TUINBOUWKLANKEN PWCEIS VAN DE WEEK Buurman Jan weet het ook! In hoeverre heeft samenwerking het beste rendement? Spuitseizoen staat weer voor de deur Zeeuwse veilingfusie gaat niet door Peren werden goedkoper EVENALS in Kapelle en Goes was ex ook in WALCHEREN volgens 't verslag in de P.Z.C. geen voldoende meerderheid voor het fusievoor- stel der gezamenlijke veilingen. Middelburg kwam even over de helft voorstemmers, dus onder de statu aire 75 In Kapelle, lazen we, waren er enkele stemmen meer, maar ook daar geen 2/s meerderheid. In Goes waren nog minder voorstem mers. We hopen van harte dat de tegenstemmers gelijk aan hun kant zullen hebben èn houden. Hoewel het wel een tegenvaller voor de commis sies van voorbereiding zal zijn, hebben ze wel al gemerkt dat er geen laaiende geestdrift was. Een pluspunt is, dat hun voorbereidend werk een positieve grondslag vormt om, zo het nodig mocht zijn, zonder eindeloze voorbereidingen hier op voort te bouwen. Afgezien van de unanieme afwijzing door de meerderheid onzer leden van het fusievoorstel, zal ieder toch respect hebben voor hun serieuze werk in deze ingrijpende en zeer ingewikkelde materie. We sluiten ons graag aan bij de woorden van de heer P. J. J. Dekker (Kapelle) in de P.Z.C. van zaterdag j.l. over de samenwerking tussen de diverse veilingen. Als deze goed blijft (en waarom zou dit niet kun nen de individuele telers hier in elk geval alléén maar baat van hebben. Nu we dit schrijven is het weer dusdanig dat een dikke overjas nog bittere noodzaak is. De winter wil niet wijken en we vinden het een lan ge sombere winter. Geen extreme vorst, maar lang en somber en nu het al dik de tweede helft maart is wil ieder toch wel eens wat normaal werk doen. Onze kassenmensen zitten beter dan de fruit kwekers en koude tuinders. Toch zijn de rekenin gen van de verwarming dusdanig dat de prijzen wel goed mogen zijn. Kunstmatige warmte wordt duur betaald, We horen veel klachten over de zwakke bloemkoolplanten. Miede door het donkere weer is er veel meeldauw geweest en weinig groei. Zelfs geregeld spuiten kon deze winter de meel dauw geen baas blijven. Wat ons ook opvalt is de weinig florissante stand van de winterbloem- kool. Duiven, vorst in december, koude en natte voeten zijn zwaar tegenwerkende factoren. We geloven dat er met veel zorg nogal wat te red den is en bedriegen de voortekens niet dan kan er wel eens een goede prijs uit de bus komen. De Franse en Italiaanse Brocoli is ook stijf aan de prijs. Al met al hopen we dat u dit lezen mag bij een lekkere voorjaarstemperatuur en een warm zon netje! Het vergaderseizoen loopt ten einde. Op diverse terreinen hebben we zeer interessante lezingen ge hoord. Organisatorisch uiteraard! Daar we ook op maatschappelijk charicatief en politiek terrein in teresse hebben en we gaarne van onze interesse laten blijken zijn we nogal eens van huis geweest. Toch vinden we dat de thuisblijvers ongelijk heb ben, want op deze bijeenkomsten worden vele zaken door meer of minder deskundigen belicht en leert men de achtergronden begrijpen van vele der ingewikkelde problemen. Zo wist buurman Jan in twee minuten te ver tellen, hoe de regering de aardappelprijs, de sui kerprijs, de melkprijs, de graanprijs en vul maar in moest regelen. Ook de belastingdruk was in twee minuten geregeld, samen 4 minuten Als men dit dan beluistert en legt naast de ge degen redevoeringen der deskundigen over de immense problemen van teelt, consumptie en af zet, dan blijft alleen een glimlach over. Zelfs een weerwoord helpt hier niet en hoeveel Jannen zijn er niet Van verschillende kanten wordt er tegenwoor dig op geattendeerd om ook in onze THOOLSE agrarische bedrijven tot zovéél mogelijk samen werking te komen. Het doel hiervoor is natuur lijk om de kostprijs van onze produkten te druk ten. Gelukkig is het overgrote deel van onze be- drijfs genoten hiervan overtuigd en zoekt dan ook regelmatig naar hem passende vormen hiertoe. In de praktijk ziet men echter dat bij een te vèr doorgevoerde samenwerking de productiecapa citeit per man een flink stuk achteruit gaat. Het sterkst komt dit tot uiting, wanneer men voor de oogst van zekere tuinbouwprodukten te gemak kelijk gebruik maakt van hulp van gelijkgerichte bedrijfsgenoten. Juist deze vorm van elkaar hel pen met de oogst (met gesloten beurs) is nogal eens oorzaak dat de mancapaciteit soms veel ach teruit gaat. Vanzelfsprekend zijn meest alle kwe kers genoodzaakt om dikwijls in zéér korte tijd een gewas te oogsten of een volgend gewas uit te planten. Als ondernemer moet hij zich wel terdege be wust zijn waar zijn bedrijfsvoering in de knel dreigt te raken. Iedere ondernemer weet, dat zijn grootste arbeidsproduktie op zijn eigen bedrijf ligt, en zeker zal ihet zó zijn wanneer te grote groepen bij elkaar werken, dat de vlugsten zich meest aanpassen aan de minder vlugge! Wat de prijzen van de groenten aangaat, valt bij de laatsten wel op, dat juist de vollegronds- groenten, zoals sluitkool en breekpeen, zeer hoog genoteerd staan. Het schijnt dat er wel een goede export voor deze produkten te vinden is en de ondernemer die er de nodige goede vakkennis en een passende veiling voor heeft hoert nog niet te vrezen dat deze teelten gedwongen zijn te ver dwijnen. Voor de toekomst zal het wel nodig zijn dat de vollegrondsbedrijven zich blijven ontplooien in de gemechaniseerde bedrijfsvoering. Zo moge lijk zal het bedrijf sop per vlak ook vergroot dienen te worden, zodat de produktiecapaciteit per man toe kan nemen. Er wordt tegenwoordig dikwijls de vraag ge steld, hoe groot een bedrijf in ha moet zijn. Het antwoord hierop zou kunnen zijn dat, wanneer een gezin er een volwaardig loon in verdient, alle bedrijfsgrootten verantwoord zijn, ongeacht de be- drijfsoppervlakte. Voor alle vormen van land- en tuinbouw zullen het in de toekomst alléén maar gezinsbedrijven worden, met praktisch geen be drijfspersoneel. Bovendien zit Ihet er ook wel in, dat de gemechaniseerde teeltwerkzaamheden in de land- en tuinbouw over zullen gaan naar de gro tere loonbedrijven. De particuliere ondernemer is tegenwoordig maar al te vlug overgemechaniseerd, zodat zijn in vesteringen hiervoor dikwijls niet verantwoord zijn. Met goede afspraken en goed overleg is er tussen agrarische ondernemer en loonbedrijf een zeer goede samenwerking mogelijk, ten nutte van hun beider zelfstandigheid en bedrijfsvoering. Mis schien dat het dan mogelijk blijft om de steeds groeiende investeringen de baas te blijven. Ook op SCHOUWEN-DUIVELAND spreekt het koude weer een rol in de ontwikkeling van onze vruchtbomen. Zoals het er nu voor staat, gaat het er op lijken dat 1969 geen vroege ontwikkeling te zien zal geven. Wanneer we de weerkaart op de T.V. zien, dan komen we er nog goed vanaf, want voor het midden en noorden van ons land wordt nog vorst verwacht. We vragen ons af, of dit voor de peren o.a. geen beschadiging kan geven. In ieder geval is het voor de tijd van het jaar ongewoon koud. We hebben zo het idee dat op vele bedrijven de snoei al aardig op gaat schie ten, en dat ook al aardig wat snoeihout is ver- torand. Dat is ook tijd want we moeten er toch rekening mee houden dat, als het weer verandert, we in het voorjaar zitten en dat dan alles wel eens vlug kan gaan. Dan moet toch om gemakke lijk te werken bet snoeien gebeurd zijn, en het «snoeihout opgeruimd zijn. De gele kaart van de N.F.O. die we vorige week in de bus vonden, her innerde er weer aan dat het spuitseizoen weer voor de deur staat. Het vergaderseizoen is weer achter de rug, en we kunnen gerust zeggen dat we bepaald geen plezierig seizoen hebben beleefd. Op alle verga deringen is behoorlijk veel gepraat en tijd besteed aan de slechte gang van zaken in onze fruitteelt. Zoveel zelfs dat de teler die, ondanks alles, toch nog door wil gaan, ook de kans loopt Ihet vertrou wen te verliezen in de toekomst. Dat komt dan omdat zij, die het „zogenaamd weten" een andere weg aanwyzen die afwijkt van de gevolgde weg. en dat maakt onzeker. Het is zaak dat we ons niet helemaal verliezen in al die factoren die zou den leiden tot onze verminderde rentabiliteit. En we bedoelen daarmede al die E.E.G. „perikelen", met daarnaast dat te kleine bedrijf van bijv. 5—-10 ha en een afzet die volkomen uit de tijd zou zijn, over de verheugende verkoop door de grootwin kelbedrijven en ga zo maar door. We zijn er van overtuigd dat wie de grootwin kelbedrijven nodig hebben bij de afzet van ons fruit, maar dan op een andere basis! Want tot nu toe is het aantrekkelijker om er binnen te stap pen om er „boodschappen" te kopen dan je fruit aan te bieden. Wat wel duidelijk naar voren komt, is de cate gorie van telers die in ernstige zorgen zitten! En dat is nu juist in veel gevallen de groep die naar „men" denkt het beste zou zitten! Het blijkt dus duidelijk dat er fouten gemaakt zijn; vooral op financieel terrein. En dit komt, dachten we, om dat dit vaak in handen ligt van mensen die weinig of niks af weten van de fruitteelt. Dat is trouwens volgens ons, het grootste gevaar waarin we nu ver keren. Alles of in ieder geval veel wat voor ons van groot belang is, ligt in handen van mensen die niet dicht genoeg bij de fruitteelt zijn betrokken. Daarom zijn zij die wel voor onze belangen opko men zo uitermate belangrijk. De bomen gaan weer uitbotten en we vervolgen onze weg allemaal op bepaalde afstandWant daar lopen er geen twee tegelijk.! |N de afgelopen periode maakte de velling van Krabbendijke bekend dat 1968 een gun stig jaar is geweest Deze veiling kan 10% van de betaalde veilingprovisie over 1968 aan de leden terug betalen en dan blijft er nog een bedrag van plm. 10.000,over dat wordt toegevoegd aan de reserve. Op een buitengewone algemene vergadering van deze veilingsvereniging werd bovendien beslo ten over te gaan tot aanschaf van een nieuwe Greefa sorteermachine die voorzien kan worden van een waterdumper. Indien de omstandigheden het noodzakelijk maken zal ook deze waterdump- installatie worden aangeschaft. De nieuwe machine voor de veiling Krabben dijke gaat ƒ185.000,kosten en het resultaat zaJ zijn, dat volgens de verstrekte gegevens de sor- teercapaciteit per manuur ten opzichte van de hui dige installatie wordt verdubbeld. Hierdoor zal het ook mogelijk zijn de sorteerkosten die thans 4 cent per kg bedragen, terug te brengen tot 3 cent per kg- Tenslotte willen wij vermelden dat er aanwijzin gen zijn dat het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen ver gevorderd is met het ontwerpen van een afzetsysteem voor appelen en peren waarbij tegen vaste prijzen wordt geleverd. Dat zal dan uiteraard slechts kunnen gebeuren voor een deel van de aanvoer dat bestemd is voor export en voor de grootwinkelbedrijven. Hoe de regeling precies zal werken is nog niet bekend maar het Centraal Bureau hoopt door bun deling van de afzet op landelijk niveau, te voor komen dat de verschillende veilingen tegen elkaar worden uitgespeeld door de grote afnemers van de betreffende produkten. Dat een dergelijk gevaar reëel aanwezig is leert de ervaring in Frankrijk waar de Cica's tegen elkaar werden uitgespeeld met als gevolg steeds lagere prijzen. Ook daar Is men bij de verkoop gaan samenwerken. (Vervolg van vorige pag.) Door het wekelijks wisselend aanvoeren en veilen te Goes of Kapelle zou nu reeds een con centratie van het aanbod te bereiken zijn. Tijdens de 12 weken van topaanvoeren zou op beide veilin gen kunnen worden geveild. Naar de mening van de nieuwbouwtegenstanders zou op deze wijze toch van voldoende grote aanvoeren voor de handel sprake zijn. Zij bepleitten van deze vorm van samenwerking eerst de resultaten af te wachten voordat verder over de fusieplannen besloten zou worden. Op een later tijdstip, werd fusie dan ook niet uitgesloten. MU de fusievoorstellen afgewezen zijn zal er van de veilingbestuurders in de komende tijd veel worden gevraagd om leiding te geven aan hun orga nisaties. Daarbij zullen ze ongetwijfeld geconfron teerd worden met nieuwe ideeën en andere denk beelden. De tuinbouw van Midden-Zeeland heeft het gemakkelijk maar haar situatie is beslist niet hope loos. Ze heeft vele positieve punten. Bundeling van de afzetkrachten bleek op de voorgestelde basis nog niet mogelijk. Toch zal er samengewerkt moe ten worden. De meeste leden van de veilingen in Midden-Zeeland hebben gelijk gerichte belangen. Een bundeling van de gezamenlijke kracht en de gezamenlijke belangen is vain enorme betekenis. Want het gevaar zou aanwezig kunnen zijn van openlijke of verkapte concurrentie tussen de veilin gen onderling en het tegen elkaar uitspelen door de handel. Maar ook het risico wordt gelopen van investeringen die op het ogenblik niet gemist kun nen worden maar in de toekomst overbodig zouden kunnen blijken te zijn. De veilingbesturen wacht een zware taak! Waarschijnlijk tengevolge van de zeer snelle stijging van de temperatuur in het eind van de vorige week, maar mogelijk ook door toenemend aanbod van peren op de Europese markt uit zui delijke landen, is vorige week de prijs van Confe rence op de Zeeuwse veilingen vrij belangrijk teruggelopen. In het eind van de week deden de grote en middelmaten tussen 40 en 45 cent per kg en de kleine maat klasse I kwaliteit werd verkocht voor 3035 cent per kg. In vergelijking met de voor gaande week betekende dat een prijsdaling met ongeveer 10 cent per kg. Deze ontwikkeling was (Zie verder pag. 15)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4