TUINBOUWKLANKEN Veiling niet alléén belangrijk voor Walcheren Begin van 't nieuwe teeltjaar PINGEN VAN PE WEEK 6 Zowel in WALCHEREN als in Zuid-Beveland hebben belangrijke voorlichtings-oriëntatiebijeen komsten plaats gehad voor bespreking en door lichting van de mogelijkheden en moeilijkheden die zullen kunnen voortvloeien uit de door onze besturen voorgestelde fusie van de veilingen Mid- delburg-Goes-Kapelle e.o. in één grote veiling concentratie onder de naam V.M.Z. In Walcheren zijn deze vergaderingen gehou den in Oostkapelle, Middelburg en Souburg en was de opkomst en belangstelling van dien aard dat er wel het grootste deel der leden bereikt is. We mogen wel stellen dat door de drie besturen in talloze commissie- e/a vergaderingen gedegen en goed werk is verricht. Vooral voor de Wal- cherse leden is de beslissing moeilijk. Immers zijn wij de enige groentenveiling en hebben ook de kleinste inbreng. Bovendien een sluitende be groting en een klimmende omzet in de laatste HOGERE FRUITPRIJZEN Het aanbod van appels op de fruitveilingen werd in de afgelopen periode groter en ook de vraag nam toe. Overwegend werden hierdoor hogere prijzen betaald dan in de voorgaande weken. Ook de Gol den Delicious, die enige tijd is achter gebleven bij de prijsontwikkeling, kon nu goed mee komen en werd gemiddeld ongeveer 5 cent per kg duurder dan in de voorgaande weken. Goede partijen van dit ras deden in de meest gevraagde maten tussen 55 en 65 cent per kg. De meest gevraagde maten van de klasse II kwaliteit stegen tot even boven 50 cent per kg. Het schijnt dat de concurrentie van Golden Delicious uit Frankrijk minder wordt. Er komen er nog wel genoeg binnen maar ze zijn nu aanmerkelijk duurder geworden. De beste partijen Jonathan deden tussen 50 en 60 cent per kg. Cox's Orange Pippin wordt er vrij wel niet meer aangeboden in Zeeland. De enkeling die nog kon leveren, met name in Terneuzen, kreeg daarvoor prijzen die lagen tussen 1,10 en 1,30 per kg: Ook de Goudreinette werd opnieuw duur der. Deze appel blijf erg gevraagd voor Franse reke ning en met name voor Parijs. De prijs van de klas se I kwaliteit lag tussen 0,90 en 1 per kg. De prijs van de Winston is in sterke mate afhankelijk van de kwaliteit. Goed gekleurde partijen grote en middelmaat werd verkocht tegen prijzen vanaf 85 cent tot dicht tegen 1 per kg. Laxton Superbe heeft zich ook weer aardig her steld na de inzinking van begin februari. De meest gevraagde maten van dit ras werden weer ver kocht tegen prijzen van 60 tot 65 cent per kg. Zoete Ermgaard werd opnieuw duurder en kwam vlak bij een gulden per kg voor de grote en middelmaat. Ook in de perenhoek is er sprake van een opge wekte stemming. Conference klasse I grote en mid delmaat steeg tot rond en iets boven 45 cent per kg en de kleine maat klasse I die in het begin van februari rond 17 cent per kg werd verkocht, no teerde in het eind van de maand rond 40 cent. De export naar Noorwegen van deze peer blijft goed verlopen en er komt ook meer vraag voor Franse rekening. Stoofperen hadden moeite om mee te komen. De beste partijen Saint Remy werden ver kocht rond 35 cent per kg. jaren. Dus zo oppervlakkig gezien geen grote reden voor angst in de toekomst. Toch gaat het ons inziens om de toekomst. Hoe wel alle aanwezigen alle mogelijke vragen hebben kunnen stellen willen we, mede voor hen die niet konden komen en ter oriëntering voor hun stand punt voor de vergadering op 14 maart a.s. (waar toch wel ieder zich voor vrij zal moeten maken) enkele punten belichten: Eerst wat historie. Toen we destijds nog veilden in manden en binnen in de vleeshal werd het be sluit genomen om naar 't station te verhuizen. Welk een protesten! Onze gemoedelijke vleeshal kwijt Enfin: Naar 't station onder veel protest van veel leden Toch viel het mee en moest er wel eens vergroot worden. Getallen noemen wordt te langdradig. Toen, na tweemaal brand en bom bardement en onder hevige oDpositie, naar het grote terrein buiten de stad. Weg van water en spoor en tot ons nek in de schulden Toch moest er na niet te lant?e tijd worden ge- en verbouwd, moest er een koelhuis komëiï. En nu is er weer al een flinke verbouwing geweest. Het hele terrein is in exploitatie of exploitabel gemaaktWie had dit durven voorspellen Nu wordt er een nog belangrijke beslissing ge vraagd. Nu geen kwestie van spoor of water of directe financiële noodzaak. Het gevaar komt van elders. Als één der grote gevaren voor de, niet eens verre toekomst, zien we de bundeling van de handel. Deze zal groter worden en geconcentreer der gaan inkopen. Kan deze handel niet terecht op grote regelmatige voorziene aanvoerpunten dan zoekt men elders En dan We willen wel stellen in tegenstelling tot een nogal eens gehoorde mening dat de handel en zeker ook de groothandel beslist wel goede prijzen wil betalen. Maar er is ook dat andere aspect dat in Wal cheren zwaarder weegt dan in Zuid-Beveland, n.l. onze positie als consumptieveiling. Dit is nu een maal onze sterkte Walcheren blijft dan ook be staan. Zie de restrictie in art. 4 lid 5. Wij willen de statuten niet bespreken. Zo is bijv. art. 25 lid 3 voor ons gesneden koek en in Kapelle slecht te verkopen! Zou de fusie niet doorgaan dan zijn voor ons enkele punten van groot belang. Er is een redelijke kans dat de fruitteelt op 't diepste punt is aangekomen en elke fruitkweker zal z'n kosten drukken tot het uiterste Zal onze veiling die leden kunnen binden Dit betreft zo'n 15 a 20 van onze omzet. Glastuinbouw is gezien de enorme investering bijkans onmogelijk. (Liefheb bers zijn er ook in Walcheren, meer dan men ver moedt!) Maar 't is gewoonweg niet te financieren! Een beduidende vergroting is niet te realiseren tenzij met overheidssteun en dat zit er niet in. Deze kwekers bestrijken een zelfde percentage. En wat als deze groepen verstek laten Daar onze ruimte vol is willen we nogmaals in 't kort stellen: Momenteel draaien we redelijk maar na bijv. 3 tot 5 jaar hop staan we dan His torisch is elke grote beslissing later juist gebleken en hadden de besturen het met vooruitziende blik bij 't juiste eind. Persoonlijk zien we dit in groter verband en raden met klem aan goed te bedenken bij de overweging hoe men stemmen zal. Wij wil len nog wijzen op de passage over ons personeel. Bij al het zakelijke is het menselijke niet vergeten en zal het personeel der diverse veilingen goed behandeld worden. We stellen 't op prijs dat hier voldoende aandacht is besteed. Met het begin van de maand maart is er voor de THOOLSE vollegrondstuinder ook weer het begin gekomen om van start te gaan voor oogst jaar 1969. In de afgelopen wintermaanden is er weer genoeg vergaderd door de land- en tuin bouworganisaties om de nodige kennis wat te ver rijken. Ook de moeilijkheden die er tegenwoordig in ons vak zijn, werden weer terdege onder de loep genomen, maar meestal was er geen direkte oplossing aan te geven. Eén van de grootste knel punten is wel, dat er zo dikwijls een overproduk- tie van verschillende teelten is. In dit verband is het ook toe te juichen, dat er door de gladiolen- telers een landelijke vereniging is opgericht, die de teelt wat in geleide banen wil houden. Vooral bij de vóórverkopen worden dikwijls tevéél zaken gedaan voor Drijzen die eigenlijk onder de kost prijs liggen. Het is vaak ontstellend te vernemen hoeveel telers nooit aan enige kostprijsberekening doen. Nu is het wèl zo dat de kostprijs van een produkt, in verband met de omstandigheden van de kwekers verschillend zal zijn. Genoemde ver eniging stelt zich voor om, in gezamenlijk^ over- lee met telers èn handelaars, een zekere minimum prijs vast te stellen voor de zaken die in vóór ver koop worden gedaan. Jammer blijft altijd dat er óók telers zijn die wel het nut hiervan in zien maar toch nog maar liever buiten de vereniging blijven. Nog véél te weinig zijn deze mensen er van doordrongen waar het eigenlijk om gaat. Door hun afzijdigheid worden de levenskansen van de zelfstandige ondernemers nóg méér aangetast. Zo mogelijk zullen door alle agrarische ondernemers zelf, alle middelen te baat genomen moeten wor den, om te komen tot een blijvende bestaanszeker heid van hun bedrijven, al naar hun aard. Juist diegenen die te individueel gericht zijn, helpen er aan mee, dat de overheid in de naaste toekomst tot wel zéér drastische maatregelen wil overgaan in het land- en tuinbouwbeleid. Het zou voor deze rubriek teveel zijn om nog verder over deze dingen iets te schrijven. Laten wij bij 't begin van deze nieuwe teeltperiode nog eens bekijken hoe of de zaken er op onze bedrij ven bijstaan. De winterbloemkool die dit jaar er tamelijk goed voorstaat, heeft met de laatste sneeuwperiode flink in de belangstelling gestaan van de duiven en sommige percelen staan er nu maar kaaltjes bij. Toch zullen wij moeten proberen om er met ekstra stikstof nog wat blad aan te krijgen.. Te vrezen valt dat er toch veel schade aan dit gewas is aan gericht. Enkele vollegrondstelers hebben alweer hun vroege bloemkoolplantmateriaal klaar staan om ze half maart uit te poten. De afzet van de getrokken witlof heeft, zij het met kleine schom melingen, óók dit jaar tot goede geldelijke op brengsten geleid. Ook de slatelers in de waren huizen mogen dit seizoen niet klagen, zodat het met de verschillende verse groentenafzet voor 1969 goed is begonnen. Jammer dat de prijs van de zaaiuien net in februari wat dalende was, of schoon het gemiddeld toch wel lonend is geweest. Nu bij 't begin van het nieuwe teeltjaar zullen wij weer proberen te maken wat er naar beste vermogen van te maken is. Er is duidelijke taal gesproken vorige week woensdag in Utrecht op de jaarvergadering van de Ned. Fruittelers Organisatie. De opkomst was groot. Ook uit Zeeland waren velen naar de Domstad ge togen om daar te horen wat voormannen van de organisatie te zeggen hadden. Er zijn geen doekjes om gewonden. Er is gezegd hoe de huidige situatie Is en door de betrokkenen wordt ondergaan. Ir. W. van Soest, de direkteur van de Tuinbouw, behandelde de vraag of de Nederlandse fruitteelt nog toekomst heeft. Zijn conclusie was dat er nog enkele moeilijke jaren te wachten staan. Hij zag voor goed geleide krachtige fruitbedrijven die onder gunstige produktie-omstandigheden werken en van voldoende omvang zijn om efficiënt te kun nen produceren, de toekomst met vertrouwen tege moet. Veel zal er echter in de komende jaren moe ten veranderen wil de Nederlandse fruitteelt sterk staan in de concurrentiestrijd. Met name werd het afzetbeleid door hem genoemd. Daar had trouwens ook N.F.O.-voorzitter ir. C. Staf reeds op gewezen in zijn openingsrede. Deze stelde duidelijk dat we de veilingklok niet zullen kunnen missen voor zover er sprake is van verkoop aan groot- en kleinhandel. Maar er zal ook voldaan moeten worden aan de behoeften naar grote en uniforme partijen die leeft bij de groot-winkelbedrij ven, waarbij gekocht kan worden tegen een tevoren overeengekomen prijs en ook aan de behoefte van buitenlandse importeurs om op termijn bepaalde partijen te kunnen kopen. Ir. Staf zei dat van de fruittelers mag worden verwacht dat zij ten aanzien van de afzet de handen ineen slaan en bereid zijn bij te dragen aan de vorming van grote partijen en tevens bereid moeten zijn om de beschikkings macht van een deel van hun fruit af te staan. Ir. Staf zei het zeer duidelijk: Het is beter een deel van je zelfstandigheid kwijt te raken door het afstaan van beschikkingsmacht dan die zelfstan digheid helemaal kwijt te raken doordat grote groe pen kopers wegblijven. Ir. J. Prins, onze Z.L.M.-voorzitter, gaf aan, welke maatregelen noodzakelijk zijn voor de Nederlandse fruitteelt. Uiteraard was dat grotendeels gebaseerd op hetgeen hij hierover begin januari op de fruit teeltdag in Goes heeft gezegd en welke rede toen volledig in dit blad werd opgenomen. De heer Opstelten van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen sprak over de vraag „E.E.G., winst of verlies?" Hij wees erop dat de E.E.G. ertoe heeft bijgedragen dat de zwakke plekken in de fruitproduktie en fruitafzet thans duidelijk aan het licht zijn getreden. Om die zwakke plekken er uit te halen, zullen de telers zelf de hand aan de ploeg moeten slaan en de nationale overheid zal ook haar beleid daarop moeten richten. De grote moei lijkheden vloeien echter voor een belangrijk deel voort uit overproduktie en concurrentievervalsing binnen de E.E.G. Er is wel een gemeenschappelijke markt gescha pen maar een gemeenschappelijk beleid voor de fruitsektor ontbreekt in feite. Er is geen gemeen schappelijk beleid op het punt van een betere aan passing van het aanbod aan de vraag, op het punt van de overheidssteun aan de fruitteelt op het punt van de interventie en ten aanzien van de handel met derde landen. Daarom moet krachtig aange drongen worden op een werkelijk gemeenschappe lijk beleid voor de fruitsektor en zullen op nationaal vlak maatregelen getroffen moeten worden die wer kelijk uitkomst bieden. De regering zal doeltreffen de hulp moeten verlenen want de nood is hoog ge stegen, aldus de heer Opstelten. Hoe hoog die nood wel is vertelde N.F.O.-secre taris ir. A. Groot. Het L.E.I. berekende in 1967 van een aantal goede, moderne fruitbedrijven van vol doende omvang de resultaten. In het zuidwesten kwam men aan een inkomen per manjaar op deze bedrijven van f 5.000. In de Betuwe was dat 1.900 per manjaar en in de Noord-Oostpolder aan f 7.000. 88 van de bedrijven waren verliesgevend en slechts 12 behaalde een positief resultaat. In 1968/1969 zullen de resultaten niet veel gunsti ger zijn. De bedrijven met een verouderd sortiment zullen volgens ir. Groot heel moeilijk weer bij kun nen komen. Zeer grote moeilijkheden zijn er voor de fruittelers die in de afgelopen jaren met behulp van credieten een nieuw fruitbedrijf hebben kun nen opbouwen. Deze telers kunnen niet liquideren want dat levert te weinig geld op. Ir. Groot ging ook na wat de reden is van de sombere situatie, namelijk de zo sterk toegenomen produktie in andere E.E.G.-landen en hij stelde dat er ook in Nederland subsidies gegeven zullen moe ten worden. Af en toe kon men zich afvragen of Ir. Groot niet wat ver ging, maar in elk geval kan gezegd worden dat zijn rede aan duidelijkheid ten aanzien van de huidige situatie niets te wensen over liet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6