit. Nu moeten we wel aantekenen dat er op het ogenblik "alleen praktisch vroege selekties aangevoerd zijn en persoonlijk vinden we de vroege soorten te kwetsbaar voor economische teelt. Zelf hebben we wat voor eigen gebruik, maar voor ver koop prefereren we meestal de middellijn. We ver wachten, mede door het voor Brocoli zéér gunstige vochtige koele weer, een belangrijke kwaliteitsver betering. Vraag is er gelukkig voldoende. Zowel in ons Zeeuws Land- en Tuinbouwblad als in de P.Z.C. lazen we het verslag van de verga dering van de Tuinbouwkommissie. Ook hier schaal vergroting door het fuseren van onze Z.L.M. met de N. Br. Mij voor Landbouw. Van harte welkom. Een dracht maakt macht! We lazen o.a. dat de vóór verkoop van komkom mers goed verloopt. Ook bij tomaten wil men dit systeem toepassen. We willen bier wel stellen dat men beslist niet moet denken dat er sprake is van een vaste prijsbodem of -garantie. Als we e.e.a. goed begrijpen wil men meer trachten te komen tot een stabielere prijs. De veilingklok blijft bepalend, 't Is echter zonder meer duidelijk dat als het C. B. regu lerend optreedt dit toch in een gelijkmatiger prijs zou resulteren. Dit zou een groot pluspunt wezen. Ook heeft ieder kunnen lezen dat er per 1 juli a.s. een grotere vrijheid komt op E.E.G.-gebied, zodat de export van mindere kwaliteiten dan I voor groenten en 1 en II voor fruit mogelijk wordt. Nu staat en valt een export met de kwaliteit die men leveren kan. We hoorden nogal wat vrees uiten dat er, nu de mogelijkheid open is, om door export van mindere kwaliteiten de naam en de prijs van 't goe de Nederlandse produkt te schaden. Persoonlijk ge loven wij hier niet in. We hebben het genoegen goed bevriend te zijn met klein- en groothandelaren. En vraag hun maar eens! Wat kun je kwijt van 't geïmporteerde goed en waar kun je je winst beu ren? Dan zal men zonder voorbehoud horen: Alleen 't goede produkt, onverschillig of dit nu bloemkool of andijvie of Franse peren, appelen, perziken, drui ven enz., enz, zijn. Eén hunnei^ drukte het wel erg cru uit door te zeg gen: De mensen die nog rommel kopen liggen op 't kerkhof. Leerzaam kan ook zijn als hien op een dinsdag of donderdag eens op de markten te Goes en Middelburg langs de groente- en fruitstalletjes loopt. Ook daar ziet men veel minder kwaliteit II dan vorig jaar terug. Neen. wij zien hier geen blij vend gevaar in. Mogelijk kan het ondereind, dat er altijd blijven zal, een betere fabrieksbestemming krijgen. Dit zou dan zelfs winst zijn. Ook hoort men in kaderkringen veel gemopper dat het buitenland onze rooipremie prachtig vindt, maar ze niet na~ volgt. Dit is inderdaad spijtig. Gezien onze boven staande mening geloven we toch dat onze overheid heel veel goeds gedaan heeft met het rooipremie. Dat we hiér met deze regeling en met degelijke Hol landse grondigheid de eerste waren, valt o-i. zeer te prijzen. T.z.t zal de rest belsist wel overstag gaan. Nu wij deze week al weer half mei schrijven, is het ook op Tholen en Sint Philipsland nog steeds zichtbaar, dat in de land- en tuinbouw een achter stand is in de diverse gewassen. De opkomst van de zaaiuien is goed, maar de groei is langzaam. Het zelfde kan men ook schrijven over de vroege aard appelen, plukuien en diverse gepote groentegewas sen, zoals zomerbloemkool, geplante witlof en bleekselderij. Het oogsten van de winterbloemkool is inmiddels vorige week ook begonnen: de oogst van klasse I zal niet bijster groot zijn. Ds meeste kool moet noodwendig te klein gekapt worden, om dat anders het percentage stek nog groter zou wor den, dan het nu al is. Dit jaar komt het wel extra goed aan het licht, dat deze teelt een teeltgrond moet hebben met een prima struktuur en beslist goede ontwatering. Vooral op de wat slempige grond is dikwijls géén goede bloemkool te telen. Het verdient de aandacht om eerst goed uit te kijken waar en op welke grond men deze teelt wil uitoefe nen. Zo blijft het in ieder jaar en in iedere-teelt al tijd zaak om de fouten én gebreken te verhelpen en om alles zo goed mogelijk te doen verlopen. Ook om onze bedrijven als inkomensbron gezond te houden komt voortdurend de vraag naar voren: „waarheen gaan wij?" Hoe lang kan 'n vollegronds- tuinder het nog volhouden om een redelijk inko men te verwerven öp zijn enkele ha grond? Moet hij nog intensiever gaan telen of moet hij zijn be drijf in oppervlakte vergroten? Het meest waar schijnlijke is dat hij in toenemende mate gebruik gaat maken van een hem passende mechanisatie in zijn verschillende teelten. Dit houdt echter onher roepelijk in dat hij zijn teelten in oppervlakten moet zien te vergroten. Blijft hij op een te kleine opper vlakte doortelen dan zal zijn kostprijs wel heel spoedig te hoog liggen, daar de handenarbeid nog steeds duurder wordt. Men kan in deze tijd de tech niek hu eenmaal niet links laten liggen, want zij is er en men wordt wel gedwongen om daar ge bruik van te maken. Soms wordt wel gedacht, zal er met de gemechaniseerde vollegrondstuinbouw niet spoedig 'n overproduktie komen, dus lopen wij daarin dan ook niet vast? Laat hem (jan dit voor ge zegd houden, dat óók in de toekomst alleen hij die het goedkoopst kan produceren, wel het langst vol Het einde van het fruitseizoen 19681969 is voor wat Zeeland betreft in zicht gekomen. Deze week dinsdag veilde de veiling in Krabbendijke voor de laatste keer in dit seizoen. In Goes zal het in de komende weken om kleinere hoeveelheden gaan en in Kapelle-Biezelinge en Ternen^en zijn het ook slechts enkele telers die nog een voorraad van enige betekenis hebben. Over het algemeen heeft de afzet van appels dit bewaarseizoen een bevredigend ver loop gehad en dat bleef ook in de afgelopen periode gehandhaafd. Het aanbod bestond alleen uit Golden Delicious. Goede partijen klasse I deden in de meest gevraagde maten algemeen tussen 70 en 80 cent per kg. De maat 6570 mm steeg tot rond 65 cent per kg en voor de maat 6065 mm werd rond 50 cent per kg betaald. Klasse II van goede kwaliteit was slechts weinig goedkoper dan de klasse I. Overigens was het p"ijs- verschil in deze kwaliteitsklasse wel groot vvani dat liep van 10—20 cent per kg. Opnieuw een bewijs hoe belangrijk het is om goed; fruit te telen. De kostprijs zal immers vrijwel gelijk zijn en dan is het van groot belang of men tien tot twintig cent per kg meer ont vangt. De laatste Saint Remy werd duur betaald er steeg tot rond en iets boven 55 cent per kg. Conference in Goes werd eind vorige week verkocht voor 80 tot iets boven 85 cent per kg voor de grote en middel maat en 75 cent voor de kleine maat klasse 1 kwali teit. De aanvoer van kasaardbeien bleef vrij stabiel en vie1 over het algemeen wat tegen voor wat Zeeland betreft. De prijs daalde in het begin van :1e vorige week tot iets beneden 1,per doosje maar tegen het eind van de week was er weer een prijsherstel tot tegen f 1,30 per doosje Voor de klasse II werd toen tussen 0,80 en 1, per doosje betaald. Een groot deel van het aanbod van aardbeien in Zeeland werd dagelijks gekocht voor export naar België. Alleen was het aanbod meestal te klein en gingen de handelaren toch eerst nog naar Zaltbommel om te kopen en kwam daarna naar Ka- pelle om bij te laden In Middelburg begon de aanvoer van winterbloem- kool op gang te komen. Aangenomen mag worden dat er deze week ruime aanvoeren geweest zullen zijn van dit produkt dat ook in de komende week nog een grote plaats zal innemen bij deze veiling en ook wel bij enkele andere Zeeuwse veilingen. kan houden en dan moet ieder maar goed nagaan op wélke manier hij dit versieren wil, met de teek- ten die voor hem en in zijn streek het. beste pas sen. Ook in dit laatste moet men helaas dikwijls zeg gen: „de groei komt maar langzaam op gang." f |ROTE beroering is er sinds enkele dagen op de internatonale valuta-markt. Een her waardering van de geldeenheid van verschillende landen staat opnieuw in het brandpunt van de be langstelling. Het probleem is niet nieuw, maar het treedt thans weer in haar volle omvang aan het licht. Wanneer dit blad verschijnt zal wel bekend zijn hoe het deze keer is afgelopen. Dan zullen we weten of er landen zijn die de waarde van hun geldeenheid hebben verminderd of gedevalueerd zijn. Het is een heel moeilijke materie die hier aan de orde is. Dagelijks lezen we er over in de kran ten maar het is moeilijk om te begrijpen waarom het nu precies gaat. Wel is het zo dat wanneer er een revaluatie van de Duitse mark plaats vindt, de export naar dit land goedkoper wordt en dus be vorderd kan worden, terwijl de produkten uit Duits land duurder worden. Wanneer landen als Frank rijk en mogelijk ook België, overgaan tot een deva luatie, betekent dit dat de produktei uit deze lan den voor ons land goedkoper worden, terwijl het geen wij naar deze landen verzenden duurder zal worden. Hetgeen kan betekenen dat onze invoer uit deze landen toeneemt en dat de export daalt. Vooral dat laatste verontrust ons als tuinders. We hebben toch al zoveel te maken met invoer van tuinbouwprodukten en vooral van fruit uit Frank rijk dat we er niet aan moeten denken dat deze invoer door valuta-maatregelen nog bevorderd zou weden. De kans is echter aanwezig dat er niet aan te ontkomen zal zijn. Het is moeilijk om te zeggen wat de gevolgen van dit alles zullen zijn. Voorlo pig is er echter nog niets gebeurd en wachten we af. Dat er echter wat zal gebeuren in de nabije of wat -verdere toekomst staat echter wel vast, want het zit nu eenmaal fout met de waarde van de verschillende munteenheden in hun onderlinge samenhang. Je vraagt je dan als tuinder in toenemende mate af wat er van komen moet. De vorige week stonden elke dag de kranten vol met berichten over toe nemende winsten bij de groten in de Nederlandse industrie. De groten hebben het in de eerste drie maanden van 1969 bijzonder goed gedaan. De stijgingsper centages van de winsten die zijn gemaakt, liegen er niet om. Wanneer je dan zit in een bedrijfstak die de groot ste moeite heeft om de eindjes aan elkaar te kno pen geeft dat zorgen. Vooral omdat we te maken hebben me voortdurend stijgende kosten! We zien dat steeds opnieuw maar weer heel sterk dit voorjaar. Er zijn telers die 15 tot 20 cent per kg voor appels meer ontvangen dan hun col lega's die het wat minder goed hebben gedaan. Alles heeft men niet in de hand wat de kwaliteit betreft, maar wel veel. Het is nodig te trachten met zo weinig mogelijk bespuitingen rond te komen maar dat mag niet gaan ten koste van de zekerheid die men zich met deze bespuitingen wil verschaffen. Ondertussen is de bloei van de fruitbomen in voile gang en mag worden aangenomen dat het komen de weekend het laatste bloeiweekend van dit voor- jaar zal zijn. Over het algemeen zijn de weersomstandigheden bijzondér goed geweest, zodat er wat dat betreft gehoopt mag worden op een goede vruchtzetting. We weten niet of we daarmee gelukkig kunnen zijn, maar elke teler hoopt er op, het ligt eenmaal in de aard van zijn natuur. In de groentesektor zal de oogst van winter bloemkool nog alle aandacht vragen zoals dat ook in de afgelopen week het geval was. Verheugend is het, dat tot eind vorige week de goede kwaliteit kool zulk een beste prijs opbracht. Hopelijk zal dat zo blijven en zal ook hierbij weer sterk tot uitdruk king komen dat men het goed moet doen of hele maal niet moet doen. De oogst van komkommers en tomaten in de kas sen is in volle gang. De afzet heeft over het alge meen een vlot verloop. Jammer dat we in Zeeland niet meer profiteren van de ontwikkeling in de groenteteelt onder glas. Wat de aardbeien betreft is de oogst in de ge stookte kassen nu een heel eind voorbij. De koude kassen zijn nu aan de beurt en daarna komen de aardbeien van de volle grond en dan denken we voor wat Zeeland betreft speciaal aan de Regina op plastic. Het areaal hiervan is wat uitgebreid. De stand van het gewas is overwegend goed en hope lijk zullen de teeltresultaten gunstig zijn. Tenslotte vermelden we nog het fei wat in de afgelopen week besloten werd in 1969 in Goes geen fruitcorso te organiseren gezien het fet dat de deel name nog verder was teruggelopen. Het is jammer dat het zover is gekomen, maar het zat er de laatste jaren wel in dat dit zou gebeuren en het pleit voor het inzicht van de organisatoren dat ze niet hebben geprobeerd een festiviteit die niet mee wou, toch ten koste van de kwaliteit op de been te houden. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4