UIT DE PRAKTIJK De kosten drukken! Let op uw zaak! Boer en loonwerker: wederzijds begrip noodzakelijk! T[jdig de bakens verzetten Gereed voor inzaai 5 Tot en met maandag 10 maart was er in de jon gere polders op ZUID-BEVELAND al aardig wat gezaaid, in de andere polders nog weinig. De struk- tuur was prima, de grond liet zich prachtig klaar maken. Vanaf 10 maart hebben we nu zo'n 60 mm neerslag gehad. De struktuur van de grond is hier door niet vooruitgegaan, de grond zal dan ook minder los zijn. Men dient niet te vroeg te begin nen, begin niet te knoeien, laat de grond eerst voldoend# drogen. Zeker is dit voor diegenen die 's maandagsavonds voor de regen hun perceel met zomertarwe, vlas of erwten al gedeeltelijk hadden gezaaid, zal het zeer moeilijk zijn om lang te wachten. Hoe droger men het laat worden hoe beter ook het resultaat zal zijn. Na de regen bleven hier en daar enkele plassen op de gezaaide percelen staan. Snel werd geUacht om dit zo snel en zo goed mogelijk af te laten. Onbegrijpelijk is het wel dat men het met gr«^s- land niet zo nauw neemt. Men doet hier jammer genoeg nog te weinig aan. De opbrengst van gras en/of hooi wordt hierdoor gedrukt en in het voor jaar bovendien vertraagd. Het aantal bedrijven dat de bieten op 50 cm zaait en de aardappelen op 75 cm poot, neemt ieder jaar nog toe, echter toch nog niet snel ge noeg. Ga nu ineens en radicaal over op deze af- De overvloedige neerslag die de afgelopen twee weken op THOLEN en SINT-PHILIPSLAND is gevallen, heeft een lelijke streep door de boeren- rekening gehaald. Momenteel lijkt 't weer weder om een drogere periode in te luiden, zodat we an dermaal aan het voorjaarswerk kunnen beginnen. In de eerste droge periode is reeds heel veel zo mertarwe en gerst gezaaid, een enkel perceel erwten, uien en suikerbieten. Doordat er nogal veel regen is gevallen, ligt het gezaaide er overal niet even fraai bij en de toekomst zal leren wat er onder de gegeven omstandigheden het beste geweest is. Kunstmest is er reeds heel veel ge strooid; kali en fostfaatmeststoffen vrijwel alle maal, stikstof alleen op gras, graszaad, granen en enkele eerst gezaaide, of eerst te zaaien andere gewassen als uien en suikerbieten. Ondertussen hebben we de tijd gehad om wat aardappelen te ruimen, de prijs was de laatste paar weken wat beter; er werd zo rond een dub beltje veldgewas besteed. Bij de opbrengsten van het afgelopen jaar enigszins resulterend in een redelijke financiële opbrengst per ha. Wij hebben de indruk dat de Thoolse en Fliplandse boer een nog stijvere prijs verwacht, want de handel kan nog niet gemakkelijk kopen voor deze prijs. O.i. ook logisch als men de prijzen van de termijn- markt bekijkt, die zeer royaal in de 15 cent hand haaft. Wij hebben dan ook al vernomen dat di verse verkopers op de termij nmarkt tot levering zullen overgaan, omdat men effectief deze prijs MA twee weken stilstand zijn begin deze week de veldwerkzaamheden op NOORD-BEVELAND weer op gang gekomen. Naarmate de kalender verder naar april toeging begon ook ons ongeduld te stijgen. Het is te hopen dat er deze week weer volop ge werkt kan worden. Dan komen voor de week om is de zomergranen, het vlas en de erwten er in plus een groot deel van de bieten. Lukt het om dit vóór april nog te doen dan is er o.i. echt geen reden om te spreken van een zwakke start i.v.m. laat zaaien. Het ziet er naar uit dat vooral ook de spuitma- chines een drukke week zullen krijgen. Tot nu toe is er nog niet veel wintertarwe tegen onkruid gespoten terwijl dit nu wel tijd is. Zodoende komt dit spuitwerk voor een belangrijk deel tegelijk met dat van de bodemherbiciden in bieten en eventueel ook in vlas, erwten en uien. Vooral voor de loonspuiters zal het een goede werkorganisatie en waarschijnlijk ook overwerk vragen om de klanten op tijd te bedienen. Wat dat betreft is er, de goeden niet te na gesproken, nog niet altijd voldoende begrip voor eikaars omstandigheden en mogelijkheden. Moet de boer op tijd worden ge holpen dan is hij ook verplicht om te zorge:1 dat zijn loonwerker zo vroeg mogelijk op de hoogte Op het moment dat wij voor deze rubriek van uit WEST ZEEUWS-VLA.ANDEREN onze bijdrage leveren, lijkt het erop dat het weer, na een 10- daagse regenperiode toch de goede kan op zal gaan. Dit hebben we wel nodig, want er is nog niet zo veel gezaaid kunnen worden. De zomer- standen. De overgang duurt hier en daar veel te lang. De opbrengst wordt er niet door benadeeld, terwijl het oogstwerk denk maar aan najaar 1968 gemakkelijker en vlotter gaat. Ook de mogelijkheden om een betere aardappelrug te vor men worden groter. (Zie artikel Ir. Hoenderhen vorige week). Ten opzichte van vorig jaar is er wat meer be langstelling om het suikerbietenzaad op een wat grotere afstand in de rij te gaan zaaien. Denk er aan dat het plantenaantal per ha zeer belangrijk is voor de bietenopbrengst. Grotere afstanden in de rij brengen ook grotere risico's met zich mee. Van vele artikelen gaan de prijzen naar boven. Dit kan jammer genoeg niet gezegd worden van onze landbouwprodukten. In de landbouw zullen we het dan ook hoofdzakelijk moeten zoeken in het zo laag mogelijk houden van de kosten. In één branche n.l. in de aankoop van middelen voor de bestrijding van onkruiden, ziekten en plagen zijn daar nog wel mogelijkheden voor aanwezig. El kaar sterk beconcurrerend worden door de leveran ciers verschillende middelen tegen zeer verschil lende prijzen aangeboden, soms ook voor merk artikelen van naam. Tracht daar dan ook uw voor deel mee te doen. Niet onbelangrijke kortingen zijn dan ook mogelijk. Wees dan ook prijsbewust niet kan maken. Trouwens in dit aardappel jaar, maakt de termij nmarkt heel gekke sprongen, meermalen is de verhouding tot de effectieve markt heel scheef geweest, een reden temeer om met spanning het verdere verloop van de aard appelprijs tegemoet te zien. Pooling van consump tie-aardappels lijkt dan ook een goede maatregel om in het geheel tot een aanvaardbare prijs te komen. Velen voelen beslist voor deze afzetmethodiek, doch de kosten verbonden aan de veilingpool val len nogal eens tegen, terwijl aan de sortering doorgaans hogere eisen warden gesteld dan die van de Thoolse handel. Actiever optreden zal nood zakelijk zijn om de positie van de veilingpool te verstevigen. Als we zien wat de C.T.V. op Schou- wen-Duiveland presteert, terwijl alles uit het niet opgebouwd moest worden, dan hebben wij in ons gebied met onze bestaande gebouwen en inven taris plus onze bestaande relaties, reeds flink wat terrein verloren. De tijd verandert snel, sneller dan wij zelf wel eens denken; het is moeilijk deze sterke evolutie te kunnen volgen, maar toch zal het moeten. Het patroon dat ruim 40 jaar voor de Thoolse veilingen uitstekend heeft voldaan, lijkt thans aan een vernieuwing toe. Trouwens ook het Cen traal Bureau van tuinbouwveilingen werkt aan een nieuw verkoopsysteem. Daarom Tholen, let op Uw zaak, verzet de bakens NU. Is van wat er van hem wordt gevraagd. Eist de boer kwaliteitswerk tegen redelijke tarieven (en veel kostenfaktoren zijn de laatste jaren sterker gestegen dan de loonwerktarieven) dan moet hij van zijn kant zorgen dat de loonwerker vlot kan werken. Nog eerst een wagen pootgoed laden als de loonwerker al met de pootmachine op het land staat te wachten hoeft niet voor te komen en kost onnodig tijd en geld. Voor het bouwplan in onze streek verwachten wij geen grote verschuivingen in vergelijking met vorig jaar. Wel zal er aanmerkelijk meer haver voorkomen, wat meer uien en als geheel nieuw gewas een klein areaal conservenerwten. Haver kwam de laatste jaren bijna niet meer voor. De gestegen belangstelling komt vooral door de aan trekkelijke vruchtwisselingseigenschappen en door de betere rassen. De huidige rassen geven een hogere kg-opbrengst en zijn beter maaidorsbaar dan die van vroeger. Meest dient de haver als vervanger van gerst. De financiële resultaten van haver en gerst Zullen elkaar onder de huidige prijs- en opbrengstverhoudingen weinig ontlopen. Van beide is slechts een matig financiële opbrengst te verwachten. In ons huidige bouwplan heeft haver t.o.v. gerst inderdaad enkele duidelijke vruchtwisselingstechnische voordelen. tarwe zit er meest in. Gerst, vlas en erwten zijn gedeeltelijk gezaaid, terwijl van bieten en uien nog slechts enkele percelen aan de grond zijn toe vertrouwd. Door de onverwachte regen liggen veel gronden zaaiklaar. Hier zal voldoende geduld moeten wor- Na een aarzelend begin volgde er ook in WAL CHEREN weer een gedwongen rustperiode. We hadden de gehele winter in één week niet zoveel neerslag als de voorgaande week, 35 mm. Dit had tot gevolg dat de grond weer flink nat werd, waardoor de draineerbuizen hun nut moesten be wijzen. Ook de temperatuur is laag zodat er nog weinig groei te bespeuren valt. Dit geldt zowel voor het reeds gezaaide als voor de wintertarwe en het grasland. Het kon wel eens zijn dat de stalperiode wat langer wordt dan door velen ge pland is. Er schijnt nu al wat meer vraag te zijn naar ruwvoeders, wat ongetwijfeld ook van in vloed zal zijn op de prijs. Op de meeste bedrijven is er wel een ruime ruwvoedervoorraad, maar de veebezetting is veelal ook aan de hoge kant. Ho pelijk krijgen we op korte termijn wat groeizamer weer. In het voorjaar kan er in één week en snelle grasgroei plaats hebben. Voorjaarsgras is voed zaam zodat het heus niet nodig is dat de koeien er tot aan hun uiers inlopen. Op de meeste percelen grasland zijn de mest stoffen tijdig gestrooid, zodat de bodem van vol doende voedingsstoffen voor de grasplanten voor zien is. Sommige kollega's zijn bevreesd dat er door de vele regen een aanzienlijke hoeveelheid van de toegediende kunstmest is uitgespoeld. Wij dachten dat dit nog wel enigszins meevalt, zeker op grasland met een vrij sterk humushoudende bovenlaag. Mogelijk dat er op de goed doorlatende percelen bouwland vooral op de lichtere gronden een kleine hoeveelheid nitraatstikstof met het drainwater in de sloot verdwenen is. De planten groei bij de uitmondingen van de drains in de sloten zal er dan van het voorjaar en zomer wel op reageren. Verder is het niet uitgesloten dat de stikstof naar wat diepere lagen is gespoeld. Een en ander is echter nog geen reden om op korte termijn een aanvullende stikstof bemesting te geven. Wij herinneren ons nog, dat er een aantal jaren geleden ook veel regen viel in het voorjaar, doch dat volgens onderzoek van grondmonsters het stikstofgehalte van de grond niet onrustbarend was gedaald. Volgens .de kalender is vorige week de lente be- .gonnen. Zowel de weersomstandigheden als de ontwikkeling in de natuur hebben er nog weinig van laten blijken. We spreken de wens uit dat het drogende weer wat we nu hebben enkele weken mag duren, zij het bij wat mildere temperatuur, zodat de inzaai spoedig kan beginnen. Voor ons menselijk gevoel is de tijd hiervoor aangebroken. Sommigen spreken al van een laat voorjaar den opgebracht om niet te vroeg te beginnen, daar anders de struktuur van de bovenlaag er onder zou kunnen lijden. Enkele boeren hebben van de droge periode begin maart, met 's nachts een lichte vorst, dank baar gebruik gemaakt om de wintertarwe met kalkstikstof te bestrooien. De onkruidbestrijding is goed gelukt. Men heeft tevens de ervaring dat dergelijke gewassen korter en steviger worden. Voor toepassing van bodemherbiciden op reeds gezaaide erwten en vlas was vrijwel geen kans. Daar deze gewassen zo boven kunnen komen, zal naar andere middelen moeten worden uitgezien. Zo blijkt weer dat gemaakte plannen nogal eens moeten worden gewijzigd. Wanneer wijzigingen t'idig en op de juiste wijze worden genomen is dit niet zo erg. Een ondernemer die zich tijdig kan aanpassen zal het langste meegaan. Zo worden we nu weer gekonfronteerd met wat gunstiger per- spektieven in de vleessektor. Om tegen een zo laag mogelijke kostprijs en op gemakkelijke wijze te kunnen werken, dienen de eenheden van voldoen de omvang te zijn. Aangezien voor vleesproduktie slechts kleine hoeveelheden grond nodig zijn is het gevaar voor zgn. overproduktie toch wel vrij groot. Toch me nen wij dat enkelen de vleesproduktie ter hand dienen te nemen. In ons gewest worden veel zeu gen gehouden. De biggen hiervan worden slechts voor een zeer klein deel hier afgemest. De over grote meerderheid gaat naar Brabant en andere streken. Dit leidt t.o.v. andere streken tot lagere biggenprijzen. Een veel groter deel van deze big gen zou hier moeten worden gemest. Het is dan ook bemoedigend te noemen dat er momenteel een paar mestvarkensstallen worden gebou .vd. Er schijnt voor onze goede kleigronden door enige groentenverwerkende bedrijven in België belangstelling te komen voor het kontrakteren van vollegrondsgroententeelten. Als akkerbouwers mogen we hier positief tegenover staan en hopen dat deze teelten in de toekomst belangrijk kunnen worden uitgebreid. Zou de tijd nog ver zijn dat voor ons het produ ceren van groenten en vlees de twee voornaamste inkomensbronnen zullen zijn, vlak tegen een steeds meer overbevolkte omgeving

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 5