KALKSTIKSTOF CYANNITRAAT „Zelf spuiten" op akkerbouwbedrijven R.L.C. -Alkmaar Een Stimegg schudeg Een Vicon- bietendunmachine Een Amag 2-rijige aardappel wagenrooier J. L. DE LIGNIE kunstmest onkruidverdelger plantenziektebestrijder veeziektebestrijder in één woord de ideale meststof die tegelijkertijd geeft u de voorkeur aan een gekorreld produkt? er bestaat nu ook nitraathoudende kalkstikstof. in fijne korrelvorm COUPON gelieve mij gratis inlichtingen te doen toekomen over KALKSTIKSTOF en CYANNITRAAT. naam straat nr gemeente provincie deze bon sturen aan: SADACEM afdeling SADACI, Langerbruggekaai 9 Gent (België) 10 De vraag of men het spuiten op de akkerbouw bedrijven zelf kan uitvoeren of in loonwerk laat doen is erg aktueel. Zo valt in geheel Nederland te constateren dat op de akker bouwbedrijven het zelf uitvoeren van de bespuitingen toeneemt. Dit loopt echter van gebied tot gebied nogal uiteen. Zo zien we dat in de Beemster en Schermer het „zelf spuiten" aanmerkelijk sterker is toegenomen dan in de Meerlanden (Haarlemmermeer, Legmeer en IJpolders). In de Beemster en Schermer wordt mo menteel de bespuiting van zeker 7 procent van het te bespuiten areaal door de akkerbouwers zelf uit gevoerd. In deze polders is het aantal ha dat door de loonbedrijven wordt bespeten vrij snel afgeno men. In de Meerlanden ten zuiden van het Noord zeekanaal loopt het percentage van de oppervlakte die door de boer zelf wordt bespoten op tot 45 procent. De oppervlakte die door de loonwerkers wordt bespoten blijft echter vrijwel gelijk, doordat het aantal bespuitingen per ha toeneemt. Daar de ge gevens die de heer Boomsma in zijn artikel heeft verwerkt ook voor het Z.W. kleigebied interessant zijn, nemen we dit in zijn geheel op. een behoorlijke pompcapaciteit. Daarbij is tevens een tweede stel spuitplaatjes noodzakelijk, in ver band met de mogelijkheid per ha zowel grote als kleinere hoeveelheden spuitvloeistof te verspuiten. Uitgaande van een spuitmachine van S 2700, vergt dit een investering van ongeveer 3000. De jaarlijkse kosten zijn dan ongeveer als volgt: Jaarlijkse kosten spuitmachine Afschrijven over 10 jaar 270,— rente (6 van 60 van de nieuwwaarde f 108»— onderhoudskosten 10 nieuwwaarde 300,— Totaal ƒ678,— IVAT de oppervlakte die door de boer zelf wordt bespoten toeneemt heeft de volgende oor zaken: 1. De oppervlakte die per bedrijf moet worden bespoten neemt steeds toe. Dit komt omdat de mogelijkheden voor een chemische bestrijding steeds groter worden. Als belangrijke punten die hiertoe bijdragen kunnen worden genoemd: het ge bruik van middelen voor onkruidbestrijding die via de grond werken (o.a. toe te passen bij bieten, erw ten, aardappelen en karwy), de betere mogelijk heden om moeilijk te bestrijden onkruiden che misch te bestrijden zijn zoals b.v. de tarwestengel- galmug. 2. De vrij lage aanschafprijs van goed opbouw- spuiten. Een eenvoudige landbouwspuit van 15 m werkbreedte op de hefinrichting is verkrijgbaar voor een prijs van ca. 3000. In de praktijk voldoen deze opbouwspuiten zeer goed. 3. Beschikbare arbeidskrachten. Op de bedreven waar een meewerkende zoon beschikbaar is wordt vaak een sipuitmachine aangekocht. Er kan daar gemakkelijk tijd worden vrijgemaakt voor het zelf uitvoeren van de bespuitingen. Deze jonge land bouwers zijn vaak meer geïnteresseerd voor dit werk dan de oudere. 4. De „hoge" spuitrekening van de loonspuiters. Door de grote capaciteit van de spuitmachines van de loonspuiters, en het vakmanschap van het bedie nend personeel, kan in zeer korte tijd een grote oppervlakte worden bespoten. Hierdoor ontstaat de situatie dat bijvoorbeeld voor anderhalf uur spui ten soms meer dan 100 moet worden betaald. Dit geeft nogal eens aanleiding tot de misvatting dat de spuitrekeningen zo hoog zijn. 5. Stimulering door de handel. Er zijn handelaren in bestrijdingsmiddelen die doelbewust bet zelf spuiten aanmoedigen. Dit waarschijnlijk om hun omzet te kunnen vergroten. 6. Vakmanschap van de loonspuiters. In de gebie den waar de loonspuiters op het juiste tijdstip we ten te spuiten, mede door goede afspraken en waar men een goede service verleent, is de toename van het zelf spuiten minder sterk. TE BESPUITEN OPPERVLAKTE NEEMT TOE DEEDS eerder werd genoemd dat de opper- vlakte, die per bedrijf bespoten wordt met chemische middelen, sterk is toegenomen. Zo werd in 1960 gemiddeld 1,5 tot 2 keer de bedrjjfsopiper- vlakte bespoten. Thans is dit, bij 'n normaal bouw plan, toegenomen tot 3 keeor de bedrijfsoppervlakte en zal waarschijnlijk toenemen tot 4 keer de be drijfsoppervlakte. Ter illustratie volgt een voorbeeld van een bedrijf van 40 ha: Gewassen Aantal bespuitingen Bespoten opp.vL granen 20 ha 1% x onkruidbestrijding 30 ha suikerbieten cons. aard. graszaad erwten x 8 ha 1 x onkruidbestrijding 8 ha 2 x insectenbestrijding 16 ha 5 ha 8 x phyt. bestrijding 40 ha 1 x doodspuiten 5 ha 4 ha 2 x onkruidbestrijding 8 ha 3 ha 1 x onkruidbestrijding 3 ha 4 x insectenbestrijding 12 ha Totaal te bespuiten per jaar 122 ha TE KOOP: Dorpsweg 34 - SOMMELSDUK (Z.-H.) Telefoon 01870—2343. DE KOSTEN Het loonsipuittarief kan gemiddeld op 16 per ha gesteld worden (voor Zeeland 1520 per ha, al naar gelang de omstandigheden Red.). Dit komt neer op een totaal bedrag aan spuitloon (exclusief middelen) van 122 x 16 1.952 (ex. BTW). Het lijkt zo op het oog aantrekkelijk om deze kosten, middels zelf spuiten, te besparen. Er moet dan wei rekening mee worden gehouden dat hier andere kosten tegenover staan. Om alle bespuitingen zelf te kunnen uitvoeren moet b.v. een spuitmachine worden aangekocht met Voor de trekker zal ongeveer f 4 per uur moeten worden gerekend. Om 1 ha te bespuiten zal men ge middeld 1 uur nodig hebben, rekening houdend met de tijd die het aankoppelen, vullen, schoonspuiten en afkoppelen vergt. Voor de trekkerkosten komt er dus een bedrag bij van 122 x 4 488. De directe kosten zijn dan in totaal: Kosten voor de spuitmachine Kosten voor de trekker 678,- 488,- Samen 1.166,— (Zie verder volgende pag.) onkruid bestrijdt ia winter- en zomergranen, aardappelen, Meten, grasland, eenz. bepaalde plantenziekten afremt, zoals de legervoetsiekte in graan gewassen, de botanische samenstelling van grasland verbetert, bepaalde, langs het gras overgebracht, veeziekten bestrijdt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10