Het landschap is doorsneden met vaarten BLOEMENTEELT De kolenkachel bleef dus en hiermee wordt de oude kas (2000 m2) verwarmd. Hierin wordt veelal eerst sla geteeld, daarna tomaten en tenslotte volgt in de herfst nog een nateelt andijvie. In het koude gedeelte sla-tomaten. De laatste sla moest hier nog worden'geoogst; een mooi, zwaar gewas (27 kg). De kassen beslaan natuurlijk niet alle beschikbare grond. Er is nog circa een halve ha over voor volle- grondsprodukten. Meestal werden hier overwegend diverse soorten bonen en kool geteeld, alsmede prei, knolselderij, e.d. De laatste paar jaar worden boven dien in toenemende mate bloemen geteeld. Perkplan- ten als afrikaantjes, salvia's, lobelia's, dianthus, viool tjes, e.d. Dat is interessant spul, mits men goede afzetkanalen heeft. De heer Vermeulen veilt alles op de Venlose veiling te Grubbenvorst, die vrij dichtbij is. Een uitstekende veiling voor export van groenten; het is met een om zet van 7d miljoen zelfs de grootste van ons land. Voor bloemen is het echter vrij moeilijk om de prijs te maken, want deze zijn van ondergeschikt belang op de veiling. Het loopt echter redelijk en de bloe menteelt levert dan ook bevredigende resultaten op. HET GEZIN Het gezin Vermeulen telt 5 kinderen: 3 dochters en 2 zoons. Eén zoon, thans 21 jaar oud, werkt op het bedrijf en zal dit straks overnemen, als alles volgens plan verloopt. Hij heeft de Lagere en Middelbare Tuinbouwschool gevolgd, een schakelcursus bloemen teelt en studert thans voor zijn middenstandsdiploma. Zijn opleiding was dus helemaal op de tuinbouw ge richt. De opleiding van alle anderen lag juist doelbewust buiten de tuinbouw. De dochters moesten niet op het bedrijf helpen, doch mochten leren naar gelang ze aanleg, ambitie en capaciteiten hadden. De andere zoon zocht het in de techniek en is thans op jeugdige leeftijd constructietekenaar bij de DAF fabrieken. De heer Vermeulen is niet pessimistisch over de toekomst van land- en tuinbouw, maar hij is er zich van bewust dat het aantal ondernemers kleiner zal worden en dat het een zware opgave is om het be drijf steeds aan te passen om „bij" te blijven. Van daar dat hij één zoon in de tuinbouw genoeg vond. VADER MAAKT PLAATS VOOR ZOON Het bedrijf wordt dus nu verzorgd door de vader en de 21-jarige zoon. Het inkomen dat verkregen wordt is voldoende, zolang de zoon ongetrouwd en thuis in de kost is. Als de zoon straks trouwt, zouden er twee gezin nen uit moeten leven en dan wordt het wat krap. Niet dat de zoon nu voor kost en inwoning en wat zakgeld moet werken, maar zijn loon bestaat nu uit een geleidelijk groter wordend aandeel in het bedrijf. Dus uit loon dat niet wordt uitgekeerd in contanten. De heer Vermeulen wil daarom straks het bedrijf tegen een redelijke prijs, vastgesteld in overleg met de andere kinderen, overdoen aan zijn opvolger. En daarna wil hij zelf uit het bedrijf stappen en ander werk zoeken. Dat laatste is ingrijpend, maar hij ziet het als noodzakelijk om zijn zoon zo goed mogelijk in het zadel te helpen. Met twee man is de arbeidsbezetting aan de zware kant. Maar bij de huidige bedrijfsopbouw en het hui dige teeltschema is het beslist te zwaar voor één. Toch is het de bedoeling dat de zoon het over een paar jaar alleen gaat doen; het teeltschema zal dan aangepast moeten worden En tevens oordeelt vader Vermeulen dat zijn opvolger jong en sterk is en be reid moet zijn om hard en lang te werken. Dat is een voorwaarde om als jonge tuinder te kunnen sla gen. HET PROBLEEM VAN DE BEDRIJFSOPVOLGING De heer Vermeulen doet dus vervroegd troons afstand, om plaats te maken voor zijn zoon. Dat ge beurt meer,' doch wat in dit geval indruk maakt is Vermeulen Jr. bezig met het dieven van de tomaten. wel, dat de vader op 5055-jarige leeftijd nog ander werk wil zoeken en dus weer werknemer wil worden. De bedrijfsopvolging is een probleem dat al naar gelang de omstandigheden moet worden opgelost. Een eenheids-recept is derhalve niet te geven. De oplos sing die de heer Vermeulen kiest, kan alleen goed beoordeeld worden, als men die motieven kent die tot de beslissing hebben geleid. Het voornaamste uit gangspunt was, dat het bedrijf (in de toekomst) niet voldoende inkomen op kan leveren voor twee gezin nen. Er moet dus één wijken. In dit geval is dat de vader, die zich terugtrekt om zijn zoon die volle kans te geven. Terecht vraagt de heer Vermeulen of iemand een betere oplossing weet. Verder moeten ook andere factoren in ogenschouw worden genomen, die meer in het persoonlijke vlak liggen. We hebben de indruk dat het „offer" de heer Vermeulen niet zo zwaar zal vallen als het menig ander zou doen. Hij is tevreden en dankbaar omdat hij 25 jaar lang zelfstandig kon zijn en daarbij een voor hem bevredigend inkomen kon verdienen. Ook is hij dankbaar dat hij zijn kinderen een goede opleiding kon geven en een opvolger heeft met veel ambitie voor het tuindersvak. Vooral als zijn zoon straks slaagt op het bedrijf, zal hij daarin veel genoegdoening vinden. Daarom lijkt het ons dat hij een goed besluit heeft genomen. A. v. O. DIPLOM AUITREIK'NG TUINBOUWSCHOOL „Ir. A. W. VAN DER PLASSCHE" KAPELLE De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer C. Traas, mocht op vrijdag 25 april een woord van welkom toeroepen aan 15 leerlingen van de school, 15 van de vakschool en ongeveer 70 genodig den. De directeur van de school, J. op 't Hof, vertelde iets over het afgelopen schooljaar, waarna de leer lingen het woord kregen om door middel van een „televisieuitzending" hun mening te geven over een aantal problemen in verband met de tuinbouw, de dorpspolitiek en knelpunten in onze provincie. (Zie Dingen van de week in het vorige Zeeuws Land- en Tuinbouwblad.) Na de pauze reikte de heer C. Traas de diploma's uit aan de leerlingen van de school, waarbij hij voor ieder een apart woord had. Ir. H. J. Wezenberg reikte de diploma's uit aan de leerlingen van de vakschool. Als voorzitter van de Commissie Landbouwonder wijs sprak de heer A. J. G. Doeleman, die aan de best geslaagde leerling Adrie Bakker een boek overhan digde namens de ZLM en aan de tweede leerling C. Rijk één namens de Kring. Namens de veiling sprak de heer P. Vermaire én schonk een boek aan Piet op 't Hof. Felicitaties van de plaatselijke afdeling van de N.F.O. bij monde van de heer J. de Jager gin gen vergezeld van een boekenbon voor C. G. de Vrieze, die het hoogste aantal punten haalde op de vakschool fruit. Namens de ^Z.G.O. kwam de heer G. J. van Kerkvoort gelukwensen en had een boeken bon voor C. Fraanje die het gewonnen had bij de Groente teelt vakschool. Dr. ir. C. W. C. van Beekom sprak over de oplei ding voor de landbouw in Zeeland en de toekomstige bedrijfsopvolging. Ir. W. H. Markusse feliciteerde ouders en leerlin gen en wees op het prettige kontakt met de R. M. L. en T. School te Goes. Wethouder B. de Jager deed dit namens het gemeentebestuur. Namens de ouders spra ken R. B. Boelman en I. J. Slabbekoorn. Verder werden er dankwoorden gesproken en boe- kenbonnen overhandigd aan de leraren door Adrie Bakker, Oswald van Overloop en C. Fraanje. Na een slotwoord door de heer C. Traas was er nog een laatste uitzending van de „televisie" waarbij een kort verslag van de diplomauitreiking werd ge geven. Geslaagde leerlingen van de 4e klas: A. Bakker te Kloetinge; J. Beeke te Biezelinge; C. van Damme te Hoedekenskerke; A. M Glerum te Wemeldinge; P. op 't Hof te Kapelle; P A de Korne te 's Gravenpolder; J. C. van Kruiningen te Krabbendijke; P. A. Mol te Nisse; C. J. la Soe te Ellewoutsdijk; C. Rijk te 's Gra venpolder; J. J Sinke te Yerseke; M. Boelman te Wil- helminadorp; J. C. G. Burger te Kapelle; H. de Vos te Goes; A. van Hoeve te Sluiskil. Geslaagden fruitteeltvakschool: M. C. Aarnoutse en J. van Liere, beiden te 's Gravenpolder; J. A. Nijssen en W. M. C. J. Rouw beiden te Kapelle; O. J. A. van Overloop te Koewacht; C. H. Slabbekoorn te Bieze linge; A. M. de Schipper te Kapelle; J. J. Hoekman te Kloetinge; C. G. de Vrieze te Schore. Geslaagden groenteteeltvakschool: J. Bodbijl te Dreischor; C. F. de Bokx te Middelburg: C. Fraanje te Yerseke; J. Flikweert te Ouwerkerk; H. J. Klaas- sens te Souburg; C. C. Klaassen te Hoek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 9