Veilingen PINGEN VAN PE WEEK j a INGEZONDEN {Buiten verantwoordelijkheid der Redaktie) Actieplan voor Zuid-West Nederland Nu de pogingen van de veilingen Goes, Kapelle en Middelburg om tot fusie en nieuwbouw te ge raken zijn mislukt, kan men zich afvragen: Wat NU? In contacten met andere fruittelers zijn de vol gende meningen en conclusies gegroeid: le. Dat door het mislukken van fusie en nieuw bouw, de sterke drang naar concentratie van het aanbod aanwezig blijft. te. Dat concentratie van het aanbod zo spoedig mogelijk tot werkelijkheid gebracht dient te worden, in geheel Zuid-West Nederland. 3e. Dat men zich dit als volgt zou kunnen voor stellen: 4. Het stichten van een overkoepelend orgaan door de gezamenlijke veilingen (hierna te noemen „het verkoopbureau"). b. Het aanstellen van een actief persoon die als verkoper optreedt c. Het aanstellen van een contactman die regelend optreedt in de kwaliteitsindeling bij inbreng van fruit in koelhuizen (o.a. bewaarbaarheid, kleur enz.). 4c. Dat het verkoopbureau de volgende taken krijgt te behartigen: a. Contacten leggen, en contracten af te slui ten met inkopers van grootwinkelbedrij ven, conservenindustrie, groothandel, ex porteurs enz. b. het aanbieden en verkopen van grote par tijen in termijn transacties. e. het zelfstandig opereren en bevorderen van transacties op exportmarkten. tL het eventueel ontwikkelen van een vast prijzensysteem. e. het afsluiten en onderbrengen van teelt contracten. f. het komen tot en ontwikkelen van een eigen marketing strategie in de toekomst. 5e. Dat de veilingen hun diverse functies normaal blijven behouden en kunnen uitvoeren, aan gezien in het begin nog een gering percentage via het verkoopbureau afgezet zal worden. Er zal zeker voldoende aanbod voor detailhandel blijven, terwijl de veilingklok haar normale functie moet blijven behouden. 6e. Dat de veilingleden hun produkten geheel of gedeeltelijk vrijwillig van te voren aan het verkoopbureau aanbieden, en de verkoper de volledige vrijheid geeft om over hun produk ten te beschikken. 7e. Dat het verkoopbureau de beschikking krijgt van een gedifferentieerd groente- en fruit- pakket (gezien de verschillende aard der vei lingen), wat een groot voordeel kan beteke nen bij onderhandelingen met grootwinkel bedrijven (breed assortiment). 8e. Dat een overzichtelijker en effectiever pool- beleid gevoerd kan worden. 8e. Dat. het verkoopbureau het onderling overleg aangaande sorteren en koelruimte kan bevor deren. 10e. Dat eventueel andere delen van Nederland zich op dezelfde wijze zouden kunnen organi seren. Onze conclusie is dat op deze wijze een concen tratie van het aanbod verwezenlijkt kan worden, die ver uitgaat boven de fusieplannen van de reedt 3 genoemde veilingen, terwijl deze opzet het aan trekkelijke heeft, dat geen investeringen behoeven gedaan te worden. Het is thans een gebiedende eis dat wij fruittelers van Zuid-West Nederland, de afzet van onze pro dukten in nieuwe banen gaan leiden! We zijn ons bewust dat dit plan onvolledig is, en op menig punt aangevuld dient te worden; toch menen wij dit plan onder uw aandacht te moeten brengen, en uw reacties daarop te vernemen. We hopen hiermee een positieve bijdrage ge leverd te hebben tot een beter afzetbeleid in de toekomst voor Zuid-West Nederland. F. MEULENBERG Kortgene Oostpolder Abonné Zeeuws Land- en Tuinbouwblad. VOOR DE DISTRICTSRADEN VAN HET LANDBOUWSCHAP Geadviseerde ophokperiode voor post duiven: Schoüwen-Duiveland 31-3-'69 tot en met 10-5-'69 Tholen en St. Philipsland 24-3-'69 tot en met 3-5-'6Ö Zuid-Beveland l-4-'69 tot en met 15-5-'69 Noord-Beveland 24-3-'69 tot en met 30-4-*69 Walcheren 7-4-'69 tot en met 17-5-'69 Oost Zeeuws-Vlaanderen 24-3-'69 tot en met 30-4-'69 West Zeeuws-Vlaanderen 31-3-'69 tot en met 10-5-'69 APPELPRIJZEN LIEPEN IETS TERUG De prijzen van appels op de fruitveilingen in Zeeland zijn vorige week iets teruggelopen. Er waren ruime aanvoeren van Golden Delicious. De beste partijen kwamen weliswaar nog vlot aan 65 cent per kg maar dat waren toch uitzonderingen. Het merendeel van dit ras ging weg tegen prijzen van 50 tot hoogstens 60 cent per kg. In vergelij king met de voorgaande weken lag de prijs onge veer 5 cent pr kg lager. Met de afzet gaat het op het ogenblik iets min der vlot. Er is weer veel concurrentie op de Euro pese appelmarkt. Vooral de export vanuit Italië is aanzienlijk toegenomen. Op de Westduitse mark ten wordt veel concurrentie van Italiaanse appe l-en ondervonden en ook in ons land komen deze in toenemende hoeveelheden aan de markt. Ook in de grootwinkelbedrijven in onze omgeving wor den ze aangeboden. De smaak van deze Italiaanse appelen is niet als die van ons fruit, maar tochi kunnen ze blijkbaar verkocht worden en zitten ze het Hollandse produkt in de weg. De concurrentie van Golden Delicious uit Frank rijk is op het ogenblik wat minder groot omdat ook hiervan de prijzen zijn opgelopen. De vraag naar mooi gekleurde partijen Jonathan blijft groot. De prijzen hiervan stegen tot rond en soms iets boven 70 cent per kg. Een groot deel van het aan bod van Jonathan komt echter niet verder dan 4045 cent per kg. Winston is er nu weinig meer te koop op de Zeeuwse veilingen. De prijs van dit ras kan zich goed handhaven op 80 cent tot tegen een gulden per kg al naar gelang van de kwali teit. Goudreinette wordt er in Zeeland vrijwel niet meer aangeboden. Elders in het land wordt voor deze appel nog steeds rond 1,per kg betaald Wat de peren betreft kon de Conference zich re delijk handhaven op het peil van midden maart. De grote en middelmaten werden verkocht voor 35 en 40 cent per kg. Er blijft vraag naar deze peer voor export naar verschillende landen. Met de afzet van Saint Remy blijft het moeizaam gaan. Er is nog steeds een redelijk aanbod maar de prijs kwam vorige week voor de beste partijen slechts even boven 30 cent per kg en veel werd verkocht rond 25 cent. Duidelijk blijkt hoe klein de markt is voor deze peer. KNELPUNTEN IN DE AFZETSTRUKTUUR IN een hoofdartikel in haar officieel orgaan „Groenten en Fruit" maakte het Centraal Bu reau van Tuinbouwveilingen vorige week een ana lyse van de verschillende knelpunten die zich voor doen in de bestaande afzetstruktuur bij het harde fruit. Daarin lezen we dat hoogstens 2025 van de Nederlandse fruitproduktie bestaat uit fruit dat geschikt is voor massadistributie. Dat betekent dat bij een normale fruitoogst van 500 miljoen kg er maar een presentabel aanbod is van 100 tot 125 miljoen kg. In de komende jaren (genoemd wordt 1970 tot 1975) zal een kleine minderheid van de 25.000 Nederlandse telers 6070 van dit pre sentabel aanbod van fruit leveren. Gezien de af werende houding tegenover de pools zal hooguit 20 tot 30 miljoen kg via de pools worden afgezet Door het nog steeds grote aantal fruitveilingen wordt het aanbod versnipperd. Slechts in enkele gebieden ontstond een geconcentreerd aanbod van moderne appels op bestaande veilingen. Genoemd worden in dit verband Limburg, Zeeuws-Vlaande ren en in beperkte mate ook rond de Noord Oost polders. Van een behoorlijke aanpassing van het veilingwezen aan de moderne massa distributie van fruit kwam tot dusver volgens C. B. weinig terecht De verwachtingen voor een belangrijke verbete ring van de presentatie van het fruit worden niet hoog aangeslagen. Van het fruit dat door het binnenland wordt op genomen volgt nog plm. 80 de traditionele han delskanalen en 20 wordt geleid via nieuwe we gen zoals grootwinkelbedrijven en warenhuizen. De versnippering van het aanbod en de samenstelling van het sortiment, met het gemiddeld lage kwali tatieve peil, vormen een belemmering voor de vraag naar ons fruit In het buitenland. MAATREGELEN LIET Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen noemt verder een aantal maatregelen die genomen zullen moeten worden om de afzet In de toekomst veiliger te stellen. Gedacht wordt aan de volgende maatregelen: 1. Invoering van stemrecht naar omzet Hierdoor zal het gemakkelijker worden maatregelen door te voeren die gericht zijn op verbetering van de kwaliteit. 2. Invoering van een vast jaarlijks kostenbedrag per lid en gastaanvoerder. Dit zal op veilingen met een groot aantal kleine aanvoerders leiden tot een juistere dekking van de door kleine aan voerders gemaakte kosten. 3. Heffing van een vast bedrag per aangevoerde partij. Dit zal op veilingen met veel kleine par tijtjes bijdragen tot een juistere kostenverdeling. 4. Verkoop van fruit voor niet-Ieden, onder voor waarde dat deze alle kwaliteiten ter veiling aan voeren. 5. Richten van de minimumprijsregelingen op een uit de verse markt nemen van klasse Jl en min der. Het Centraal Bureau van de Veilingen stelt ver der dat men als fruittelers en als veilingen in de komende tijd een principiële keuze zal moeten doen. Een voortgaan op de huidige weg, zonder aan passing van de veilingen, zal het uithollingsproces van deze veilingen snel verder doen verlopen. Ge steld wordt, dat men moet Komen tot het voorko men van een onderlinge concurrentiestrijd tussen de grote telers, tussen de veilingen en tussen gro te telers en veilingen onderling. SUGGESTIES AANPAK TER VERBETERING QVER enige tijd hoopt het Centraal Bureau van de veilingen meer gedetailleerde suggesties te doen voor een aanpak ter verbetering van de bestaande situatie. Met belangstelling zien we uit waartoe dit alles zal leiden. Er zijn heus wel kanttekeningen te maken ook wel kritische, bij hetgeen C. B. thans heeft naar voren gebracht. Niettemin is duidelijk dat er met betrekking tot de fruitafzet wat moet gebeuren en dat dit kan lel den tot grote dingen wanneer de telers weten hun krachten te bundelen en zich niet schuldig te ma ken aan onderlinge concurrentie. We hebben geen behoefte om hierop thans nader in te gaan voor wat betreft de Zeeuwse omstandigheden. De situatie in de fruitteelt is somber, maar niet hopeloos. We leven thans weer op hoop van ze gen voor het nieuwe seizoen. Hoe dat zal worden weten we (gelukkig) nog niet We zullen echter moeten doen wat mogelijk is om met fruit van zo hoogwaardig mogelijke kwaliteit aan de markt te komen. Er zijn Ir» de afgelopen maanden ook In Zeeland veel oude en onrendabele boomgaarden verdwenen. Zonder twijfel zal door de aan de gang zijnde rooiakties met premie de kwaliteit van het Neder landse fruitaanbod verder verbeteren en wanneer dat ook in Europees verband zal gaan gebeuren zou het herstel zich wel eens spoediger kunnen melden dan we hadden verwacht Alleen zal daar bij van de teler worden gevraagd dat hij een aan de eisen van deze tijd aangepast bedrijf heeft en zal ook nodig zijn dat de afzet 18 aangepast,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6