UIT DE PRAKTIJK Bietendunnen handwerk of mechanisch Wisselvallig weer Drukke tijd voor de boeg Kijk eens bij een ander! 10 WE schrijven reeds mei in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN en het koude voorjaarsweer schijnt achter de rug te zijn. Hoewel er vroeg is gezaaid dit voorjaar, kwam de groei van de ge wassen moeilijk op gang en is de ontwikkeling achter bij andere jaren. Met warm weer kan er in korte tijd echter veel veranderen en de tarwe kan met de dag groeien. Het wordt dan nu ook tijd voor de CCC-bespuiting, wanneer men die-vil uitvoeren, ter versteviging van het gewas. Ook voor de klein hoefbladbestrijding met 2.4.-D is de tarwe en het hoefblad ver genoeg ontwikkeld. De bodemherbiciden in de diverse gewassen stellen hier en daar teleur. In vlas en erwten kan ha-opkomst bespuiting worden uitgevoerd. In bie ten en vooral in gescheurd grasland, komt plaat selijk nogal onkruid voor. De bieten zijn ver ge noeg ontwikkeld voor een na opkomst bespuiting met betanal. Kosten 150,per ha. Dus niet gering. Het is.duidelijk dat dit middel alleen voor erge gevallen moet dienen. Temeer, daar de bieten toch machinaal gewied en met de hand worden doorgeslagen, waarbij het aanwezige onkruid wordt weggeschoffeld. In vele gevallen is varkens gras de boosdoener en dit onkruid moet wel zeer klein zijn wil het met betanal goed worden be streden. Muur is veel gevoeliger en immers ook moeilijker weg te schoffelen. Wanneer de bieten groter worden komt men toe aan het opéén zetten. Velen zullen dit weer in handwerk doen. Maar verschillende telers hebben hiervoor mankracht te kort en zullen dit mechanisch gaan uitvoeren. Beschikt men over voldoende arbeidskracht dan geven wij altijd nog de voorkeur aan handwerk. Is dit niet het geval, dan kunnen we kiezen tus sen blind- of tastdunnen. In ons gewest zijn im mers 2 tastdunners aangeschaft. Het prijsverschil tussen blind- en tastdunnen is niet gering en be draagt ongeveer 2 ton bieten per ha. Het gaat dus om of dit prijsverschil resulteert in een meer opbrengst van 2 ton per ha ten gunste van tast dunnen. Nu blijven tweelingen zowel bij blind- dunnen als bij tastdunnen rustig staan. Velen, die mechanisch willen dunnen hebben evenwel terecht genetisch monogerm zaad ge bruikt. Gezien de vrij goede en regelmatige op komst die we dit jaar hebben is het toch wel de vraag of de meerkosten van de tastdunner wor den goedgemaakt met de opbrengst; In een on regelmatig gewas zal dit anders zijn. Het oog wil echter ook wat en het „zicht" van de blinde dun ner ligt veel boeren niet en zij zijn tevens bereid daarvoor een bepaalde prijs te betalen, n dit op zicht zullen wij toch nog wat anders moeten gaan denken. We boeren immers niet voor buurman, maar voor ons eigen financieel resultaat. De per celen „op eindafstand gezaai4"hebben tussen 2 haakjes dit jaar alles mee gehad en staan er pri ma voor. IjE weersomstandigheden zijn op WALCHEREN de laatste weken erg wisselvallig geweest. Een groot aantal dagen was het koud met weinig zonneschijn. De laatste dagen echter is de tem peratuur flink gestegen, wat het optreden van on weersbuien tot gevolg had. Plaatselijk brachten deze veel neerslag, soms in de vörm van hagel. Met het warme zonnige weer van de laatste dagen is het nu lekker groeizaam weer geworden. De jonge gewassen en het gras groeien snel. Er zal nu langzamerhand wel voorraad van gras komen, dat ook dringend nodig is. Op sommige bedrijven was al het weiland al een keer afgegraasd. We hoorden ook al weer van de eerste kopziek- t.e-gevallen bij het melkvee. De sterke tempera tuurschommeling werkt deze ziekte in de hand. De opkomst en de stand van de gewassen is be vredigend, al zijn er wel percelen bieten waar plantjes wegvallen door vreterij o.a. door emelten en ritnaalden. Er breekt nu weer een drukke tijd aan met het opéénzetten van de bieten. We hopen dat we de eerstvolgende weken zo weinig mogelijk regenverlet krijgen. Wanneer elke dag benut kan worden kan er in korte tijd veel gepresteerd wor den. Het lijkt dat het percentage tweelingen tame lijk hoog is. Dit geeft wat meer stagnatie bij het opéénzetten. Sommige kollega's moeten nog een gedeelte van hun aardappelen poten. Het wachten op het vol doende droog zijn van het pootbed en de regen van de laatste tijd hebben tot gevolg dat op dit late tijdstip nog gepoot moet worden. Ervaringen van voorgaande jaren hebben wel geleerd dat dit nog niet tot lagere opbrengsten hoeft te leiden. De werking van de bodemherbiciden lijkt over het algemeen vrij goed. Er zijn echter gevallen dat in suikerbieten met Betanal moest worden ge spoten omdat er teveel zaadonkruiden voorkomen na opkomst van de bieten. Over de werking van het middel Tribunil in wintertarwe zijn niet alle gebruikers enthousiast. In sommige gevallen blijkt de onkruiddodende werking tegen te vallen terwijl het tarwegewas reageert door een. lichte verkleuring. Vooral op de vroeggespoten percelen valt de onkruiddodende werking tegen. De verwachtingen waren misschien te hoog gespannen. Op enkele percelen winter tarwe zijn plaatselijk vrij ernstige beschadigingen gekonstateerd welke doen denken aan aantasting van de made van de smalle graanvlieg. Ook voor de telers van winterbloemkool wordt het een drukke tijd. Het koude donkere weer heeft de oogsttijd sterk verlaat, wat mogelijk wel gun stig is geweest. Het gewas heeft nu nog wat „kle ren" gekregen. Mogelijk vallen de resultaten, ge zien de verwachtingen, nog mee. Wil men de hoog ste prijs maken dan is een goede kwaliteit (tijdig dekken) en een goede sortering van groot belang. IVE periode met koud weer en trage groei lijkt V nu ten einde. De temperaturen zijn belang rijk gestegen en het groeiproces op de velden gaat nu volop aan de gang. Een verandering waar ieder dankbaar voor kan zijn. Dit betekent tevens het begin van een drukke tijd voor de boer. Het bietendunnen eist nog steeds veel mankracht. Verder vragen de groeiende ge wassen voortdurend controle De na-opkomstbe- spuitingen in zomergranen, vlas en erwten moeten in deze tijd plaatsvinden. Vaak zijn deze bespuitin gen aan het begin van het trajekt waarin zij toe gepast kunnen worden het meest effektief. In de komende weken is het o°k de tijd voor een eventuele CCC toepassing op de wintertarwe. Ten aanzien van dit middel zien we in de prak tijk globaal genomen 2 groepen gebruikers. Een deel van de telers heeft dit op grond van vooral de regelmatig geconstateerde opbrengstverhogin gen als normale cultuurmaatregel bij de teelt ge nomen. Alleen bij uitzonderingen zoals een te dun gewas of een te hoge ondervrucht gebruikt men het middel niet. De andere groep gebruikt het mid del als regel niet alleen maar bij uitzondering wel n.l. als noodrem bij dreigend legeringsgevaar. Voor de eerste groep geldt dat men reeds in stadium 5 (als een eventuele te zware groei nog niet is te constateren) kan spuiten. Dit stadium bereiken de vroegste tarwepercelen reeds deze week en het gros van de percelen volgende week. De vroegste toepassing werkt vooral op de onder ste stengelleden waardoor de verkorting van het gewas minder is en de versteviging ook met een lage dosering van 2Vz a 3 liter per ha als regel toch voldoende. De andere gebruikers die eerst de groei van het gewas nog wat willen aanzien kunnen wachten tot stadium 6 a 7. Dit is als er 1 a 2 knopen in de opgaande stengels zichtbaar zijn. Ook dit stadium is vooral in een periode van snelle groei vlug be reikt. Gaat men twijfelen of het gewas wel over eind zal blijven dan lijkt ons al of niet spuiten, gezien de tot nu toe bereikte resultaten, geen moei lijke beslissing. Verzekeringspremies die zichzelf betalen zijn vlug verantwoord. Anders dan voor CCC geldt dat we eën overl 2- mesting op de tarwe niet te vroeg moeten toepat sen. De basisbemesting moet de stro-hoeveelheid geven. De overbemesting dient vooral voor de vulling van de korrel. Hiermee kunnen we wach ten tot stadium 7 is bereikt. Veel langer wachten kan ook niet omdat het gewas anders te hoog wordt om er door te rijden en de meststof goed te verdelen. WIJ lazen toevalliger wijze dat op NOORD- BEVELAND een tweetal gemeenten zich geroepen hebben gevoeld een circulaire te gaan versturen aan de agrarische ondernemers in dit gebied waarin hun medewerking wordt gevraagd een enquête-formulier in te vullen met bedrijfs economische gegevens betreffende hun bedrijven. Deze gegevens zouden moeten dienen voor het opstellen van een proefschrift waarop een Engels man zou promoveren. Wij vragen ons af waarom door de betreffende gemeenten deze vreemde weg gevolgd moet wor den. Men had zich toch tot de ZLM of tot het Boek- houdbureau kunnen wenden en om medewerking kunnen vragen? Het is ons niet bekend welke "ra gen op het enquête-formulier gesteld worden maar evenmin welk gebruik er van de verstrekte ge gevens wordt gemaakt. Nogmaals waarom deze weg? MU we wat warmer weer hebben gekregen, zijn de gewassen in een zeer korte tijd snel ge groeid. De regen is wel gunstig voor de gewassen, maar af en toe nogal eens spelbreker wat de werk zaamheden betreft. De suikerbieten zijn in een week snel gegroeid. De veldopkomst is vrijwel overal zeer goed. Al leen op de allervroegst gezaaide percelen laat het opkomstpercentage wat te wensen over. De eerste beelden van de op eindafstand gezaaide bieten zijn vrij goed. Toch is de totale oppervlakte op deze wijze gezaaid, niet groter dan vorig jaar. Op ver schillende bedrijven is het aantal arbeidckr: ten wederom afgenomen t.o.v. vorig jaar. Mede hier door zal het gewenst zijn om de bieten dunner in te schakelen. Op enkele percelen bieten wat het noodzakelijk om de vroege akkerthrips te bestrijden. Over het algemeen is de aantasting door thrips dit voorjaar van weinig betekenis geweest. De werking van de pyramin is over het alge meen goed geweest, hoewel er toch nog enkele percelen voorkomen, waar een tweede chemische onkruidbestrijding met Pyramin Citowett of Betanal noodzakelijk zal zijn. De wintertarwe is de laatste dagen hard ge groeid. Snel verandert nu het beeld van een vlak uitstoelend gewas in een meer overeind komen en doorschietend gewas. Wanneer dan bij de meeste stengels de eerste knop zichtbaar wordt, breekt het meest gewenst tijdstip aan om CCC toe te pas sen. Soms zal het moeilijk zijn om gelijktijdig MCPA tegen distels toe te passen. In vele geval len zal dit nog te vroeg zijn, zeker is dit te vroeg op die percelen waar rode klavers is ingezaaid. Was de grasgroei dit voorjaar wel wat erg. traag, de laatste week is het zeer snel gegroeid. Al het vee loopt nu buiten. Getracht moet wor den om regelmatig in te weiden, voorkom 'het in- scharen in veel te lang gras. In de afgelopen maanden zijn er enkele excur sies uit ZUID-BEVELAND naar bedrijven in an dere gebieden geweest. Het blijkt dat er voor stal- bouw en -inrichting voor melk-, mest- en jongvee voor varkens en kippen veel belangstelling be staat. Op veel bedrijven wordt gezocht naar uit breiding en naar verlichting en vereenvoudiging van het vele werk aan het vee. Ga, wanneer V wat wilt wijzigen of vergroten" eens op andere stallen kijken en tracht zoveel mogelijk gegevens en voorlichting te verkrijgen alvorens U tot bou wen overgaat. DE BESTRIJDING VAN DE BRUINE RAT MOET DOORGAAN Ongeveer 90 van de ratten op Zuid- Beveland en Tliolen zijn in januari en fe bruari 1969 met vereende krachten en veel geld vernietigd. 10 dus niet. Wil daarom van het volgende goede nota nemen, want er zijn al weer nesten jonge ratten gevon den! Als een rattenpaar zich gaat vestigen, zet het een zeker jachtterrein af, waarop geen soortgenoten worden geduld. Dit jachtter rein moet het benodigde voedsel voor de be zitters opleveren. Doordat er spoedig nako melingen verschijnen (bij niet te slechte om standigheden 200300 per jaar), wordt de opbrengst aan voedsel van het jachtterrein spoedig onvoldoende voor de familie. Hierin wordt voorzien door emigratie en door ver groting van het jachtterrein, zonodig ten koste van dat van naburige rattenfamilies. Er heersen dus spanningen. WORDT EEN RATTENF AMIL1E VER DELGD DOOR DE MENSdan kermt er een jachtterrein vrij dat, afhankelijk van de rat- tenstand in de omgeving, na kerrtere of lan gere tijd bezet wordt door families uit de omgeving. DAARDOOR WORDT HET RE SULTAAT VAN EEN VERDELGINGSACTIE WEER TENIET GEDAAN. Nogmaals, zorg er voor dat het enorme geïnvesteerde kapitaal aan geld en handar beid RENTE opbrengt en niet verloren gaat. (Vervolg van pag. 6) de wereldmarktprijs. De vraag werd gesteld of een gemiddelde tussen de Londense en New York-note- ringen, verhoogd met een toeslag voor het verschil tussen wit-suiker en ruwe suiker, niet als maatstaf zou kunnen worden gehanteerd. De Hoofdafdeling Akkerbouw merkt hierbij nog op dat Nederland er met de quota-toewijzing verge leken met sommige andere E.E.G.-landen slecht k afgekomen, hetgeen nog verscherpt wordt door de beperkende bepalingen t.a.v. de uitloop in half vette suiker welke zijn verbonden aan de keuze van het mengprijssysteem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10