Personeelsgebrek geen bezwoer Wie niel ad ver teert wordt vergeten CENTRA DRILL precisie zaaimachines H. J. H0E6EN DIJKHOF grondbank oplossing voor financieringsmoeil1jkheden 10 HANDELMIJ N.V. (Vervolg van pagina 5) ORGANISATIE GRONDBANK Omdat de grondbank de grond in beginsel voor onbepaalde tijd verwerft, zal haar vermogensbe hoefte van permanente aard zijn. De bank zal voorts op korte termijn slechts geringe inkomsten verkrij gen. Op grond hiervan is de werkgroep tot de mening gekomen dat de grondbank door plaatsing van aandelen gefinancierd zal moeten worden. Ove rigens merkt de werkgroep hierbij op de grondbank enigszins als een experiment te zien: er is geen enkel voorbeeld of vergelijkbaar instituut. In het experimentele stadium acht de werkgroep de uit te geven aandelen niet geschikt voor notering ter beurze. Voor de aantrekking van het kapitaal denkt zij in eerste instantie aan instellingen die geïnte resseerd zijn bij de gang van zaken in de landbouw en aan de overheid. Zij voorziet echter wel, dat bij een voortgaande stijging van de grondprijzen en daarmee verband houdende stijging van de erf pachtscanon het dividend hoger zal kunnen worden. Tevens zou dan de intrinsieke waarde van de aan delen toenemen. VERMOGENSBEHOEFTE GRONDBANK De werkgroep komt tot de volgende benadering die niet veel meer dan gissen wordt genoemd van de vermogensbehoefte van de grondbank. De aktiviteiten van de grondbank zouden zich in eerste instantie richten op de genoemde drie kate- gorieën vererving, bedrijfsvergroting en aankoop van gepachte grond met gebruikmaking van het voorkeursrecht. Naar schatting is met het totaal van de jaarlijkse in deze kategorieën voorkomende transacties 60.000 ha gemoeid, wat een vermogens behoefte betekent van ongeveer f 500 miljoen. Aan nemende dat van deze transacties 1/5 tot 1/4 door de landbouwkredietinstellingen wordt gefinancierd, zou het daarmee gemoeide bedrag per jaar ongeveer 100 miljoen bedragen. Van de landbouwers, die thans deze vraag naar. financieringsmiddelen uitoefenen, zal naar ver wachting een betrekkelijk gering aantal belangstel ling hebben voor een transactie met de grondbank; ruim genomen zou dit bijvoorbeeld tien procent kunnen zijn, overeenkomend met een bedrag van 10 miljoen. Wellicht zou daar een even groot be drag bij kunnen komen van landbouwers die de be doelde transacties onder de huidige omstandig heden financieren met eigen vermogen of met leningen anders dan bij de landbouwkredietinstel lingen. Aldus zou men komen op een mogelijke vraag naar transacties met de grondbank van om en nabij 20 miljoen per jaar. OVERHEID EN GRONDBANK Voor zover betreft het wegnemen van knelpun ten bij de financiering en de verbetering van de landbouwstructuur passen de doelstellingen van de grondbank in het landbouwbeleid van de overheid. De werkgroep verwacht daarom dat de overheid belangstelling zal hebben voor dit project en ver trouwt erop dat van de zijde van de overheid daad werkelijke steun mogelijk zal zijn. Een van de mogelijkheden om deze steun te ver lenen is dat de overheid ten opzichte van de grond bank een regeling treft in dezelfde geest als zij voor d.- Herstelbank heeft gedaan ten tijde van de op richting daarvan. Deze regeling hield in dat het rijk geen dividend wenste te toucheren op de in zijn bezit bevindende aandelen van de Herstelbank, of althans zijn dividendaansnraak wilde achterstellen en dat het rijk garant wilde staan voor de dividend betaling op de overige aandelen. Voorts zou de werkgroep gaarne zien, dat nader wordt onderzocht in hoeverre en op welke wijze een op te richten grondbank faciliteiten zou kunnen genieten van de zijde van de Europese Gemeen schappen. (Zie verder pagina 14) BESTEMMINGSPLANNEN Vlissingen en Valkenisse: Met ingang van 5 maart ligt gedurende één maand wederom ter inzage het besluit van G. S., houdende goedkeuring van een ge deeltelijke onthouding van goedkeuring aan het door de raad der voormalige gemeente Koudekerke vast gestelde bestemmingsplan „Westduin", regelende de bestemming van gronden, geleeen ten w. van de Zwaanwee (thans gedeeltelijk Bachlaan) en de Burg. van Woelderenlaan, welk plan. met de daarbij be horende voorschriften en toelichting eveneens ge durende dezelfde termiin opnieuw ter inzage ligt. Daar op 7 maart '67 slechts diegenen, die zich met bezwaren tot zowel de gemeenteraad als G. S. hadden fewend in de gelegenheid werden gesteld bij de [roon in beroep te gaan, en deze bekendmaking on volledig was, worden nu ook diegenen die bezwaren hebben tegen de gedeelteliike onthoudang van goed keuring door G. S. in de gelegenheid gesteld hun be zwaren bij de Kroon in te dienen. Tholen: Met ingang van 3 maart liggen gedurende één maand ter inzage de ontwem-bestemmingsnlan- nen „Verbrandestraat" en „Noord I" met voorschrif ten en toelichting. Oedu-ende bovengenoemde termijn kan een ieder schriftelijk bij de gemeenteraad bezwa ren indienen tegen deze ontwerp-plannea ...goede mechanisatie is ALTIJD verbetering! KUIKEN - A 500 trekkers met en zonder vierwielaondri jving, lot 145 pk, opraappersen voor hoge capaciteit. bietenoogstmachines voor lage exploitatiekosten. zelfrijdende bietenrooiers één man doet het werk van twee. kromtandeggen vanouds de beste aardappelpootmach'nes zaaimachines en precisiezaaimachines voor nauwkeurig poten en zaaien. '.V.ViV.Vr .V.V.V.V.' s-r,*, ïr ;„.y centrale aandrijving grote nauwkeurigheid door o.a. smalle zaai-kouters zaaischijf instelbaar op 6 afstanden in de rij tussen de 6 en 15 cm. gemakkelijk ledigen van elementen door speciale afvoer verwisselen van zaaischijven zonder gereedschap van 4 12 rijige uitvoering leverbaar INFORMATIEBON Stuur mij per omgaande foldermateriaal over de Naam T.a.v. Adres Plaats Telefoon: In gesloten envelop zonder postzegel verzenden aan: H J. Hoegen Dijkhof Handelmij N.V., Antwoordnr. 95. Doetinchem. Noord weegse weg Se 's-HEER ARENDSKERKE Tel. «1106 592 én bij Hoegen Dijkhof staat men altijd voor U klaar

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 10