TUINBOUWKLANKEN Meer begrip voor chemische onkruidbestrijding Ooievaars op Walcheren gesignaleerd Late bloei wellicht winstpunt PINGEN VAN DE WEEK 6 Van de Europese regenval had ook WALCHE REN in de afgelopen verslagperiode rijkelijk zijn deel. Zo hadden we één nacht met 7 mm. Als alles zo eensgezind was in de E.G.G. als de laatste regenperiode's dan was er een schoon economisch klimaatDoor het koude weer hielden de prijzen zich goed al moeten we wel konstateren dat de vrijdag- en maandagveüingaanvoer van spinazie flink in prijs zakte. En de sla vinden we beslist slecht in prijs. We vinden de prijsopgaven in de krant een volledig abracadabra n.l. 10 grootten in 1 en 2 waar men na lang zoeken uitpluist dat de goedkoopste 12 cent en de duurste 19 cent is en de le soort 12 tot 15. Het enige duidelijke is dat het erg goedkoop is. De vele regen was wel hard nodig voor onze brocolitelers want dit gewas vinden we over heel Walcheren matig tot slecht. Hopelijk heeft het koele weer met de regen die de meststoffen een maximaal effect zal geven nog een duw in de goede richting. Zachtjesaan begint er aanvoer te komen. Gemeten haar de buitenlandse import mogen we voor de prijs niet te pessimistisch te zijn. Woensdag hebben we Koninginnedag gevierd. Vooral voor de jeugd vonden we 't prettig dat er weer eens Oranjefeest gevierd werd met diverse volksspelletjes. De kinderen zouden op den duur vergeten hoe wij ons vroeger vermaakten Tegenwoordig is het medium T.V. o.i. wel eens te indringend en wordt veel zelfwerkzaamheid aan anderen overgelaten. Typisch voorbeeld vinden we bijv. dat ons hele bedrijfsleven in angst en beven zit voor een tijd stip waarop een voetbalwedstrijd gespeeld wordt. We willen de sport niet onderschatten maar de overschatting door zo velen kan ons met verba zing Vervullen. Te meer daar de genoemde velen meestal te chauvinistisch zijn. Ook is men het na twee dagen meestal weer totaal vergeten. Voor ons is dit geen sportieve sport meer maar een bij na onzakelijke business. Mochten er vogelliefhebbers onder onze lezers zijn: Op ons bedrijf hoorden we 21 april de koe koek en constateerden wij de eerste zwaluwen. Ook hoorden we zeggen dat er in Domburg een ooievaar is geweest. Zonder wieg Enkele boeren hebben hem gefotografeerd, 't Is echt geen mopje hoor Vrijdag 25 april hadden we de jaarvergadering der veiling, met matige belangstelling. Het ver heugt ons dat er een batig saldo was. Jammer dat de kosten zó omhoog g,aan zodat ondanks goede leiding werkelijk alles op alles gezet moet worden om rond te komen. Gelukkig voor ons bedrijf zijn we gunstig gestart en een ieder zal wel wensen dat dit in 't verdere verloop van 't jaar, als de „grote" aanvoeren komen, zo zal blijven. Uit onze notities blijkt dat de bloei van onze fruitbomen in 1969 vergeleken met 1968 op SCHOUWEN-DUIVELAND een veel latere ont wikkeling te zien geeft. In 1968 zijn toen de B. A. Lucas op 20 april ge spoten met giberella-zuur met zo ongeveer 10 20 open bloemen. Ditzelfde is toen op 23 april gebeurt bij de Triumph de Viënna. Als datum van volle bloei van de Golden Delicious is in 1968 ge noteerd 1314 mei. Dit in verband met een even tuele chemische bloemdunning. We schrijven dit artikeltje nu op 27 april terwijl nu geen enkel perebloempje open is, dus valt de bloei van de peren minstens 14 dagen later uit dit jaar. In verband met de over het algemeen toch zeker niet rijke bloei van verschillende pere-ras- sen, is deze late bloei misschien wel een winst punt. Naarmate de tijd vordert neemt ook de zonnekracht toe, zodat de kans op een behoorlijke temperatuur stijgt. Daardoor wordt de zetting zeker bevorderd. En voor een aantal pere-rassen zullen we, gezien het aantal bloemen, zeker een goede zetting moeten hebben willen we aan vol doende kilo's komen in 1939. We geloven niet dat bij de appels de bloei ook 14 dagen later als in 1968 zal zijn, maar toch wijst alles op een late bloei, ook van pruimen en zwarte bessen en dat geeft ons de gedachte dat wat dit betreft er een goede oogst kan komen. Een laat jaar is in het verleden vaak een goed jaar geweest wat de kwaliteit betreft. We hebben ook het idee dat de insecten maar traag in actie komen. De bladluizen zijn door het koude weer en door de vorst van vorige week des nachts, grotendeels ge dood, zonder dat daartegen behoefde te worden gespoten met paration. Wellicht zullen we deze paration-bespuiting kunnen overslaan en voor de bloei een ander middel moeten gebruiken dat niet alleen luizen maar ook bladrollers enz. bestrijdt. Wat de schurft betreft zitten velen wellicht iets minder goed. We kunnen nu bepaald niet zeggen dat er de laatste 14 dagen zo geweldig veel goede spuitdagen bij geweest zijn. Daartegenover staan wel een aantal infectie-perioden naar ons idee en de vraag is nu maar, hoe dit alles uitpakt ten op zichte van een schurftaantasting. Gelukkig kun nen we in dit stadium nog veel doen en naar ver schillende middelen grijpen. LIET heeft erg lang geduurd maar eindelijk Is dan toch de bloeitijd in de Zeeuwse fruitboomgaarden aangebroken. Aangenomen mag worden dat het komende weekeinde er volop te genieten zal zijn van de feestelijke aanblik van de witte bloesems van peren en pruimen die overigens dit jaar voor een groot deel verscholen zitten tussen het groen van het blad dat door de langzame ont wikkeling van de bloemknoppen meer dan voldoen de tijd heeft gehad om zich.te ontwikkelen. De bloei zal hierdoor niet die massale indruk geven die we er wel van gewoon zijn. Dat wil overigens niet zeg en dat er geen overdaad van bloesemweelde te ekijken zal zijn. Wel wijzigt zich in het Zeeuwse fruitland lang zaam maar zeker het beeld in de bloeitijd. De schil derachtige plekjes gaan verloren, want de eige naren hiervan merken ieder jaar duidelijker dat ze van die schilderachtigheid niet kunnen leven en die hoekjes verdwijnen. Men vindt in het Zeeuwse fruitland steeds min der hoogstam-boomgaarden met dat allergaartje van fruitsoorten en rassen die het juist in de bloei tijd zo mooi maken. Daarvoor in de plaats zijn de lange rechte rijen met kleine boompjes gekomen die ook veel bloesems hebben maar voor het oog toch minder boeiend zijn. Daarmede willen we u er overigens niet van weerhouden om een tocht te maken door het bloeiende Zeeuwse fruitland en vooral in de oudere centra zal er het komende weekeinde al veel te genieten zijn. We denken dan In het bijzonder aan het gebied Kapelle-Wemeldinge en verder de Zak van Zuid-Beveland met Nisse Oudelande als centrum. Degene die nog oog heeft voor de natuur zal geboeid worden door de pracht van het voorjaar. Voor de teler is de bloeitijd ook een mooie tijd maar hij heeft dan vele zorgen, want de weers omstandigheden in de bloeitijd bepalen voor een groot deel van de omvang en kwaliteit van de oogst van de komende maanden. Bovendien is het een kritieke tijd voor de ziekte bestrijding. We zullen echter hopen dat alles een goed verloop heeft en dat de bloei gevolgd mag worden door een goede oogst van kwaliteitspro- dukten. De telors leven thans weer in de hoop dat het komende seizoen betere resultaten zal geven dan dat wat voorbij ging. Erg groot kan die hoop niet zijn als we zien wat de verwachtingen voor de fruitteelt in de eerstkomende jaren zijn, maar toch blijft ze bestaan. IA/E mogen aannemen dat we in het komende seizoen voor wat de fruitteelt betreft ook te maken zullen krijgen met nieuwe ontwikkelingen bij de afzet van appels en peren. Hoe dat zal gaan ligt thans nog niet duidelijk maar er wordt aan gewerkt en dat is belangrijk. Zonder twijfel zal dan ook de presentatie van ons fruit ter sprake komen. Steeds opnieuw gaan er stemmen op die er op wijzen dat hieraan nog al het een en ander mankeert. Op de vorige week gehouden jubileumvergade ring van de Bond van Binnenlandse Groothandela ren in Groenten en Fruit heeft de voorzitter van deze bond de heer R. Mol o.m. een korte inleiding gehouden over het fustprobleem. Hij zei dat de tuinbouw met haar fust toch wel erg achterop raakt bij andere branches. „Overal hoort en ziet men vervanging van meer- malig door eenmalig fust maar wij blijven maar sjouwen met het meermalig fust en geven bij dit werk dan nog geld toe", aldus de B.B.G.-voorzit ter. Hij gaf toe dat eenmalig fust wel duurder zal zijn dan meermalig, maar dat het zoveel meer kost als velen denken betwijfelde hij. Er is nu een com missie ingesteld die aan de betrokken organisa ties een rapport gaat uitbrengen. De heer Mol hoop Uu op THOLEN en ST. PHILIPSLAND met het verstrijken van de maand april alles weer gezaaid en gepoot is, is ook het spuitseizoen weer aange broken. Het heeft wel veel jaren geduurd voordat men in het algemeen wat wegwijs werd in de ver schillende mogelijkheden die deze vorm van on kruidbestrijding bood. Door verkeerde toepassing en onwetendheid is er in het verleden dikwijls veel schade aan het gewas veroorzaakt, zodat de resultaten dikwijls tegenvielen. In het bijzonder voor de oudere telers was het soms een ware dool hof in de verschillende merken en fabrikaten. Ook met het berekenen van de percentages die nodig waren, zijn dikwijls fouten gemaakt want de fabri kant had niet voldoende door dat de oudere telers dikwijls niet meer, dan hooguit lager onderwijs hadden genoten. Het is een flinke stap in de goede richting dat het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen, di verse standsorganlsaties, en de voorlichtingsdien sten nu geregeld folders en beknopte gebruiksaan wijzingen aan de telers verstrekken. Voor velen is het nu veel overzichtelijker, wanneer de hoeveel heid -spuitstof en de hoeveelheid water per are aangegeven wordt. Praktisch op alle percelen zaai- en pootuien en gladiolen wordt een vóóropkomstbespuiting toege past met overwegend goede resultaten. Ook in de stambonen, witlof en de diverse landbouwteelten neemt het nu ook regelmatig toe. Plaatselijk doet men het op de aardappelpercelen ook wel, maar in het algemeen gelooft men nog, dat men in deze teelt beter de aardappelruggen twee of drie keer kan aanaarden met direkt de; onkruid egge en ach teraan. De éérste bespuiting iji de zaaiuieri heeft overwegend; plaats gehad onder gunstige omstan digheden met de op geregelde tijdstippen neerval-' lende regenbuien. Voor de gladiolenpercelen zal het ook niet lang meèr duren of zij zullen hun' beurt krijgen. Nu echter het handwieden in de verschillende teelten ieder jaar sterk afneemt, dient de teler er toch wel degelijk rekening mee te houden, zijn bouwplan er ook naar te richten. De spuitmidde- len zijn tenslotte ook niet goedkoop en de ver kregen mindere wieduren moeten weer zo eco nomisch mogelijk worden besteed aan teelten die hem op dat moment het beste passen. Men moet zich nu eenmaal aanpassen aan de tijd waarin men leeft en het getuigd van kortzichtigheid, wanneer men de klok wil terugzetten. Voor elk bedrijf zal dit weer anders liggen, al naar gelang welke teelten hem het beste passen. Men mag er ook nooit van uitgaan om precies volgens de boe ken, en zoals een ander het doet te telen. Geluk kig is het nog steeds zo, dat een ieder de totale verantwoordelijkheid draagt, voor zijn eigen be drijfsvoering. Wanneer men dat niet meer op kan brengen, is het beter om het bijltje er bij neer te leggen of over te gaan tot het kolchosesysteem. te dat dit tot resultaten zal leiden, want volgens de heer Mol is de handel ten aanzien van het meer malig fust mee van het sjouwen en beu van het betalen. Het is geen nieuw vraagstuk wat de voorzitter van de bond der handelaren hier aan de orde stel de. De oplossing er van is niet gemakkelijk. Toch zijn we er wel van overtuigd dat er ten aanzien van de presentatie van ons fruit wat zal moeten gebeuren want de ontwikkelingen in dezen staan niet stil en de tuinbouw zal mee moeten of ze wil of niét. We gaan hier geen voorbeelden aanhalen van een presentatie die eigenlijk nergens óp lijkt maar er zouden er genoeg te geven zijn. In hun satirisch programma „ZTS" hebben de leerlingen van de tuinbouwschool in Kapelle tij dens de vorige week gehouden eindles het ook aan de orde gesteld. Het was een bijzonder spits en aantrekkelijk programma wat de jongelui van de tuinbouwschool brachten. Alle hulde hiervoor. Er werden gedachten en iedeeën in naar voren ge bracht onder het mom van satire die zeker een na dere beschouwing waard zijn. Het is hier niet de plaats om er uitvoerig op in te gaan. Aardige opmerkingen werden gemaakt over de afzet en de veilingen. Reklame werd ge maakt voor de gebouwen van de veiling in Kapelle die beschikbaar kwamen voor verkoop in verband met veilingfusie, maar eerst over 50 jaar. Mede gedeeld werd dat er een bestemming was gevon den voor de Goesse veiling en wel in de vórm van een provinciaal consultatiebureau voor zuigelin gen. Was- en sorteerinrichting is reeds aanwezig. Grote mogelijkheden werden gezien voor een vijf dekker voor het verkeer over de Westerschelde bij Hoedekenskerke waarvan één dek speciaal be stemd zou worden voor fruittelers van Zuid-Beve land die hun produkten naar Terneuzen brengen waar ze een goede veiling hebben. Er werden veel rake zetten gedaan. Proficiat jon gens. Het was leuk werk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6