Liempde Een blik in de toekomst MECHANISATIENIEUWS ,,Kies-uw-pr[js-systeem" van CEBECO C.H.V. - Veghel 11 In Liempde zijn de voorbereidingen voor de jaar lijkse Werktuigendagen, die op woensdag 7 en don derdag 8 mei worden gehouden, nu zo ver gevor derd, dat mèt Prihs Claus, die de officiële opening komt verrichten, alle bezoekers zeker mogen zijn van een interessante tentoonstelling. Het 40 ha. grote terrein zal geheel bezet zijn door voorlichtingsdiensten, werktuigen en andere mid delen, die boer en tuinder kunnen helpen, ook in de toekomst bij de tijd te blijven. Op honderd demon stratieterreinen zal weer gedraaid, gespoten en ge oogst worden en in de ring, waar het zwaartepunt zal liggen op de voederwinning, zullen zeker weer velen op de tribune plaatsnemen om de apparatuur te bekijken en te vergelijken gesteund door deskun dig commentaar. Zowel zware draineermachines als lichte voor eigen gebruik vragen de aandacht en 25 instituten en organisaties uit de voorlichtingssector staan klaar om zoveel mogelijk vragen te beantwoorden. Misschien minder indrukwekkend dan het grote geweld van de landbouwmachines maar zeker even ingenieus is de apparatuur in de inzending van het Instituut voor Tuinbouwtechniek, waar bijvoor beeld een oogstmachine voor sla te zien zal zijn, die voor het eerst in de openbaarheid komt. Deze snijdt niet alleen de kroppen bij de grond af, maar brengt ze ook omhoog en deponeert ze in éen transport middel. Een volautomatische plantmachine voor perspotten toont, hoe ook in de tuinbouw de tech niek de helpende hand biedt. In de kassen vindt men de nieuwste snufjes op het gebied van klimaat;- beheersing. De landbouwvoorlichting zich dit jaar speciaal bezighouden met de vraag of men met een gezins bedrijf 35 tot 40 koeien kan houden of akkerbouw uitoefenen op 35 tot 40 ha. De stal in Liempde zal worden ingericht als ligboxenstal voor veertig koeien. Verder zullen de mogelijkheden worden be keken van het exploiteren van een veredelings- bedrijf met 100 zeugen, 1000 mestvarkens, 10.000 leghennen of 30.000 mestkuikens. Men voorspelt namelijk de gespecialiseerde bedrijven, welke de laatste jaren bevredigende uitkomsten geven, een goede toekomst. Werktuigendagen tonen, hoe land- en tuinbouw zich kunnen wapenen om staande te blijven in de te verwachten ontwikkelingen. Liempde geeft een indruk omtrent de naaste toekomst, wanneer de agrarische omstandigheden steeds meer zullen ver anderen. Om mee te kunnen moet men zich nu voor bereiden. Bezoek aan Liempde wordt de bezoekers gemak kelijk gemaakt: er zijn speciale dienstregelingen voor 7 en 8 mei, waarin de tweedaagse halte Liemp de (op het terrein) is ingeschakeld. Parkeerterrei nen bieden plaats in overvloed. VERLAAGDE TREKKERPRIJZEN EN INTRODUCTIE NIEUW VERKOOPSYSTEEM VOOR LANDBOUWWERKTUIGEN Met ingang van 1 mei 1969 introduceert de in Steenwijk gevestigde afdeling Land- en Tuinbouw- mechanisatie van de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor Land- en Tuinbouw g.a. CEBECO te Rotterdam een nieuw verkoopsysteem voor landbouwwerktuigen. Dit nieuwe systeem houdt in, dat de koper van landbouwwerktuigen voortaan alleen voor die faciliteiten zal behoeven te betalen, waarvan hij werkelijk gebruik maakt. Wanneer hij bijvoorbeeld niets inruilt, het werktuig zelf meeneemt en contant betaalt, dan zal hem een lagere prijs in rekening worden gebracht dan nor maal. Deze prijsverlaging zal groter zijn naarmate er minder faciliteiten verlangd worden, met dien verstande dat zij maximaal 12 zal bedragen. Wel wordt de normale service en garantie geboden. De koper kan zelf dus enigszins de prijs van een land bouwwerktuig beïnvloeden. CEBECO heeft deze nieuwe verkoopmethode, waar al haar in COMECA verenigde dealers achter staan, dan ook „Kies-uw- prijs-systeem" genoemd. Het nieuwe systeem zal voorlopig speciaal worden toegepat voor trekkers, waarvan CEBECO, los van het nieuwe verkoopsys teem, de prijzen met ca. 5 heeft verlaagd. Behalve trekkers zullen geleidelijk bok verschillende andere werktuigen, om te beginnen maaidorsers, volgens ditzelfde systeem door CEBECO worden verkocht. OOK NIEUWE FINANCIERINGSREC*ELING Tegelijk met de introductie van het nieuwe ver- koopysteem hebben de CEBECO-dealers, in samen werking met de Coöperatieve Centrale Raiffeissen- bank te Utrecht een nieuwe financieringsregeling voor landbouwwerktuigen ingevoerd. De voor naamste kenmerken van deze regeling zijn: een snelle behandeling van de aanvragen; een looptijd van maximaal vier jaar; een redelijke rente over het werkelijk uitstaan de bedrag; geen herkoopverplichting. Met het een en ander meent de CEBECO-organi- satie een bijdrage te leveren tot het bereiken van gezondere verhoudingen in de landbouwwerktui- genhandel. Tevens beoogt zij hiermee een stoot te geven tot het verlagen van de prijzen van land bouwwerktuigen die, zoals ook van overheidswege meer dan eens is gesteld, in Nederland betrekkelijk hoog liggen. CASH- AND CARRYBEDRIJF PERMANENTE TENTOONSTELLING LANDBOUWMACHINES De drang tot rationalisati in de land- en tuinbouw heeft de CHV doen besluiten haar gehele program ma van land- en tuinbouwmachines, stalinrichting, bouwpakketten voor hokken en stallen, kassen bouw, regeninstallaties, etc. etc., doorlopend ten toon te stellen. De CHV heeft hiervoor in Veghel tegenover het hoofdkantoor een grote permanente tentoonstellingsruimte ingericht. Naast het vervullen van functies op het terrein van de voorlichting en tentoonstelling dient deze ruimte tevens als super-market in de vorm van een cash-and-carry-bedrijf, waar de boeren o.a. tegen contante betaling hun werktuigen kunnen kopen zonder inruil. Dit systeem dient allereerst voor b.v opraapwagens, mestwagens, trommelschudders, pootmachines, hooiharken, snelhooiers, kunstmest strooiers, maaibalken, etc. etc.; zelfs voor grotere machines, zoals trekkers, kan dit systeem worden gebruikt. Een voordeel van 20 tot 30 geeft dit systeem op de aanschaffingsprijzen. De economische positie van de handel in landbouwwerktuigen is nogal wankel. Vele bedrijven zijn door hun perso nele bezetting moeilijk optimaal te bemannen: zo zal in een akkerbouwgebied de bezetting in de oogstmaanden altijd te gering zijn en in de winter te groot. Bovendien zijn de handelsrisico's met be trekking tot de veroudering van de voorradige machines niet gering. De gebruiken en normen bij de handel in landbouwwerktuigen zijn van dien aard, dat het niet altijd even eenvoudig is daarbij een renderend bedrijf te exploiteren. De gehele handel in landbouwwerktuigen1 is in £en spiraal te recht gekomen, waardoor de boer steeds hogere prijzen voor zijn werktuigen moet betalen, omdat hij een steeds hoger bedrag als inruilwaarde voor zijn oude machines ontvangt. Voor een gebruikte trekker, welke als inruilobject wordt gebezigd bij de aankoop van een nieuwe trekker, betaalt speci fiek deze handel vaak meer dan 100 boven de ge taxeerde waarde van de oude inruilmachine, welk bedrag uiteraard ingecalculeerd wordt in de prijs van de nieuwe trekker. Volgens de C.H.V. zouden boeren, die een nieuwe machine wensen aan te schaffen en niets hebben in te ruilen, veel en veel te veel betalen voor hun werktuigen! De meeste transacties komen pas tot stand nadat de vertegenwoordiger in landbouwwerktuigen de boer meerdere malen heeft bezocht waarbij een werktuig soms. op het bedrijf dient te worden ge demonstreerd. Het inruilobject wordt voor belang rijk hogere bedragen ingenomen dan de werkelijke handelswaarde is. Service en garantie strekken zich vaak over een zeer lange periode uit en de rekening wordt meestal pas na enkele weken aangeboden. In vele gevallen geschiedt de betaling dan ook pas, nadat de boer op zijn bedrijf met het landbouw werktuig tot zijn genoegen heeft gewerkt, maanden na de faktuurdatum. De veelheid van merken en types van machines, waar bovendien o.a. onderdelenvoorraden voor moeten worden gehouden, de beperkte markt, uit voeringen van machines voor allerlei doeleinden, de snelle veroudering en de vele demonstraties en ten toonstellingen welke met hoge kosten gepaard gaan, extra loon, rente, etc., verlies door het inruilobject, er wordt door de landbouwwerktuigenindustrie veel geëxperimenteerd om wijzigingen van kleinere en grotere machines snel doorgevoerd te krijgeh, is er het gevolg van. Voor alles is het volgens de CHV nodig dat er duidelijk reële bruto prijzen gesteld worden, waarbij geen speling meer is voor te hoog opgeschroefde inruilprijzen. Wil de handel in landbouwwerktuigen zijn func tie blijven vervullen, dan zal zij zelf moeten zorgen voor een gezondere, betere basis, er zijn immers klanten die veel zelf kunnen, terwijl bij het huidige systeem iedereen over dezelfde kam geschoren wordt. De CHV stelt zich voor met de opzet van haar cash-and-carry-bedrijf duidelijk twee systemen te gaan hanteren: le kopers die de machine op het bedrijf gebracht wensen te zien, de volle nazorg claimen, enkele maanden krediet wensen en een inruilobject hebben waar zij veel geld voor verlangen. Zij betalen de prijs! 2e Kopers in het cash-and-carry-bedrijf, welke de machines zelf ophalen, zichzelf met nazorg red den (wel fabrieksgaranties), contant betalen en geen inruilobject hebben. Zij betalen de laagste prijs! Het mechanisatie-centrum van de CHV meent met deze nieuwe opzet „cash-and-carry", van de boer en voor de boer, een positieve bijdrage te kun nen geven als stap in de goede richting tot het on ontbeerlijke element van een rationele bedrijfsvoe ring.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 11