PLATTELANDSJEUGD P. J. G. Eindles kursus ekonomische vorming toekomstige ondernemers 22 VERMALEN Wordt men ala éénling vermalen In de ontwikkeling van de maatschappij? Dit was de vraag, die de voorzitter, de heer R. Krijger, technisch medewerker van de Prov. Direk- tie voor de Rijkslandbouwvoorlichting, in zijn openingswoord stelde lodens de eindles van de kursus Ekonomische Vorming Toekomstige Ondernemers in het ontmoetingscentrum „Het zilveren schor" te KJeverskerke. Gedurende deze eindles konden de aanwezigen ervaren, dat de heer Krijger 126 uur bezig is geweest om samen met de kursisten en vele deskundigen een passend antwoord te vinden op deze vraag, voorzovei het Jonge boeren betreft. ZO IS *T GEKOMEN Deze kursus E.V.T.O. was voor Zeeland een pri meur. De leiding kon echter gebruik maken van een ruime ervaring, die was opgedaan in andere streken van het land. Reeds in 1965 werd, na over leg in de Landelijke Raad voor de Landbouwvoor lichting, door de Directeur-Generaal van de Land bouw aan de standsorganisaties meegedeeld dat op beperkte schaal, uitgaande van een raamplan, een proef kon worden opgezet met de „vorming van toekomstige ondernemers". Het raamplan, waarbinnen ook de Zeeuwse kur sus zijn ruimte vond, is opgesteld naar aanleiding van de volgende overwegingen Jaarlijks worden in Nederland meer dan 3000 jongeren zelfstandig boer of tuinder. De schoolse beroepsopleiding in klassikaal ver band, is niet voldoende om de technisch-ekono- mische en ekonomisch-sociale vraagstukken, waarmee de jonge ondernemer wordt gekon- fronteerd uitputtend te verwerken. Een zeer specifiek gerichte vorming, waarbij de zelfwerkzaamheid voorop staat, is na de school noodzakelijk. De bovenstaande overwegingen hebben tot de volgende strukturele opbouw van de kursus geleid: Overzicht en analyse van de bedrijfsekonomi- sche situatie van verschillende bedrijfstypen en bedrijfs grootteklassen in een betrokken gebied. Overzicht van de ekonomische, financiële, juri dische, fiscale en sociale aspecten van de be drijfsovername. Meningsvorming over verschillende vormen van samenwerking, zowel tussen de landbouwbe drijven onderling als op het gebied van toe levering van produktiemiddelen, het bewaren, verwerken en het afzetten van produkten. Het geven van een overzicht van de vele dienst verlenende instanties, die de ondernemer ten dienste kunnen zijn zoals standsorganisaties, boékhoudbureaus, boerenleenbanken, Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, Borgstellingsfonds enz. KREDE OPZET Het zal duidelijk zijn, dat de verwerkelijkir van een kursus met een zo breed werkterrein ter dege moet worden voorbereid. In voorgaande jaren werden in Zeeland wel kursussen georganiseerd door de standsorganisaties afzonderlek. Deze waren veelal korter van duur en behandelden veelal ook slechts een gedeelte van wat de E.V.T.O. kursus behandelt. Het is dan ook verheugend dat de Organisaties elkaar vonden doordat zij hun kursussen hebben vervangen door de E.V.T.O.-kur sus Hierdoor is het mogelijk geworden veel prak tisch gericht intellect te mobiliseren ten behoeve van een groep toekomstige ondernemers; zonder dat er moeite en kosten verloren gingen door langs elkaar heen te werken. Dat het initiatief tot een dergelyke „naschoolse vorming voor toekomstige ondernemen in Zee land is gekomen van de direkteur der Rijks Mid delbare Land- en Tuinbouwschool te Goes is be grijpelijk omdat deze kursus immers een waarde volle aansluiting is op de schoolopleiding. Dat de landbouwwereld niettemin voor dit initiatief dank baar dient te zijn is evenzeer waar. INHOUD DER KURSUS Wat na grondige voorbereiding, door de kursus- leider uiteindelijk werd opgediend is niet gering! Ruim 120 uur werden besteed. Deze 120 uur zijn verdeeld over 20 kursusaagen. De strukturele opbouw is gelijk aan die genoemd in het raamplan. De volgende verdeling kan gemaakt worden: Bedrijfsekonomische vraagstukken. Ongeveer 50 uur werden hieraan besteed. Be- zoeKen werden hiertoe gebracht aan 't Hof Zwa german, de bedrijven van de heren M. C. J. Kosten te Thoien, J. L. Koert te Wolphaarts- dijk, A. A. Rijstenbil te St. Philipsiand, J. Boon man te Woiphaartsdijk, voorts van de heren Dekker, Poppe en Wattel in verband met de veredelingsiandbouw. Via werKopdrachten kregen de kursisten een helder beeld van een grote Verscheidenheid aan bedrijtstypen, die de bovenstaande groep vormt. De bedrijfsovername. Hieraan werden ongeveer 4. uur besteed. De heren A. C. Simonse, kredietadviseur bij de C.C.K.B., J. Maritusse, agr. soc. voorlichter der Z.L.M., W. de Wolf, ekon. soc. voorlichter der Z.C.B.T.B. en C. Schuurmans, agr. soc. voor lichter der N.C.B., hebben hier studiemateriaal aangedragen. Ook weer via werkopdrachten is alies verwerkt. Ook werd nog een bezoek ge- bracnt aan de Rameisenbank te Koudekerke. Samenwerkingsvormen. Vooral werd nier aandacht besteed aan de or ganisatie van de afzet. Er werden 27 uur aan besteed. De heren ars J. Dijkgraaf, seer. L.C.C., G. H. Morsink, adj.-direkteur Cebeco, ir. A. W, Luytjens, direkteur Suikerunie, prof. dr. F. W. J. ivneiiaars stelden hun deskundigheid in dienst van de kursus. Voorts werden de voor lichtingsmiddag „Afzet van konsumptieaard- appeiente Goes en de aardappelafzetorganisa tie „NEDATO" te Oud-Beierland bezocht. Dienstverlenende instanties. De dienstverlenende instanties zowel van het bedrijfsleven als van het rijk werden op hun resp. de heren ir. J. Prins, voorzitter Z.L.M., en dr. ir. C. W. D. van Beekom, H.I.D. der R.L.V.D. EINDLES Dat de kursus tot volle tevredenheid van de kursisten was geweest bleek wel op de eindles. Bij monde van de heren Goemans, Karelse en Wattel, allen kursisten, werden respectievelijk het akker bouwbedrijf, het gemengde bedrijf en het gemengde bedrijf gericht op veredelingsiandbouw in een soort nabeschouwing belicht. Het enthou siasme bij de kursisten is er voor wat boer wor den betreft niet uit. Getuige de volgende opmer kingen die in de nabeschouwingen naar voren kwamen: „Er zijn altijd boeren geweest en die zullen er altijd blijven." „Jonge boeren moeten realiteitszin kunnen op brengen." „Dit is een tijd van wij kers en van blij vers, wij kiezen voor de blijvers!" Wij zijn de groep jonge boeren die straks de boeren van MUiishoH vormeiT"' Op welke wijze dit resultaat te bereiken, was een vraag die verschillend beantwoord werd. Zo werd er gesproken van verregaande samen werking tussen bedrijven, bijv. 6 bedrijven van 40 ha met een gemeenschappelijk bouwplan. „Dit werkt kostenbesparend en de invloed van dit grote verband is groter. Een ander geluid was: „Een landbouwbedriji dient zelfstandig te zijn. Samenwerken is niets waard, het kan hoogstens als tussenfase dienen." „Het bedrijf kan ook heel goed worden vergroot d.m.v. het aantrekken van veredelingsiandbouw." Via een cijfervoorbeeld werd de inkomenskapa- citeit bij een investering in de zeugenhouderij ge schetst in vergelijking met akkerbouw en melk veehouderij. Ook de bedrijfsovername kwam in de nabeschouwing ruim aan de orde. De een vond een vermogen van ƒ30.000,voldoende om te starten met een bedrijf, de ander dacht 80.000, ■nodig te hebben. „Deze vermogensvorming kan nooit plaatsvinden als je zo maar een zakcent krijgt voordat je het bedrijf overneemt", werd er opgemerkt. Ook de verschillen in overname tus sen pacht en eigendom werden besproken. Hoe wel op bepaalde punten verschil van inzicht be stond was men echter unaniem van mening dat: De landbouwbedrijven vergroot dienen te wor den. De afzet beter georganiseerd dient te worden. De beroepsopleiding, die de gemiddelde boer geniet onvoldoende is. Een kursus als deze in ieder geval door moet gaan. VELE TEVREDENEN Dit laatste wat de kursisten stelden in hun n beschouwing, werd gesteund door alle gasten aan wezig op de eindles. De heer Bundervoet spreker, namens het vormingscentrum „Het zilveren schor", stelde dat in het behoeftepatroon van een deel der Zeeuwse agrarische jeugd een E.V.T.O.-kursus een plaats heeft. Dat heeft het centrum graag doen besluiten gastvrijheid te verlenen aan deze groep. De heer Bundervoet gaf in een korte inleiding een globale doorsnede van de jeugd en schetste de functie van het „Zilveren Schor" tegen de achter grond van het behoeftepatroon van de jeugd. De jonge mens voelt zich in de eerste plaats lid van een samenleving en ziet dit niet als een passief deelnemen en konsumeren. Gevolgen hier van zijn: Het hebben van een eigen gezicht; kriti sche kijk op het wereldgebeuren; beïnvloedin van publiciteitsmedia; het hebben van een eigen leef wereld. De jonge mens en dat is hèt grote struikel blok met de volwassene stelt zijn eigen normen en waardenstelsel. De jeugd voelt zich verantwoor delijk voor een betere wereld, bekent kleur en handelt konsekwent. Ze durft ook verder den ken dan dat wat op het eerste gezicht haalbaar lijkt. De jeugd kan worden onderverdeeld in drie groepen, aldus de heer Bundervoet. 1. De (kleine) groep van de direkte aktie en het engagement. 2. De (grote) groep tevredenen die zich hetzij door traditionele gebondenheid hetzij in de ban van het materieel goede leven, betrokken voe len bij de maatschappij. 3. Een (groeiende) groep die de maatschappij de rug toekeert en die een eigen gemeenschap vormt, die bestaat bij de gratie van de wel vaart. Ze zijn negatief ingesteld, zijn niet aan naties gebonden, genieten van drugs. Het „Zilveren Schor" beoogt een centrum te zijn waar drie voornoemde groepen elkaar ontmoeten. De inspektie van het Landbouwonderwijs, die vertegenwoordigd was door de heer ir. L. M. Bou ten; het middelbaar agrarisch onderwijs vertegen woordigd door de heren ir. H. Steur en ir. W. M. Markusse; de Rij kslandbouw voorlichtingsdienst vertegenwoordigd door de heer dr. ir. C. van Beekom; de standsorganisaties vertegenwoprdigd door de heren J. Markusse en W. de Wolf de jonge renorganisaties vertegenwoordigd door de heren W. Poppe en J. C. Zandee, allen waren het erover eens dat de eerste E.V,T.O.-kursus in Zeeland ge houden een sukses was. Wanneer er in een samenvattend verslag van enkele andere E.V.T.O.-kursussen dik onderstreept het volgende staat„De E.V.T.O. staat of valt met een gedegen voorbereiding door de leider die een Praktische instelling zal moeten hebben, voldoen de tijd moeten kunnen vrijmaken om steeds aan wezig te zijn en als diskussieleider te kunnen op treden", dan meen ik daar voldoende de grote waarde van de heer R. Krijger als kursusleider te hebben bewezen. J. C. ZANDEE. Jongerenaktiviteiten DROPPING AFDELING WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Zaterdag 15 maart a.s. Aanvang 20 uur. Inschrijven In hotel De Rode Leeuw" te Zuidzande. Inschrijfgeld f 2,50 per persoon. Eindpunt onbekend. Bij aankomst gratis soep en een sokkenbal. AXEL/ZAAMSLAG NAAR ANTWERPEN Voor de schaatsliefhebbers was deze winter weer bijzonder karig Om de tekortkoming van de natuur enigszins te vergoeden, hebben wij op zaterdag 15 maart a.s. een reis gepland naar de kunstijsbaan van Antwerpen. Inlichtingen hierover kunt U krijgen bij de heer K. van Hoeve (01153—381), KOUDEKERKE Onze toneelclub zal dit jaar voor een ieder, die een gezellig avondje bij wil wonen, een blijspel opvoeren In 4 bedrijven, genaamd: „Niets veranderlijker, da» een mens" van P. J. Zonruiter. Natuurlijk zijn er ook dit jaar weer diverse attrac ties mee te maken. Wilt U van dit alles genieten, dan kunt U terecht op zaterdag 15 maart in het Gem. Verenigingsgebouw te Koudekerke. Aanvang 19.45 uur. Deze avond nu alvast reserveren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 22