Bedrijfsverzorgingsdienst Schouwen-Duiveland op zoek naar nieuwe leden Stijgende premielast sociale verzekering en de zelfstandigen HE1 is onbegrijpelijk dat er voor de bedrijf s- verzorgingsdiensten niet meer belangstelling bestaat. Dat een bedrag van nog geen 2,per week iets meer dan de huidige prijs van een pakje si garetten als financieel bezwaarlijk wordt onder vonden. Zo zegt ons die voorzitter van de Bedrijfsverzor gingsdienst Schouwen-Duiveland de heer D. Kik te Brouwershaven, een bedrijfsverzorgingsvereniging die nu bijna twee jaar met succes aktief bezig is. Maar zo zegt de heer Kik, „onze vereniging moet uitgroei en, we moeten naar ten minste honderd leden toe. We staan praktisch nog op het zelfde ledental van iets meer dan 50 leden, waarmee we twee jaar ge leden begonnen zijn. En dat is in deze tijd nu de be drijven door de afvloeiing van arbeidskrachten steeds kwetsbaaider worden, als de boer, tuinder enz. door wat voor oorzaak ook plotseling uit kan vallen. Je moet die contributie zien als een verzekeringspremie. Je verzekert je toch ook tegen het risico van ziekte kosten, arbeidsongeschiktheid, brand, enz. De heer Kik zegt dit beslist niet om zijn vereniging „groter" te maken. Hij ziet de kwetsbaarheid van zijn vereniging met één bedrijfsverzorger in dienst, als deze door ziekte uit zou vallen. Vandaar zijn streven om een tweede vaste bedrijfsverzorger aan te kun nen trekken om daardoor dit risico voor de leden op te vangen. Want een beroep op een naburige bedrijfs verzorger stuit op vele praktische bezwaren. En, zo zegt de heer Kik, hoe gaat het als bij een of andere .samenwerkingsvorm in een drukke periode één der partners uitvalt? Dit geeft in de praktijk vaak grote moeilijkheden. Hulp van buren kan voor korte tijd wellicht een oplossing bieden. Maar hoe moet het als de boer voor een langere periode zijn werk niet kan verrichten? De tijd is voorbij dat moeder de vrouw dit allemaal op kan vangen. Bij de huidige ontwikke ling is het eigenlijk niet meer verantwoord. De ge varen verbonden aan het niet ter zake kundig om gaan met giftige bestrijdingsmiddelen, met ingewik kelde machines enz. enz., vragen om een vakbekwame kracht. Dan moet je toch kunnen terugvallen op iemand die daar voldoende verstand van heeft. En denk niet dat de loonwerker zo tussentijds wel even kan invallen. Dat kan ook de loonwerker niet meer. Ook die kampt met personeelsgebrek en zit voor kosten die hij moet doorberekenen. Ook de loon werker kan niet gedurende een heel jaar arbeidskrach ten aanhouden die maar een betrekkelijk korte drukke periode van zaaien, verpleging en de oogst echt nodig zijn. De bedrijfsverzorgingsdienst Schouwen-Duiveland beschikt over een allround vakbekwame kracht, die een bedrijfshoofd tijdelijk kan vervangen. Een jonge man, harde werker, die alle voorkomende werkzaam heden kent en vele karwijtjes kan opknappen. En die in de minder drukke perioden met betrekkelijk een voudig gereedschap en hulpmiddelen allerlei klusjes kan opknappen. Want, zo zegt de heer Kik, verge leken bij vroeger blijven een hoop van die kleine kar wijtjes liggen die vroeger in de wintermaanden door de vaste arbeidskem werden* gedaan. Deze door de bedrijfsverzorger op te laten knappen als hij ergens anders toch niet direkt nodig is, is beslist niet duur der dan ze door een vakman te laten doen; eerder het tegendeelKleine reparaties aan trekker of land bouwwerktuigen, waarvoor een dealer een service wagen op pad moet sturen, is ook een dure zaak, en de kosten daarvan worden op de rekening terug gevonden. Voor 100,contributie per jaar is men lid van de Bedrijfsverzorgingsdienst Schouwen-Duiveland. Daarnaast betaalt men, bijeen béroep op de diensten van de bedrijfsverzorger een uurtarief, gebaseerd op het landbouw c.a.o.-loon plus sociale lasten. Daarbij de bijkomende kosten van werkverdeler en admini stratie. De werkverdeler heeft beslist de moeilijkste taak. De heer J. der Weduwen te Zierikzee met een enor me landbouw ervaring, nu rentenierend, heeft de tijd ervoor beschikbaar. Hij kent, ook als waarnemend dijkgraaf, de streek en de persoonlijke omstandig heden. De werkverdeler moet een bepaalde instelling hebben om zijn taak op de juiste wijze te kunnen vervullen, het volle vertrouwen Van zijn leden heb ben en bereid zijn een genomen beslissing desgewenst toe te lichten. Daarnaast beschikt de Vereniging zelfs nog over een „reserve"-werkverdeler, de heer Van der Sluis, eveneens te Zierikzee, ook een oud-land- bouwer die onverhoopt voor de heer Der Weduwen in kan vallen. De administrateur verzorgt de inning en de betalingen en de bijkomende administratie aan de hand van de binnenkomende werkbriefjes. Deze worden zowel door de werkgever als de bedrijfsver zorger afgetekend zodat er later nooit verschil van mening kan ontstaan over de te verrekenen bedragen. Zoals gezegd, de bedrijfsverzorgingsdienst Schou wen-Duiveland streeft naar uitbreiding. Het ziet er naar uit dat deze niet van het oorspronkelijke werk gebied Schouwen-Duiveland zal komen. Wellicht wel uit naburige gebieden die daar behoefte aan hebben. De heer Kik denkt in dit verband aan Noord-Beve land en Flakkee. Belangstelling van dde zijde blijkt er wel te zijn, al gaat het nog wat stroef. Ónze ver eniging heeft een brede opbouw en specialiseert zich beslist niet. Zo zijn van de leden ca. 50 akker bouwers, hebben ca. 40 een gemengd bedrijf en zijn ca. 10 van de leden tuinder, zijn kippenhouder enz Om bij veel aanvragen toch service aan de leden- te kunnen geven heeft de vereniging ook een losse reserve kracht in dienst. Maar ideaal vindt de heer Kik deze situatie niet. Hij wil naar twee vaste be- drijfsverzorgers. Overigens zou hij gaarne meer lief hebberij zien onder de boerenzoons enz. van 1820 jaar in zijn gebied om zich als losse hulpkracht bij de bedrijfsverzorgingsdienst op te geven. Ze komen daardoor overal en op verschillende bedrijven. Ze doen op deze wijze een enorme ervaring op en zien vaak dat het ook anders (en soms beter) kan dan op het ouderlijk bedrijf! Een goede raad geeft de heer Kik aan diegenen die zich bij de Bedrijfsverzorgingsdienst zouden willen aansluiten. Bent U van plan lid te worden, bepraat het dan vooral eerst met de vrouw. Want die heeft in de meeste gevallen direkt met de bedrijfsverzorger te maken. Deze komt als medewerker-vervanger van die baas in huis en in de kost. Zij moet vooral met hem om kunnen gaan en vertrouwen. Op de vrouw rust ook de taak manlief er op te wijzen dat men er niet alleen is met een ziekte- en arbeidsongeschiktheids verzekering. Ook het werk moet gebeuren en gewoon doorgaanOverigens heeft men een arbeidsonge schiktheidsverzekering afgesloten, dan kunnen de kosten van de bedrijfsverzorger van de uitkeringen worden betaald. En de contributie van de vereniging is een bedrijfsonkostenpost waar dus de belasting zijn deel aan meebetaalt. Men moet geen lid worden als men denkt daardoor een „knecht op reserve" te hebben, zo zegt de heer Kik. Dat is beslist niet het geval. Wel uit het oog punt van noodzaak dat voor de bedrijfsvoering op de bedrijfsverzorger teruggevallen kan worden. Een recht waarvoor betaald moet worden maar dat niet gebonden is aan de goedwillendheid van familie, buurman of anderen. Eénmansbedrijven zijn bijzonder kwestbaar. De op lossing hiertoe is het lid worden van een Bedrijfs verzorgingsdienst als er reeds een in de streek is opgericht. Is dat nog niet het geval, dan de handen in-een-slaan en er één oprichten BI. EEN ieder merkt het in zijn poriemonnaie dat onze sociale zekerheid veel kost. De sociale lasten zijn met name de laatste jaren belangrijk gestegen. Loontrekkenden merken dit via de loon- inhoudingen; werkgevers en zelfstandigen door de hoge premie-aanslagen die hen worden opgelegd. Het ziet er helaas niet naar uit dat de sociale iasten de komende jaren lager zullen worden. In tegendeel. Rekening moet worden gehouden met een verdere stijging. Alleen reeds de premielast voor de volksverzekeringen, welke thans 13,9 bedraagt, zal zo wordt verwacht per 1 januari 1973 gestegen zijn tot 15,4 (Maximum premie- inkomensgrens thans 16.200, In een dergelijke situatie behoeft het nauwelijks betoog, dat het stellen van prioriteiten bij het so ciale verzekeringsbeleid, met name wanneer 't gaat om verbeteringen van bestaande voorzieningen, een onontkoombare zaak is. Dit houdt in, dat niet alle wensen vervuld kunnen worden. Ook de regering is hiervan overtuigd. Zij gaf hiervan blijk door een adviesaanvraag aan de Se E.R. over de programmering van de sociale ver zekeringen. Een vraagstuk dat ook voor de zelf standigen van grote betekenis is. Niet alleen om dat de lasten van vandaag al zwaar worden ge voeld, maar ook omdat van deze kant de laatste tijd verschillende verlangens zijn geuit om tot uit breiding van ons stelsel van wettelijke sociale ver zekeringen te komen, De S. E. R. heeft de adviesaanvraag inmiddels in behandeling genomen en de Commissie Sociale Verzekeringen werd belast met de voorbereiding. Deze Commissie besloot de organisaties van de zelfstandigen in de gelegenheid te stellen hun wen sen kenbaar te maken. Een initiatief dat mede daarom positief moet worden gewaardeerd omdat het er van getuigt, dat de S. E. R. een open oog heeft voor de belangen welke op het terrein van de sociale verzekeringen ook voor de zelfstandigen op het spel staan. De 3 C. L. O.'s werden uitgenodigd hun mening kenbaar te maken over enkele vraagpunten. Vol doening schenkt het feit, dat de 3 C. L. O's na be raad in eigen kring, er in zijn geslaagd de Com missie van de S. R. een eensluidend antwoord te geven op de gestelde vragen. Zo kwam een una nieme opvatting naar voren over de ouderdoms- en kinderbijslagvoorziening en de moeilijkheden welke bestaan om voor de zelfstandigen tot een bevredigende regeling te komen voor het verzeke ren van de risiko van langdurige arbeidsonge schiktheid. OUDERDOMSVOORZIENING OVER deze voor de zelfstandigen zo belangrijke problematiek hebben de 3 C. L. O.'s als hun mening uitgesproken dat gezien het relatief hoge deel van het inkomen, dat boeren en tuinders reeds nu moeten afdragen voor verplichte en vrijwillige verzekering van sociale risiko's, met verdere ver beteringen van de verplichte verzekering de grootst mogelijke terughoudendheid moet worden betracht. Op grond van deze overweging werd de S. E. R.- commissie ervan in kennis gesteld dat op dit mo ment overwegende bezwaren tegen een verdere autonome verhoging van de A. O. W.- en A. W. W.- pensioenen bestaan. DE KINDERBIJSLAGVOORZIENING AANGEDRONGEN werd op een gelijke behan deling van zelfstandigen en loontrekkenden op het terrein van de bestaande kinderbijslagvoor zieningen. Gewezen werd op het feit dat een kin- derbijslagregeling eigenlijk geen sociale verzeke ring is maar een middel tot herverdeling van lo nen en inkomens. Een gelijke rechtsbedeling tussen zelfstandigen en werknemers op het terrein van de kinderbij slagvoorzieningen zou naar het oordeel van de 3 C. L. O. bereikt moeten worden door financiering van de kinderbijslagen uit de algemene middelen. Hierbij werd als voorwaarde gesteld, dat de wijze van financiering niet zou mogen leiden tot zwaar dere financiële lasten voor werkgevers, zelfstandi gen en werknemers. Een gedachte welke onlangs ook in de kring van de middenstandsorganisaties naar voren is gekomen. Een mogelijke uitbreiding van de Algemene Kinderbijslagwet (A. K. W.), met bijslag voor het tweede kind, met een gelijktijdige verhoging van de premie om deze uitbreiding te financieren en hetgeen de premiedruk met 1,4 zou doen stijgen, werd op voorhand afgewezen. De bezwaren hiertegen zouden zich in versterkte mgte voordoen wanneer met premiebetaling gedacht zou worden aan uitbreiding van de A. K. W. tot en met het le kind. Een dergelijke maatregel zou de pre miedruk met nogmaals 1,7 doen stijgen. Aansluitend bij reeds eerder gedane uitspraken door de 3 C. L. O. werd voorts gepleit voor een verhoging van de inkomensgrens ingevolge de Kin derbijslagwet Kleine Zelfstandigen (K. K. Z.) tot het niveau van het minimumloon voor loontrek kenden vermeerderd met vakantietoeslag en het werkgeversdeel in de sociale lasten. ARBEIDSONGESCHIKTHEIDSVERZEKERING UOEWEL enerzijds met voldoening kan worden vastgesteld dat de mogelijkheid voor zelf standigen om het arbeidsongeschiktheidsrisiko te dekken de laatste jaren belangrijk is uitgebreid moet anderzijds toch worden erkend dat het op deze wijze niet mogelijk zal zijn tot een sluitend systeem van verzekeringsmogelijkheden voor alle risiko's te komen. De partikuliere verzekeraars kunnen immers niet de garantie geven dat op deze wijze alle risiko's zonder enige uitzondering zul len worden geaccepteerd. Bovendien zullen langs vrijwillige weg zeker niet alle zelfstandigen tot het sluiten van een verzekering tegen arbeidsonge schiktheid komen. Hier moet met name worden gedacht aan de zelfstandigen met lage inkomens welke groep door het arbeidsongeschiktheidsrisiko juist het meest in zijn bestaan bedreigd wordt. (Zie verder pag. 14)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7