Voor de 10e maal Uitwisseling stad naar platteland Kring Schouwen-Duiveland der ZLM E.E.G. Geen verlaging akkerbouwprijzen Niet brandschoon - 4 Gedachtig aan Ue uitspraak„Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" zijn dè vorige week voor de tiende maal teerlingen van de 4e klas H. B. S. B van het Huygens-Lyceum te Voorburg voor een week de gast geweest van de kring Schouwen-Duivéland. En in deze week, waarbij de leerlingen onder begeleiding van een tweetal leraren bij landbouwers-gastvrouwen en gastheren in het gebied van de kring werden on der gebracht, hebben ook deze:wederom kunnen ken nis nemen van verschillende problemen waar Zeeland en Schouwen-Duiveland in het algemeen en de land en tuinbouw in het bijzonder mee te maken hebban. Vanzelfsprekend oppervlakkig en in grote lijnen, maar toch op zodanige wijze dat inzicht werd verkregen in het wel en wee van onze bedrijfstak en vele zaken di2 daarmee samenhangen. Schouwen-Duivelandse ZLM'ers hebben hun van alles laten zien, er over ge praat en met hen erover gediscussieerd. En dit alles mondde, evenals het vorige jaar uit in een discussie avond waarvoor, van de zijde van de ouderen, de belangstelling groot was. Terecht want er kwamen van de zijde van de jeugd ideeën en zienswijzen naar voren die nogal eens grondig afweken van de geves tigde meningen van de ouderen. Een voorrecht van d2 jongeren, die opgroeiend in de stad, de zaken an ders zouden willen aanpakken om hun toekomstvisie gestalte te geven. Tevoren hadden de leerlingen, verdeeld in groepen zich gebogen over een vijftal problemen n.l. Zeeland en de akkerbouw, de recreatie, de industrie, het ver keer en meer in het algemeen over de toekomst van het platteland. De discussiegroepen hadden ieder voor zich een aantal uitgangspunten en zienswijzen hier over op papier gezet die op deze avond bij monde van hun woordvoerders in het kort nader werden uit eengezet, toegelicht en ter discussie gesteld. Zo had de „akkerbouw"groep de nogal revolutio nair aandoende en welTcht enigszins op Mansholts- plannen afgestemde punten op papier gezethet op kopen van alle land- en tuinbouwbedrijven door een landbank, het stichten van bedrijven van 200 ha, specialisatie in bepaalde gewassen ook wat betreft de machines, een verplichte hogere opleiding (scho ling) voor de boer en tuinder, inkomstenbelasting - vermindering voor investeringen voor jongeren en uit de produktie nemen van slechte gronden ten be hoeve-van de recreatie. De vraag waar het geld van daan moest komen om dé laftdbank-over de nodige financiële middelen te kunnen laten beschikken bl°.ef ook voor de scholieren een moeilijk op te lossen probleem, waar ze niet uit kwamen. De groep „Platteland" onderkende de toch nog altijd aanwezig zijnde verschillen tussen stad en platteland zowel voor- als nadelen. Een van de grootste nadelen werd de beperkte beroepskeuze op het platteland ge vonden. De stad bood wat dat betreft beslist veel meer mogelijkheden. De groep „verkeer" had de grote lijnen van de toe komstige verkeersaders van Noord naar Zuid globaal uitgewerkt. Aan de hand van een zeer goed verzorgde overzichtskaart werd dit illustratief toegelicht. Dat er nog veel moet gebeuren en dat de oversteek van de Westerschelde om een oplossing vraagt lag voor de hand. Ook de voorgestelde aanleg van verkeerswegen naar industrieterreinen en naar specifieke recreatie gebieden lijken noodzakelijke voorzieningen voor de nabije toekomst. De toekomstvisie van de groep ging wat het vervoer betreft naar de metro, monorail en supertrein van de wooncentra (ook op Schouwen) naar industriecentra. Vlug, goedkoop en 'voordelig De „industrie"-groep wilde bepaald een scheiding tussen de grote industriecomplexen (Sloe, Terneuzen enz.) en de kleinere industrievestigingen. Ook deze laatste echter concentreren en in dit geval voor Schouwen alleen in de omgeving van Ziérikzee. De groep „Recreatie" wilde bepaald meer recreatie mogelijkheden voor de man met een niet te „dikke" beurs. Aanleg van jachthavens en andere recreatieve voorzieningen dienden dan ook gesubsidieerd te wor< den, teneinde de prijzen voor de gewone man betaal baar te houden. Ook de verhuur van zeilboten en an der watersportmateriaal zou tegen redelijke prijzen mogelijk gemaakt moeten worden. Ook hier. zou de subsidiepot uitkomst moeten bieden. Ook kostendruk- kend voor de vakantiegangers was de suggestie om familiepensions op te zetten op „doe het zelf" basis. En als laatste punt het pleiten om een teveel aan bui tenlanders, die hogere prijzen kunnen en willen be talen, tegen te gaan. Van de zijde van de toehoorders kwamen vooral wat dit laatste punt betreft de nodige reacties. Discriminerend en onuitvoerbaar, gezien de stroom Nederlanders naar het buitenland! Opmerke< lijk was het voorstel van deze groep jeugdigen om brommers en transistorradio's in recreatiegebieden t€ verbieden Zij spiegelden zich aan de ook hunnerzijds beslist niet gunstige ervaringen opgedaan te Scheve- ningen. Wij moeten kort en dus onvolledig zijn over het geen door de jongelui vaak met veel enthousiasme naar voren werd gebracht en met meer of minder succes werd verdedigd tegenover kritiek door het forum of uit de zaal Om als scholier één week in de agrarische problemen te duiken en op te boksen tegen deskundige tegenstanders valt niet mee. De jeugd (jammer dat het maar enkelingen zijnleert op deze wijze dat er ook een keerzijde aan de medail* Te zit en leert op deze wijze de vraagstukken enigs zins onderkennen waar ze later in het maatschappe lijk leven wellicht mee te maken krijgen. Voor de 10e maal organiseerde de kring Schouwen-Duiveland deze uitwisseling stad-platteland. Een voortreffelijk initiatief dat door de 4e klasleerlingen van het Huy- gens Lyceum bijzonder hoog gewaardeerd wordt de richtprijzen voor mais en gerst (waaraan tevens Deze zijn met 0,36 per 100 kg verhoogd. Van de interventieprijzen van granen, zal alleen die van gerst met 0,18 per 100 kg worden verhoogd en die van voedergranen iets worden verhoogd. Het nieuwe pfijzenjaar voor de granen treedt 1 augus tus a.s. in werking. Voor de suikersector zijn het prijsbeleid en het produktiebeleid (n.l. de nationale produktieqoota) eveneens ongewijzigd gehandhaafd, behoudens een wijziging op één onderdeel in het beleid. Conform de E. E. G.-suikerverordening is n.l. de totale ge garandeerde hoeveelheid verlaagd van ongeveer 6,6 min ton, tot 6,35 min ton suiker. Deze wijziging kan van invloed zijn op de opbrengstprijs van de z.g. half-vette bieten, die boven de onveranderd gebleven nationale produktiequota in het komen de jaar worden geproduceerd. Betreffende het zuivel- en rundvleesbeleid waar over vóór 1 jiili 1969 moet worden beslist is in be ginsel overeengekomen, dat vooral aandacht zal worden' besteed aan stimulering van de vleespro- duktie en aan afremming van de melkproduktie. Y\E Raad heeft in deze zitting ook nog een drin- gend beroep op de Commissie gedaan, zo spoe dig mogelijk voorstellen tot herziening van het beleid in de sector groenten en fruit aan de Raad voor te leggen. Nadat de Commissie had toegezegd, dat deze voorstellen thans inderdaad op korte termijn kun nen worden verwacht, heeft de Raad binnen het kader van het thans geldende interventiebeleid besloten, de basis- en aankoopprijzen voor bloem kool en tomaten voor het komende produktiesei* zoen als volgt vast te stellen: BLOEMKOOL TOMATEN Basis- Aankoop- Basis- Aankoop prijs prijs prijs prijs (in rekeneenheden a 3,62 pér 100 kg netto géwicht) mei 10,9 4,4 juni 9,7 3,9 1120 juni 12,6 5,1 2130 juni 9,1 3,7 juli 8,1 3,3 8,3 3,3 augustus 7,5 3,0 6,8 2,7 september 6,9 2,8 7,9 3,2 oktober 9,8 4,0 9,8 3,9 november 7,7 3,1 15,6 6,2 december 6",9 2,8 IN het kort konden wij nog in ons nummer van de vorige week de besluiten van de E. E. G.- raad van ministers- van landbouw opnemen betref fende de prijzen van een aantal landbouwproduk- teri voor het produktiejaar 1969/1970. Ter aanvul ling hierop nog de volgende bijzonderheden van de zijde van het Ministerie van Landbouw. Voor de akkerbouvrprodukten zijn in grote lijn alle prijzen ongewijzigd gehandhaafd, behoudens de prijzen voor haver en sorghums zqn gekoppeld). Vooruitzichten voor de Nederlandse tuinbouw stemmen niet tot pessimisme. „Alhoewel ik niet wil ontkennen, dat in be paalde gevallen overheidssteunmaatregelen in an dere lidstaten van de Euromarkt de concurrentie positie van de Nederlandse tuinbouw nadelig heb ben beïnvloed, meen ik toch te moeten waarschu wen voor overdrijving. Ook in Nederland immers geeft de overheid in de vorm van het ruilverkave lingsprogramma en de landbouwvoorlichting jaar lijks belangrijke bedragen uit voor de verbetering van de positie van de tuinbouw. Kortom: ook wij kunnen in dit opzicht moeilijk brandschoon wor den genoemd". Dit zei ir. J. W. Wellen, directeur-generaal van de landbouw, woensdag 23 april j.l. in een toe spraak namens minister Lardinois ter gelegen heid van de officiële opening van het 20 ha grote nieuwe veilingcomplex Breda. Dé directeur-generaal van <fe landbouw ging o.m. in op de noodzaak tot grotere rationalisatie in de produktiesector, wil de Nederlandse tuin bouw zijn plaats op de buitenlandse markten be houden. „Het tegenwoordig veelvuldig gebruikte begrip van schaalvergroting zal ook hier ingang moeten vinden met daaraan verbonden eën zo ver mogelijk gaande mechanisatie". Zowel voor de groenteteelt in de volle grond als voor die onder glas geldt en dat toonde ir. Wellen aan de hand van cijfermateriaal aan dat de tuinbouwsector geen zaak meer is voor de kleine tuindersbedrij- ven. „De grotere bedrijven krijgen steeds meer de overhand, komen steeds meer naar voren en dat zal in de toekomst steeds verder gaan". IVE afzetzijde moet eveneens met grote aan- dacht worden gevolgd. Ir. Wellen drong er in verband met de toene mende geconeentreerde vraag door grootwinkel bedrijven enz. en de daardoor noodzakelijke ver groting van aanbod bij de individuele tuinders op aan van onderaf de veilingsbesturen te dwingen tot het nemen van vérgaande besluiten, opdat er een andere, betere situatie kan ontstaan. Wil men in de markt blijven, dan zal men tegemoet moe ten komen aan de eis dat er grote partijen van uniforme kwaliteit tegen zo weinig mogelijk schommelende prijzen zullen moeten worden af gezet. Voorts dient de ontwikkeling van de teelt in andere landen nauwkeurig te worden gevolgd, zodat tijdig maatregelen kunnen worden getrof fen om aan de gevolgen van deze ontwikkelingen het hoofd te bieden. Om het tuinbouw-exportpak ket te verruimen, zal daarnaast voortdurend de aandacht moeten worden gericht op de mogelijk heid nieuwe gewassen in de teelt op te nemen. IR. Wellen meende dat de -vooruitzichten voor de Nederlandse tuinbouw niet tot pessimisme stemmen. De tuinbouw zal in zijn totaliteit de tekenen des tijds in de toekomst zeker verstaan: men beschikt over een goede vakkennis, een ge schikt klimaat, een groot afzetapparaat, goede onderwijsmogelijkheden, een uitstekend toegerust voorlichtingsapparaat en talrijke onderzoekinstel lingen. In de nieuwe aanwinst van het complex te Breda is thans nog niet meer dan 13 ha in ge bruik is bijna 12 miljoen gulden geïnvesteerde Van dit bedrag is 1,7 miljoen van het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds en de Nederlandse overheid. Het nieuwe gebouw hoort thans tot de 5 grootste veilingen van ons land. DE PRIJZEN VAN SCHUIMAARDE Naar aanleiding van het besluit in het nummer van de vorige week over de prijzen van schuim aarde wijst men ons van de zijde van de C. F. S. - Sas van Gent er op dat de eindprijzen droge C. B. S.- schuimaarde, geleverd franco bedrijf, bedragen'. Zeeuws-Vlaanderen 8,— Zuid-Beveland ƒ11, Walcheren 11,25 De prijsverschillen ontstaan door vracht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4