Om de toekomst van de aaraappei Zeeuwse veilingfusie gaat niet door Deze week. (Vervolg van pagina 1) DISCREDIET OOK het steeds maar hoger willen opvoeren van de prestaties leidt tot een zekere mate van verruwing bij de oogstwerkzaamheden. Wat be treft de ontwikkeling van nieuwe rassen werd ge constateerd dat er in de laatste 35 jaar eigenlijk maar twee nieuwe consymptierassen zijn gekomen die in de praktijk hebben voldaan. Men kan zich natuurlijk ook afvragen of ook an dere omstandigheden de laatste jaren een rol heb ben gespeeld bij de verzwakking van de positie van onze aardappelen op de Duitse markt. Hoe dit ook zij, de aardappelteelt is te belangrijk om als bedrijfsleven voorbij te gaan aan de pro blemen die door de heer Van Beukering zijn ge steld. Het gaat er immers niet om dat de slechtere partijen alleen de gevolgen dragen, maar deze ver oorzaken wel dat blijkbaar de kwaliteit van de Nederlandse consumptie-aardappel in discrediet. wordt gebracht. Bedenkelijk is vooral ook dat er, zoals de heer Glotzbach nog eens benadrukte, weliswaar nog ge breken zijn waar wij onvoldoende van weten, maar dat er ook resultaten van onderzoekingen zijn die in de praktijk onvoldoende worden toegepast. MEI-INVENTARISATIE ]YE overige agendapunten gaven weinig aanlei- ding tot discussie. Het ziet er naar uit dat heti exporttempo over maart ongeveer gelijk zal zijn aan dat van de vorige maand. Medegedeeld werd dat het overleg met het C.B.S. tot resultaat heeft gehad dat bij de raming van de pootaardappelop- brengst uitgegaan zal worden van de door de N.A.K goedgekeurde oppervlakte en dat deze raming niet apart gepubliceerd zal worden. Vorig jaar zijn er door het C.B.S. ook cijfers gepubliceerd over do mei-inventarisatie, waarin alle pootaardappelen waren opgenomen. Daardoor is toen nog al wat ver warring ontstaan omdat deze cijfers uiteraard ho ger waren dan de N.A.K.-gegevens. In het vervolg wordt ons deze verwarring gelukkig bespaard, O. 1\E belangrijkste gebeurtenis voor de Zeeuwse tuinbouw afgelopen week was zonder twijfel het afwijzen van de door de besturen voorgestelde fusie van de fruit- en groenteveilingen Midden- Zeeland met daaraan verbonden de nieuwbouw van een centrale veiling voor dit gebied te Kloetinge. Er is de laatste jaren veel geschreven en gespro-' ken over de noodzaak om de krachten bij de afzet te bundelen en wel in het bijzonder die bij de afzet van fruit. Versnipperd aanbod, en daar zijn voor- en tegenstanders van deze plannen tot fusie het wel over eens, beïnvloedt de prijsvorming nadelig, zodat or niet uit de markt gehaald kan worden, wat er in zit. Dat is iets wat .men zich in het algemeen niet kan permitteren maar zeker niet in een tijd waarin het er in het bijzonder op aankomt de laat ste cent er uit te halen. Zoals bekend werd j.l. vrijdagavond tijdens de in Goes, Kapelle en Middelburg gehouden Alge mene ledenvergaderingen van deze veilingen de bestuursvoorstellen voor fusie en nieuwbouw ver worpen. fVE opkomst naar vergaderingen was beslist gro- ter dan normaal. Toch waren gemiddeld niet meer dan een derde van de leden aanwezig. In Goes brachten zij samen 657 geldige stemmen uit, waar van 223 vóór de fusie en 434 er tegen. In Kapelle- Biezelinge werden 590 geldige stemmen uitgebracht waarvan 308 voor fusie en 282 tegen. Hier was de meerderheid er dus wel voor maar het betrof de ontbinding van de vereniging en dan is een meer derheid van 2/3 van het aantal aanwezige leden vereist. In Middelburg werden 176 stemmen vóór de fusie uitgebracht en 167 tegen. In de statuten van deze veiling staat dat 75 van de leden er voor moet zijn. De besturen van de drie veilingen hadden, na lange tijd aan de plannen tot samenwerking en fusie te hebben gewerkt, voorgesteld de bestaande veilingsverenigingen -te ontbinden en samen een nieuwe veiling voor Midden-Zeeland te stichten, die dan ruim 2000 leden zou kunnen hebben en een omzet van 20 tot f 25 miljoen per jaar. Omdat geen van de bestaande bedrijven geschikt zou zijn om als centrale veiling te dienen was het bestuurs voorstel in Kloetinge een nieuw veilingbedrijf te stichten, waarvoor een investering nodig zou zijn van ongeveer f 7 miljoen. De besturen stelden dat onder de huidige omstandigheden een bundeling van de krachten een dringende noodzaak is, omdat hierdoor in de eerste plaats afzetkosten gedrukt kunnen worden. Verder zou het belangrijk zijn voor de prijsvorming der produkten. IVE bezwaren van de tegenstanders waren vooral gericht tegen de hoge nieuwe investeringen, die volgens de besturen noodzakelijk zouden zijn. En dit juist in een periode waarin het de fruitteelt bijzonder slecht gaat! Van die zijde werd onder meer gesteld, dat het fruitareaal op Zuid-Beveland in de komende jaren door de sanering belangrijk af zal nemen, dat de te verwachten grote toeneming van termijn verkopen de behoefte aan neerzetruim- te zal verkleinen en de bouw van een nieuwe neer- zetruimte niet verantwoord zou zijn. Ook had men. van die zijde zijn vragen over de financiële opzet van de fusie en de daardoor verwachte verlaging der veilingkosten. Onder de huidige omstandig heden, zo stelde een deel van de oppositie, zou het in het belang van de leden zijn indien naar voor allen meer aanvaardbare oplossingen gezocht zou worden. De gezamenlijke dagaanvoer van de veilin gen Goes en Kapelle zou gedurende 40 weken per jaar van een zodanige omvang zijn dat deze in de nu bestaande veilingshallen zouden kunnen worden, geplaatst. (Zie verder volgende pag.) U NETJES t DE voorsteflen-Mansholt zijn bij de Ministerraad in Brussel in behandeling genomen. De struk- tuurplannen die uiteraard van lange adem zijn zullen van alle kanten worden bekeken en dat vraagt tijd. Er is ook wel gebleken dat er verschil lend tegenaan wordt gekeken. De prijsvoorstellen worden apart bezien omdat er meer haast bij is. Ondertussen is het toch wel te laat geworden om de garanties nog voor de komende oogst te ver lagen. Statistisch zijn we toe aan een jaar met een slech te opbrengst: als de natuur zich een beetje houdt aan de statistiek, dan zitten we het komende jaar met een matige oogst en zonder overschotten. Al dus het algemeen overzicht van de C. S. M. in het Voorlichtingsblad van 21 februari j.l. Er was reeds door de C. S. M. gesteld dat het niet juist zou zijn op de bietenprijs te korten, omdat naast alle verhogingen die we hebben gehad, vooral in de loonsektor, een gelijk peil van de bietenprijs maar nauwelijks aanvaardbaar is. Noch een ver laging van de bietenprijs noch een beperking van het quotum dat werd toegewezen zou de bieten teelt enigermate hebben beperkt. Men heeft op de boerderij praktisch immers geen uitwijkmogelijk heid meer. De strukturele veranderingen, zoals voorgesteld, zouden toch eerst na jaren invloed op de prijzen kunnen hebben. De prijsverlagingen op korte termijn betekenen dus direkt een inkomens verlaging voor de telers. Men verwijt en wellicht met Brusselse ogen terecht Nederland dat zij zich het slechtst gehouden heeft- aan het toege wezen quotum. Dit quotum was overigens niet juist, want het was gebaseerd op hetgeen in de afgelopen jaren was geproduceerd en die produktie werd niet bepaald door de mogelijkheden van produktie en afzet, maar door het prijsbeleid van de Minister van Landbouw in die periode. UET is niet juist dat men beweert dat quotering op basis van de afzet van suiker niet goed mogelijk is. De historische produktiebasis is ook niet goed. Dat wij de suiker niet mogen leveren aan onze eigen klanten, omdat er suiker uit Frankrijk moet komen wat ook allemaal geld kost is vreemd. Nu blijkt hat dat we heel netjes zijn in Nederland. Wij kozen voor het mengprijssysteem en men liet ons daarvoor knap betalen in Brussel. Het mengprijssysteem betekent, zoals men weet, drie jaar 550.000 ton vet plus 50 over drie jaren halfvet, d.w.z. in drie jaren 1.650.000 ton vet en 275.000 ton halfvet Het individuele kontrakten- systeem betekende 550.000 ton vet elk jaar plus 35 halfvet elk jaar plus de mogelijkheid om 10 suiker te veel geproduceerd in het ene jaar over te brengen naar een volgend jaar. Het tweede systeem betekent totaal 1.650.000 ton vet plus 577.500 ton halfvet. Om diverse redenen is in Nederland een rantsoe nering op basis van kontrakten op individuele toe wijzing afgewezen. Wij hebben ons er natuurlijk over verwonderd waarom de Italianen, die evenals wij veel kleine bedrijven hebben, dit systeem van individuele kontrakten wel aan kunnen. Het ant woord is nu bekend. Zij accepteren in Brussel het stelsel van individuele kontrakten, maar trekken er zich verder thuis niet veel van aan en interpreteren deze kontrakten volgens het mengprijssysteem. Dit geeft een bevoordeling van deze groep hetgeen weer tot hogere lasten voert en maatregelen tot be perking van de totale garantie uitlokt. Deze komen ook ten laste van Nederland dat de voorschriften correct uitvoert Het is de taak van Ministers en Europese Commissie om te zorgen dat telers zich niet bevoordelen ten koste van collega's in andere landen. Als men zoals nu met te veel suiker zit, laten de landen die in overtreding zijn dan het gelag be talen. Dit lijkt ons een goed boetesysteem. Aldus de C. S. M. die eraan toevoegt dat zeer waarschijn lijk de uitzaai in 1969 niet lager zal zijn dan die in 1968. Op het ogenblik is er circa 1 meer zaad uit gegeven dan het vorige jaar. De uitzaai zal daarom minstens gelijk zijn. BELASTINGVRIJDOM VOOR JONGE BOEREN Geef de jonge ondernemers in de landbouw ge durende enkele jaren, overeenkomend met de ge middelde studieduur van een student, belasting vrijdom. Een gedachte van de voorzitter T. Tolman van de Friese C.B.T.B. in de algemene vergadering van zijn organisatie in Leeuwarden naar voren gebracht Op het ogenblik is er volgens hem een te groot ver schil tussen studenten en jonge boeren. Het rijk geeft per student zeker 120.000 tot 200.000 gulden uit, en voor de student is het resultaat bij het einde van de studie een goed gehonoreerde functie. Maar jonge boeren zien zich geplaatst voor investerin gen die variëren van 250.000 tot 400.000 gulden. ïN de uitwerking en toepassing van belasting- wetten speelt de uitleg en de rechtspraak een grote rol. Betreffende de waardebepaling van on roerende goederen is pas een proces gevoerd. Het ging om het begrip „waarde in het economisch .ver keer" in de vermogensbelasting. Aangevoerd werd dat waarde in het economisch verkeer" niet hetzelfde is, kan zijndan verkoop waarde. Indien dat wel het geval was zou het toch veel eenvoudiger geweest zijn om ook inderdaad de term „verkoopwaarde" in de omschrijving vaii het waardebegrip op te nemen. Het ging in het proces om een verpachte boer derij in Zeeland en de belastingplichtige stelde dat de „waarde in het economisch verkeer", aldus moest worden berekend. Vastgesteld moet worden: a. de waarde voor een eigenaar-belegger; b. de waarde voor een eigenaar-exploitant die bij verkoop niet naar een vervangend onroerend goed zoekt e. de waarde voor een eigenaar die bijv. bij ont eigening tot elke prijs een vervangende boer derij koopt. Indien de waarden onder a., b. en c. zijn vastge steld telt men deze op, deelt ze door 3 en dan heeft men de „waarde in het economisch verkeer". T\E weg was dus niet kort, eerst op drieërlei wijze de waarde bepalen, is zowaar geen sinecure. Het valt over het algemeen niet mee om „waarde" te bepalen. De schattingen van deskun- digen liggen soms niet onbelangrijk uit elkaar. De dag waarop geschat wordt, is eveneens een faktor die meespeelt. Als onder gunstige weersomstandig heden, wanneer alles zich op zijn mooist vertoond de waarde moet worden vastgesteld, zal deze allicht wat gunstiger uitvallen dan op een miezerige droefgeestige regendag. Schattingen toch worden mede bepaald door subjectieve faktoren; hoe ziet de schatter de waarde op dat moment? In het bereikte geval is echter uitgesproken dat de lange weg niet mag worden gevolgd. Het Gerechtshof overwoog: „dat een objectieve maatstaf in het algemeen by goederen, waarvoor een ruim aantal gegadigden is, wordt gevonden in de prijs, welke bij aanbie ding ten verkoop op de geëigende wijze wordt geboden door de meestbiedende, zodat in het al gemeen de waarde in het economisch verkeer van zodanige goederen, is te bepalen op het bedrag van die prijs". j_zET Hof constateerde en de Hoge Raad bevefr* tigde de uitspraak dat in Zeeland vrijwel steeds een ruim aantal gegadigden aanwezig zijn voor beleggingen in verpachte boerderijen en land en dat om die reden de „verkoopwaarde" de basi» is waarop de aangifte voor de vermogensbelasting moet gebeuren. Hiermede is weer eens bevestigd dat theoretische beschouwingen, over begrippen als waarde in het economisch verkeer, rendementswaarde, gebruiks waarde e.d. niet in staat zijn het begrip „verkoop waarde" als heffingsbasis te verdringen! PA AU WE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 3