Een nieuwe lente nodig Alhoewel het volgens de kalender lente is, zijn de temperaturen voor de tijd van het jaar aan de lage kant en is het buiten nog guur en winderig. De voorjaarswerkzaamheden die bijna twee weken stil hebben gelegen, konden deze week weer hervat wor den. Van de weersomstandigheden in de komende tijd zal het afhangen of er nog verdere vertraging zal optreden. Naarmate de zaaidatum verder opschuift moet opgepast worden voor te ondiep zaaien daar bij een laat voorjaar de kansen op droogte groter zijn. Meer hierover de volgende week in het artikel „De maand april". Deze week onder meer in dit nummer: Enkele punten uit de behandeling Landbouwbegroting 1969 in de Tweede Kamer (pag. 4), Uit de praktijk (pag. 5), Tuinbouwnieuws en de Teleac-televisiecursus (pag. 6 en 7), Chemische onkruidbestrijding in vlas (pag. 9), een artikel over het „zelf spuiten" (pag. 11) en Mechanisatienieuws (pag. 12 en 13). KJET plan-Mansholt overschaduwt op het ogen- blik alle andere problemen in de landbouw, die in het nietige dreigen te verzinken bij de al gemeenheid en de uitgebreidheid van de aange sneden vraagstukken. Wij schrijven hier met opzet „in het nietige" omdat bijvoorbeeld een vlasrege- iing niet van hetzelfde belang is als het wegtrek ken van miljoenen mensen uit de bedrijfstak land bouw en de verhoging van de referentieprijs voor appelen in het niet zinkt bij het eventueel afslach ten van 3 miljoen melkkoeien. Een groot deel van het debat over de begro ting van landbouw in de tweede kamer van vorige week was eraan gewijd en dit spreekt temeer om dat het gehele plan-Mansholt in geen enkel stuk, tot de begroting behorende, genoemd werd, zo als de heer Tolman zeer juist opmerkte. Het Land bouwschap heeft reeds een voorlopig oordeel ge publiceerd. Het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité gaat er een aparte conferentie aan wijden. Het COPA in Brussel bestudeert de verschillende aspecten van het Memorandum van de Europese Commissie, zoals het stuk officieel heet, op het vlak van de landbouworganisaties van de zes lan den. Dat alles neemt niet weg, dat er in landbouw- kringen onrust heerst over de uitkomsten en over de vooruitzichten. Dit laatste is erger dan het eer ste, want een boer is wel gewend aan wisselende opbrengsten en uitkomsten. Maar in enkele secto ren zoals de akkerbouw en de fruitteelt, lijken de vooruitzichten ook niet gunstig. De kosten stijgen nog steeds terwijl er voor de prijzen weinig moge lijkheden zijn. Men moet al erg optimistisch zijn wanneer men op aanzienlijk hogere prijzen voor de voornaamste akkerbouwprodukten hoopt in de komende jaren. En in tegenstelling tot een produkt als boter, dat zichzelve eenvoudig uit de markt ge prijsd heeft, omdat er veel goedkopere vervangings middelen te verkrijgen zijn, zitten de moeilijkheden voor de akkerbouwprodukten veelal niet in de prijs voor de consumenten, want van bijvoorbeeld enkele centen per kg hogere graanprijzen zou hij prak tisch niets merken. Het grote knelpunt ligt in het meer produceren dan dat er verkocht kan wor den. Wanneer het systeem van inname door de overheid tegen een vastgestelde interventieprijs dan toch alle granen doet overnemen, ontstaan voor die overheden grote verliesposten, wanneer zij deze overschotten weer elders willen spuien. Hetzij hoge opslagkosten, hetzij denaturatietoeslagen, hetzij restituties bij export moeten uit de schatkisten be- taeld worden en daartegen ontstaat verzet. De telers zijn ook allerminst tevreden, want zij ontvangen niet de door de overheid redelijk ge achte prijs (de richtprijs), maar de innameprijs, die in de E. E. G. liefst 7 onder de redelijke richt prijs ligt. De consumenten tenslotte merken niets van het al of niet aanwezig zijn van een overschot. Het betreft bovendien in de akkerbouwsector veel al produkten waarvan het verbruik niet stijgt en in onze welvaartslanden verder daalt. Het is juist ten aanzien van de oplossing van dit voor de pro ducenten, maar ook voor de schatkisten zo be langrijke vraagstuk, namelijk dat van het verstoor de marktevenwicht, dat het plan-Mansholt verstek (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 1