Bezoek aan een glasbedrijf in de Peel r)E nieuwe ZLM beslaat een omvangrijk gebied. Het verst van Goes verwijderd !igt waarschijnlijk het aan Limburg grenzende Helenaveen. Daar wonen een aantal land- en tuinbouwers die zich altijd hecht verbonden heb ben gevoeld met de Noord Brabantse Mij van Landbouw en nu dus organisatorisch verenigd zijn met het verre Zee land. 8 Eén hiervan is de heer R. G. Vermeulen, eigenaar van een glasbedrijf en benoemd tot lid van de Tuinbouwcom- missie der ZLM. Deze vertelde ons toch wel even ge schrokken te zijn, toen hij berekend had dat hij bijna 400 km (heen en terug) moest reizen om in Goes een vergade ring bij te wonen. Niettemin had hij er de lange tocht voor over en hij vertrouwde op een prettige samenwerking met de Zeeuwse collega's. VEEN WERD VRUCHTBARE TUINBOUWGROND ||ELENAVEEN ligt in de Peel, een streek die van oudsher niet bekend staat als erg vruchtbaar. Vroeger was het inderdaad niet best, maar er is veel veranderd, dank zij ontginningen. De uitgang „veen" wijst al in een bepaalde richting; we hebben hier met veen en zand te maken, waarbij het veen grotendeels is afgegraven. En verder is er heel veel water, want het landschap is rijkelijk doorsneden met vaarten, die alle boordevol staan. Deze vaarten zijn indertijd gegraven om de turf af te voeren. Bij het ontvenen werd de bovenlaag, de „bolster" eerst terzijde gelegd. Daarna werd het er onder liggende zwarte veen tot turf verwerkt en ver volgens werd de bolsters weer op zijn oude plaats terug gebracht. Hierover heen kwam een dikke laag zand, dat werd verkregen bij het graven van de vaar ten. En zo kreeg men vruchtbare grond met een hoog humusgehalte, rijk aan stikstof en fosfaat, waar de gewassen welig op gedijen. Zeer geschikt voor tuin bouw, ook goed voor grasland, doch minder ideaal voor akkerbouwprodukten als bijv. aardappelen en suikerbieten, omdat die te veel in 't blad groeien. ALLES PACHTGROND De tuinbouw is belangrijk in Helenaveen. De plaat selijke tuinbouwvereniging, waarin alle gezindten vertegenwoordigd zijn, telt 100 leden. Ongeveer 60 hiervan hebben de groenteteelt als hoofdbron van be staan en deze beschikken vrijwel alle over een klei nere of grotere oppervlakte glas, veelal 2000 tot 5000 vierkante meter. De totale oppervlakte glas bedraagt bijna 15 ha. Als bijzonderheid springt in 't oog dat alles pacht is, zowel grond als woningen. De IJsselmeerpolders in het klein dus. Praktisch alle grond in Helenaveen nog geen 25 jaar oud zijn moet de afgaande pachter zelf een nieuwe pachter zoeken die de kassen van hem wil kopen. Zijn de kassen ouder dan 25 jaar, dan zoekt de Maatschappij een opvolger, met de verplich ting dat deze de kassen overneemt tegen de even tuele restwaarde. Deze restwaarde krijgt de afgaande pachter dan alsnog uitbetaald. VAN VOLLEGROND NAAR GLAS De heer Vermeulen heeft een bedrijf dat 1.25 ha groot is. Hij begon 25 jaar geleden als vollegronds- tuinder en besloot 17 jaar geleden tot de bouw van een warenhuis. Het begin was bescheiden, namelijk slechts 1100 m2. Het zat echter al direct goed, want het eerste jaar oogstte hij 15.000 krop sla k 30 cent en bovendien nog circa 10.000 kg tomaten a 60 cent per kg. Bruto 10.000, wat in die tijd een zeer fors bedrag was, zeker voor een niet verwende volle- 'grondstuinder. „Wat moeten we met al dat geld doen", zei de heer Vermeulen tegen zijn vrouw, „we zullen maar zoveel mogelijk aflossen". Zo goed als in dat aanvangsjaar was het lang niet altijd, maar niettemin floreerde en groeide de zaak in de volgende seizoenen. Twee jaar later, in 1954, werd met 900 m2 uitgebreid. In 1960 werd overgegaan tot stoken. Daarna volgde in 1964 uitbreiding met 3000 m2, waarmee de huidige oppervlakte van bijna 5000 m2 werd bereikt. EEN GOEDE BESLISSING Toen het laatste gedeelte bijgebouwd was, werd de heer Vermeulen geadviseerd om het hele bedrijf te gaan verwarmen. Hij had een kolenketel, die alleen capaciteit had voor verwarming van het oude gedeelte. Er moest dan een nieuwe ketel komen, geschikt voor olie, wat een extra investering zou betekenen van De heer Vermeulen is van nature een optimist. Kassen met ketelhuis Bloementeelt in de open grond. Op de voorgrond Dianthus, daarachter viooltjes. en het aangrenzende Grientsveen is namelijk eigen dom van de N.V. Maatschappij Helenaveen. Voor de grondgebruikers is dit in 't algemeen een gunstige situatie. De pachtprijs is redelijk, de huur van de wo ning eveneens. Tevens is de pacht „veilig" en gaat normaal over van vader op zoon, als men dit wenst. Voor de bouw van kassen krijgt men vlot toestem ming. De pachter moet uiteraard zelf bouwen, doch bij beëindiging van het bedrijf, om welke reden dan ook, is er een bevredigende regeling. Als de kassen ƒ85.000 k ƒ90.000. Voor'de financiering kon geld worden geleend in voldoende mate. Na lang wikken en wegen besloot de heer Vermeu len echter toch om er van af te zien. Zijn belangrijk ste motieven waren: a. Later moet een zoon het bedrijf overnemen. Als de oliestook er komt, zal de financiering voor die jongen moeilijker worden. b. Er moet zoveel geld geleend worden als op olie wordt overgegaan, dat de rente- en aflossings- plichtingen erg hoog worden. Gezien de tomate- prijzen de laatste jaren, zit er geen verbetering van het verteerbaar inkomen in Nu, achteraf gezien, is hij blij dat het niet,door is gegaan. De resultaten van zware stook waren de achterliggende seizoenen maar matig, waardoor >/eel bedrijven in ernstige moeilijkheden zijn geraakt, om dat te veel was geïnvesteerd met geleend geld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 8