7 Boerenzoons van Waterlandkerkje tot Mijns- heerenland, van Middelburg tot Oostelbeers en van Middelharnis tot Eethen discussiëren over knelpunten in de agrarische wereld, ont wikkelingshulpover het marxismelevens beschouwingen, waterschappen, ruilverkave lingen enz. Kennismaking met verschillende mensen met hun streek-aard. De lachende Zeeuws-Vlaming, de enigzins in zichzelf ge keerde Walcherse boer en de industrieel den kende kursist uit de Hoekse Waard. Allemaal jonge volwassen mensen, met praktische er varing in bedrijf en bestuurlijke organen: toaterschappen, jongeren-organisaties, poli tieke partijen en ruilverkavelingskommissies, coöperaties, bedrijfsverzorgingsdiensten, ak ker- en ifeeteéltbedrijven. Deelnemers van katholle,ke, calvinistische en andere huize. Deze vogels van diverse pluimage volgen kri tisch de inleiders. Het komt wel eens voor dat een docent de overtuigingskracht mist. Met het gevolg dat deze na afloop met een ge kleurd hoofd huisivaarts keerde. Door de kon- frontatie met een spreker in deze omgeving en een kursist als diskussieleiderworden on derwerp, spreker en kursisten niet gespaard. Zo denkt D. A. Ruyssenaers uit Zevenbergen als cursist over de topkader cursus Iedere dag, dat ik hier zit, kost mijn pa ƒ40. klinkt het uit de mond van een der kursisten, die deze dagen op het vormingscentrum „Hedenesse" de laatste etappe afleggen van de kursus Topkader vorming voor Zuidwest-Nederland. De spreker komt van een veeteeltbedrijf in Bra bant en voor hem moest thuis een vervanger wor den aangesteld. Gelukkig is dit niet op alle 23 be drijven nodig, waar deze jonge agrariërs vandaan komen en die verspreid liggen in het zuidwestelijk kleigebied van ons land. Hun 2-jarige kursus startte begin vorig jaar met vier kursusweken. In juni legden zij een tentamen af en maakten een 3-daagse excucsie naar de rand stand Holland. In de maanden januari en februari 1969 brachten zij opnieuw 4 weken op ..Hedenesse" door en krijgen nu nog tot juni de tijd om zich voor te bereiden op het laatste examen TOPKADER VORMING, WAT IS DAT? Deze topkaderkursus, in zijn soort waarschijnlijk enig in ons land, gaat uit van de algemene- en prot. chr. agrarische stands- en jongerenorganisaties in Z. W.-Nederland. Zij wordt begeleid door een com missie, waarin vertegenwoordigers Uit deze organi saties „op een bijzonder prettige wijze met elkaar samenwerken, 'k kan 't niet anders zeggen", aldus de voorzitter ir. J. Roest uit Schoondijke En hij vervolgt: „Wij vragen voor deze kursus jonge mensen, waarvan we verwachten en hopen, dat ze in de toekomst een belangrijke rol gaan spe len in de agrarische wereld. Waarbij we dan vooral ook denken aan een agrarische wethouder, een wa tersdhapsbestuurder e.d. Wij willen hun een wat bredere blik geven, wat meer voorbereiden op die toekomstige taak. Het is niet de bedoeling om die mensen nou vol te gieten met een heleboel kennis, maar ze een stuk vorming, visie mee te geven. Men sen, die hebben leren zien wat er in de wereld om hen heen gebeurt, die met anderen hébben leren omgaan, die weten, wat andere groepen denken en doen." Over het eerste begin vertelt de heer Roest, dat dit niet zo gemakkelijk was. Aanvankelijk misluk ten hem twee pogingen om via de middelbare land bouwscholen iets op te zetten. Maar oen derde po ging, ditmaal via de landbouworganisaties, had meer succes. Misschien waren ondertussen de gees ten wat gerijpt? Het directe initiatief ging deze keer uit van drs. J. Dijkgraaf, secretaris van het Land bouw Coöperatie Centrum voor Z. W.-Nederland, ook nu nog een stimulerend lid van de commissie topkadervorming. Misschien was deze kursus wel één van de eerste terreinen, waarop de verschillende organisaties tot een vorm van samenwerking kwamen, die steeds heel vlot en zonder moeilijkheden verliep. Alleen de r.'k.-organisaties hielden zich tot nu toe afzijdig. „Maar", zegt ir Roest, „er bestaat een gegronde hoop, dat ook deze organisaties gaan meedoen." Op de vraag of er veel belangstelling is voor deel name aan de kursus, antwoordt hij: „Wij mikken op een hoog niveau. Vandaar dat we streng selecteren. Maar belangstelling is er wel. Vorig jaar hadden we qua capaciteit meer kunnen plaatsen, maar ons maximum is 25 deelnemers." Financieel moet het voor niemand een bezwaar zijn om te komen, vindt de commissie topkadervor ming, daarom ontvangen de kursisten een vakatie- geld. Het kursusgeld is 100, wat voor rekening van de deelnemers zelf komt; hoewel in sommige gevallen de organisatie, die de kursist heeft voorgedragen, het voor hem betaalt. Verder wordt de kursus vrij wel geheel gefinancierd door het agrarisch bedrijfs leven. PROGRAMMA. Het kursusprogramma biedt een zeer gevarieerde aanblik, afgewisseld door discussies, sport, bestu deren van krant en bespreken van de actuele situa tie, vindt men een lange rij van sprekers over uit eenlopende onderwerpen: knelpunten in de agra rische wereld, massacommunicatiemiddelen, zaken van recht en wet, coöperatie, wereldvoedselvraag- stuk, sexualiteit, ruilverkaveling, levensbeschouwe lijke stromingen, marktonderzoek, U.S.A., Rusland, enz, enz. Door de kursisten hoog gewaardeerd zijn vooral de lessen in economie van drs V. Halberstadt, lector aan de universiteit van Amsterdam. Ook de E.E.G.-problematiek staat volop in de belangstelling. Na enkele inleidingen hierover, bracht men een be zoek aan het Europahuis te Sijsele (België). Ook zijn de politieke partijen in ons land naarstig bestudeerd. Op een middag in februari 1968 kwa men mr. P. J. A. Idenburg (A.R.P.), drs. J. P. A. Gruyters (D'66), drs. J. J. F. M. van-der Heyden (K.V.P.), prof. dr. G. Klein (P.v.d.A.) en mr. F. Kranten bestuderen Korthals Altes (V.V.D.) spreken over de kernpun ten van hun beginselprogramma's, 's Avonds beant woordden zij in een forum vragen van de kursisten Ook onderwerpen als moderne beeldende kunst, moderne litteratuur en „muziek als cultuuruiting" kwamen aan de orde; terwijl men enkele malen een schouwburg bezocht. De man die deze programma's, in overleg met de commissie topkadervorming samenstelt, is de heer G. J. ten Zijthoff, als kursusleider op Hedenesse werkzaam, „'t Moeilijkste is wel", zegt hij, „om spre kers te krijgen op de dag dat dit 't beste in 't pro gramma past, want zo'n programma heeft een be paalde opbouw. Een groot deel ervan is gewijd aan de agrarische ontwikkelingen, maar ook de alge meen vormende onderwerpen nemen een ruime plaats in. Het gaat erom, dat de kursisten „verder leren kijken dan de grenspalen van het eigen be drijf", zoals ir. Prins, de vroegere voorzitter van de commissie topkadervorming, dat eens heel treffend uitdrukte". Ook meent de heer Ten Zijthoff dat je „allround" bestuursleden niet in acht weken kunt opleiden, maar wel hun persoonlijk inzicht vergroten. En hij vervolgt: „Er is ruimte voor iedere levensbeschou wing, uien leert zicht te krijgen op meningen van andersdenkenden." Zijn assistente, mej. J. Veenstra, heeft de indruk, dat het programma nogal vermoeiend is, omdat er zo'n dag lang en vrij intensief gewerkt wordt en ze er uit willen halen wat er in zit. EEN MANNENGEMEENSCHAP. Een belangrijk deel van de kursus staat trouwens niet op het officiële programma. Dit speelt zich na melij'k af in de koffiepauze, aan de maaltijden en 's avonds laat. De kursisten praten dan onder elkaar nog eens over wat er zoal hun interesse heeft ge wekt. Dan blijkt men het ook vaak gruwelijk oneens te zijn en juist deze discussies vormen een wezenlijk deel van de kursus. Men kan niet meedoen en zeg gen: „Ik leer wat, maar hou mezelf erbuiten." Daarom ook het internaatsverband op Hedenesse al woont een kursist in de directe omgeving, toch gaat hij niet naar huis om te slapen. Voor de ge huwden valt dit vaak niet mee en vrouwtjelief trekt wel eens een zuur gezicht, maar de kursusleiding acht dit een noodzakelijke voorwaarde, waarvan alleen bij hoge uitzondering wordt afgeweken. De jonge landbouwers voelen zich overigens wel thuis in hun mannengemeenschap (al zouden zij het best leuk vinden als er een paar vrouwelijke kursisten bij kwamen). Bij nabespreking van de twee voorafgaande kur- sussen bleek men het sterk te betreuren, dat de deelname beperkt bleef tot de alg. en prot. chr. or ganisaties. Op 't ogenblik zijn er twee katholieke deelnemers en men hoopt in de toekomst meer jon geren uit de r. k.-organisaties aan te trekken, zodat de samenstelling van de groep zo gedifferentieerd mogelijk kan zijn. De heer Ten Zijthoff merkt nog op, dat naar zijn mening de ontwikkeling van de plattelandsjongeren in het algemeen op 't ogenblik in versneld tempo gaat. „Men denkt over verschil lende onderwerpen al veel genuanceerder dan een paar jaar geleden", zegt hy. (Zie verder pag. 12.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7