De maand mei op het Zeeuws landbouwbedrijf 12 IP A Hoewel de belangstelling voor machinaal dunnen van de bieten toeneemt, zullen de meesten nog met handwerk gedund worden. E voorjaarswerkzaamheden zijn dit jaar vlot en op tijd verlopen. De struktuur was goed en over het algemeen heeft men onder gunstige omstandigheden kunnen zaaien en poten. De op komst van de gezaaide gewassen is goed. Na het koude schrale weer na Pasen is er ruim voldoende regen gevallen om van de bodemherbiciden een goede werking te kunnen verwachten. De grasgroei is door het koude weer in april niet geweest zoals wij het graag gezien hadden, maar als de maand mei groeizaam is, behoeft men zich nog geen zorgen te maken. Deze maand zal weer de volle aandacht vra gen voor de verzorging van de uitgezaaide ge wassen, zoals het dunnen van de bieten en de onkruidbestrijding. SUIKERBIETEN Indien nodig kan men na opkomst van de bie ten spuiten met Betanal of Pyramin Citowett. Voor deze behandeling mogen wij verwijzen naar het artikel dat over dit onderwerp afzonderlijk werd geschreven. D. RENSMA R. L. V. D. - Goes Bij machinaal dunnen moet men eerst de begin- stand bepalen, door tellingen te doen over het ge hele perceel. Dit om de dunintensiteit te bepalen. Het is gewenst om in één keer terug te dunnen tot 11 bbd (44 plantplaatsen per 10 meter) bij 50 cm rijenafstand en 10 bbd bij 44 cm rijen- afstand (40 plantplaatsen per 10 meter). Bij het nawieden kan men niet meer nadunnen. Wil men bij het nawieden nog korrigeren, dan de dunner afstellen op 13 resp. 14 bbd. Men kan met machinaal dunnen beginnen als de plantjes 24 echte blaadjes hebben. Kontroleer geregeld de jonge bietenpercelen op insektenplagen zoals: op gescheurd grasland emel- ten, verder bietgkevertje en vroege akkerthrips. Een tijdige bestrijding van deze insekten is van groot belang. AARDAPPELEN Tegen het eind van de maand mei zal het nodig zijn aandacht te besteden aan de bestrijding van de aardappelziekte. Tijdig beginnen met spuiten is zeer belangrijk. Zorg vooral dat op afvalhopen, de smetstofbron nen voor de aardappelziekte, geen opslag voor komt. Voor het strooien van Prefix, die de uitloop tegen gaat, wordt het, nu de aardappelen reeds jonge scheuten vertonen, wel wat laat. Het is ech ter nog te proberen (1 kg op 40 m2) al zal men waarschijnlijk aan een keer maaien of doodspui ten niét meer ontkomen. Ook afdekken met zwart plastic gaat uitloop en loof vorming tegen. middelen gevoelige periode vrij van onkruid. Bij korstvorming en/of onvoldoende resultaat van de voor-opkomstbespuiting, kan het noodza kelijk zijn om voor de na-opkomstbespuiting ma chinaal te schoffelen. Als op het tijdstip van spuiten de grond onkruid- vrij is, kan voor het uitvoeren van een na-opkomst bespuiting een keuze worden gemaakt uit de bo demherbiciden chloor-IPC, Ramrod en Alicep. Deze middelen kunnen worden aangewend vanaf een gewaslengte van 6 cm. Voor Alicep geldt, behalve de bepaling dat dit middel alleen mag worden gebruikt op gronden met meer dan 25 slib ook de beperking dat slechts een éénmalige toepassing is toegestaan. Dit betekent, dat alleen een bespuiting over het groeiend gewas toelaat baar is als deze niet reeds voor de opkomst werd uitgevoerd. Op percelen waar veel kruiskruid wordt ver wacht komt chloor-IPC vanwege de ongevoelig heid van kruiskruid voor dit middel niet in aan merking. Onder dergelijke omstandigheden moet aan Ramrod de voorkeur worden gegeven. Weinig, gevoelige onkruiden voor Ramrod zijn echter var kensgras, zwaluwtong en perzikkruid. Het beschikbaar zijn van Ramrod en Alicep is voorts van belang als op de naastgelegen percelen voor chloor-IPC gevoelige gewassen worden ge teeld. Van de op landbouwbedrijven verbouwde gewassen kunnen als zodanig vlas, blauwmaan- zaad, alsmede grassen en granen in bloeistadium worden genoemd. Het middel BiPC komt dit jaar voor uien niet beschikbaar. Voor het verkrijgen van een goed resultaat is spuiten op vochtige grond zeer belangrijk. Voorts verdient het aanbeveling de middelen in minstens 500 liter water per ha te verspuiten. BIETEN DUNNEN Het dunnen zal meest in handwerk worden uit gevoerd; daarnaast zal machinaal dunnen in die gevallen waar niet genoeg mankracht aanwezig is, uitkomst kunnen geven. UIEN Na een met succes uitgevoerde voor-opkomst bespuiting met bodemherbiciden, al dan niet ge volgd door een enkele dagen voor de opkomst uitgevoerde bespuiting met een kontaktmiddel, blijft- het gewas meestal tot na de voor chemische ERWTEN Vanaf de opkomst van de erwten kan Ivosit worden gebruikt. Spuit op klein onkruid en onder vochtige omstandigheden. Het inscharen in percelen met te lang gras kost gras en melk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 12