11 Geen tweeslachtigheid! VRIJDAG 25 APRIL 1969 57e Jaargang No. 2978 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbonw en Veeteelt in Zeeland IN DIT NUMMER, waarmee de ZLM een oplaag van over de 12.000 exemplaren be reikt, o.m.: De strijd om de spi* raa! van lonen en prijzen Pag. 3 Uil de Praktijk Pag. 5 en 6 Nogmaals 10 jaar sa menwerking, 'n reak- tie van de BOVAL en commentaar daarop Pag. 7 Toekomstperspectief van de Nederlandse fruitteelt Pag. 8 en 9 Teleac No. 12 T.V.-cursus Pag. 10 Mechanisatienieuws waarin o.m. „vast- huur" nader wordt besproken Pag. 11 Hel bouwen van aardappelbewaar* plaatsen Pag. 12 Onkruidbestrijding in bieten na opkomst Pag. 12 Snelle evolutie warm bloed paardenfokke rij en mechanisch voeren van mestvar- kens Pag. 15 „Voor de Vrouw" en „Plattelandsjeugd" Pag. 21 en 22 „Regeren is vooruitzien!" In het midden latende of dit altijd op de iuiste wijze en voldoende gebeurt! De akkerbouwer die straks zijn aardappelen op de juiste wijze wil bewaren moet er tijdig voor zorgen dat zijn opslagplaats aan de daar aan te stellen eisen voldoet. In dit nummer wordt in een artikel hierop nader ingegaan. De foto laat het vullen van een aardappelbewaarplaats zien via geïsoleerde buitendeuren. ONS COMMENTAAR I MU de periode van het gesproken woord via de gebruikelijke wintervergaderingen in onze maatschappij alweer enige tijd voorbij is, wordt het tijd om weer via deze kolommen op de aktualiteit in te haken. Het was zeker geen opgewekt vergaderseizoen, wat we in afdelings- en kringverband hebben af gesloten. De belangrijke bedrijfstakken in ons ge west akkerbouw en fruitteelt hebben het niet gemakkelijk. In zo'n situatie is het van bijzonder veel betekenis, dat er een nabetaling op de bie ten komt, zoals de Suikerunie dit wist te realise ren. En het oplopen van de aardappelmarkt was voor de regelmatige teler (en verkoper) een even nood zakelijke ontwikkeling voor het behoud van zijn positie. Dat die aardappelmarkt een ongewisse zaak is, hebben we de afgelopen twee seizoenen wel weer aan den lijve ondervonden. Laten we hopen, dat we met zijn allen ons deze onzekere marktsituatie blijven realiseren en dat de noodkre ten om tot meer bundeling van de afzet te komen zoals bijvoorbeeld nog maar een paar maanden geleden terecht met veel nadruk in de IJsselmeer- polders werd geslaakt niet met het oplopen van de markt in het niets verdwijnen. f)AT we behoefte hebben aan regelmatige en redelijke prijsvorming is al een oud verhaal. Maar juist nu is dit toch van veel belang. We zit ten immers met nog meer, geenszins rooskleurige, problemen zoals de moeilijke situatie op de graan markt en de machteloze E. E. G. Zowel door ver kiezingen in diverse landen, als door de Europese commissie zelve, die zich naar het voorkomt ge heel in het plan Mansholt heeft vastgebeten, komt er uit het Brussels overleg niets meer tevoorschijn. Met name voor de akkerbouw moeten als we goed zijn geïnformeerd regelingen voor enkele kleinere produkter min of meer panklaar liggen, Maar ja, we moeten al blij zijn, als er voor 1 juli een prijsvaststelling voor de diverse produkten uit Brussel komt. JAMMER genoeg heeft de fruitteelt niet de meevallers gehad, die in de akkerbouw de stemming wat verbeterden. In de fruitteelt spitsen zich de moeilijkheden van de bikkelharde strijd om de gunst van de consumeni in een overvoerde markt wel zeer in het bijzonder toe. Een strijd, die zich trouwens in steeds meer agrarische bedrijfs takken scherper aftekent. De noodzakelijk geachte maatregelen voor de fruitteler, zoals die de afgelopen maanden op di verse vergaderingen aan de orde kwamen, vinden we terug in het rapport „Toekomstperspectief voor de Fruitteelt", dat onlangs is uitgebracht door een commissie van de 3 C. L. O. Het is een hard rap port, dat de zaken bij de naam noemt. Er komt ongetwijfeld nog wel eens geelgenheid op de in houd van dit rapport nader in te gaan. Zeker zal het bestuur der ZLM in de eerstvolgende verga dering ook deze zaak nader bespreken. Hoe men ook over de diverse aspecten, die in dit rapport genoemd worden (bijv. de noodzakelijke bedrijfs- grootte), mag denken, één ding hopen wij, name lijk dat dit rapport een nieuwe impuls mag zijn voor een eensgezinde en goede aanpak in eigen kring en tot zinvolle maatregelen van overheidswege. LIET debat in de Tweede Kamer van onze Staten Generaal, dat onlangs plaatsvond, was zeker ook voor de fruitteelt een teleurstelling. Daar waar het de behandeling van het sanerings fonds betrof, was het resultaat immers nogal nega tief. Geen verandering van de normen gedurende deze Kabinetsperiode, aldus de Minister, wel enke le incidentele wijzigingen. In hoeverre hier speciaal aan de bedrijfstak, die wel in het bijzonder in grote problemen zit, werd gedacht, zal nog moeter. blijken. Overigens hebben de argumenten van de Mi nister ons weinig kunnen overtuigen. Indien immers de dalende tendens in het aantal saneerders een gevolg is van de eerste relatief talrijke golf, zoals de Minister stelde, dan heeft een verhoging van de uitkering toch weinig financiële gevolgen voor de schatkist en kan het altijd geprobeerd worden. Bovendien de flexibiliteit, die het bedrijfs leven wel betracht heeft, toen het om verlaging van de normen ging, gebiedt ons inziens om nu een herziening naar boven te bewerkstelligen. Want praten over sanering, maar het deze niet verge makkelijken, is niet alleen tweeslachtig, maar so ciaal gezien, met name voor de fruitteelt in deze situatie, moeilijk verteerbaar! Pr*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 1