Het bouwen van bewaarplaatsen voor aardappelen het bewaren van aardappelen in gebouwen heeft veel voordelen. Een belangrijke faktor hierbij blijft het beheersen van de bewaartemperatuur. In een goed gebouwde bewaarplaats is dit eenvoudig .te realiseren, d.w.z. in een goed gesloten en goed geïso leerde ruimte, voorzien van een goed beluchtings systeem. 12 Aangezien de kosten van een bewaarplaats nogal uiteen kunnen lopen, zullen de meest voorkomende systemen met hun voor- en nadelen wat nader wor den toegelicht. TIJDELIJKE BEWARING Onder tijdelijke bewaring verstaan we het bewaren van aardappelen, welke vóór januari zullen worden afgeleverd. Bij tijdelijke bewaring zijn daarom dure voorzieningen aan een bewaarplaats niet verant woord. In de meeste gevallen worden de wanden ge bouwd met pakken stro. Deze strowanden worden verstevigd door in de pakken stro ruiterstokken te steken. Deze liggen dan horizontaal in de partij1 aard- omstandigheden worden gerooid, de storthoogte tot 22/2 m blijft beperkt en de aardappelen inderdaad op tijd worden geleverd. Aangezien vooraf niet is te bepalen onder welke omstandigheden zal worden ge rooid, kan in feite een beluchtingssysteem niet ont breken. VENTILEREN Een beslist niet dure oplossing is bij tijdelijke op slag de aanschaf van een ventilator met een boven gronds houten luchtkanaal en lattenroosters. De ven tilator is bevestigd in een kist en wordt meestal op de deel geplaatst. Ondanks de tijdelijke opslag heeft men bij aan wezigheid van een ventilator de mogelijkheid om de aardappelen droog te draaien en uitbreiding van phythopthora tegen te gaan. Bovendien kan men, in dien niet vóór de winter wordt afgeleverd, de aard appelen alsnog met een kiemremmingsmiddel behan delen. Indien de wanden niet goed zijn geïsoleerd en een plafond ontbreekt, is het bij een langdurige bewaring onmogelijk om de bewaartemperatuur goed te kun nen beheersen. Dit wordt bovendien nog nadelig be- een wand met een dikte van 2 pakken stro. Op veel bedrijven blijkt echter het werken mét pakken stro niet te bevallen. In de eerste plaats gaal er nogal wat opslagruimte verloren. Bovendien vraagt zowel bij het inbrengen als het afleveren van de aard® appelen een strowand met ruiterstokken extra werit en is er een grotere kans op ongedierte. In bijna alle gevallen zijn de bestaande wanden niet drukvast genoeg. Een betrekkelijk goedkope oplossing is het aanbrengen van houten wanden. Hierbij wogfc den houten stijlen (8 x 20) 5 cm vanaf de bestaande wanden geplaatst. Deze stijlen staan 80 cm uit elkaar en van onderen los of vast in de betonvloer. Boven de stijlen ligt een koppelbak, welke via trekstange» aan de gebinten en de andere wanden wordt beves» tigd. Dit laatste levert in oude schuren vaak geen problemen op, hoewel de hulp van een aannemer hier bij wel gewenst is. ISOLATIE Tegen de stijlen worden tegenwoordig, voor isola tie 2 dekens van minerale wol aangebracht, (glaswol, steenwol) met een totale dikte van 9 cm. De dekens worden in banen overdwars tegen de stijlen gespij» J. H. VAN NIEUWENHUIZEN R.L.V.D. - Goes Ondergronds beluchtingssysteem werkt gemakkelijk bij het vullen en Opbouw van een houten wand en geïsoleerd met dekens van minerale wol. ledigen van de bewaarplaats. appelen, zodat door de druk van de aardappelen op de ruiterstokken de pakken stro op hun plaats blijven. Om de investering zo laag mogelijk te houden ont breekt vaak ook een ventilator met beluchtings systeem. Omdat het juiste moment van verkopen toch moeilijk is te bepalen, worden bij het ontbreken van een ventilator veel aardappelen direkt bij het in de schuur brengen behandeld met een kiemremmings middel (poeder). Een voordeel hiervan is de goede verdeling van het middel over de aardappelen. Een bezwaar hiertegen blijft de kans op huidirritaties (blaasjes), vooral op niet voldoende afgeharde aard appelen. Het ontbreken van een ventilator behoeft geen be zwaar te zijn, mits de aardappelen onder gunstige invloed, doordat op veel bedrijven, zowel de aard appelen als 't rundvee, in dezelfde schuur zijn onder gebracht. LANGDURIGE BEWARING yOOR het bewaren van aardappelen tot in het voorjaar moeten aan de bewaarplaats hogere eisen worden gesteld. Een aardappelbewaarplaats vraagt voldoende drukvaste en geïsoleerde wanden. Vooral het drukvast maken van de wanden is vaak een moeilijke kwestie. De goedkoopste oplossing is kerd, waarbij de naden worden overlapt. In tegen stelling tot vroeger worden vrijwel geen vlasscheven meer gebruikt. Vlasscheven zijn duur geworden, vra gen meer werk bij het op zijn plaats brengen, terwijl de kans op ongedierte altijd aanwezig blijft. Hierna worden de planken aangebracht, tot 1%' cm hoogte bij voorkeur 5/4" en de rest met 1" hout, Een duurdere oplossing is een gemetselde wand® konstruktie. Deze wordt meestal uitgevoerd als spouwmuur met een gewapende holle bouwsteen als binnenspouwmuur en tevens voorzien van de nodige steunberen. Deze gewapende wand wordt dan verder aan de binnenzijde geïsoleerd, meestal d.m.v. houtwolcement* platen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 12