Ontstemming over beleid Europese Commissie In dit nummer o.m.: Het jaarverslag van de Onderlinge Ver zekering Mij. der ZLM en de uitnodi ging voor de alge mene ledenvergade ring op vrijdag 30 mei a.s. te Willem stad Pagina 11 t/m 14 Tuinbouwklanken; Dingen van de week Pagina 4 Moeilijkheden in de fruitteelt; Het ge bruik van groeiregu- latoren in de Bel gische fruitteelt; De vee- en vleesmarkt Pagina 5 Rundvleesproduktie in de belangstelling; De Arabische vol- bloedhengst Gold- bey in Zeeland Pagina 6 Organisatievraag stukken in de vee houderij Pagina 8 Het platteland blijkt volgens de staktistieken een uiterst kwetsbare sector te zijn voor brand. Maar het blijkt uit de beschikbare gegevens ook dat met wat goede wil en een zekere mate van „brandbewustheid" het jaarlijkse brand schade cijfer tot de helft terug te brengen zou zijn. Het gaat hier om een bedrag van ongeveer 14 miljoen gulden dat bespaard zou kunnen worden. Meer hierover op pagina 7. LIET blijft dit jaar een droeve geschiedenis met de afzet van de granen. Van de totale tarwe oogst, voorzover niet bestemd voor gebruik op het eigen bedrijf, was op 23 april j.l. reeds 110.000 ton voor interventie bij het V.I.B. aangeboden en was ruim 170.000 ton gedenatureerd voor veevoeder. Volgens schatting heeft nu ongeveer 87 van de tarweoogst een bestemming gevonden, tegen prij zen die aanmerkelijk lager zijn dan vorig jaar. In maart lag de telersprijs zelfs f 0,25 beneden de in terventieprijs. De hoofdoorzaak voor dit lage prijsniveau is be kend. Door de zwakke positie van de Franse franc en de credietfaciliteiten die in Frankrijk worden ge geven bij export, kan de Franse tarwe in ons land worden aangeboden tegen prijzen die lager liggen dan onze interventieprijzen. De voorzitter van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft in een brief aan onze Minister van Landbouw deze hele zaak nog eens uitvoerig uit de doeken ge daan en er daarbij op gewezen dat deze Franse con currentie niet alleen van invloed is op de afzet van de oogst 1968 maar ook nog voor de volgende oogst doorwerkt. Weliswaar is inmiddels de c red iettermijn van 6 maanden teruggebracht tot 2 maanden, maar voor contracten die vóór 21 april zijn afgesloten kan nog een beroep worden gedaan op de oude regeling. Bovendien is door deze wijziging in de credietregeling nog niets gedaan aan de zwakte van de Franse franc, wat eigenlijk de grootste boos doener is. In de vergadering van het Produktschap werd erop gewezen dat de positie van de franc de laatste tijd zelfs nog onzekerder is geworden. De voorzitter heeft er dan ook op gewezen in zijn brief aan de Minister dat er nu reeds aankopen zijn ge daan van Franse tarwe uit de nieuwe oogst tegen prijzen die 0,75 a 1,lager liggen dan onze in terventieprijs in augustus. Deze hele gang van za ken toont weer eens duidelijk aan dat wij er in de E.E.G. niet mee klaar zijn voor diverse produkten marktregelingen te treffen. Binnen de landbouw wordt vaak gesproken over de noodzaak van har monisatie van de fiscale en sociale politiek in de zes landen, maar de monetaire politiek hoort even zeer bij deze opsomming. Het zal echter nog heel wat voeten in de aarde hebben voordat men binnen de E.E.G. tot een gemeenschappelijke monetaire politiek komt. NIET ALLEEN DE DUPE QVERIGENS mogen wij niet denken dat wij aJ- leen de dupe zijn van de Franse concurren tie. Duitsland ondervindt daar zeker in even sterke mate hinder van. Voor Duitsland is dit aan leiding geweest een beroep te doen op de zgn. vrij waringsclausule. Tevens heeft dit land aan de Euro pese Commissie toestemming gevraagd alleen Duitse tarwe te mogen interveniëren en ook alleen de vergoeding voor de prijsval over Duitse tarwe te geven. Deze vergoeding wordt aan het einde van het oogstjaar betaald aan de houders van voor raden in verband met het wegvallen van de bewaar- vergoeding. Op zich lijken dit effectieve middelen om de stroom Franse tarwe in te dammen. Afgezien van de vraag of het technisch mogelijk is onder scheid te maken tussen Franse en Duitse tarwe, een dergelijke maatregel zou wel volkomen ingaan tegen de gedachte van een gemeenschappelijke markt. Nu kan men stellen dat de Fransen nu al weinig blijk geven van gemeenschapszin, een andere kwes tie is of het voor Nederland verstandig is mee te werken aan maatregelen die nieuw voedsel geven aan de toch reeds bestaande nationaal-denkende tendensen in verschillende landen. (Zie verder pagina 3)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 1