Het tuinbouwbedrijf als onderneming sasFtr les 6 arbeidsproduktiytteit tempo 7 Uitzendtijden; Zaterdag 8 maart 10.3011.00 uur Ned. 1 Donderdag 13 maart 23.0023.30 uur Ned. 1 ARBFIDSPRODUKTIVITEIT. Doelmatig heid bij het gebruik van arbeid. Omstandig heden die de arbeidsproduktiviteit beïnvloe den, tempo, vaardigheid, bedrijfsuitrusting, werkmethode, enz. Inlichtingen over de cursus en aanmeldingen voor gespreks- of studiegroepen bij Teleac, Postbus 225, Delft, tel 01730—34940. Redaktie: A. G. A. van de Nes, Rijkstuin- bouwvoorllchtingsdienst. Drs. P. Bukman, Nederlandsche Christelijke Boeren en Tuin- dersbond. In de vorige les is ondermeer aandacht besteed aan de arbeidsfilm. Daarbij werd ook aan arbeidsfilm voor stooktomaten toegelicht. Hierop was te zien, dat in bepaalde perioden van het jaar arbeidspieken voorkwamen. Dit was het geval waar de tomaten werden doorgeteeld Deze en andere arbeids pieken zijn niet weg te werken zolang de verschil lende werkzaamheden niet te mechaniseren zijn. Bij tomaten bijv. vragen de oogst- en sorteerwerkzaam- heden 25—30 van de totale arbeidsbehoefte. Bij sla is dit nog meer, want daar moet men bij de oogst in enkele dagen tijds 60 van de totale arbeid leveren. Op bepaalde dagen moet dan een grote hoe veelheid arbeid worden geleverd. De beschikbare arbeid zal daarom zo doelmatig mogelijk moeten worden besteed. DOELMATIGHEID Wét bij het verrichten van arbeid doelmatig is, kan Sliet in een recept worden opgegeven. Wat voor het ene bedrijf doelmatig is, kan dit voor het andere be drijf misschien helemaal n'et zijn. Het is de wezen lijke tar*c van de ondernemer kennis te nemen van de verschillende mogelijkheden en daaruit te kiezen wat voor zijn bedrijf de beste resultaten zal opleve ren. Het gaat er vooral om, de arbeid in een piekne-iode goed mogelijk te gebruiken en het is daarbij aller eerst van belang dat bepaalde werkzaamheden wor den négelaten. Dit laatste betreft werkzaamheden die ook in een slaone periode kunnen word°n uitge voerd. Geen enkele tuinder zal het in z'n hoofd halen ©m in de ri'd van de tomatenoogst de sloten schoon te maken. Maar het kan wel zijn dat hii verplicht is een dag te besteden aan ketelreparatie. Dit had voor komen kunnen worden door een goed preventief on derhond. Controle oo de donpen van de beregeiings- installatie bijv. kan ook vóór een piekperiode plaats vinden en behoeft dan tijdens grote drukte geen arbeid meer te vragen. INVLOEDEN OP DE ARBEIDSPRODUKTIVITEIT De arbeidsoroduktiviteit is van verschilende fac toren afhankelijk, nl. van de werker en de omstandig heden. waarbij de werker het werk moet uitvoeren. Met d't laatste bedoelen we de omstand'gheden waar onder het werk moet worden uitgevoerd en waarop de werker op het moment dat hij bezig is, geen in vloed meer kan uitoefenen. Deze omstandigheden worden beoaald door de weersomstandigheden waar onder moet worden gewerkt, de bedri'fsuitrusting die de werker ten dienste staat en de bedrüfs- of arbeids organisatie. De invloed van de werker komt tot uiting in het tempo dat hii heeft; zijn vaardigheid met betrekking tot de bepaalde werkzaamheid en de werkmethode die hij toepast. Vaak heerst de mening dat men door verhoging van het temno gemakkelijk in staat is een grotere arbeidsorestatie te leveren. De ervaring heeft echter geteerd, dat hiermee maar weinig kan worden be reikt. D;t komt omdat er bit de tuinder in het alge meen al een behoorliik temoo wordt aangehouden. En niemand is in staat lange tiid ver boven z'n krach ten te werken. Het ooïagen het systeem dus waar- bii bewust wordt geprobeerd het arbeidstempo op te driiven heeft meestal averechtse gevolgen. Op een bedriif waar men dit doet. o*>t°taat meestal een ge prikkelde sfeer, wat de arbeidsnrestaties beslikt niet ten goede komt. Natuurlijk komen er oo alle bedrij ven weieens momenten voor waaroo men van iede^ medewerker het uiterste vergt. D't kan het geval zMn als men biiv. tijdig voer het begin van de ve'ling het ooest-, sorteer- en pakwerk gereed wil hebben. Het tijdehik aanhouden van een belangrijk hoger tempo is n?et erg. mits dit daarna weer kan worden gecom penseerd door extra rust. H°t arbeidstemoo houdt ook verband met de lengte van de werkdag. Men gaat in een piekneriode vaak gemakkelijk over tot overwerken. Als dit^ gedurende een aantal dagen achtereen plaats moet vinden, gaat het effect hiervan grotendeels verloren, omdat de prestatie per manuur gaat dalen. We kriigen dan het bekende overdag rusten om "s avonds te kunnen werken. Fr zijn in de tuinbouw dan ook inmiddels veel bedriiven waar men aanvankelijk overwerk be schouwde als onvermijdelijk, maar waar men nu toch op tijd alles kan klaar krijgen door het over werk rigoreus af te schaffen. VAARDIGHEID De vaardigheid voor het uitvoeren van een be paalde werkzaamheid wordt bepaald door de natuur lijke aanleg, de tevoren genoten instructie en de rou tine die men zich heeft kunnen verwerven. Een voorbeeld van natuurlijke aanleg is het feit dat meisjes en vrouwen bij bepaalde werkzaamheden zoals bijv. verspenen en enten tot een veel grotere prestatie komen dan jongens en mannen. De instructie komt doorgaans tot stand als onder deel van de praktische opleiding, waarbij men zich voor bepaalde werkzaamheden vaste werkwijzen aan leert. Arbeidsonderzoek heeft echter aangetoond, dat men soms met een andere wijze van werken met minder handelingen tot een verkorting van de arbeidsduur kan komen. Als een van de voorbeelden in de praktijk is het touwtjes spannen bij tomaten te noemen. Dit kan nu sneller worden verricht door minder bewegingen te maken. Zodoende kan 25 arbeidsbesparing worden verkregen. Deze snellere methode is door arbeidskundig onderzoek tot stand gekomen. De invloed van de routine op de arbeidsproduktivi teit van de werker is duidelijk merkbaar als men een ervaren tuinder vergeliikt met een loonwerker. De tuinder kan een bepaalde werkzaamheid weliswaar WERKMETHODE Voor het uitvoeren van een bepaalde werkzaam heid kunnen vaak diverse werkmethoden worden ge bruikt. Dit kan leiden tot een groot verschil in ar beidsproduktiviteit. Vergelijken we bijv. bij het oog sten van tomaten het traditionele werken met een plukmand met die waarbij een plukwagentje of pluk- rail wordt gebruikt, dan komen verschillen naar voren. In minuten uitgedrukt wordt door de tweede en derde methode in vergelijking tot de eerste slechts enkele procenten aan arbeidsbesparing ver kregen. Het werk echter is, vooral ingeval men van een plukraad gebruik maakt, veel minder vermoeiend en daardoor plezieriger. Het kan als er dagelijks vele uren tomaten moeten worden geplukt, een gunstige invloed hebben op de arbeidsprestatie later op de dag. Bovendien komt het de kwaliteit van het pro- dukt ten goede, een aspect diat soms mede in de te volgen werkmethode moet worden betrokken. KLIMAAT Bij de omstandigheden die van invloed zijn op de arbeidsproduktiviteit is ook het weer van invloed. Bij de teelten onder glas heeft men hiervan weliswaar niet zo vaak hinder als bij die vollegrondsteelten, maar ze kunnen wel degelijk een rol spelen. Zo bleek uit onderzoek, dat bij het plukken van tomaten bij broeierig weer (temperatuur 30° C.) de arbeidspres tatie 28 lager was dan bij het plukken onder nor male weersomstandigheden. vlot uitvoeren, maar de loonwerker, die veel meer op dit soort werkzaamheid is gespecialiseerd, heeft een veel grotere routine verkregen. Hij kan dan ook veel meer presteren. Dit blijkt ook duidelijk uit de cijfers verkregen uit onderzoek. Waaruit tevens naar voren komt dat de prestaties van de loonwerker verre uitgaan boven de gemiddelde taaktijden. dieven indraaien snijden tuinder zelf loonwerker tuinder zelf loonwerker gemeten tijd in min. 12.1 7.9 20 13 taaktijd per 100 16 16 17 17 BEDRIJFSUITRUSTING Van de omstandigheden die de arbeidsproduktivi teit bepalen is de bedrijfsuitrusting veruit de belang rijkste. Daarbij kunnen we onderscheid maken in de opstanden (kassen en bedrijfsschuur) en de machines en werktuigen die bij de werkzaamheden moeten worden gebruikt. Van de opstanden is de schuur erg belangrijk Deze moet zodanig geplaatst en ingericht zijn dat de transportwegen naar en door de schuur logisch zijn. Er moet echter ook een goede verbinding zijn tus sen de schuur en de openbare weg. Vandaar dat men op veel bedrijven de bedrijfsschuur vóór op het be drijf plaatst, zoals dit op de afbeelding te zien is. (Zie verder volgende pagina) CONCLUSIES UIT DE DISCUSSIE 1. De perspectieven om te komen tot mechanisatie van de oogst van glasgroenten zijn niet veelbelovend, zeker niet voor tomaten. Voor sla zijn de mogelijkheden niet uitgesloten. 2. De vierwielige trekker zal in de glastuinbouw een veel grotere plaats gaan innemen, omdat er zeer veel werkzaamheden mee kunnen worden verricht. 3. De aanpassingsmogelijkheid van verouderde opstanden aan nieuwe methoden en machines wordt voornamelijk bepaald door de vorm van het bedrijf. Een lang en smal bedrijf geeft de minste mogelijkheden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 7