KORTE WENKEN 13 eland F. EDZERS, Bijkspluim veeteelt Consulentschap fokhok vrijwel steeds in gebruik is. Wanneer twee leghokken aanwezig zijn is het mogelijk zo nu en dan voor een derde op te fokken. Hoewel voor de opfok op het eigen bedrijf vele nadelen zouden be staan, mogen wij stellen dat deze tot nu toe niet in onze provincie zijn aangetoond. Wel is er van meer dere voordelen sprake. De pluimveehouders die op hun eigen bedrijf de mogelijkheid hebben om zelf op te fokken, zullen dit in overweging moeten nemen. Ook bestaat het gebruik van één opfokhok door twee pluimveehouders tot de mogelijkheden. Vooral van deze laatste mogelijkheid zou meer ge bruik kunnen worden gemaakt, waardoor op een goedkope wijze een goede opfok kan plaats hebben. Het zal u duidelijk zijn dat naast een goede opfok ook het te kiezen ras, het vermeerderingsbedrijf waarvan de broedeieren afkomstig zijn en de kui- kenbroederij mede de resultaten op uw legbedrijf bepalen. ÜEGBATTERIJBEDRIJVEN HET aantal legbatterijbedrijven neemt in Zee land snel toe. De nieuw gebouwde hokken zijn voor 100 met legbatterijen uitgerust. Ook zijn in het laatste jaar verschillende bestaande hokken om gebouwd tot batterijhok. In de eerste jaren toen de legbatterijen in opkomst waren, bestond er veel be langstelling voor het drie-etagesysteem. Vooral het laatste jaar is er meer belangstelling voor de trap- batterijen en het flat-decksysteem gekomen. Deze gewijzigde vraag wordt door meerdere faktoren be paald. In de eerste plaats zal hierbij def prijs een rol hebben gespeeld, maar ook de mate/van auto matisering en het overzicht op de dieren. Het be langrijkste is echter wel dat het drie-etagesysteem m een akkerbouwgebied met het oog op de mest afzet minder goed past. Met een drie-etagesysteem inoet er een mestkelder worden gemaakt; de groot- Je van de kelder wordt bepaald door het aantal malen dat deze per jaar kan worden geledigd. In sen specifiek akkerbouwgebied moet er rekening mee worden gehouden dat de mest een periode van «es maanden moet worden opgeslagen. Dit betekent dat het gemiddelde pluimveebedrijf over een zeer grote mestkelder moet beschikken, hetgeen een dure aangelegenheid is. Bij het flat deck en het trapbatterijsysteem kan de mest onder de kooien als drijfmest worden op geslagen. Indien de mestbak een diepte van 90 em heeft, kan hierin de mest een half jaar worden bewaard. VOORLOPIG GRATIS MEST HET heeft er in Zeeland aanvankelijk naar uit gezien dat de batterijmest een probleem zou worden. Er was in het begin weinig vraag naar deze mest zodat zelfs de mogelijkheden van mestdrogen in overweging is genomen. Het drogen van kippe- mest vraagt echter nogal hoge investeringen, het geen zou betekenen dat de gebruikers hiervoor een bepaalde kg-prijs zouden moeten betalen. Thans kunnen de land- en tuinbouwers de mest nog gra tis van de pluimveebedrijven halen. Dit betekent dat de gebruikers van deze natuurmest een goed kope bemesting kunnen toepassen, die tevens als voordeel heeft, dat de organische stofvoorziening van de grond wordt verbeterd. Wel moet worden gesteld dat steeds meer landbouwers de gunstige werking van de batterijmest hebben ervaren, waar door de vraag naar dit produkt toeneemt. Er zijn zelfs al enkele landbouwers die gezamenlijk een vacuumtaank hebben gekocht en van een groot aan tal legbatterijbedrijven de mest betrekken. Wij zul len hopen dat binnenkort naar de batteijmest een zodanige vraag komt dat de pluimveehouders voor dit hoogwaardig produkt een redelijke vergoeding mogen ontvangen. De resultaten met legkippen op de batterij zijn zeer goed en problemen doen zich hierbij eigenlijk niet voor. Er komen nog steeds nieuwe verbeterd# legbatterijen op de markt. De keuze in het aantal merken is zeer groot. Aan deze verschillende mer ken zijn voor- en nadelen verbonden, terwijl er tevens kwaliteitsverschillen voorkomen. De pluim veehouders, die van plan zijn legbatterijen aan te schaffen, doen er verstandig aan zich goed te oriën teren, alvorens een besluit wordt genomen. In het verleden is dit helaas niet altijd gebeurd. In Zeeland zijn twee opfokbatterijbedrijven aan wezig. De resultaten hiermee zijn gunstig. Wij mo gen dan ook verwachten dat de vraag naar opfok- batterijen snel zal toenemen. Omdat het aantal op fokbatterijbedrijven nog gering is, kan nog maar een klein aantal pluimveehouders hiervan hennen betrekken. Gezien de gunstige resultaten mogen wij verwachten dat meerdere pluimveehouders zul len trachten hennen te kopen die op de batterij zijn opgefokt. Enkele opfokkers hebben dan ook het voornemen opfokbatterijen in hun bestaande op- fokhokken te plaatsen. Wanneer de opfokkers hier toe besluiten betekent dit tevens, dat er meer hen nen in dezelfde ruimte worden opgefokt. (Wordt vervolgd.) DE KRINGLOOP VAN MAGNESIUM Dit element komt uit de grond in de plant. Daar wordt het tot bouwsteen van het bladgroen, dat de stofwisseling verzorgt. Zonder magnesium geen bladgroen, zonder bladgroen geen opbouw van sui kers, zetmeel, eiwitten en vezelstoffen. Voor onze voedselvoorziening is deze kringloop dus wel zeer belangrijk. Heel duidelijk is dat bijv. bij het fruit. Hier gaat het er om, het gewas zelf te brengen tot een goed eindprodukt. De bemesting aan te vullen met magnesium oont dan al gauw, ja is noodzakelijk voor een flinke oogst van goede kwaliteit. In de weidebouw is dat minder duidelijk. Maar gras is geen eindprodukt. Men geeft het door aan het vee en bij dit doorgeven gaat er altijd iets verloren. Net voldoende voor het gros, wordt soms „net te weinig" voor het melkvee. Verwaarloost men hier de magnesiumbemesting, dan komt er een moment, dat op deze schakel de keten knapt: dood door kopziekte, de kringloop is verbroken. Dat is niet nodig. Maar daarvoor zal men in de weidebouw bovenal moeten afstemmen op de consument. Dat wil zeggen: op de behoefte van het vee! OP ZWARE KLEIGROND MET EEN SLECHTE STRUCTUUR heeft U voor het ploegen met een tweeschaarploeg een trekker van minstens 70 pk nodig. Ploegen met een èénschaarploeg of met twee trekkers voor een tweeschaarvraagt op de meeste bedrijven te veel arbeidsuren. Houdt hiermede rekening als U een nieuwe trekker gaat aanschaf fen. JONGVEE OP EEN ROOSTERVLOER blijft schoner dan op een grupstal en vraagt weinig tijd* Met succes passen verschillende veehouders dit systeem toe. De verzorging beperkt zich tot het voeren aan het Zweeds voederhek en bedraagt maar enkele minuten per dag. Hoe meer dieren per hok, hoe schoner ze zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 13