angbaar produkt Overzicht van het fabriekscomplex der Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord" G.A. Foto K.L.Af. (korte vezels) als nevenprodukt op. Van een op- brerTgstprijs uitgaande van ca. 40 cent en verwer kingskosten van ca. 24 cent zou er voor de vlas teler in feite maar een vlasprijs van ca. 16 ct. over schieten. Elke cent die per kg meer betaald wordt gaat ten koste van de verwerkingskosten, dus het inkomen van de vlasser. Vandaar dat in deze sek- tor terecht van een noodsituatie gesproken kan worden. Bij de traditionele vlasverwerking van warmwaterroten en zwingelen is de loonpost door de arbeidsintensiteit van de vlasverwerkingsbe- drijven alleen al omstreeks 6065 van de be drijfskosten. Daar moeten de kosten van afschrij ving van de machines en energiekosten enz. bijge- rekend worden. Bij het oude systeem is sprake van een zware onderbezetting van dure machi nes die slechts een gedeelte van het jaar (zwin gelen en repelen) benut worden. Een probleem waar overigens ook de landbouw van mee kan praten De vlassers kunnen, aldus de heer Vanneste, al leen hun problemen oplossen als het hun lukt de verwerkingskosten in belangrijke mate te druk ken. Dus bijv. deze van 24 ct./kg terugbrengen tot 17 ct./kg. Dan komt er ook enige ruimte vrij om voor goede partijen vlas een voor de teler meer aanvaardbare prijs te kunnen betalen. Door allerlei maatregelen, zoals concentratie van be drijven en mechanisatie ondermeer door nieuwe vlasbewerkingsmethoden en kunstmatig drogen probeert men nu de hoge loonpost omlaag te krij gen. Het klassieke systeem kan dan ook als ver liesgevend worden beschouwd. DAARNAAST zijn er een drietal systemen ont wikkeld die twee mogelijkheden kunnen bie den. Het dauwroten, dat in Frankrijk gunstige resultaten heeft gegeven zal echter naar zijn mening voor Holland geen resultaten bieden. Al hoewel Frankrijk met lagere loonkosten, voldoen de werkvolk en gunstige klimatologische omstan digheden gunstig t.o.v. de Nederlandse omstandig heden zit, komt men zelfs daar ook van het dauw- roten terug. Onder Nederlandse omstandighoden Van arbeid, grond en klimaat is dit systeem niet voor ons land geschikt mede omdat bij de huidige sterk doorgevoerde mechanisatie en de vaak slech te oogstomstandigheden de kans op mislukking Van het gewas te groot is en dus ook het risico veel te groot. ALS derde mogelijkheid noemt de heer Van neste het Groen onthoudingssysteem waar aan momenteel door de VITNO in een proeffabriek te Rijsoord wordt gewerkt. Een vervolg op het door de AKU verlaten Hooivlasprocedé. Het on derzoek is nu een drie jaar bezig en laat zich gunstig aanzien. De resultaten van het groen zwingelen zowel als. het lintrendement zijn hoop gevend. Met de chemische ontsluiting van de groe ne lint hoopt men mogelijkheden te krijgen om deze meteen tot garens te kunnen verspinnen. Het procédé geeft de heer Vanneste reële kansen al leen. het kan nog jaren duren voordat men te Rijsoord de industriële aansluiting vervolmaakt heeft. En, zo zegt hij, het stond voor ons Coöp. Vlasfabriek „Dinteloord" als een paal boven water dat we op de definitieve resultaten van dit onder zoek niet kunnen wachten. Het kan nog jaren du ren en voor die tijd heeft de Coöp. Vlasfabriek het loodje gelegd DAAROM heeft de Coöp. Vlasfabriek „Dintel- oord" naar een andere methode gezocht en deze gevonden in het kontinu verwerkingssysteem met als hoofdfaktor het uitschakelen van het vele transport dat traditioneel is in een vlasbewer- kingsbedrijf. Om dit kontinusysteem, dat sterk arbeidsbesparend werkt te kunnen realiseren had men een vrij grote vloeroppervlakte nodig. Door samenvoeging van een aantal loodsen en het aan brengen van een verkapping werd een oppervlak te van 5600 m2 verkregen. Daarin kon voor de be nodigde machines enz. een plaats worden gevon den. Opmerkelijk bij het nieuwe systeem van het kontinuproces zijn de toegepaste containers met een capaciteit van 2 ton vlas, waarin het produkt vlak gestapeld wordt. Door een 10-tons kraan wordt een gevulde container zodanig in de root- bak van 300. m3 geplaatst dat de vlasbosjes uitein delijk toch rechtstandig daarin komen^ te staan. Op deze wijze kunnen 8 kontainers in één rootbak geplaatst worden. Daarna kon het klassieke ro- tingsproces beginnen. Het personeel gaat verder met afvullen van volgende kontainers. Op deze wijze kan een continuproces van vullen en legen van de rootbakken worden bereikt. Zonder verder op technische details in te gaan wordt door kunst matig drogen, conditioneren en zwingelen het ge wenste eindprodukt bereikt. Met dit systee: x wordt verwacht dat inplaats van een produktie per manjaar van 100 a 120 ton gerepeld vlas er een 190220 ton per manjaar verwerkt zal kunnen worden. De reorganisatie is zover dat oogst 1969 op de nieuwe manier verwerkt zal kunnen wor den en het kostprijsdrukkend effect dus realiseer baar zal zijn. DE AFZET 70ALS met alle produkten het geval is is Ie afzet de belangrijkste facet. Het produceren van vlas, vlasvezel en vlasgarens heeft geen nut als er geen vraag naar is en men bereid is de kostprijs ervoor te betalen. Textiel van de vlas vezel is een fantastisch produkt; het heeft een enorm absorberend en ventilerend vermogen, is driemaal zo sterk als katoen, neemt kleurstoffen bijzonder goed op en pluist niet. Als vezel is vla» goedkoper dan de katoenvezel maar als vlasgare» belangrijk duurder dan die van katoen. Aan on-' derzoek is echter voor het; spinnen van katoenen, wollen en synthetische garens veel. meer gedaan en komen de vlasgarens daarbij aanzienlijk ach teraan. Ook op weefgebied is dit het geval. Tevens moet rekening gehouden worden met de steeds hogere eisen die de consument aan de textiel stelt. Kreukherstellend, vuilafstotend, was- bestendig, kleurhoudend zijn enkele van hetgeen de wollen, katoenen en synthetische textiel zegt te bieden. Door verder onderzoek verwacht men ook met linnen produkten (kreukvrij) dit te kun nen bereiken. Toekomst zit er ook in de zgn. „blends'een menging van 65 polyestervezels met 35 vlas vezels, waarin de goede eigenschappen van beide soorten vezels worden gecombineerd. Het spinnen van deze garens kan zowel op een wol- als een vlasspinnerij gebeuren. De garens vaii de vlas spinnerij zijn kwalitatief beslist beter maar ook iets duurder. En de fabrikant vraagt naar de goed koopste grondstof en geen „ijzersterke" stoffen meer die lange jaren meegaan. Onze tijd is die van de weggooiverpakking en ieder jaar iets anders kopen niREKTEUR Vanneste twijfelt niet aan de toe- komstmogelijkheden van de vlasvezel. Deze is nog steeds een niet te vervangen natuurprodukt met vele voordelen! Wel moet dan de nu nog zo arbeidsintensieve en traditionele bewerking op zo kortst mogelijke termijn worden gemoderniseerd in grotere eenheden. De vlassers zullen hun han den ineen moeten slaan en gezamenlijk hun r mou- ders er onder móeten zetten. Als kleine zelfstan dige zal hij er nooit in slagen voldoende inzicht irt de markt te krijgen om van de mogelijkheden die deze kan bieden gebruik te maken. De aanwezige voorraden vlasgarens zijn sinds 1966 sterk afge nomen en teruggelopen van gemiddeld een voor raad van 6 maanden tot een van 2 3 maande» nu. Een gezondmaking van de vlaspinnerij en markt die hard nodig was! Nu is het al zover dat vandaag de dag de vlasspinnerijen de bestelorderi niet aankunnen! De vraag ernaar is groter dan de produktie! 't Is als met andere landbouwprodufe* ten al vaker is voorgekomen. Van een overproduc tie naar een tekort blijkt in sommige gevalle» maar een betrekkelijk kleine stap te zijn! Indie» de toekomstmogelijkheden op de juiste wijze wor den benut kan hopenlijk vlas weer een aantrek kelijker gewas voor de akkerbouwer worden. BI. rendabele vlasteelt men met Het feit of t industriële verwer- de stand van zaken tikek IS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13