Tuinbouwcommissie ZLM vergaderde De C.A.O.'s Land- en Tuinbouw 1969-1970 ^FGELOPEN maandag 24 februari kwam de Pro vinciale Tuinbouwcommissie der ZLM in ver gadering bijeen onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker. De bijeenkomst had een bijzonder karakter, omdat voor het laatst in de „oude" samen stelling werd vergaderd. In verband met de integratie met de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw zal het aantal Zeeuwse leden worden beperkt, terwijl de commissie anderzijds zal worden versterkt met vertegenwoordigers uit Noord-Brabant. Op de vergadering, die goed was bezocht, werd vooral aandacht besteed aan de beleidszaken in de fruitteeltsector. AFZET TUINBOUWPRODUKTEN Na zijn openingswoord gaf de voorzitter een over zicht van de afzet van groenten en fruit. Er is regel matig een groot aanbod van sla, waartegenover een levendige vraag staat, afkomstig uit Engeland, West- Duitsland, Zweden, Frankrijk, Finland en Oostenrijk. De prijs handhaaft zich op een redelijk peil. Gezien de situatie in Europa, vooral wat betreft de weers omstandigheden, verwacht men een aanhoudend goe de vraag in de komende weken. Het aanbod van komkommers neemt snel toe. Aan vankelijk was de vraag wegens het koude weer slechts matig, maar later is hierin verbetering ge komen en is de prijs snel gestegen. Naar bewaarkool is veel vraag. Het prijspeil ligt zeer gunstig. De aan voer van spruiten loont snel terug; dit produkt wordt goed betaald. Ook witlof blijft gewild, met redelijke prijzen. De afzet van diverse andere groenten verloopt over het algemeen naar wens. Voor de meeste pro- dukten bestaat een sterke vraag. Wat het fruit betreft, merkte de heer Dekker op dat de pere-aanvoer kleiner wordt en regelmatiger. De vraag naar Conference is wat verbeterd. De aan voer van appels wordt gekenmerkt door een regel matig aanbod. De vraag is bevredigend. Goudreinet- ten zijn duur, doch de voorraden zijn beperkt. Dit ras wordt gevraagd voor Frankrijk en West-Duitsland. Winston en Laxton's Superb doen eveneens goede prijzen. Bij de Golden Delicious was er enige stijging in de prijs van kwaliteit I, doch die van II was iets minder. Men verwacht een iets sterkere vraag in de komende periode, doch het prijspeil zal beïnvloed worden door de kwaliteiten II en III. AANPLANT VAN FRUIT OP PACHTGROND In antwoord op een vraag over al dan niet ver plicht terug planten van fruitbomen op pachtgrond, deelde de voorzitter mee dat hierover kort geleden een uitspraak is gedaan door de Centrale Grond kamer te Arnhem. Voor fruitteeltgrond ligt de pacht aanmerkelijk hoger dan voor landbouwgrond. Dit houdt in dat het voor de verpachter voordeliger is dat na rooien weer terug wordt genlant. Dit werd dan ook soms als eis gesteld. De Centrale Grondkamer heeft thans beslist dat de „herplantplicht" in beoaalde omstandigheden komt te vervallen. Deze beslissing werd mede als volgt gemotiveerd: „Gelet op de huidige marktsitua tie in de fruitteelt is het niet verantwoord te achten om thans boomgaard in te planten en het is niet te zeggen of en wanneer deze situatie zal veranderen". HET FRUITTEELTBELEID Hierna bracht de voorzitter de gang van zaken in de fruitteelt ter sprake. De toestand is zorgelijk en over de te nemen maatregelen lonen de meningen enigszins uiteen. Oneemerkt kan worden dat de rooi- premie als voorbeeld kan worden gesteld voor de andere E. E. G.-landen. In ons land wordt ca. 10 van het apnel- en pere-areaal gerooid, maar het ef fect zou uiteraard veel groter ziin als men bii onze E. E. G. partners eveneens de oppervlakte flink zou verkleinen. Aan de interventieregeling wordt gedokterd. In de oude vorm is de regeling wellicht niet te handhaven, doch het is te hoüen dat er een juiste aam>assing en verbetering tot stand komt, want als begeleiding bij een te groot aanbod kan interventie onmogeliiik wor den gemist. Er komen nogal bezwaren van beoaalde zijden, doch als fruittelers moeten we eensgezind plei ten voor handhaving van de regeling, zij het met ver betering van die zwakke nunten. Verder toonde de heer Dekker zich een warm voor stander van de mogelijkheid tot invoerbeperking van fruit uit derde landen, speciaal als men in eigen land kampt met afzetmoeilijkheden en lage prijzen. Een regeling is evenwel alleen effectief als die in de hele E. E. G. uniform wordt toegepast, want anders vindt er doorvoer van het ene land naar 't andere plaats. Onze fruitoogst wordt voor 80 in eigen land ge consumeerd. Daarom is het van het allergrootste be lang de binnenlandse markt te behouden. Naast E. E. G. maatregelen zijn ook nationale maat regelen nodig. Subsidies blijven uit, maar in Den Haag weet men ook niet welke richting men dan wel uit wil. Als men ziet wat er gedaan wordt voor be paalde andere sectoren, komt de fruitteelt er niet best van af. Tijdens de levendige discussie over dit onderwerp, bleek dat de vergadering het in grote lijnen eens was met de voorzitter. De fruitteelt stelt geen buiten sporige eisen, doch moet uit de impasse geholpen worden, waarin ze buiten haar schuld in terecht ge komen is. RIJKSGROEPSREGELING ZELFSTANDIGEN Hierna kwam de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen ter sprake. Ondernemers die in financiële moeilijk heden zijn geraakt, kunnen op deze regeling een be roep doen. Men heeft dan namelijk wettelijk recht op geldelijke steun. Men komt echter alleen in aanmerking als er geen andere mogelijkheden zijn om krediet te krijgen. Dit houdt in dat men gedwongen kan worden zijn eigen dommen zodanig te belasten met hypotheek dat de rente- en aflossingsverplichtingen te zwaar worden, en het toch al te lage verteerbare inkomen tot een onaanvaarbaar minimum daalt. Daarom werd door de ZLM en de Gelderse Mij van Landbouw in een brief aan de leden van de vaste commissie Landbouw en Visserij van de Tweede Kamer der Staten Generaal gevraagd om een soepeler toepassing. Afgezien hiervan is de indmk dat er nog te veel schroom bestaat om zich bij B. en W. te vervoegen voor steun. Te vaak wordt zó lang gewacht, dat ook met geldelijke hulp het bedrijf geen toekomst meer kan bieden. De schroom is begrijpelijk maar als men door de Groepsregeling zijn bedrijf op de been kan houden en het gezin een beter bestaan kan bieden, is het toch gewenst over de bezwaren heen te stappen. De vergadering was dan ook van mening dat de mogelijkheden die de Rijksgroepsregeling Zelfstan digen biedt, nog onvoldoende worden benut. Tevens werd gevraagd om er extra de aandacht op te vesti gen via publicaties en lezingen. ANDERE PUNTEN Andere punten die aan de orde kwamen waren o.a. het loonbeleid, de samenstelling van de nieuwe Tuinbouwcommissie en het al dan niet handhaven van de Wet Erkenningen Tuinbouw. Aan het slot kon de voorzitter terugzien op een zeer geslaagde vergadering. |N dit nummer is op pag. 7, 8, 9 en 10 een korte samenvatting opgenomen van de belangrijkste gegevens uit de nieuwe C.A.O.'s voor de land- en tuinbouw kontraktjaar 1969—1970, die op 1 maart a.s. zullen gaan gelden. Vanzelfsprekend kan dit niet meer zijn dan een overzicht dat niet volledig is. Van daar dat de ZLM aan haar leden-werkgevers gratis een C.A.O. land- of tuinbouw ter beschikking stelt. Voorlopig kan men zich redden met dit overzicht in ons blad, maar zijn er problemen bijv. ten aanzien van bijv. vakantie, vakantietoeslag enz. enz. dan kan, als de C.A.O.'s in druk verschenen zijn, het beste de volledige tekst in de C.A.O. geraadpleegd worden. Zoals wij de vorige week reeds schreven, lopen de kosten verbonden aan het gratis toezenden van deze C.A.O.'s nogal op. De P.T.T. weet ook van doorbere kenen! Vandaar dat wij, in tegenstelling tot vorige jaren, de C. A. O. nu alléén toezenden aan die werk- gevérs-leden dde onderstaand formulier ingevuld terugzenden aan het secretariaat van de afdeling werkgeversbelangen en arbeidszaken der ZLM. Wie dit formulier dus niet inzendt ontvangt geen C. A. O.! Wij ontvingen, naar aanleiding van onze publikatie, de vorige week nog slechts enkele tientallen aanvra gen. Vandaar nogmaals het verzoek om per omme gaande het formulier in te vullen en toe te zenden BI. Aan de AFDELING WERKGEVERSBELANGEN - ARBEIDSZAKEN der ZLM, Grote Markt 28, GOES Kring/Afdeling der ZLM Ondergetekende: (naam) (adres) (plaats) verzoekt toezending van stuks C. A. O. Landbouw 1969/1970. stuks GA.O. Tuinbouw 1969/1970 voor de provincie Zeeland Datum Handtekening i *V, M CC O Cl itf, »ff

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1969 | | pagina 4