A 1/ \J Het tuinbouwbedrijf als onderneming 6 \/f i Ny Vijfde uitzending: zaterdag 1 maart a.s. van 10.3011.00 uur via Ned. I; donderdag 6 maart a.s. van 23.00—23.30 uur via Ned. I. LES 5 Redalctie: A. G. A. van de Nes, Rïjkstuin- bouwvoorlichtingsdienst, en Drs. P. Bukman, Nederlandsche Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond. ARBEIDSBOEKHOUDING. De belangrijk heid van de arbeidskosten op het tuinbouw bedrijf. De arbeidsboekhouding als basis om doelmatiger te gaan werken en ter verbete ring van de bedrijfsorganisatie. Inlichtingen over de cursus en aanmeldin gen voor gespreks- of studiegroepen bij Teleac, Postbus 225, Delft, tel. 01730-34940 In het verleden is aan de factor arbeid op het tuin bouwbedrijf doorgaans weinig aandacht geschonken. Er waren voldoende arbeidskrachten beschikbaar en de lonen waren bescheiden. Tegenwoordig is de arbeid echter schaars en duur. Vandaar dat wc er een zo doelmatig mogelijk gebruik van moeten maken. We moeten met zo weinig mogelijk arbeid tot een zo groot mogelijke pres tatie komen. Met andere woorden, men moet streven naar een hoge arbeidsproduktiviteit. Afhankelijk van het type bedrijf en de aard van de geteelde gewassen bestaat 25 tot 50% van de totale ex ploitatiekosten van een glasgroentebedrijf uit arbeids kosten. Het is dus zeker de moeite waard aan deze factor veel aandacht te besteden. Opvallend is dat op het ene bedrijf een veel grotere behoefte aan arbeid schijnt te bestaan dan op het andere. Dit blijkt uit de verslagen van het Landbouw Economisch Instituut, maar men kan het ook rondom zich in de praktijk waarnemen. In feite geldt voor elk bedrijf dat de tuinder zich moet afvragen of alles wel in orde is. Misschien kan men met minder arbeid wel tot dezelfde of hogere prestaties ko men. SCHRIJVERIJ Als een tuinder er op zijn bedrijf naar streeft dc be schikbare arbeid doelmatiger te gebruiken, dan rijst onmiddellijk de vraag: doelmatiger dan wat? Men moet namelijk een vergelijking, een uitgangspunt hebben. Op veel bedrijven is dit nog niet aanwezig. De tuinder weet dan helemaal niet hoeveel tijd hij voor allerlei werk zaamheden besteedt. Men kan weieens constateren dat de zaak niet in orde is, als het bijvoorbeeld voorkomt dat een gedeelte van de sla niet op tijd kan worden geoogst of wanneer er in de top van de tomatenoogst onvoldoen de tijd is voor de verzorging van het gewas. Voor men tot een ideale bedrijfsorganisatie kan ko men moet men nauwkeurig weten wat er op het bedrijf gebeurt. En dit liefst nog lang tevoren. Men heeft dan de mogelijkheid de plannen af te stemmen op de moge lijkheden, zodat men niet voor verrassingen komt te staan, die provisorisch moeten worden opgelost Ten aanzien van de arbeid moet men tevoren nauw keurig weten hoeveel arbeid er nodig is en wanneer. Dit kan er toe bijdragen een betere arbeidsverdeling over het jaar te krijgen en het voorkomt onverwachte pieken. Om een goed inzicht te krijgen in de besteding van de arbeid is het noodzakelijk dit in cijfers uit te drukken. Men heeft dan het voordeel dat er mee kan worden ge rekend en dat er onderlinge vergelijking mogelijk is. Voor het verkrijgen van cijfers is er maar één oplos sing, nl. het opzetten van een arbeidsboekhouding. Voor dc tuinder lijkt deze schrijverij weinig aanlokkelijk, maar het is toch de enige manier. Een goede arbeidsboek houding geeft nl. de volgende mogelijkheden: Men kan later alle bestede uren precies terugvinden. Het schept de mogelijkheid te berekenen welke tijd er voor dc diverse handelingen nodig is geweest. Men kan komen tot een prestatieberekening. Het kan het uitgangspunt vormen voor een arbeids- begroting voor een volgend jaar. OPZET Een arbeidsboekhouding kan op verschillende manKe- ren worden opgezet. Men kan een zeer uitgebreide opzet kiezen of de voorkeur geven aan een globale. Voor de tuinbouw zal blijkens de inmiddels opge dane ervaringen waarschijnlijk dat systeem het beste voldoen, waarbij men uitgaat van het aanhouden van een maandstaat. Op de maandstaat worden per dag de uren ingevuld die door de totale arbeidsbezetting op het be drijf zijn benut. Dit is echter niet voldoende, want men moet daarbij ook weten welke prestaties er tijdens die uren zijn verricht. Vandaar dat invullen van het aantal uren alleen, niet voldoende is. Ze moeten worden aan gegeven per werkzaamheid, waar dan bij komt hoeveel werk er is verricht; dus bijvoorbeeld hoeveel planten er zijn behandeld of hoeveel kilogrammen er zijn geoogst of gesorteerd. Het is dan niet noodzakelijk het werk tot de laatste minuut nauwkeurig op te schrijven. Enige afron ding is niet bezwaarlijk. Met de gegevens van een maandstaat is het mogelijk een maandoverzicht te maken. Het is verstandig om van elk gewas waaraan in een bepaalde maand werkzaam heden zijn verricht, een apart maandoverzicht te maken. Omdat men in de maandstaat steeds de gebruikte uren en de geleverde prestaties staan vermeld is het mogelijk de gemiddelde tijd per prestatie-eenheid te berekenen. In het voorbeeld van een maandoverzicht staat vermeld dat in die maand in totaal 50 uren zijn besteed aan het oogsten van tomaten en dat daarbij 518 x 6 3.108 kg tomaten zijn geoogst. Het is dan een gemakkelijke berekening om te komen tot de gemiddelde oogstprestatie, die in het voorbeeld aangeeft dat er 97 minuten nodig zijn geweest voor het oogsten van 100 kg tomaten. VERGELIJKINGEN Een teler die in het bezit is van dergelijke cijfers van zijn bedrijf, heeft de mogelijkheid deze te vergelijken. Hij kan dit doen met de cijfers van collega's die er ook een arbeidsboekhouding op na houden. Hij kan ze ook vergelijken met de zgn. taaktijden. Deze taaktijden zijn cijfers die aan onderzoek zijn ontleend en aangeven hoe veel tijd men onder normale omstandigheden zal mogen besteden om een bepaalde taak te verrichten. Dit bete kent dus werken in een normaal tempo en met een nor male vaardigheid. Er is daarbij ook rekening gehouden met de persoonlijke verzorging, de noodzakelijke rust en Het aantal oorzaken van afwijkende tijden is legio. He* kan zijn dat er geen goede werkmethoden worden toe-: gepast, de vorm van het bedrijf ongunstig is of dat er iets mankeert aan het transportsysteem. De zelf verkregen cijfers uit de arbeidsboekhouding kan men onmiddellijk vergelijken met de cijfers die uit het onderzoek naar voren zijn gekomen. Men heeft das ook de mogelijkheid snel tot het opsporen van grot* fouten te komen. Daarbij moet men er echter rekening mee houden, dat er aan de taaktijden geen absolute waar de mag worden toegekend. Het zijn gemiddelden. Hei kan dus net zo goed gebeuren dat men met betrekking tot een bepaalde werkzaamheid zó handig is dat men tot veel grotere prestaties komt. Het kan ook voorkomen dat de gestelde taaktijd niet kan worden gerealiseerd door ongunstige omstandigheden die men niet direct ka* veranderen, zoals bijv. bijzonder lange transport af standen. storingen. Dit onderzoek is verricht door het Instituut voor Tuinbouwtechniek in Wageningen. Momenteel be schikt men voor de belangrijkste gewassen over deze cijfers. Voor de groenteteelt onder glas zijn deze aan wezig voor tomaten, komkommers en sla. Zeer binnen kort zal het I.T.T. een zogenaamd taaktijdenboekje uit geven waarin van de belangrijkste gewassen de tijden vermeld staan die de onderscheidene werkzaamheden onder normale omstandigheden vragen. De arbeidsvoorlichters, die bij elk Rijkstuinbouwcon- sulentschap aanwezig zijn, beschikken reeds over cijfers en kunnen er de telers over informeren. Blijkt uit de verkregen cijfers op een bedrijf dat deze in belangrijke mate en in ongunstige zin afwijken van de cijfers uit het taaktijdenboekje, dan is er iets niet in orde. Men kan dan proberen zelf de oorzaken na te gaan, men kan dit ook doen met behulp van de arbeidsvoorlichters,; PLANNING Behalve als controle op en ter verbetering van de ar beidsproduktiviteit kunnen de verkregen cijfers ook wor den gebruikt voor de bedrijfsplanning. Als er een teelt-; plan moet worden opgesteld zal men uiteraard ook rekening moeten houden met de arbeid die voor de uit* voering van dit plan nodig is. Daarbij gaat het er niet alleen om hoeveel arbeid er voor een bepaalde teelt nodig is, maar ook wanneer die arbeid door een bepaalde teelt wordt gevraagd. Beschikt men over taaktijden, voor al die welke uit de arbeidsboekhouding op het eigen bedrijf tot stand gekomen zijn, dan kan men vrij nauw keurig uitrekenen hoeveel werk de verschillende teelten per periode van een maand of halve maand vragen. Men krijgt zodoende een nauwkeurig inzicht in de arbeids- behoefte, (Zie verder pag. 11) CONCLUSIES UIT DE DISCUSSIE 1. Verbetering van de arbeidsproduktiviteit op het bedrijf zal een arbeidsboefchoucfing als basis dienen te hebben. 2. Het bijhouden van een arbeidsboekhouding dient dagelijks te gebeuren; het is dan een kwestie van enkele minuten per dag. 3. Een betere arbeidsverdeling op het bedrijf kan vaak worden verkregen door enige wijziging in het teeltplan. 4. De resultaten van de arbeidsboekhouding en aangepaste arbeidsplanning zijn op de bedrijven waar dit is uitgevoerd zeer positief; in veel gevallen werd een arbeidsbesparing van 20% ver kregen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 6