Nogmaals lOjaarsamenwerking Voordelen samenwerkingsvorm zijn beslist regel I INGEZONDEN Geachte Redactie, AM begrijpelijke redenen hebben wij uw arti- kei in uw blad van 4 april j.l. over „10 jaar samenwerking van de combinatie Salomé/Wijf fels" met aandacht gelezen. Ofschoon dit artikel getuigt van een gezond zakelijk inzicht en niet schroomt ook de nadelen van „samenwerken" onder het oog te zien, valt het ons toch wel op dat men zo goedkoop weet te werken, waardoor het voordeel wel ten gunste ven een combinatie moet vallen. Ofschoon wij geen enkele reden hebben om aan de juistheid van de in dit artikel genoemde kosten te twijfelen, moeten wij toch wel enkele vraagtekens plaatsen. Zo gaat men o.a. uit van een maaidorsmachine 2e hands van 30.000,waarvan de exploi tatie niet meer zou bedragen dan 18 van de aanschaffingsprijs. Met deze machine moet dan gemaaidorst worden 38 ha graan 9 ha graszaad 17 ha peulvruchten. Bij een dergelijk areaal menen wij dat een afschrijving in 5 jaar zeker nodig is, doch dit alleen vergt dan 20 van de aanschaffingsprijs. Voor reparatie en onderhoud bij een 2e hands-machine niet te onderschatten voor brandstof, verzekering, stalling, rente (min stens 3,5 administratie, porto, telefoon, etc. is dan verder niets aanwezig. Personeelskosten voor bediening, maar ook voor onderhoud en repa ratie alsmede voor onrendabele uren worden in het artikel buiten beschouwing gelaten, zodat ook wij deze hierin niet zullen betrekken. Voor de overige machines is het niet moeilijk een overeenkomstige kostenberekening op te stel len, maar ook wij hebben de wijsheid niet in pacht. Wij willen graag van anderen leren en zijn daarom te rade gegaan bij de Federatie van Land bouwwerktuigen Exploiterende Coöperaties in Nederland (de Flee) die in haar „Koerier" van december 1968 een aantal kostprijsberekeningen heeft opgenomen. Hieraan hebben wij het volgende ontleend. Ter vergelijking met de uitkomsten van de combina tie Salomé/Wij ff els vindt U deze percentages tus sen haakjes ernaast. Welke kosten toegerekend Precisie-zaaimachine afschrijven in 6 jaar reparatie en onderhoud overige kosten Bietenrooier (éénrijer) afschrijven in 5 jaar reparatie en onderhoud overige kosten Pootmachine (volautomatisch) afschrijven in 8 jaar reparatie en onderhoud overige kosten Aardappelrooier (éénr.) afschrijven in 5 jaar reparatie en onderhoud overige kosten M aaidorsinacliine afschrijven in 7 jaar reparatie en onderhoud overige kosten brandstof, smeermidd. 16,5 8 9 33,5 (18 20 =5 8 9 37 (22 12,5 3 9 24,5 (18 20 8 9 37 (22 14 14 9 SS 1 30 co fH Aldus komt men tot een gemidelde van 32 Bij een aanschaffingswaarde als bij de combinatie betekent dit per bedrijf 32 van 73.200, 23.424,3 is 7808,Het voordeel voor de combinatie bedraagt dan nog slechts 2047,per bedrijf. Van dit bedrag moeten de trekkerkosten, wagens etc. nog betaald worden, alsmede het per soneel. In plaats van deze kostprijspercentages van de Flec, hadden wij deze evengoed kunnen nemen van het L.E.I, of van „Wageningen" met ongeveer dezelfde resultaten. Opzettelijk hebben wij onze eigen kostprijsberekeningen niet genomen, hoewel deze met de aangehaalde becijferingen wel kun nen wedijveren. Daar de Flec door haar jarenlange ervaring echt wel weet wat machines kosten, blijven wij naar onze smaak met te grote verschillen zitten waarvoor wij geen verklaring kunnen vinden. Mogelijk dat een nadere precisering welke kosten wel en welke niet aan de machine-exploitatie zijn toegekend ons uit de droom kunnen helpen. Dit is menen wij ook in het belang van diegenen die een combinatievorm overwegen en daarbij vooraf de juiste kostprijsberekening willen maken. Aan U geachte redactie onze dank voor het op nemen van dit commentaar dat niet bedoeld is als kritiek op het bedoelde artikel, doch meer een bijdrage aan de juiste verhoudingen. BOVAL AFDELING: ZEELAND W. v. d. Linde, secr. COMMENTAAR OP INGEZONDEN STUK BOVAL Met aandacht hebben wij de reactie van de Boval afd. Zeeland op ons artikel over de samenwerkingsvorm „10 Jaar samenwerking te IJzendijke" gelezen. Het is altijd prettig reacties te ontvangen, ten bewijze dat een artikel niet alleen in de krant heeft gestaan maar ook goed is gelezen. Ook wij kunnen fouten maken en wanneer dat zo is, zouden wij niet schromen om die alsnog te corrigeren. Wij hebben een en ander dan ook nog eens nagerekend en getoetst aan de praktijkervaringen die deze combinatie al 10 jaar heeft. De reactie van de Boval gaat om belangrijke redenen over de financiële voordelen van de combinatie en be strijdt de juistheid van de jaarkostenpercentages die zijn aangehouden voor de grotere machines. Toch menen wij dat de hier vermelde kostenpercentages voor deze combi natie juist zijn. Een verduidelijking hiervan is echter op zijn plaats De kosten van reparatie, onderhoud en brand stof kloppen met de werkelijkheid. De afschrijving in 5 jaar zal zeker kunnen, daar de machine nu reeds 4 jaar gedraaid heeft en nog in prima staat is. Bietenrooier: 1-rijige Stoll, oppervlakte te rooien 22 ha. Afschr.: 24.000 3000 (restwaarde) 21.000 in 7 jaar Reparatie, onderhoud, div. Rente ƒ3000 of 12% 1440 of 6 840 of 3% OE JAARKOSTENPERCENTAGES IN de eerste plaats zijn de jaarkostenpercenta- ges, genoemd door de Boval, duidelijk bedoeld voor loonwerkbedrijven, die een veel grotere op pervlakte per machine bewerken onder alle mo gelijke omstandigheden. Een loonwerker zal ook gteeds met een moderne aan de nieuwste eisen aangepaste machine bij zijn klanten moeten ko men en dus veel vlugger moeten afschrijven dan de hierbedoelde combinatie. Zo is 22 ha voor een precisiezaaimachine en 22 ha voor een grote 1- rijige Stoll bietenrooier en 13 ha voor een aard- appelpoot- en rooimachine toch echt geen grote oppervlakte. Ook het onderhoud zal uiteraard bij een veel grotere te bewerken oppervlakte aanmer kelijk hoger zijn. De leden van de combinatie ver richten het onderhoud en de reparaties zo veel mo gelijk zelf. Hiervoor zijn geen arbeidskosten in rekening gebracht. De arbeid is in de kostenverge- lijking immers buiten beschouwing gelaten, en wordt eerst op het laatst vermeld. De kosten van stalling zijn niet gerekend. De leden van de combinatie hebben plaatsruimte in de bestaande schuur. Ook dit is bij loonwerkers, die speciaal voor hun machines een loods moeten neerzetten, geheel anders. De kosten van admini stratie, porto, telefoon etc. zijn bij deze kleine com binatie te verwaarlozen en niet aanwijsbaar. Dit ook weer in tegenstelling met loonwerkers. JAARKOSTEN VAN ENKELE MACHINES AAARNE willen wij de jaarkosten van de grote oogstmachines nader preciseren. Maaidors machine: Vooral de maaidorser van 10 voet (2e hands) geeft aanleiding tot verwarring. Er is hier bij uitgegaan van 18 van de nieuwwaarde. 30.000,-). De aanschaffingsprijs was uiteraard veel lager n.l. in 1965 12.000,We moeten ech ter steeds rekenen met de vervangingswaarde, ge steld op 17.000,—. We komen dan tot de volgende berekening: van 30.000 Afschr.: 17.000 2000 (restwaarde) 15.000 in 5 jaar per jaar 3000 of 10 Totaal 5280 of 22 De kosten van de aardappelrooier zijn gelijk be rekend als van de bietenrooier. Dus Afschrijving 12% Reparatie, onderhoud 6 Rente 3% Samen 22 van de vervangingswaarde. De kosten van de precisiezaaimachine en aard- appelpootmachine liggen iets lager, daar die lan ger zullen meegaan en veel minder onderhoud vragen. per jaar 10 4% 3% Afschr. (Restwaarde 20 in 8 jaar Reparatie, onderhoud Rente Reparatie en onderhoud 1400 of 4% Brandstof, smeerolie 300 of 1 Verzekering 100 of Rente: 3% van ƒ17.000 (60 van 6 rente) 600 of 2 Totaal 5400 of 18 Totaal 18 Ook dit zijn werkelijke percentages. De precisie zaaimachine is reeds 7 jaar oud en nog zeer goed, terwijl er nog geen reparaties van betekenis aan zijn uitgevoerd. Blijft dus een voordeel t.o.v. loon werk per bedrijf van 5000, Duidelijk stellen wij nogmaals dat hiervoor ex tra arbeid geleverd moet worden voor bemanning en onderhoud van de machines, en dat deze cijfers gelden voor de hier bedoelde combinatie. Combinatie WIJFFELS-SALOMÉ. v/d A. BAKKER (R.L.V.D, - Axel).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7