Snelle evolutie warmbloedpaardenfokkerij Tegen bloedarmoede bij biggen ijzerpreparaat op veenbasis Mechanisch voeren van mestvarkens J. J. ZONDERLAND R. V. V. D. - Goes De Vereniging tot bevordering van de warmbloed fokkerij in Zeeland benoorden van de Westerschelde hield op 12 maart j.l. haar eerste jaarvergadering te Goes. In zijn openingswoord schetste de voorzitter, de heer J. L. W. Wessels Boer, de aktiviteiten van het eerste verenigingsjaar. Ter gelegenheid van de ZLM- tentoonstelling werd op 21 juni te Wilhelminadorp de premiekeuring georganiseerd. Voorts werd ge start met een 3-tal cursussen op het gebied van de paardehouderij. De cursus toiletteren en voorbrengen van paarden te Kerkwerve is inmiddels afgesloten, 9 cursisten slaagden. Te Goes en op Walcheren wordt de cursus paardengebruik gegeven. Besloten werd om door het organiseren van cur sussen, fokkersavonden en keuringen meer belang stelling op te wekken voor de warmbloedfokkerij. De premiekeuringen voor 1969 zullen worden ge houden op 11 juli te Oostkapelle in het kader van de Agrarische Dagen Walcheren. Getracht zal worden om hier zoveel mogelijk paardenrassen bijeen te krij gen. Wellicht is het in de toekomst mogelijk een pro vinciale paardendag voor Zeeland te organiseren. Voor de paardenfokkerij is het belangrijk dat er voor zijn fokprodukten afzetmogelijkheden zijn. Daarom werd in aansluiting op de algemene vergade ring een forumavond gehouden. Hiervoor waren be halve de fokkers ook de leden van rijverenigingen uit genodigd. Het forum bestond uit de heren A. J. Ver mond, secretaris van de V. L. N., A. Punt, voorzitter van de Afdeling Noord-Brabant-Zeeland; L. B. H. v. d. Slikke, Arnemuiden, ir. W. L. Harmsen, Rijksvee- teeltconsulent voor Zeeland. STAND VAN ZAKEN HUIDIGE PAARDENFOKKERIJ |^E heer Vermond gaf eerst een korte uiteenzet ting over de huidige paardenfokkerij. Er is thans een snelle evolutie gaande in de paardenwereld. Daarbij zijn 3 punten essentieel 1. Van waaruit moeten we veranderen? Het gebruik van paarden in de landbouw zal nog verder af nemen. Toch bezitten de Gelderse en Groninger typepaarden een aantal goede eigenschappen die ook voor andere doeleinden geschikt zijn. 2. In welke richting ombuigen? De vraag naar paar den voor de vrijetijdsbesteding neemt toe. De fokkerij zal zich hier meer op moeten richten (rijpaardfokkerij). Daarnaast zal ook de tuigpaard- fokkerij in stand gehouden moeten worden.. 3. Hoe kunnen we snel tot resultaten komen? Een aantal eigenschappen van het huidige Gelderse type paarden, zoals de makheid, moeten we be waren. Daarnaast moeten de rijpaardeigenschappen worden opgevoerd, hetgeen inhoudt a. schuine schouder, lange schoft, niet te lange rug. b. hals iets naar voren, een afbuiging in de nek, een goed uitgesneden hals en een edelhoofd. c. de bewegingsvorm moet ruim naar vorèn zijn waardoor men tevens een goede zit krijgt. Hiervoor is het nodig om aan de bestaande fokkerij bloed toe te voegen. Dit kan bereikt worden door van de beschikbare merriën een aantal te laten dek ken door volbloed hengsten. De halfbloedhengsten die daaruit voortkomen kunnen, teruggekruisd met: de huidige merriestapel, goede rijpaarden geven. BJf voorkeur worden Engelse volbloeds gebruikt. Arabic* ren zijn wat aan de kleine kant. De discussie werd geopend met de vraag of 1e landelijke ruiter voldoende capaciteit en tijd kan op-, brengen om een paard dat hoog in het bloed staat goed te beheersen. Er kwam duidelijk naar voren daf een hoog in het bloed staand paard een betere ruiter nodig heeft. Daarom moet in de fokkerij rekening gehouden worden met het karakter van de paarden. Dit is voor de ruiter belangrijker dan het exterieur. HENGSTENHOUDERIJ .Verder kwam de hengstenhouderij in Zeeland nog ter sprake. Er werd opgemerkt dat de fokkers in Zeeland het maar moeten doen met 2e rangs heng sten en dat de keus bijzonder klein is. Dit is een moeilijke zaak. Het aantal te dekken merriën is te gering om een goede hengst naar hier te halen. Bo vendien willen niet alle fokkers hetzelfde type hengst. Er werd nog een mogelijkheid geopperd om een associatie van fokkers op te richten die gezamenlijk een goede hengst zou moeten exploiteren. Een eerste vraag die hierbij naar voren kwam was of dit niet te duur zou worden door het beperkte aantal merriën. De tweede moeilijkheid was de vraag wie met de hengst rond zou moeten rijden. Een geheel bevredi» gende oplossing werd nog niet gevonden. Ook werd nog geïnformeerd om in Nederland tot één paardenblad te komen. De bestaande bladen zijn naar inhoud totaal verschillend, en veelal daarbij ook nog verenigingsorgaan. Daarom lijkt het niet goed mogelijk tot samenvoeging te komen. Na afloop van deze leerzame avond werden nog een 2-tal films vertoond. Regelmatig wordt de raad gegeven om de bij big gen vaak voorkomende bloedarmoede te bestrijden. De ijzerarme moedermelk van de zeug is vaak mede-oorzaak van een gebrek aan haemoglobine (rode bloedlichaampjes). De remedie daartegen wordt de laatste tijd steeds minder gezocht in het inspuiten van ijzerpreparaten. Deze methode kostte vrij veel. Bovendien had zij het nadeel dat nu en dan abcesjes optraden. Door 't geprik traden plaat selijk blijvende verkleuringen van het vlees op, die pas later bij de slacht bleken en een negatieve invloed hadden op de exiportmogelijkheden van het vlees. Algemeen in zwang is het verstrekken van zwarte grond (slootbagger of compost), in een enkel geval ook wel koemest. Bij deze werkwijze is men er niet altijd zeker van dat het toegediende materiaal de noodzakelijke mineralen in voldoende mate bevat en geen ongewenste, schadelijke stoffen bevatten. De toediening van ijzer langs de natuurlijke weg is verreweg te verkiezen boven het injecteren. De N.V. Turfstrooiselfabriek en Veenderij „Trio" te Westerhaar heeft nu, in samenwerking met 't Cen traal Diergeneeskundig Instituut te Rotterdam en met het Instituut voor Moderne Veevoeding „De Schothorst" te Hoogland, een produkt ontwikkeld dat aan bepaalde eisen van gehalte en zuiverheid voldoet Veen is steriel, zeer zoutarm en uiterst homogeen van samenstelling. Aan een mengsel van prima veensoorten, op speciale wijze gewonnen, worden door „Trio" zodanig materialen toegevoegd, dat een voor genoemd doel „ideaal"-produkt wordt verkre gen. Het middel, dat „Trio-BEBI" is genoemd, bevat voldoende resorbeerbaar ijzer, is vrij van ziekte kiemen, blijft fris doordat het niet schimmelt, heeft geen nadelige bijmengsels en wordt graag door de biggen opgenomen. Op beide genoemde instituten is het middel be proefd. Uit de rapportering blijkt, dat men het mid del doelmatig, eenvoudig en goedkoop acht en er een uitstekend preparaat in ziet om daarvan ge durende de eerste 4 a 5 weken een liter per dag aan een flinke toom biggen te geven, aldus meldt ons Cebeco's Afd. Voorlichting. De duidelijke tendens om tot verdere specialisatie te komen en in verband daarmede tot uitbreiding van de produktie-omvang stimuleert de drang naar me chanisatie en rationalisatie. In de mestvarkenssector staat daardoor vooral de mechanische voedering in de belangstelling. Het aantal systemen dat door de fabrikanten op de markt wordt gebracht neemt dan ook toe. Voor de ondernemer de vaak moeilijke keus of een dergelijk systeem bedrijfseconomisch wel de voorkeur verdient boven 't traditionele voerssyteem. In publikatie no. 43 „Mechanisch voeren van mest varkens" van het Instituut voor Landbouwbedrijfs gebouwen te Wageningen kosten 2,giro 947476) zijn naast beknopte beschrijvingen van een viertal mechanische voedersystemen tevens kostenverge-: lijkingen opgenomen met andere voedermethoden. Op grond van de gemaakte berekeningen wordt o.m. op gemerkt dat: toepassing van een mechanisch voersysteem werkt 30 meer arbeidsverluchtend en arbeidsbespa rend dan de traditionele werkwijze; bij gelijke produktieomvang (maar dus meer vrije tijd!) daalt bij mechanisch voersysteem het ar beidsinkomen, wordt de door de mechanisatie vrij komende arbeid benut dan wordt het arbeids inkomen gunstig beïnvloed en stijgt bij volledige benutting tot boven het inkomen dat met de tra ditionele voedermethode behaald kan worden. BESTEMMINGSPLANNEN Tholen: Met ingang van 18 april liggen gedurende een maand ter inzage de bij raadsbesluit vastgestelde bestemmingsplannen „Verbrandestraat" en „Noord I". Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend, kunnen bij G. S. bezwaren in dienen. 's Gravenpolder: Met ingang van 21 april liggen gedurende een maand ter inzage: a. Het besluit van G. S. tot gedeeltelijke goedkeuring van het bij raads besluit vastgestelde bestemmingsplan ,,'s Graven polder 1968". Door G. S. is geheel resp. gedeeltelijk goedkeuring onthouden aan art. 7 lid 6 en art. 28 lid 2, van de bijbehorende voorschriften, b. Het be sluit van G. S. tot gedeeltelijke goedkeuring van het bij raadsbesluit vastgestelde bestemmingsplan „Be drijfsterrein Schoorkenszandweg 1967". Door G. S. is goedkeuring onthouden aan art. 12 van de bijbehoren de voorschriften. De bestemmingsplannen met de daarbij behorende voorschriften liggen ter inzage. Ziji, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot G. S. hebben gewend, alsmede ieder, die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke ont houding van goedkeuring door G. S. aan de voor schriften, kunnen gedurende bovengenoemde termijn tegen de beslissingen van G. S. beroep instellen bij de Kroon. Middelburg: Met ingang van 17 april ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp partiëel bestem mingsplan Breeweg I. Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder tegen dit ontwerp bij de ge meenteraad schriftelijk bezwaren indienen. Middelburg: Met ingang van 23 april 1969 ligt ge durende een maand ter inzage het bij besluit van G. S. goedgekeurde en herziene bestemmingsplan Breeweg III. Zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G. S. hebben gewend, kunnen bij de Kroon beroep instellen. Gelijke be voegdheid komt toe aan diegenen die zich tijdig tot G. S. hebben gewend en aan een ieder, die bezwaren heeft tegen onthouding van goedkeuring door G. S. Kattendijke: Met ingang van 23 april liggen ge* durende een maand ter inzage de door G. S. goed* gekeurde bestemmingsplannen, t.w.: ade herziening van de bebouwingsvoorschri'ften „Kom Kattendijtai 1964"; b. het bestemmingsplan „Picknickplaats Koter uitsweg 1967". Zij, die zich tijdig met bezwaren zot wel tot de gemeenteraad als tot G. S. hebben gewend^ kunnen gedurende de bovengenoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Vogelwaarde: Met ingang van 17 april ligt gedurere» de een maand ter inzage: a. Het besluit van G. waarbij is goedgekeurd het raadsgesluit tot vaststel» ling van de herziening van het bestemmingsplan Re* creatiegebied Hengstdijk, behoudens enkele bepaliiiB gen. b. Het voornoemde bestemmingsplan met bij* behorende toelichting. Zij, die zich tijdig met bezwa* ren zowel tot de gemeenteraad als tqt G. S. hebben gewend, kunnen gedurende bovengenoemde termijn bij de Kroon beroep instellen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwaren heeft tegen onthouding van goedkeuring aan enkele bepalingen door G. S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 15