Kunstmest in vloeibare vorm Grote Amerikaanse oliemaatschappijen werken aan produktie van eiwit op petroleumbasis Niet meer vechten om ruilverkavelingen De Delvano sproeimachine ook bijzonder geschikt voor het verwerken van vloeibare meststoffen. £EN nieuwe techniek van de toepassing van kunstmest is de laatste jaren in de belangstel-; ling gekomen, het betreft kunstmest in vloeibare vorm. Aldus schrijft „Practicus" in „Belangrijk Nieuws" van Brinkmann Niemeyer N.V. te Zutphen de ons ook de foto ter beschikking stelde. De eerste fabriekmatige produktie is reeds in 1925 in Califomië begonnen, maar de toepassing bleef be perkt tot het toevoegen ervan in bevloeiingswater. De oorlog trad' ook hier als een vertraging op, maar omstreeks 1955 leverde de industrie in Amerika stik stofoplossingen en vloeibare samengestelde meststof fen. Technisch zowel als economisch moesten veel problemen worden opgelost. In Europa zijn het voor al Engeland en Frankrijk geweest die zich op de fa bricage zijn gaan toeleggen vanaf omstreeks 1961. Enige problemen waar de fabrikant en ook de ge bruiker mee te maken kreeg waren de concentratie van de oplossingen, de aantasting van de tanks en de leidingen door de chemische stoffen, het meten van de 1 neveelheden, het vervoer en de opslag. Wat de concentratie betreft wil men deze zo hoog mogelijk opvoeren, maar hierbij ontstaat het gevaar dat vooral bij temperatuurswisselingen, er een deel gaat uitkristaliseren d.w.z. dat de in oplossing ge brachte stof weer in vaste vorm optreedt. Tegen de aantasting van tanks en leidingen tracht men de op lossing „neutraal" te maken dus geen zure reactie vertonend. Maar de afdoende oplossing blijkt toch te zijn materiaalkeuze wat niet aangetast wordt, zoals aluminium, kunststof, roestvrij staal. Er zijn enige vormen van vloeibare kunstmest: 1. Ammoniakgas (NHs) wat onder hoge druk (ca. 20 atm.) vloeibaar is. Het is een lichte vloeistof met een s.g van 0.65 en in volume zit er 51 N in. 2, Vloeibare meststof met lage of middelmatige druk van 8 atm. a. dit kan zijn ammonia (NH*OH) wat een s.g. van 1 heeft en met 2627 N; b. oplossingen die ammoniak bevatten zoals NHs met ureum en am. salpeter wat 3749 ge- wichts N heeft. Drukloze oplossingen: a. N oplossingen waarin amm. salpeter en ureum; b. NP en NPK oplossingen. De opgave van de hoeveelheid plantenvoedendë bestanddelen bij vloeibare kunstmest kan aanleiding geven tot verwarring als niet duidelijk is aangegeven of het gewichts zijn of volume- Vloeibare am moniak is lichter dan water (s.g. 0.65) en as/ur op lossing is zwaarder (s.g. 1.27). De aard van de kunstmest in vloeibare vorm be ïnvloedt de wijze van opslag. Bij een druk van 20 atm. dus eeh NHs tank kost een tank van 10.000 liter 7.000,tot 8.000,terwijl een Iagedruktank van deze inhoud ca. 1.500,kost. Een ander probleem waar men bij mengmeststoffen mee te maken krijgt is dat zodra er kali bij komt de oplosbaarheid veel slechter wordt zödat de planten- voedende bestanddelen beneden de 30 blijven bijv. NPK 9-9-9. Bekijkt men het gebruik van vloeibare kunstmest in enkele Europese landen dan wordt in 1967/8 in Denemarken 50.000 ton ammoniak gebruikt; Frank rijk 14.000 ton ammoniak en 30.000 ton N-oplossin- gen; Engeland 5.000 ton ammoniak en 25.000 con N- oplossingen waarbij Nederland ver achterblijft met 750 ton ammoniak. WAT zijn de landbouwkundige aspecten van deze bemestingswijze De voor de hand liggende voordelen zijn: er kan met de spuitmachine een grote werkbreedte worden bereikt van 10 tot 15 m waardoor er min der tijd nodig is om een ha te behandelen terwijl er minder sporen op het veld komen; de verdeling is zeer gelijkmatig, maar er moet zorgvuldig worden gelet op een nauwkeurige aan sluiting; er kunnen onkruidbestrijdingsmiddelen aan de op lossing worden toegevoegd; er zijn geen zakken nodig, maar dit geldt ook bij buikverwerking van vaste meststoffen. Als nadelen kunnen worden beschouwd: de prijs is hoger (ca. 10 vergeleken bij de kor relmeststoffen; het aantal variaties (NPK-verhoudingen) is minder groot dan bij de korrelmeststoffen; de verschillende metalen onderdelen van de spuit machine worden aangetast. Het is daarom noodzakelijk een machine te nemen waar tank, leidingen en ook de pomp van kunststof zijn gemaakt. De aanvoer en opslag op het bedrijf vereist een aangepaste organisatie maar de verschillende voor delen zijn van dien aard dat er zeker toekomstmoge lijkheden in zitten. Als men een spuitmachine aan schaft is het zaak ook met deze mogelijkheden reke ning te houden. In een nieuwsbrief van de League for Interna tional Food Education te Washington worden de mogelijkheden besproken van de produktie van pro teïne uit petroleum. Hiertoe wordt gist gekweekt op een „petroleumbrouwsel", waaruit dan goed kope proteïne van hoge kwaliteit verkregen wordt. Het „brouwsel" bestaat uit een emulsie van paraf- fine-olie of gasolie en water, waaraan fosfaat, am moniak en sporenelementen zijn toegevoegd. De emulsie wordt goed geroerd en er wordt lucht doorheen gevoerd ter verschaffing van de grote hoeveelheden zuurstof, welke benodigd zijn voor de groei van de gistcellen. De gekweekte gist wordt vervolgens ingezameld, gewassen en gedroogd. Zij is rijk aan goede proteïne en aan vitaminen. Volgens L. I. F. E. zal de gehele produktie in de komende vijf jaar waarschijnlijk worden aange wend als een eitvitsupplement voor diervoeding. Hierdoor zal een grondige beoordeling van de con sumptiegeschiktheid van petroproteïne mogelijk worden gemaakt. Gemeld wordt, dat de huidige onderzoekingen een gunstige uitslag hebben. Het eiwitprodukt zal vervolgens geleidelijk toe passing vinden voor de menselijke consumptie, zo voorspelt men. Het zal wellicht in de eerste plaats worden aangewend voor toevoeging aan bepaalde voedingsmiddelen, die in economisch minder ont wikkelde landen algemeen gegeten worden. Bericht wordt, dat verscheidene oliemaatschap pijen arrangementen hebben getroffen met belang rijke levensmiddelenfirma's, zodat de basis kan worden gelegd voor de vervaardiging van voe dingsmiddelen met petroleumeiwit. De geschatte kostprijs varieert van 0.13 tot 0.35 lb 1,042,79 per kg) voor de in de gist aanwezige eiwitten. Volgens de nieuwsbrief zal het laagste vermelde bedrag bereikt moeten worden, wil de petroproteïne kunnen concurreren met soja- of visproteïneprodukten. Sommige firma's beschikken thans over produk- tiefaciliteiten op dit terrein, waaronder firma's in Engeland en Frankrijk. De produktie is evenwel nog niet groot. Verklaard wordt, dat tot de firma's uit de Ver enigde Staten, die zich met de fabricage van petro proteïne bezighouden, behoren: Standard Oil of New Jersey, Gulf Oil, Chevron, Syn Oil, Phillips, Mobil, American Oil en Standard Oil of Indiana. In het aftikel wordt geen prognose gegeven van de aanvangsdatum van enige produktie. De beide grote cultuurtechnische maatschappijen. Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij en N.V. Grontmij, zijn een regeling overeengkomen waar-» door zij voortaan niet meer behoeven te werven om ruilverkavelingsopdrachten. Behalve deze twee gro ten, die het leeuwedeel van de ruilverkavelingen uit-; voeren, zijn er in ons land enkele kleine ingenieurs bureaus die tussen de nul en tien procent van de op drachten plegen te krijgen. Voortaan bepaalt de Cul tuurtechnische Dienst van het ministerie van land bouw hoe de verdeling tussen de beide groten ener zijds en de kleine bureaus anderzijds zal zijn. De aan de beide grote maatschappijen toekomende oortie wordt op verzoek van die maatschappijen zelf, door de Cultuurtechnische Dienst onder hen verdeeld volgens de verdeelsleutel: Heidemaatschappij 52 Grontmij 47% Dit komt ongeveer overeen met de verdeling zoals die bij het stelsel van vrije acquisitie al tot stand kwam. Zowel de opdrachten tot het maken van de begro ting als de opdrachten tot uitvoering worden nu op grond van de verdeelsleutel verdeeld. Formeel blijven het de plaatselijke commissie die de opdracht geven, omdat de wet dit nu eenmaal voorschrijft. Het gaat hier uitsluitend om ruilverkave lingen, niet om andere cultuurtechnische werken als waterschapswerken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 18