Weekboek VAM SRAM>ujr dFSCÏKHOEX WEEKOVERZICHT NOTERINGEN 19 UIT EEN oefitim (ons verstrekt door Nobeco - Kortgene, Aardappelen: De wat kalmere stemming die mid den vorige week op de aardappelmarkt voelbaar werd, zette deze week nog wat door. Speciaal Duits* land probeerde lager te kopen terwijl de verladingen naar Spanje nu merkbaar minder worden. Het prijst peil kwam in het algemeen dan ook wat lager te lig gen. Men verwacht over april weer goede export cijfers. Het ziet er echter wel naar uit, dat de export voor de nog resterende weken van het oude seizoen in een hoog tempo moet door gaan om alles geruimd te krijgen. Voor de prijsvorming is het gewenst dat ook andere landen dan Duitsland aan de markt zijn. Voor aardappelen bestemd voor binnenlandse voor zieningen kwam het prijspeil deze week ook wat lager te liggen. MARKT GOES (29 april 1969) Aardappelen: Bintje, nul mm en opw. 13,tot 14,50 per 100 kg af boerderij op auto geleverd. Sor- teerkosten voor rekening koper. Voederaardappelen 4,50 tot 5,per 100 kg. Hooi en stro: Tarwestro van 60,tot 65,gerstestro van 60,tot f 67,50, erwtenstro van 85,tot 90,Voor alle noteringen geldt op auto geleverd en per 1000 kg. Vlas: Ongerepeld 20—23 cent, gerepeld 2028 cent per kg. Beschadigde en afwijkende partijen 1320 cent per kg. Alles op auto geleverd. Eieren: De eier- prijs bedraagt 1,64 tot 1,90 per kg. Voor alle no teringen geldt exclusief b.t.w. UIEN (in per 100 kg) Noord-Scharwoude: kl. II grof 22,70, middel 19,70 tot 26,driel. 16,tot 18,— aanvoer 12/ton. Groo- tebroek: kl. I grof 21,50, middel 18,50 tot 26,30, driel. 10,80, picklers 12,aanvoer 11 ton. De uitvoer van Nederlandse uien in de week van 14 tot en met 19 april bedroeg in totaal 4506 ton, waarvan naar West-Duitsland 989 ton en naar Enge land 997 ton. ROTTERDAMSE KORENBEURS (28-4-'69) Tarwe: nieuwe oogst aug.-sept., 34,franco Rot terdam, fabriekscondities. Kippengerst: mei 32 25, nieuwe oogst aug.-sept. 30,Brouwgerst C.B.K.: mei 35,25. Brouwgerst Duitse condities: nieuwe oogst aug.-sept. 33,25, laten. Alles basis boordvrij. Haver 52/53 kg: mei 30,nieuwe oogst aug.-sept. 26,75. Groene erwten 3 kwaliteit: mei-juni 78,50, nieuwe oogst sept.-okt., 60,Groene erwten 6 kwaliteit: mei-juni 76,Schokkers 3 kwaliteit: nieuwe oogst sept.-okt. 71,Schokkers 5 kwali teit: 113,50, mei. Capucijners 5 mei 62,—, nieu we oogst sept-okt. 65,Bruine bonen doorsnee kwaliteit: mei 86,nieuwe oogst okt-nov. 95, Maanzaad exportkwaliteit: tot 240,naar gelang van kwaliteit. Karwijzaad exportkwaliteit: mei 116,-, nieuwe oogst sept.-okt. 123,Alles franco R'dam. Aardappelbeurs: Bintje 40 opw. binnenland 18, tot 19,50, autovrij. Bintje 35 opw. sortering in 2 maten, P.D. West-Duitsland, af binnenland, 18, tot 19,50, autovrij. NIEUWE HANDELSNORMEN EIEREN Wat betekenen de nieuwe E. E. G.-handelsnormen voor eieren voor de consument Met ingang van 1 mei 1969 en met een beperkte overgangsperiode treden een Verordening van de Raad van de E. E. G. en enige Verordeningen van de E. E. G.-commissie, van het Produktschap voor Pluim vee en Eiereen en van het Bedrijfschap voor de Groot handel in Eieren in werking, welke betrekking heb ben op de handelsnormen voor eieren. Doelstelling van de verordeningen is o.m. om aan de verbruiker van eieren waren van goede kwaliteit te verzekeren. De eieren zijn vanaf 1 mei j.l. verdeeld in 3 kwali teitsklassen, die respektievelijk A, B en C gaan heten. Klasse B (de huidige 2e soort) zijn 2e soort en ver duurzaamde eieren en klasse C uitsluitend voor de levensmiddelen-industrie en moeten van een stempel zijn voorzien. Klasse A zijn de verse eieren, en moeten als zo danig worden aangeduid, doch ze behoeven niet ge stempeld te worden. Eieren van klasse A mogen door de handel onder bepaalde voorwaarden als „extra vers" worden aan geboden. In dit geval moeten ze verpakt zijn in de bekende kleinverpakkings-doosjes, waarop vermeld staat de datum van verpakking; de doosjes moeten dan voorzien zijn van een banderol met het woord „Extra", welke banderol bij onverkochte eieren uitere lijk de 7e dag volgende op die van de verpakking verwijderd moet worden. Deze eieren moeten aan zeer hoge kwaliteitseisen voldoen. De gewichtsklassen zijn 1 t/m 7, te beginnen met 70 gram en hoger voor klasse 1 en daarna met ge* midcleld 5 gram verschil per ei naar beneden, dus als volgt: klasse 1: 70 gr. of meer; klasse 2: minder dan 70 gr. t/m 65 gr.; klasse 3: minder dan 65 gr. t/m 60 gr.; klasse 4: minder dan 60 gr. t/m 55 gr.; klasse 5: minder dan 55 gr. t/m 50 gr.; klasse 6: minder dan 50 gr. t/m 45 gr.; klasse 7: minder dan 45 gr. E1ERPRIJZEN Op de Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld wer den dinsdag 295.560 eieren aangevoerd. Bij kalme handel noteerde de gewichtsklasse 52-53 gram 9,98 tot 10,42 per 100 stuks, 56-57 gram 11,39 tot 11,48, 60-61 gram f 12,01 tot 12,93 en 64-65 gram 12,73 tot 13,37. Vrijdag j.l. noteerden op de Eierveiling Barneveld: bij een aanvoer van 503.115 eieren bij redelijke han del de prijzen voor eieren van 52-53 gram 10,99 tot 11,23 per 100 stuks en voor eieren van 66-67 gram 13,71 tot 14,27 per 100 stuks. Twee miljoen eieren werden aangevoerd op de Eiermarkt in Barneveld. De gewichtsklasse van 50-58 gram noteerde 10,65 tot 13,10 per 100 stuks of 2,13 tot f 2,26 per kg en de gewichtsklasse van 59-66 gram 13,40 tot 14,50 per 100 stuks of 2,27 tot 2,20 per kg. De Góöp. Verkoopcentrale yoor Eieren VECE deel de méde dat de groothandel in kippe-eieren geduren de de week van 14 tot 19 april werd gekenmerkt door een trage afzet. Werd aanvankelijk aangenomen dat het maandag 14 april bereikte prijspeil ongeveer ge handhaafd zou kunnen blijven, de werkelijkheid bleek al spoedig anders te zijn. Onder invloed van dringend aanbod uit enkele landen en een blijkbaar toenemende produktie, met name in West-Duitsland en Frankrijk, toonden de afnemers weinig kooplust en moesten de noteringen herhaaldelijk worden verlaagd. In andere landen dan West-Duitsland waren er geen afzetmoge lijkheden voor Nederlandse eieren. Deze situatie heeft ook de binnenlandse markt ongunstig beïnvloed. Een sterke verlaging van de kilogramnotering voor de pluimveehouders was onder deze omstandigheden onvermijdelijk. De prijzen voor de consumenten' zul len eveneens aanmerkelijk lager zijn dan voorheen. Er zijn redenen om aan te nemen dat de voorraadpositie bij de distribuerende groothandel zeer krap was ge worden, zodat tot het plaatsen van orders moest worden overgegaan. PEULVRUCHTEN ROTTERDAM (25 april) (Prijzen in per 100 kg) Bruine bonen: prima doorsnee, mei 86,gedaan en bieden/88,laten; juni 87,50 nom. Groene erwten 3 mei 78,50 bieden-79,nom. juni 79,nom.; 6 mei 76,nom. Schokkers 5 mei 113,50 bie den/114,laten. TE VERWACHTEN AANBOD SLACHTVARKENS In de maand maart 1969 werden volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 88.200 zeugen gedekt, dat is bijna 8 hoger dan in maart 1968 (82.000). Tegenover de ontwikkeling van het aantal dekkingen in de afgelopen maanden is dit een vrij aanzienlijke stijging. De hoge prijzen voor het varkensvlees gedurende reeds een aantal maanden zullen hiervoor verantwoordelijk kunnen worden ge steld. Het lijkt niet uitgesloten, dat dit het begin is van een nog verdergaande stijging, wat op den duur weer zal leiden tot een zodanig hoge produktie, dat de prijzen belangrijk zullen kunnen gaan dalen. WE hebben nu eindelijk het zonnige weer ge kregen waar we zolang op hebben gewacht, we kunnen de overjas nog niet helemaal opber gen. Dat geeft de burger weer moed. De kalender wijst al bijna mei aan en wanneer je dan langs de wintertarwe-akkers loopt dan denkt je, hoe is het mogelijk, dat hier in mei nog aren zullen staan. De jeugd verheugt zich reeds op de dag van morgen, de 60ste verjaardag van onze geëerbiedig de Koningin. Zij zijn druk bezig om alles te ver sieren en het zal morgen in ons land een groot feest worden, daar kun je van opaan. Wanneer men nu langs de bietenakkers kijkt dan ontwaar je soms wel 4 x per dag de boer, daar meest op kruipend en tellend soms hardop, soms in z'n eigen pratend. Hij komt na een 10 mi nuten weer overeind en zijgt dan 50 m verder weer neer .en weer gaat het tellen weer door, hier wat grond opkrabbend een leeg eindje, zouden er geen meer achteraan komen en zo brengen de boeren om deze tijd veel tijd door op 't bieten- land. Hier valt het niet tegen, daar wel, hoe zou het toch komen, dat ze niet straal opgekomen z(jn denkt hij, zou het te los of te vast liggen, zouden die wieltjes toch met al die regen erop, de zaak niet te vast hebben doen zitten. Hij weet al van vroeger waar zich dunne plek ken kunnen voordoen, daar en daar komen ze nooit mooi op en daar staan ze altijd mooi, hoe komt dit toch, loopt hij filosoferend te denken. Wanneer ze iets te dun lijken valt het later wan neer ze wat groter worden altijd mee, ja das waar, maar telefoonpalen staan ook op rijen, bieten rijen al gauw. Dan denkt hij aan een jaar dat ailes overal zo dun stond en toch niet is tegengevallen. Zomijmert de boer om deze tijd over 't bietenland lopend, bukkend, kruipend en krabbend. Het is geen gemakkelijke tijd en de boerin zou het zeker beamen, dat om deze tijd elk jaar, de boer maar „kort in de striengen staet", daar hoeft maar wat fout te lopen of de boot is aan. Wanneer het nu maar hard groeit gaat het ook gauw over, maar 't blijft koud en guur dan kan 't lang duren. De laatste aardappels '68 gaan welgemoed de koelhuizen uit tegen prima prijzen en het is toch in 't laatst meegelopen met de prijs. Jammer dat alle boeren er niet van geprofiteerd hebben. Toch hangt er over de aardappeltermijnhandel een don kere bui, die velen, ook jammer genoeg boeren een financiële strop bezorgen. Feitelijk moest iemand met geen aardappels hier nooit aan mee doen Nu blijkt het weer is, dat speculatie zeer gevaarlijk kan zijn RECHTSTREEKSE VERKOOP PLUIMVEEHOUDER De rechtstreekse verkoop door de pluimveehouder (voorzover nipt als pakstation erkend) aan de consu ment, voor diens persoonlijke behoefte, is beperkt tot verkoop af bedrijf, verkoop via locale openbare mark ten en verkoop aan huis, met dien verstande dat de eieren afkomstig moeten zijn van het bedrijf van de producent zelf, dat de eieren niet geclassificeerd mo gen zijn overeenkomstig de kwaliteits- en gewichts klassen en de eieren ook niet mogen zijn verpakt in een verpakking, waarop aanduidingen voorkomen, welke de indruk zouden kunnen wekken dat de eieren via erkende pakstations worden aangeboden, waar voor uitvoeringsvoorschriften gelden. Dit komt hierop neer, dat op de verpakking geen aanduidingen mogen worden gebruikt, die in de ver ordening worden voorgeschreven, dus op de verpak king óók geen naam van producent of. handelsmerk en datum van verpakking. Óók is de benaming van verse eieren of extra verse eieren verboden. Produ* centen, voorzover niet erkend als pakstation, zijn niet gerechtigd eieren af te leveren aan detaillisten, hotels, pensions, ziekenhuizen, kantines e.d. Op de Zeeuwse fruitveilingen bleef in de afge lopen periode de aanvoer van appels en peren vrij stabiel ten opzichte van de voorgaande weken. Dat wil zeggen dat er plaatselijk nog mooie partijen Conference te koop waren en dat voor wat de appels betreft het aanbod in hoofdzaak bestond uit Golden Delicious. Daarnaast nam in Kapelle-Biezelinge de aanvoer van kasaardbeien verder toe. Uit de prijsontwikke ling van de voorgaande week bleek duidelijk hoe zeer dit een produkt is voor dé weekenden want in het begin van de week lag de prijs gemiddeld 50 cent per doosje van 200 gram beneden het niveau van het eind van de week. Donderdag en vrijdag bedroeg het aanbod in Kapelle ruim 10.000 doosjes en toen werden voor de goede kwaliteiten prijzen betaald van f 1,60 tot 1,75 per doosje en de klasse II werd verkocht voor 1,20 tot 1,40 per doosje. De afzet was voor wat Kapelle betreft hoofdzake lijk gericht op België en in mindere mate op West- Duitsland terwijl de binnenlandse handel wel mondjesmaat wat mee kocht maar toch geen grote hoeveelheden. Het prijspeil op de appel- en peremarkt onderging weinig verandering. Het aanbod van appels van het zuidelijk halfrond op de Nederlandse markten nam TOENEMEND AANBOD AARDBEIEN toe. Hiervoor moeten zeer hoge prijzen worden be taald maar de handel kon er toch mee werken. Het prijspeil van Golden Delicious onderging weinig verandering. De beste kwaliteiten deden in de meest gevraagde maten tussen 60 en 70 cent per kg en voor klasse I 6570 mm werd eind vorige week tussen 50 en 60 cent betaald. Klasse I 6065 mm noteerde toen tussen 35 en 45 cent. Klasse II was al naar gelang van de kwaliteit 510 cent per kg goed koper. De voorkeur gaat op het ogenblik uit naar een goed geel gekleurde appel. Op de binnenlandse markt kan deze het best worden verkocht en de afzet moet hier in hoofdzaak plaats vinden want export is er weinig. Dat blijft beperkt tot wat goud- reinette voor Frankrijk die overigens in Zeeland niet meer te koop is. Voor dit ras werd tot f 1«50 per kg betaald. Mooi gekleurde Jonathan steeg op de Zeeuwse veilingen ook tot rond 80 cent per kg. Wat de peren betreft bleef de prijs van de grote en middelmaat Conference op peil op 60 tot 75 cent per kg, al naar gelang van de kwalietein en werd voor de kleine maat iets minder betaald op 40 tot 45 cent. Saint Remy werd er weinig meer aangeboden en de prijs steeg tot 44 cent per kg voor de goede kwaliteit. Klasse II steeg tot rond 35 cent per kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 19